nefunkční třetí brzdové LED

vše ohledně modelové řady Yaris
Odpovědět
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od josuk »

u yarise 2014 mi přestalo svítit třetí brzdové světlo.. proud tam jde.. tak jsem vypreparoval takový pásek se šest diodami..pokud se přivede 12V přímo na kontakty tak nefunguje..
nevíte, neřešilo se to někdy někde? Nový díl, celé světlo (81570-0d151) stojí cca 100 dolarů, což se mi zdá za pásek se šesti diodami dost..
díky
diody e.jpg
(87.03 KiB) Staženo 1369 x
Toyota Diody.jpg
(52.57 KiB) Staženo 1369 x
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od jees »

Mě se stalo úplně to samé na Yaris HSD 2013 po 3 letech provozu. Asi to tedy nebude nějaká ojedinělá závada, ale spíše shit součástky, co do toho dávají.
Přesně jako ty jsem změřil napětí na konektoru (bylo OK) a světlo rozdělal. Myslel jsem si, že třeba uvidím, kde bude nějaká LEDka odpálená, ale bohužel ani ťuk... všechno se zdálo OK. Bez schématu a proměření s tím asi těžko něco uděláš.
Světlo mi nakonec vyměnili kus za kus v rámci +2 prodloužené zárky v autorizovaném servisu. Sice se na počátku trochu cukali z důvodu, že v té prodloužené záruce není už podstatně dost věcí (např. přední reflektory), nicméně v podmínkách záruky nebylo o třetím brzdovém LED explicitně ano nebo ne. Nakonec dostali dobrozdání od Toyoty a vyměnili v rámci záruky, takže cajk.
Jinak máš pravdu, že je to šíleně předraženej kus plastu s páskem LED diod. Ještě než se vyřešila ta oprava v rámci záruky, tak jsem taky zjišťoval na internetu, co je kde možné sehnat. Víceméně jsem našel jenom origo v cenové hladině cca 3000 CZK. Druhovýroba evidentně není. Ani Čínani to nedělají, což je už co říct.
Nejlevnější, co jsem našel bylo světlo asi za 800 CZK z vrakáče z Polska, ale tam je to hodně nejisté, že ten díl v reálu ještě mají. Obecně těch Yarisů 3.generace tolik není a díly z bouraček nejsou...
jees
Navigátor
Příspěvky: 77
Registrován: sob 14.06.2014, 00:11

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od jees »

Jinak jsem se ještě díval do papírů z výměny toho světla a aktuálně se dává díl s part number 81570-0D152, což hádám bude nová revize. Že by soudruzi z Valea, které to pro Toyotu vyrábí, objevili někde chybu...? :wink:
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od biscuit »

normalni led pasek to prece resi. nebudte blazni a nevyhazujte penize za nesmysly...
https://www.ges.cz/cz/led-pasek-teple-b ... 14993.html
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od Jimmi »

Nápad dobrý, Sušenkasane, ale musel bys sladit intenzitu a na skoro patnáct voltů v autě to taky dlouho nevydrží...
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od biscuit »

jak myslis sladit intenzitu? s cim?
a proc by to nevydrzelo v aute patnact voltu. za prve, jine ledky na jinych mistech v aute to taky vydrzi (led stripy se bezne pouzivaji na interierove osvetleni, na podsvit budiku atd.) a za druhe 15 V / 3 = 5 V. to ledce rozhodne kratkodobe neublizi (imho ani dlouhodobe) - a brzdove svetlo sviti jen kratkodobe. navic tech 15 V neni v obvodu furt... kdyz budes chtit extra opatrnej, predradis odpor... nebo jeste lip, pouzijes tohle a mas to uplne na haku (doporuceno jednim nasim zakaznikem, pouziva to profesionalne):
https://www.ebay.com/itm/5X-Mini-3A-DC- ... Sw9NdXvgUc
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od josuk »

díky za reakce a nápady. Popravdě číslo dílu jsem našel podle VIN v katalogu, přímo na tom LEDpásku je nějaké číslo, ale jiné.. Tak jestli to vylepšili dobře..
Pásek s barevnými ledkami jsem koupil, do USB, asi by to tam nějak dát šlo, ale svítivost je podle mě slabá.. To spíš zkusím něco vyrobit z diod koupených zvlášt.. ona tam totiž taková plastová optika, jako čočky, v daných rozestupech.. tak uvidíme..
STK byla nedávno, tak snad se mi to podaří nějak do té další nějak vyřešit.. :?: holt ani LED není navždy a ta originál provedení vyjdou pěkně draho...tak věřím, že se nějaké náhrady do aut objeví. :roll:
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od Jimmi »

Intenzita je snad jasná - mělo by to svítit přibližně stejně, jako originál.
V autě zapojovat LEDky přímo není opravdu dobrý nápad. Nikdy nevíš, kdy to odejde, a u brzdového světla bych to neriskoval. Spíše bych do původního modulu osadil nové LEDky a asi i jiné odpory.
Elektronický modul proč ne, ale v autě může být od mínus třiceti až po plus osmdesáti, tak nevím.
Nojo, já jsem prostě vopatrnej 8)
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od biscuit »

jimmi, jen tak naokraj, kolik ledek jsi zapojil do nejakeho auta? neni ceho se bat. ty nejsi opatrnej, tomuhle stadiu uz se rika jinak ;-)

josuk: ledky do usb :-)
zalezi na konkretnim cipu. obecne plati, ze modernejsi sviti vetsinou silneji. 5050 je takovej lepsi standard. myslim, ze budou svitit dostatecne. udelal bych si nejakej zakladni pevnej prouzek podle puvodniho valeo a na nej bych nalepil pasek. podobne jako to udelal tady ten typek:




