Celorocni pneu

vše ohledně modelové řady Prius
Odpovědět
PetrPH
Řidič
Příspěvky: 198
Registrován: úte 19.05.2015, 18:17
Bydliště: Karviná

Celorocni pneu

Příspěvek od PetrPH »

Rad bych se podelil o zkusenost. Uz me stvala preplnenost pneuservisu na podzim a na jare i cena za prezuti (700-800kc), neb mam jedny kola a dvoje gumy.

Shlednul jsem nekolik testu celorocnich pneu a byl prekvapeny, jak dobre vychazeji. Poridil jsem tedy nejlepe hodnocene, GoodYear Vector 4seasons, 2. generace, sada vysla na 9tis.

Zatim jsem na nich ujel 500km. Hned po nasednuti jde znat tichost. Letni Continental premium contact maji papirove 71dbB, tyhle celorocni 68dB. Jen dodam, ze dB je na logaritmicke skale, kde 3dB znaci dvojnasobny rozdil. Pneu je konstrukci sipovita, vypada jako ciste zimni pneu, ma na sobe take povinne oznaceni M+S s vlockou atd. Pri teto pekne teplote (5-20°C) jsem na ujete vzdalenosti zatim nevidel rozdil proti letnim pneu co se tyce brzdeni ci zataceni. Zvedavejsi jsem pak na mrazy a snih...

Co se tyce spotreby, tak tech 500km jsem ujel za prumernou 4.2l/100km, tzn stejne, jako jezdim na letni. Zatim tedy nevidim zadna negativa a muzu doporucit.
Prius II 2008
Uživatelský avatar
tachec
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: stř 06.12.2017, 06:44
Bydliště: okolí Příbrami

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od tachec »

Za čtyři roky to při přezouvání 2x ročně vychází stejně jako 4x alu disky.

Přes léto jsem dojížděl zimní pneu (vzorek cca 5.5mm), najeto na nich cca 12.000km a úbytek cca 0.4mm - tak je budu
muset dojíždět asi i příští léto. Rozdíl spotřeby nedokážu posoudit, ale podle mě to nebude víc než 0.2l/100km.

Poslední roky zima za moc nestojí, takže celoroční pneu asi není úplně od věci - akorát bych čekal, že ta cena bude o něco nižší.
esprit
Řidič
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 13.08.2015, 16:29

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od esprit »

Celoroční mají smysl především pro sváteční řidiče a místa, kde nebývá sníh a led (města, dálnice). V opačném případě je lepším řešením 2 sady disků.
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 21:27, celkem upraveno 1 x.
PetrPH
Řidič
Příspěvky: 198
Registrován: úte 19.05.2015, 18:17
Bydliště: Karviná

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od PetrPH »

Corolla2014 píše:Kdo chodí celoročně v teniskách, tak jezdí i v celoročních pneu. Dle mě je to stejné buranství. Zveřejněné testy celoročních jsou zatím nedostatečné a zatím vyhrávají zimní. Zranit, příp. zabít někoho z důvodu, že zastavím i o několik metrů dále, je zodpovědnost každého řidiče.
Cekal jsem, ze se takovy komentar objevi a jsem za nej rad, dava moznost diskutovat. Vis o tom, ze jestlize mas v tomto pocasi uz nasazene zimni pneu, pak ze stovky zastavis i o nekolik metru dale, nez v pripade celorocnich? A tedy, ze je tvoji zodpovednosti pripad, ze nekoho zranis ci zabijes (abych te parafrazoval)? Situace rozhodne neni tak jasna. Uvazuj pripad - mam celorocni, ktere v testu dopadaji na prvnim miste a jsou srovnatelna s letnima / zimnima - versus - mam sadu letnich a zimnich a pravidelne prezouvam. Jenze zimni mam trebas Firestone Winterhawk nebo Yokohama BluEarth a letni BF Goodrich nebo Michelin Energysaver, tzn pneu, ktere kazda brzdi o nekolik (4 apod) metru dal, nez vitez testu. Co je tedy buranstvi? A co teprve nejake protektory?

Nebo take druhy pripad - koupil jsem si dle testu nejlepsi letni a zimni a pravidelne je prezouvam, jenze nemam extra velky najezd, pneu stale maji vzorek, ale uz jsou stare a tvrde. Zde maji celorocni jasnou vyhodu - najezd se nedeli mezi dve sady pneu, sjizdis tedy rychleji. Krom starnuti vzorku mas tedy i technologicky novou pneu. Tedy zda se ti situace natolik trivialni, abys to hned vyhodnotil temer implikaci, ze kdo ma celorocni je buran a nekoho zrani / zabije? Ja si vybiral prave s ohledem na bezpecnost, take vozim dve deti.

Ostatne nakonec je naprosto jedno, jakou mas ty pneu, dulezite je umet sundat nohu z plynu. Btw, uz 2x do me pri nouzovem brzdeni nabouralo auto za mnou, z toho jednou to byla totalka.

