Výměna oleje v převodovce

vše ohledně modelové řady Prius
pubas88
Člen Týmu
Příspěvky: 14
Registrován: sob 17.09.2016, 17:08

Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od pubas88 »

Zdravím, chtěl jsem se zeptat zda nemáte někdo zkušenosti s výměnou oleje v převodovce u priuse druhé generace a nebo nejlépe typ na někoho šikovného od Českých Budějovic kdo by to rovnou i vyměnil? :D :D
esprit
Řidič
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 13.08.2015, 16:29

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od esprit »

Na youtube je několik videí, jak vyměnit olej v převodovce v PII. Takže podle mě stačí sehnat správný olej (řešilo se někde tady fóru) a člověka, co má základní zkušenost s prací na motoru a nějaké to základní vybavení + hadičky (tzn. běžný servisák).
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od slabostka »

Ako pise je to vymena ala manual takze sikovny mechanik to urobi bez problemov.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
pubas88
Člen Týmu
Příspěvky: 14
Registrován: sob 17.09.2016, 17:08

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od pubas88 »

Děkuji moc za odpověď, zkusím to vyhledat na netu a pak už jen Nejakyho mechanika co se do toho pustí. :D :D a olej asi originál od Toyoty? Nebo to může bejt jakákoliv značka?
Uživatelský avatar
bluepeter
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: sob 02.09.2017, 17:59
Bydliště: Michalovce

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od bluepeter »

Ja som menil prevodový olej asi pred týždňom , je to až smiešne jednoduché , nové podložky pod vyp./nap. skrutku som dostal v Toyote pri prehliadke zadarmo. Najkomplikovanejšia časť je asi zhodiť spodný plastový dekel :) . Potom to kľudne spravíš aj polslepu s prstom v nose. iný ako originál Olej Toyota by som tam určite nedával , je síce o par € drahší ale je to predsa investícia na dlhú dobu, tu sa šetriť pár € určite neoplatí.
Uživatelský avatar
m5t
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2711
Registrován: pát 27.02.2009, 03:12
Bydliště: Miro z Havířova

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od m5t »

Byly nějaká změna v jízdním projevu ? po kolika km a letech měněno?
T27 Avensis 1.8 Valvematic Multidrive S/2009/
když pijete se mnou pijete s Mírou :-) Obrázek
http://moje.auto.cz/m5t/avik.html
Uživatelský avatar
bluepeter
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: sob 02.09.2017, 17:59
Bydliště: Michalovce

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od bluepeter »

Menil som po 106 000 km a 5tich rokoch. Ten čo sa vypustil bol pekný červený , ten nový bola taká žiarivejšia červená. Čakal som že ten pôvodný bude skoro čierny. Rozdiel v jazdnom prejave som nepocítil žiadny.
lajdak.miki
Řidič
Příspěvky: 162
Registrován: stř 16.04.2014, 18:30
Bydliště: veľká dedina,blava nééé

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od lajdak.miki »

Ja som menil pri 195.000km.Rozdiel medzi starým a novým olejom bol minimálny ,možno dva odtiene červenej.Zmenu som nepocítil žiadnu ,aj keď som čakal že spotreba pôjde dole,nešla :huh:
teraz prius a čo potom?TESLA S!!! späť ani krok.
Uživatelský avatar
PALO-Prius
Řidič
Příspěvky: 152
Registrován: pát 03.10.2014, 05:29
Bydliště: Bratislava - Ruzinov / Finsko - Rauma

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od PALO-Prius »

Z tychto dvoch poslednych prispevkov o rozumiem tak, ze je ten olej v predovoke naozaj DOZIVOTNY a netreba ho menit tak ako deklaruje samotna Toyota :bigups: Totiz, ked som uvidel nazov tohto vlakna, prve ma napadlo:"a naco by to niekto menil?"
Vidim, ze ludia vymenili, ale ako citam, velky vyznam to nema... Opravte ma ak sa mylim.
Prius III 2010 Excutive, seda metaliza
http://moje.auto.cz/PALO-Prius/priusik.html
Obrázek
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od slabostka »

Ta mýliš sa... v šlabikári je uvedené výmena pri stažených podmienkach čo 90 000km čiže jednoznačne pri cca takomto nábehu vymeniť.
V tých príspevkoch hore sú ťažké bludy - olej v prevodovke nemením predsa kvôli spotrebe. To snáď ešte nikoho nenapadlo ....
Farba oleja má asi "veľa" spoločného so zmenami ktoré sa v oleji udejú po 5 rokoch. Nemá zmysel opakovať že každý olej starne, prevodový v manuále menej ako motorový či v klasickom automate ale starne. Takže vymeniť.
V cvt je rovnako olej pri výmenea koby "nový" ale rovnako si nemyslím že nemusím.