+ jeste nejaka teorie k ruznym paskum a cipum:
https://www.instyleled.co.uk/support/wh ... -led-chip/
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od josuk »

biscuit: díky za návody a videa. :wink:
trochu to právě studuju a ty LED se vyrábějí s různými parametry, myslím, že na to prvním videu je na konci (3:39) dobře vidět ten rozdíl, kdy mu ten pásek po opravě svítí celý, ale o hodně slaběji..
Viděl bych to na koupi 6 diod (třeba https://www.ges.cz/cz/l-934src-g-g-GES05180087.html) po dvou korunách, úbytek na diodě Uf je 2,1 V, v úvahu by asi přicházelo zapojení do série (při paraelním musí být úplně stejné, jinak to ta nejslabší odpíská) a nějaký odpor a bylo by. Co mě ale trochu mate a nemůže zjistit jak je ten původní pásek zapojený a co je to na něm za součástky, jsou strašně mrňavé a bez popisu.
Tak kdyby byl někdo tak hodný a rozpomenul se na školu (v praxi to dneska asi nikdo moc neprovozuje) a poradil jestli lze zapojit 6 LED do série a jak jimi protlačit těch požadovaných 20mA při 12V.
díky
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od biscuit »

nemyslim si, ze ti individualni ledky budou sviti nejak vic, nez ty smd. jak jsem ti psal, kazdy ten pasek sviti jinak. on rozhodne nema cip 5050 (ten ma diody 5x5 mm). chlapec to trochu podcenil a koupil "neco z ebay". na tom odkazu o led pascich se muzes docist, ze ty 5050 maji svitivost kolem 1000 lm/m, kdezto tyhle obycejne sviti klidne o polovinu mene. nijak ti to nenutim, ale myslim si, ze je to nejjednodussi reseni. jestli si chces bejt jistej vykonem, sahni teda po cipech 5630 a nebo dokonce 3014, ktery maji obrovskou denzitu cipu na metr a killer vykon. skoro bych se ale bal, ze timhle budes lidi, zejmena v noci, uz pekne srat :-) taky ty pasky s vyssi denzitou budou rozhodne vic topit a uz bych je daval mozna na kov kvuli chlazeni (i kdyz u brzdovky to asi tak "nehori").

mrkni sem, typek meri svitivost i odber:


btw. ledky do serie, to je trochu nestesti. nahodou odejde jedna a cely to jde do haje behem pomerne kratky chvilky. ano, dela se tohle zapojeni v consumer elektronice docela casto, ale mne se to teda vubec nelibi. i kdyz vlastne pasky jsou taky serie po trech...
jo jinak jsem zapomnel poznamenat, ze studeny maji obecne vyssi intenzitu, nez teply. a jelikoz mas cerveny plexi, neuvazoval bych urcite o jiny ledce, nez o bily.

a nakonec - kvalita se muze lisit i u stejnych cipu. nekteri prodejci na webu deklaruji vyrobce cipu. toho bych se asi taky pridrzoval, jde-li o vykon.

tady to mají hezky:
https://www.ledshopik.cz/led-pasky-podl ... u-x2v10025
___

kdyby ses precejen rozhodoval nad individualnimi ledkami, ja osobne bych bral tyhle potvory:
https://www.ges.cz/cz/l103swc-2zbh1-GES05180061.html

vetsi prumer, slusna svitivost, Uf 3,2 V ;-)

a vypocet:
Obrázek

ty teda napr., kdyz das tri a tri velky ledky a spocitas si to na 14 V:
Rs = 14 V - (3,2 V + 3,2 V + 3,2 V) / 0,02 A = 220 Ohm
dva obvody, kazdy s 220 Ohm rezistorem, 1/4 W :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od josuk »

biscuit: tak ještě jednou dík.

Konečně jsem něco spáchal. Diody tyhle GES05180060, L-53SRC-H+G
LED 5mm, superjasná, červená, 13000mcd/20mA, (Uf=2,10V), čirá, 12deg, 635nm
dva odpory 330 ohmu, destička ta byla nejdražší asi 50 kč, lihová fixa, chlorid železitý, vrtáčky 1mm (jeden nestačí lámou se snadno).
Svítí to, i když ne tak moc jak jsem si představoval, měl jsem vzít asi výkonější diody a je to lepší než ten LED pásek, který jsem sehnal. Moc hezké to není, ani fotogenické ;-) ale svítí to :-D
nesvití.jpg
(58.16 KiB) Staženo 1091 x
sviti.jpg
(176.55 KiB) Staženo 1091 x
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od Jimmi »

biscuit píše:jimmi, jen tak naokraj, kolik ledek jsi zapojil do nejakeho auta?
Právě že dost. Část prostě popraskala, ač to bylo "odporováno" na automobilové napětí.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: nefunkční třetí brzdové LED

Příspěvek od biscuit »

josuk: ty bily svitej dvojnasobne intenzivne, a kdyz tam mas to cerveny plexi... je to jako kdyby sis kupoval zarovky do zadnich svetel tonovane, kdyz jsou pod cervenym plexi. ale to uz je fuk, hlavne ze to nejak jede a snad to i vydrzi :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Odpovědět

Zpět na „Yaris“