LED nahrady

nová modelová řada - nástupce Corolly
Odpovědět
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: LED nahrady

Příspěvek od slabostka »

piotrsvk píše: pon 24.08.2020, 11:14 Tak žiarovky X10 úspešne nahodené a aj odskúšané dlhou nočnou jazdou. Musím povedať že je to neskutočný rozdiel, takto to malo prísť už od predajcu, tie originál žiarovky sú ozaj na hanbu. Ale troška mám obavy z prehrievania, po minúte svietenia sa ten chladič nedá chytiť, tak je horúci. Nemáte s tým niekto nejake negatívne skúsenosti? A ešte jedna otázka - dávali ste si potom svetlá nastaviť v servise, alebo len ručné nastavenie pootocenim tej žiarovky?
- len si to tam nechaj a potom sa nehanbi poreferovať ako si očúral svet :D
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: LED nahrady

Příspěvek od jarson »

Tiez som sa zamyslal nad nadmernym ohrievanim led ziaroviek.
Primarne son nejako nepobral preco sa to vlastne deje , ked uz z principu hlavna pointa oproti klasickym ma byt ze led premenie na svetlo nasobne vacsiu cast energie , ktora naopak pri normalnej sa premeni na teplo.
Na zaciatku , ked sa led len dostavali na trh som dokonca takto demonstroval zakaznikom , ze som rozsvietil dve ziarovky a kym klasicka sa nedala ani chytit, led v pohode v zavretej dlani aj 20 sekund. Islo pravdaze o led do bytu s parametrami max do 15w prikonu. / Priblizne ekvivalent wolframovej 100w.
Preco teda autoziarovky led sa tak hreju?
Myslim ale , ze sa nehreju viac nez klasicke , teda v tomto pripade by som sa neobaval napr. poskodenie svetlometu ... Druha vec ale je , ze prehrievanie iste ovplyvni ich zivotnost.
No nic, len taka uvaha ...
Mozno by niekto mohol zmerat ( napr. Bezdotykovym teplomerom) a potovnat realne teploty oboch variant. Ja som to pravdaze neskusal, takze netusim ako to realne je.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: LED nahrady

Příspěvek od slabostka »

nie som elektrikár ale mám pocit že nehreje sa samotná LED ako to okolo toho bez čoho sa LED neobíde....
myslel som si že LED je "nezničiteľná" ale kamoš elektrotechnik ma z tohto omylu vyliečil.
Dávajte tam to čo tam má byť a vybavené.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: LED nahrady

Příspěvek od biscuit »

slabostka: já teda nevím, ale myslím, že to co píšeš trochu vychází z toho, co píšeš. bez urážky pls ;-) jarson to trochu naťuknul.

fyzika funguje. efektivita (účinnost) LEDky je daleko vyšší, tzn. že při stejném příkonu promění na světlo daleko více energie. podstata problému je úplně někde jinde. je potřeba se zamyslet nad konstrukcí a principem obou zdrojů světla. když to zkrátím a zjednodušším, jde o princip inkadescence vs. luminiscence.

LEDka teplo k vyzařování světla nepotřebuje a samozřejmě, chceme-li ji zachovat co nejdéle funkční, musíme ji chladit - a bohužel, větší příkon = více odpadního tepla = více problémů. ale rozhodně platí, že LED při stejném příkonu generuje o mnoho méně odpadního tepla než jakákoliv žárovka nebo výbojka. jen je prostě sama z materiálů, které teplu odolávají daleko hůře, než kovy a sklo ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: LED nahrady

Příspěvek od jarson »

No a to mi prave vrta hlavou
Neviem , mozno je problem v 12v dc. Mozno sa ac chova inak. Ale mne sa zda ,vze aj ac sa premiena pre led na dc aj ked primarne je zdrojom ac. Teda myslim si. Takze tu by pes nemal byt zakopany.
Proste ak beriem , ze klasicka halogenka v svetlomete je 55, resp.60w, tak jej led naprotivok na to aby vydal rovnake svetlo ( berme v lumenoch, nech je to meratelne), by mal mat prikon plus minus 5w.
Je 5w tak vela , ze sa to hreje tak, ze ju po par sekundach nedokazes pre teplotu chytit rukou? U klasickej " bytovej" led ziarovky ani omylom. To mam vyskusane. Tak preco je to u auto led inak?
Ano do istej miery je tu faktor, ze tu su led v uzavretom priestore, kde je vetranie problematicke. Ale aj tak.
No? Vie to niekto vysvetlit?
Idealne nejako jak pre blbeho prosim :)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: LED nahrady

