Jízda s RAV4 v terénu /hlubokém sněhu

vše ohledně modelové řady Rav 4
Odpovědět
M.Bambus
Navigátor
Příspěvky: 79
Registrován: pon 14.05.2012, 12:41
Kontaktovat uživatele:

Jízda s RAV4 v terénu /hlubokém sněhu

Příspěvek od M.Bambus »

Ahoj,
má tu někdo zkušenost s RAVkou AWD (nejlépe benzín verze IV roky 2012-2015 a Multidrive převodovkou) v terénu nebo hlubokém sněhu?

Mám chatu ve svahu a posledních cca 70m už není žádná cesta jen louka. Mimo zimu nemá RAVka problém i po mokré trávě. V zimě to dává taky většinou s přehledem (pravda už ani nevím, kdy naposled byla pořádná zima), ale před Vánoci napadl prašan tak 30cm na zmrzlej sníh dohromady cca 50cm a trochu jsme bojovali. Nejdřív sem myslel, že jak se prachový sníh hrnul pod auto, tak se zvedal předek, ale asi to nebylo jen tím. Zapnul sem tlačítkem pod volantem trvalý AWD a vypnul TRC jako obvykle, když je sníh a chystám se mimo cestu, ale ani s rozjezdem se mi nedařilo dostat až nahoru. Je fakt, že se musí trochu zatáčet a to byl zřejmě kámen úrazu, kdy se většinou zahrabala. Asi na pátý pokus a parkrát sem lopatou odházel nahrnutý sníh a vyškrábala se mrška nakonec přeci jen až nahoru, ale myslel sem, že by to mohlo jít lépe. Večer jsem prolít ještě manuál v AJ a jestli jsem tomu porozuměl tak se tam psalo, že pro jízdu v blátivém terénu a na sněhu je možné vypnutí všech pomocných el.systémů pro jízdu na silnici, ale má se tlačítko TRC ne jen stisknout, ale podržet několik sekund. Druhý den kdy opět nasněžilo (alespoň 15cm) sem tak vyjel bez problémů. Jen nevím jestli pomohlo to tlačítko podržet nebo fakt, že už přeci jen i přes nový sníh byla cesta trochu protáhlá.

Jo ještě obuté zimní gumy fasované k vozu (Nokian WR SUV 3, třetí sezona, najeto minimum), bez řetězů.

Zajímalo by mě jak to opravdu je a případně jestli lze ještě něco nastavit, třebas co není v manuálu, pamatuji na nějaké video s RAVkou III (myslím do roku 2011) kdy se vypínaly pomocné systémy něco jako "dvojhmatem" pedálů plynu a brzdy :) Máte někdo zkušenosti? Předem díky!
IMG_20171217_085212.jpg
(169.92 KiB) Staženo 2304 x
http://www.bazzina.cz

Corolla E12 1.4 VVT-i, r.v.2006
RAV4 2.0 Valvematic, Multidrive S, r.v.2015
vittorio
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: sob 14.10.2017, 08:24
Bydliště: Rousínov 68301

Re: Jízda s RAV4 v terénu /hlubokém sněhu

Příspěvek od vittorio »

Zatáhnout ruční brzdu a nastartovat, nechat zataženou ruční brzdu a 3X sešlápnout nožní brzdu a držet sešláplou,pak 3X zatáhnout ruční brzdu nechat zataženou a nakonec 2X sešlápnout nožní brzdu. Rozsvítí se kontrolka ESP že je mimo provoz. Funguje to do dalšího vypnutí motoru nebo do 40 km/h. Poznáš to podle toho že auto přestane pípat když jedeš smykem. Dobrá věc nejen ve sněhu ale i v blátě.
M.Bambus
Navigátor
Příspěvky: 79
Registrován: pon 14.05.2012, 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízda s RAV4 v terénu /hlubokém sněhu

Příspěvek od M.Bambus »

Ahoj a díky, to je ono co jsem myslel, akorát myslím, že je to pouze pro předchozí generaci, ve čtvrté je na to už tlačítko :D
Asi by pomohli řetězy, ale ty se mi kvůli pár metrům opravdu nandavat nechce, ještě na všechny čtyři.

Nevíte někdo o pneu do terénu, které na RAV4 IV.generace pasují? Něco jako Goodyear Wrangler Duratrac, ale ty na ní nejsou a navíc jsou deklarovány vyloženě jako letní.

Zatím sem našel pouze tyto: BFGoodrich All Terrain T/A KO2 225/65 R17 107/103 S Univerzální
ale dle recenzí moc nevydrží, tak pokud by tu někdo měl osobní zkušenost (klidně i jinou značku), dejte mi prosím vědět.

Díky
http://www.bazzina.cz

Corolla E12 1.4 VVT-i, r.v.2006
RAV4 2.0 Valvematic, Multidrive S, r.v.2015
Odpovědět

Zpět na „Rav 4“