dopravní Qvíz

Tlachání o všem - bez zaměření!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Tomiq »

Tyhle obrázky slouží k vysvětlení a vyzkoušení. Nejsou kresleny ve skutečném měřítku. Tahle situace je složitější a neobvyklá. Podle vyhlášky a správná odpověď v autoškole je:
červené auto vjede do křižovatky a dává před odbočením přednost protijedoucímu zelenému. Druhé jede modré. Pak zelené a nakonec červené dokončí odbočení a modré projede.
Tohle je správná odpověď a takhle to má proběhnout v praxi, pokud se tam všechna auta vejdou. Pokud se tam nevejdou, musí se řidiči domluvit očima a rukama.
Vyhláška prostě nemůže řešit úplně všechny možnosti, tvary a velikosti vozovek a aut a zároveň musí být jednoznačná. Pak se počítá se zdravým rozumem a vzájemnou tolerancí.
To, jax to nasimuloval je špatně. Modré auto se má zařadit za červené.
Naposledy upravil(a) Tomiq dne sob 15.09.2018, 15:18, celkem upraveno 1 x.
Kořen slova Toyota je Toy!
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Jakub Krčma »

Biscuit: No, to právě NENÍ řešení podle toho "experta"! V tomto případě jede modré auto PŘED červeným autem, tzn. červené auto je VPRAVO z perspektivy modrého auta. Ten "expert" mluví o tom, že červené auto po vjetí do křižovatky NENÍ vpravo od modrého auta...

V tom mém upraveném obrázku, který používáš, by řešení existovalo - modré auto by mohlo objet červené auto zprava... Ale v tom jejich obrázku jsou prostě všechna tři auta odkázaná na dohodu...

Tomiq: Správná odpověď rozhodně není, že se modré auto bude cpát někam, kde není místo ani na šířku ani na délku... Když je zadání spojené s konkrétním obrázkem, řeší se konkrétní obrázek. A to je celý problém tohoto případu... Obrázek na hovno, který NEUMOŽŇUJE provedení toho řešení, které naznačují v textu článku... Když uděláš na papír přesnou kopii té jejich křižovatky a položíš na něj modely aut v příslušném měřítku, tak se tam prostě to modré auto nijak za červeným, které zastaví v křižovatce, neprotáhne...

A to moje doporučení, že by ZÁKON (ne vyhláška, jak se furt všude píše...) měl obsahovat ustanovení o tom, že v případě přednosti všech účastníků má prioritu ten, který neodbočuje, by pomohlo odstranit dilema na většině křižovatek bez značení přednosti. A na rozdíl od DRAHÉHO dopravního značení, které se musí obnovovat a udržovat, je to MNOHEM levnější... Ovšem vyžaduje to inteligentní řidiče, kteří jsou schopní logického uvažování...
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od biscuit »

tomiq: já chápu pointu té teorie, ale v praxi to narazí na neproveditelnost, protože to modré auto bude moct projet jedině před červeným - jinam se nevejde. takže všechno špatně a za mě je to špatně vyřešené. pravidla mají usnadňovat praktické situace a ne je komplikovat.

vybral jsem si jednu nadprůměrně velkou křižovatku T a zkusil udělat modelovou situaci. do situace jsem posadil vlevo zaparkovaná auta, aby bylo vše v měřítku a odpovídalo skutečnosti. teď mi prosím někdo vysvětlete, kudy že má to modré (tady možná černé) auto projet.