Jedine s cim souhlasim, ze testu by mohlo byt vice a dukladnejsich. Nedohledavaji se snadno.
Prius II 2008
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od biscuit »

PetrPH píše:Vis o tom, ze jestlize mas v tomto pocasi uz nasazene zimni pneu, pak ze stovky zastavis i o nekolik metru dale, nez v pripade celorocnich?
tohle me teda zaujalo. muzes mi prozradit, kde jsi to vycetl?

ciste sedlacky - kompozit zimnich pneumatik je z materialu, ktere tuhnou pri nizsich teplotach, nez kompozit pneumatik letnich. jestlize je material mekci, mela by byt jeho prilnavost vyssi. brzdna draha, nebereme-li v potaz jine faktory nez material behounu, tedy musi byt u pneumatik z mekci smesi vzdy kratsi, nez u pneumatik ze smesi tvrdsi. celorocni pneumatiky maji smes "kompromisni" - aby nebyla v zime prilis tuha a mela dotatecnou prilnavost a v lete naopak prilis mekka, aby se extremne rychle nesjizdela.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
PetrPH
Řidič
Příspěvky: 198
Registrován: úte 19.05.2015, 18:17
Bydliště: Karviná

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od PetrPH »

biscuit píše:
PetrPH píše:Vis o tom, ze jestlize mas v tomto pocasi uz nasazene zimni pneu, pak ze stovky zastavis i o nekolik metru dale, nez v pripade celorocnich?
tohle me teda zaujalo. muzes mi prozradit, kde jsi to vycetl?
Z tranzitivity. Nejprve vztah letni vs zimni v teple, treba viz test v https://www.stream.cz/meziplyn/10019722 ... vdu-rozdil (od cca sedme minuty), kde mu vyslo cca o 10 delsi zastaveni na zimnich v teple. Dale pak z http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm kde celorcni maji brzdnou vzdalenost v pulce mezi letnimi a zimnimi. Takze hrube predpokladam, ze za tehle temer letnich teplot bude celorocni brzdit lepe, nez zimni.
biscuit píše:
PetrPH píše: ciste sedlacky - kompozit zimnich pneumatik je z materialu, ktere tuhnou pri nizsich teplotach, nez kompozit pneumatik letnich. jestlize je material mekci, mela by byt jeho prilnavost vyssi. brzdna draha, nebereme-li v potaz jine faktory nez material behounu, tedy musi byt u pneumatik z mekci smesi vzdy kratsi, nez u pneumatik ze smesi tvrdsi. celorocni pneumatiky maji smes "kompromisni" - aby nebyla v zime prilis tuha a mela dotatecnou prilnavost a v lete naopak prilis mekka, aby se extremne rychle nesjizdela.
Viz vyse test na streamu. Zimni jsou sice mekci, ale neplati, ze maji vetsi prilnavost (za tepla), nez tvrdsi letni pneu. Co se tyce celorocnich tak samozrejme jde take o kompromis, ale take - alespon v pripade tech mych - jsou dobre vlastnosti vykoupene nizkou odolnosti. Dle testu maji zvladnout jen 40tis, zatimco jsem u letnich ma byt najezd kolem cca 60tis. Takze otazka, jestli je clovek ochoten to zaplatit.
Prius II 2008
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od biscuit »

hezky. nez jsem si to pustil, tak jsem se usklibal, abych byl uprimnej ;-) netusil jsem, ze zimaky uz pri 23° C tecou. to je fakt nejvetsi poznatek, co z toho mam. dojizdet stary zimaky v lete je odted pro me ta nejvetsi picovina - a to jsem o tom jeste vcera seriozne uvazoval, protoze se mi tahle situace u sluzebniho auta prave prihodila (zimaky uz na dojeti). takze je dojedu v zime a papa :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
PetrPH
Řidič
Příspěvky: 198
Registrován: úte 19.05.2015, 18:17
Bydliště: Karviná

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od PetrPH »

Jo, obecne se problemove u zimnich bere > 15°C. Ono i bude zalezet nejen na teplote vzduchu, ale taky vozovky. Stejna venkovni teplota a stin vs ostre slunce bude na asfaltu rozdil i nekolik desitek stupnu.
Prius II 2008
Uživatelský avatar
DavidDDD
Věčnej rejpal
Příspěvky: 724
Registrován: ned 19.10.2014, 09:49

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od DavidDDD »