Termín "doživotný" by snáď mali zakázať - doživotná záruka na škridlu, na olej, na nôž.... no kto tomu uverí toho odrbe kde kto.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
m5t
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2711
Registrován: pát 27.02.2009, 03:12
Bydliště: Miro z Havířova

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od m5t »

Šel jsem do Toy servisu se záměrem vyměnit olej v převodovce a odešel jsem s ujištěním když je doživotní tak netřeba, asi tak.
T27 Avensis 1.8 Valvematic Multidrive S/2009/
když pijete se mnou pijete s Mírou :-) Obrázek
http://moje.auto.cz/m5t/avik.html
Uživatelský avatar
ježek2
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: úte 25.03.2014, 16:56
Bydliště: Jihlava

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od ježek2 »

...a v kterém servisu jsi byl ??? ... tohle téma se tu už probíralo loni - předloni...?
Mně řekli to samé " doživotní"..., jel jsem do jiného servisu - Toy- neorigo - bez problémů vyměnili...a autíčko má od té doby "nasvištěno" cca 45 t km...ikdyž už není doma - jsme občas v kontaktu - teď mi pan majitel předělává kolo na elektro / už ty starý kosti naše kopce hůř zvládají :| :| /....cena : necelé 3,-t
není to zas tak drahé...a myslím,že jsem mu tímto neublížil...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od slabostka »

m5t píše:Šel jsem do Toy servisu se záměrem vyměnit olej v převodovce a odešel jsem s ujištěním když je doživotní tak netřeba, asi tak.
- a u teba sa bavíme o CVT? Tak keď v cvt je náplň "doživotná" potom s Pánom Bohom idem od vás... škoda sa o tom ďalej baviť.
Za mňa - ecvt v hsd - výmena podobne ako v manuálnej - cca 100 000km
- cvt - dľa manuálu predpokladám tam bude niečo okolo 60 - 90 000km

- podľa manuálu pri sťažených podmienkach v cvt výmena po 90 000km alebo 72 mesiacoch...
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
DavidDDD
Věčnej rejpal
Příspěvky: 724
Registrován: ned 19.10.2014, 09:49

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od DavidDDD »

Doživotní náplň je v poŕádku, protože 200 až 250 tis. km se předpokládá životnost auta (vyjádření servisu Renault) :wink: Ale protože věřím, že Toyota najede víc :D tak olej měnit dle rozpisu (90 tis. Prius). U LC dávám po 60 tis. Doživotní olej je prostě 3,14čovina.... :?
Prius - ta obrazovka je droga :-)
EX : Prius, Lexus RX h, LC120, LC100, Previe,Camry...atd.
Nyní LC100 (nafurt) + Prius+ a Verso 1,8...
Uživatelský avatar
bluepeter
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: sob 02.09.2017, 17:59
Bydliště: Michalovce

Re: Výměna oleje v převodovce

Příspěvek od bluepeter »

O výmenu oleja v prevodovke som sa začal zaujímať pred pár rokmi keď kamarát kúpil jazdenú A6 3.0 TDI AllRoad a chcel ju mať v tip-top stave , tak sa začala výmena náplní. Podľa vyjadrenia Audi náplň v prevodovke je doživotná. Povedal som mu rovno že je to hlúposť. Tak sme začali pátrať a zistili sme že prevodovka v jeho aute je od firmy ZF a používa sa u vela značiek a modeloch áut. Priamo výrobca ZF u tohoto typu odporúča výmenu oleja pri 60 000km najneskôr pri 90 000km. Tak sme zistovali prečo Audi udáva doživotnú náplň , či je v tomto smere nejako prevodovka upravená alebo používajú iný super-špica olej. Tak nakoniec sa podarilo vyzistiť že prevodovka je úplne bez zmien a aj olej je ten istý. Ich tvrdenie doživotnosti sa opiera o firemný Bussines model a to konkrétne : Audi nepredpokladá životnosť vozidla dlhšiu ako 3 roky , alebo nájazd 200 000km , audi vo svojom bussines modeli nepočíta s žiadnym druhým majiteľom ktorý by auto prevádzkoval dlhšie ako 3 roky alebo 200 000km , podľa nich potom je auto potrebné ekologicky zlikvidovať a kúpiť nove. Takže vlastne oni nikoho neklamú a ani nezavádzajú tá prevodovka s tým istým olejom určite tých 200000km vydrží , čo znamená že je doživotná. Tak na základe toho kolega nakoniec vymenil aj prevodový olej. Bohužial nedokázal som ho presvedčiť že reťazový rozvod v tom Audi nieje tiež doživotný tak ho nevymenil - a poučenie sa dostavilo pri 250 000km kedy strelil , celková oprava s odťahom cca 3000€.
Nuž za blbosť sa platí.
Najlepšie na tom je že nedávno kúpil A8 4.2 TDI s nájazdom 280 000 a pôvodným rozvodom . Pýtal som sa že kedy bude meniť rozvody , jeho odpoveď bola že načo veď tam je reťaz a tá predsa vydrží , tak neviem či ho niekto v noci "zresetoval" alebo je fakt taký blbý/odvážny.
Odpovědět

Zpět na „Prius“