Obrázek
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
elMuerte
Manager Týmu
Příspěvky: 306
Registrován: sob 10.02.2018, 21:24

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od elMuerte »

podle mě má jakub pravdu, být majitelem zeleného auta tak taky projedu protože neměním směr, ale když se do toho vžiju a představím si sebe v zeleným autě tak bych asi fakt zastavil a počkal kdo je netrpělivější než já. Ono jedna věc je hodnotit to z vrchu a druhá věc z okna automobilu a tak jsou dneska testy už dělaný z kokpitu auta aby jsi se do té situace vžil. Nakonec to dopadne tak, že jako první projede červený auto, pak modrý a nakonec zelený. :biggrin:
Avensis T27 2o1o 2,0 D-4D
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Jakub Krčma »

Ta Biscuitova křižovatka má tu výhodu, že je vyloženě obrovská, takže to východní auto by mohlo najet ještě o 2 m na západ (dokonce by i mělo, protože by tím uvolnilo místo mezi sebou a severovýchodním chodníkem pro auta jedoucí z nejrůznějších směrů), tam zastavit, nechat za sebou projet jižní auto, potom západní auto a nakonec zvládnout vytočit odbočení na jih... Tím by se zabránilo nutnosti dohody mezi řidiči... Samozřejmě to beru tak, že ignorujeme stín trojúhelníku na jihu atd... :lol:
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Tomiq »

Já jsem nepochopil podle jaké teorie má modré auto projet červenému před čumákem. V článku píšou, že červené vjede do křižovatky a tím už nemá modré komu dávat přednost zprava. Ale pokud ho objede zleva, má ho po pravé straně furt. Takže v pravidlech je to tak, že: mám-li přednost, ale musím dát přednost dalšímu, tak popojedu o půl metru a tím jsem o svou přednost přišel a je to vyřešeno?
Naštěstí v praxi k téhle situaci dojde zřídka a pak ji nikdo nebude řešit podle pravidel, ale podle toho, kdo se kam vejde.
V článku se píše, že v téhle situaci by došlo k nehodě, což rozhodně není tak horké a řešil bych mnohem důležitější věci, jako že řidiči neumí blikat, projíždět kruháče a nechávat pruh pro zs a to ani podle starých pravidel.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
elMuerte
Manager Týmu
Příspěvky: 306
Registrován: sob 10.02.2018, 21:24

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od elMuerte »

Upravená Biscuitova křižovatka do tvaru T z pohledu "zeleného auta"

Asi bych dal fakt přednost oběma a první by projelo červené auto.

Obrázek
Avensis T27 2o1o 2,0 D-4D
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Jakub Krčma »

V článku prostě ignorovali realitu ohledně rozměrů aut a křižovatky, protože mají nízkou představivost. Mysleli si asi, že červené auto může před odbočením zastavit v křižovatce podstatně víc západně a jižně, než je proveditelné. Problém je, že při takové neschopnosti hodnotí řidiče a říkají jim, co a jak.
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Jakub Krčma »

Elmu: No, jenže z pohledu těch ostatních dvou aut je to zrovna tak jasné, že mají dát přednost. Proto je to buďto dohoda nebo suverénní průjezd zelené - červené - modré.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od biscuit »

proste podle me to jde tak, jak to popsal ten pan z besipu resit az na takovehle megakrizovatce s tramvajovym pasem, nebo oddelenymi smery nejakym jinym stredovym pasem, kde vznikne dostatecny prostor:
https://goo.gl/maps/JeutuNaDZ3B2
ovsem tady je to zase nonsens proto, ze tyhle krizovatky jsou velmi casto rizeny svetly a troufnu si rict vzdy znackami urcujicimi hlavni silnici.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Jakub Krčma »

Jasný, křižovatky bez rozlišení hlavní x vedlejší jsou naprostá rarita... Když vidím neschopnost mnoha řidičů, tak by značky měly bejt povinně úplně všude... Nebo jednoduše nedávat papíry každýmu, ale jen těm, kteří úspěšně odpoví na VŠECHNY otázky (700 nebo kolik). To by byla paráda...