Příspěvek od biscuit »

jseš si jistej, že LED náhrady halogenů mají stejnou svítivost, jako halogeny? já mám pocit, že většinou svítí daleko silněji a rozhodně se nejedná o 5 W LED. 5 W je typický příkon DRL LED světel. spíš bych řekl, že jsou konstruované tak, aby měly podobný příkon jako halogeny - proto tak topí - 50 W LED asi doma v lustru nemáš, takže těžko srovnávat :-)

já LED na pozici halogenů v žádném autě nemám, ale ostatní svícení už mám hodně pomocí LED. nejnověji teď na MX-3 komplet zadní lampy. LEDky svítí podstatně jasněji a silněji a hřejí ve srovnání se žárovkami minimálně - vyzkoušeno. prostě musí se srovnávat srovnatelné ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: LED nahrady

Příspěvek od jarson »

No jo...tym by sa to vysvetlovalo.
Ovsem potom pada primarny efekt nizsej spotrby energie.
A vlastne aj pointa led co sa týka efetivity je potom trochu spochybnena.
Ak totiz mam nahnat lumeny tym , ze proste zvysim vykon.
To je az prilis jednoduche. Jedine co sa tda da povazovat za benefit, je potom to, ze z tej led dostanes vykon , pri ktorom , by uz klasika davno skvarila droty .
Tak nejak to mam chapat?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LED nahrady

Příspěvek od Standa50 »

Jedno ledkový světlo bere 2,3A s podstatně větší svítivostí, na rozdíl od halogenu který bere mezi 4,5-5A . to záleží na konkrétním výrobci.
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: LED nahrady

Příspěvek od slabostka »

tak čo som videl nejaké montáže tak je tam zdroj svetla - led a k tomu ventilátorček :biggrin: to mi na presvedčení že to tam mám dať lebo v noci havarujem nepridáva... že to nie je homologované to je najmenej, že to svetlo bolo vyrobené pre iný zdroj je ďalšia vec,že málokoho z úpravcov zaujíma či to oslňuje iných je pravda... vraj tie s čočkami až taký problém nie sú?
Ja teda vidím dobre aj s H7 či H4 či čo tom tam mám a radšej vymením skôr olej ako experimentovať so svetlami....
ale kľudne si to tam meňte ....
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: LED nahrady

Příspěvek od biscuit »

jenom bych chtěl připomenout, že v německu a v rakousku už jsou homologované varianty LED. myslím, že osram a philips. je kolem toho zatím taková podivná legislativa, není to plošné, ale konkrétní model žárovky, konkrétní automobil, ale zase to asi dělají postupně a precizně a testují opravdu na každém schválovaném autě a jeho reflektorech.

koukal jsem i na test osram night breaker 200 právě ve srovnání s tou schválenou LED od philipsu a tenhle asi nejvýkonnější halogen na trhu si vůbec nevedl špatně.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: LED nahrady

Příspěvek od slabostka »

ja by som len "varoval" pred bezhlavou montážou LED do svetlometov ktoré na to neboli navrhnuté a výsledok nemusí byť v poriadku - hlavne čo sa týka oslnenia iných na ceste. To čo sa stane so svetlometom to mi je jedno.... len nech neoslňujú zvyšok na ceste.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LED nahrady

Příspěvek od Standa50 »

Nejčastějším důvodem oslňování je špatně seřízený světlomet.
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: LED nahrady

Příspěvek od biscuit »

to jo, ale u LED od divnovýrobců je problém v tom, že je moc nezajímají nějaké normy, takže pak po osazení takové náhrady za halogen žárovku nesedí dobře to místo, které emituje světlo do reflektoru a reflektor pak korektně nefunguje. je to vidět na tunách videí na youtube. takže tam potom seřizování světlometu prostě nemá prakticky vliv, protože světlo nedrží tvar.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: LED nahrady

Příspěvek od slabostka »

presne o to ide - niekde to proste fungovať nemôže ale to mnohých kupcov z aliexpresu nezaujíma - oni majú výborný pocit lebo niečo "vylepšili" a mohli to odprezentovať na nejakej sieti, fore.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Standa50
Manager Týmu
Příspěvky: 495
Registrován: ned 25.01.2015, 20:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: LED nahrady

Příspěvek od Standa50 »

Nemám zkušenost s použitím led žárovek u parabolických světlometů,ale u projektorových mají ledky podle regloskopu úplně stejnou kresbu světla jako halogenky.Věřte mi ,že nejsem žádný střelec a světelný obraz ledek jsem si v servisu nechal zkontrolovat.Nikdo na mě nezablikal kvůli oslnění,za celou dobu používání.Bavím se o ledkách za 80 USD,nikoliv o fejkových za 15 USD z alíku
Toyota Auris HB 1,6 Valvematic trend+,6M/T 2015
Odpovědět

Zpět na „Auris“