Dojíždění zimáku je celkem běžný, faktem je že to ideální není :) Já jsem jeden rok (kdysi) jezdil na zimákách a lepí se to a čvachtá (v opravdovém teple) a akcelerace a brzdy natvrdo hrůza. Někde jsem četl, že snad Itálie, nebo Rakousko bude jízdu na zimních v létě pokutovat.
Ale univerzály asi nedám, i když argument chápu, při takových výkyvech počasí je to složité, ale vždy (nebo většinou) jde o okraje sezóny. Začátek a konec, i když zima je bídná, ale léto je kruté a bude hůř :? Resp více koumat u zimáků, kdy přezout, ale léto si být jistý.
Tak přezouvat budu a jezdit opatrně taky, ono s Priusem to jde samo :D :D
Prius - ta obrazovka je droga :-)
EX : Prius, Lexus RX h, LC120, LC100, Previe,Camry...atd.
Nyní LC100 (nafurt) + Prius+ a Verso 1,8...
garvan
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: sob 15.12.2018, 20:23

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od garvan »

Jestli mohu jako čerstvý majitel Priuse uvést svou zkušenost. Žil jsem nějakou dobu v USA a amerika jede na univerzálech, zimní se noví maximálně hodně na severu a Aljaška, ale to už je extrém. Jinak všude univerzály a každá výměna oleje je spojena s "tire rotation", protože oni jsou blázni na rovnoměrné sjíždění, takže se kola přehazují co 5 - 10 tisíc. Mimochodem těch 15 tis. interval výměny oleje u nás je tam už extrémně dlouhá doba. Samozřejmě můžete namítnout, že tam mají lepší údržbu, no bohužel, není to tak. Jednou jsem se nemohl dostat z domu 3 dny a to jsem bydlel ve velkém městě, prostě protáhli hlavní a na vedlejší byl čas....

Ale k věci. Měl jsem tam na autech Kumho Solus z prvovýroby (Chrysler Town and Country), poté Micheliny a na druhém autě (Passat) Dunlop. Ty Dunlopy klouzaly na mokru, na sněhu, stejně jako ostatní, naprosto bez problémů. Horko jim nevadilo, teploty přes 40 snášejí dobře, opět osobně vyzkoušeno. Po návratu jsem si dal na Volvo Micheliny CrossClimate a jejich trakce na sněhu na auto s těžkým předkem byla špičková, stejně tak na mokru i suchu v létě.

Kvůli parkování jsem si koupi Priuse III, jsou na něm 17, což je na Prahu tragédie, takže vybírám náhradu univerzály. Asi zase Micheliny, ale pouze nevím, jestli 205/55 nebo 195/60 v 16. 15 v techničáku nejsou a nenašel jsem na ně ani hezký liťáky. Ale jinak mě to auto fakt baví.

Samozřejmě můžete se mnou nesouhlasit, ale moje zkušenost člověk jezdícího denně je taková, že kvalitní univerzál v pohodě stačí (a taky jsem jezdil v časech, kdy zímní kola prostě nebyla, respektiva se nepoužívala :-)).
Uživatelský avatar
milanos
Navigátor
Příspěvky: 140
Registrován: ned 06.09.2015, 09:40
Bydliště: Ostrava

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od milanos »

Loňskou zimu jsem zahájil na Fulda MultiControl (celoroční) a nemůžu si stěžovat.
Každý nejspíš spatřujeme "BURANSTVÍ" v něčem jiném,ale zimy za posledních několik let,navíc snad z 90% v městském provozu,kde jsou silnice extrémně prosoléné snad ještě v květnu,nemám potřebu řešit jinak.
Máte-li to v jiných městech jinak,prosím,používejte si třeba ty nej zimní pneu jak je libo.
Těch 10% mám jako třešinku na dortu,když občas vyjedu na lyže,na chalupu.A kdo trochu zná valašské kotáry v oblasti Velkých Karlovic,Bílé,ví o čem je řeč.Jezdím tam už několik let,s různými auty.V kufru lopatu,trochu posypu a sněhové řetězy,které jsou v jednom ůseku na trase povinné.
Zatím tedy bez úhony a bez použití,ale víceméně pro sichr.
Přes to všechno,jsem přesvědčen,že sebelepší pneumatiky nezachrání nekvalitní článek mezi sedadlem a pedály.
V podstatě to už zmínil PetrH

" Ostatne nakonec je naprosto jedno, jakou mas ty pneu, dulezite je umet sundat nohu z plynu "
PRIUS II.G 2008
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1940
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Celorocni pneu

Příspěvek od slabostka »

Ono sú to najdlhšie a najvášnivejšie debaty - oleje a pneumatiky.
Skúsme tak že bežný vodič môže spokojne jazdiť na barumke, fulde,conti či save. Ja mám na dvoch sadách kolies nejaký rok protektory Vranik green diamond HPL4 a s kľudným svedomím napíšem že na snehu sú top, na suchu sú výborné a na vode sú priemerné.
Všetko je v hlave. Aj v lete sa dá jazdiť bezpečne na zimných.
Celoročky kľudne, majú zmysel, pre niekoho a niekde.
Chvála Bohu je z čoho vyberať, aj prémiovky aj strednú triedu aj budget.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Odpovědět

Zpět na „Prius“