(Když jsem se doma připravoval na test v autoškole, tak jsem měl 25 náhodných otázek bez chyby pod 2 minuty, při zkoušce v autoškole pak pod 3 minuty, včetně kontroly... A šlo by to časem zvládnout i za 60 sekund, ale to už by bylo opravdu náročné (při náhodném výběru otázek, samozřejmě)... Nicméně to každopádně znamená, že 700 otázek (28 x 25) lze správně zodpovědět za méně než jednu hodinu. Takže by teoretický test mohl mít limit třeba 3 hodiny. Můžete říct, že je to extrémní, zbytečné apod., ale NENÍ to pravda - v reálu TAKY člověk nemá sto let na rozmyšlenou, prostě buďto ví, co má dělat, nebo udělá nějakou píčovinu (což zahrnuje správná rozhodnutí, která ale přijdou příliš pozdě). A kvůli té píčovině pak někdo může chcípnout! Kdo má při zkoušce chybu ve značkách nebo křižovatkách, NESMÍ absolutně dostat řidičák!!! Musí se to doučit a opakovat zkoušku. Jinak je vražda/sebevražda takového řidiče pustit do provozu. Dokonce je to tak, že by teoretická část, včetně testu, měla zcela předcházet první jízdě v autoškole!!! I v přítomnosti instruktora může nějaký totální dement RADIKÁLNĚ někoho ohrozit, pokud ještě teorii nezvládá super. Instruktor nevidí všechno a nemůže z místa spolujezdce auto ovládat dostatečně precizně. Něco jiného je, když někdo, kdo přesně ví, co dělá, záměrně porušuje předpisy - třeba klasicky rychlost či jízda přes plnou čáru apod. A něco jiného je, když někdo nemá schopnost jet podle předpisů. Takoví lidé na silnice v žádném případě nepatří.)
Uživatelský avatar
Flexa
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 10.02.2011, 16:37
Bydliště: Týnec nad Sázavou

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Flexa »

Podle své logiky bych já z pozice:
-modrého: dávám přednost červenému a čekám jak se červené se zeleným zachovají a) červené nechá projet zelené, pak jedu jako poslední, nebo b) zelené nechá projet červené pak jedu před zeleným.
-červeného: čekám jak se zachová zelené a) nezastaví a projede pak jedu až za ním, nebo za b) zastaví a já jedu první a po mě modré
-zeleného: zastavím a ukážu červenému, že může projet a pak pustím modré.

Myslím, že v téhle situaci prakticky, ne podle zákona, určuje řešení svým chováním řidič zeleného. Buď preferuje svojí přednost, protože jede rovně (jako velké množství řidičů :D ) nebo preferuje to, že by měl dát přednost modrému.
Jinak tahle křižovatka není tak ojedinělá. Najdete jí u skoro každého marketu. Občas je potřeba jednat podle zdravého rozumu a ne striktně podle předpisů.
ObrázekObrázek
Toyota Corolla E11 liftback 1.4 (4E-FE) 1998
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od biscuit »

flexa: to máš pravdu, že u obchodů je těhle křižovatek úplně nejvíc. ale tam valná většina řidičů vůbec netuší, co je to přednost zprava a taky se tam rozhodně nedá situace řešit najetím červeného auta tak, aby modré mohlo projet. prostě u obchoďáků je tahle situace nonsens na třetí :-)

a máš taky pravdu, že to chce klid a rozum do hrsti. lepší řidič je stejně zvyklej pořád myslet za druhý, takže ho tohle nemůže vůbec vyvést z konceptu a klidně nechá všechny ty pitomce okolo, kteří koukají, jako když vyjeli první den po autoškole sami na silnici, raději projet a odjet :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od Jakub Krčma »

Ano, spousta lidí kouká jako vyvoraná myš, když je u Tesca apod. pouštím zprava... Přeci jsem "na hlavní", když jedu rovně... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
m5t
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2711
Registrován: pát 27.02.2009, 03:12
Bydliště: Miro z Havířova

Re: dopravní Qvíz

Příspěvek od m5t »

Celý ten besipácký výklad jde do kopru když jeden z řidičů je blondýna v SUV, to pak hledím jak vyváznout bez úhony z daného místa a vůbec neuvažuji o nějaké přednosti, také přikrývka hlavy(klobouk,čepice,..) avizuje zvýšit pozornost :wink:
T27 Avensis 1.8 Valvematic Multidrive S/2009/
když pijete se mnou pijete s Mírou :-) Obrázek
http://moje.auto.cz/m5t/avik.html
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“