Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Když na autě něco nefunguje a netýká se to přímo konkrétního modelu
Luky99
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16.02.2023, 08:12

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od Luky99 »

Ahoj,
podařilo se někomu vyřešit problém s kolísáním otáček?

Mám stejný problém na Přední 2,4 benzin motor 2az-fe, ale jen pokud brzdim motorem a vyšlápnu spojku -pak spadnou otáčky pod volnoběžné a poté se vyhoupnou nad 1000ot. Když vyřadim během jízdy na neutral v mírném zátahu, tak otáčky padnou na volnoběžné a mírně se zhoubnou pod 1000ot a ustálí se na volnoběhu.

Mám LPG, ale dělat jak na benzin, tak LPG

Díky za radu
Toyota Previa 2,4L benzín vínová metalíza r.v.2005
Toyota Auris TS hybrid bílá perfektní r.v. 2016
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od jarson »

Podozrievam zaneseny volnobezny ventil.
Neviem vsak ako konkretne to je riesene u vasich motorov.
Princip bude totozny ale technicke riesenie moze byt ine.
U mojho stareho motora to je toto:
https://m.youtube.com/watch?v=kDw6lHUsS3U
Dalej do toho moze vstupovat cidlo teploty a pcv ventil.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od slabostka »

autá s mechanicky ovládanou klapkou majú volnobežný ventil tie s elektronickou škrtiacou klapkou si to regulujú už cez ňu... ja by som skontroloval stav škrtiacej klapky a určite by som ju vyčistil... možno je niekde v saní viac karbonu ako má byť a ten potom "nasáva" pary a robí šarapatu v riadení zmesy ale to sa deje skôr pri studenom motore myslím... a potom chýb može byť plno - chyby v RJ, lambdy riadia zmes... a keď to má ten ventil tak aj ten samozrejme, na nissane som to mal, tiež to robilo problémy niektorým majiteľom a mám pocit že sa tam otáčky dali aj jednoducho nastaviť
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od jarson »

To , ze ako je v tom elektrika , ja som mimo. V tom sa nevyznam...
Ale - mal som velmi podobnu vec na civicu. Lenze ja som vedel , kde je problem. Pri vymene vzduchoveho filtra som odpojil konektor vahy vzduchu. Ibaze som predtym neodpojil bateriu. Aj ked bol klucik mimo spinacku, nieco sa stalo. Ostala svietit kontrolka motora a presne ako pisete - volnobeh nizko , triaslo , na hranici " zdochnutia". Ja som to vyriesil tak, ze som odpojil baterii na par minut . Kontrola zhasla ale problem s volnobehom ostal. Tk som nasledne urobil tzv.ucenie volnobehu podla dielenskej prirucky. Teda s tym rozdielom, ze v prirucke sa samozrejme pouziva aj HDS ( diagnostika), ja som ju vsak nepouzil. Problem za par minut vyrieseny.
Tazko vsak povedat, ci tento postup by vam tu pomohol.
Mazno by bolo fajn premerat ake hodnoty jednotlive snimace davaju, porovnat s referencnymi a potom podla vysledku postupovat dalej. V principe to nema kde inde blbnut.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od slabostka »

od kedy sa zmes neriadi v karburátore ale v RJ na základe informácii zo snímačov je to komplikované - chyba može byť v samotnej RJ, v kábloch, v cievkach, v snímačoch - váha vzduchu, snímač polohy kľuky - stav reťaze, lambda sonda, dodávka paliva - filter paliva, dravá hadica niekde na prívode vzduchu, pcventil..... diagnostika môže pomôcť ak je osoba ktorá to vie vyhodnotiť.
Z fora autobazar.eu poznám pár mien ktorí robia diagnostiku tu na východe - osciloskop je základná pomôcka.

Ku klapke na okraj - keď máš klapku ovládanú lankom, pri voľnobehu ak netlačíš pedál je skoro zatvorená a vzduch by nemal cestu k benzínu, preto potrebuješ extra cestičku - voľnobežný ventil... ak máš elektronicky riadenú klapku tak si to RJ sama otvorí podľa potreby.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od jarson »

To je pravda.
Nebudem mudrovat, lebo v " novych " motoroch sa nevyznam.
Ja by som isiel cestou pravdepodobnosti problemu. Tym chcem povedat, ze zanesena , znecistena cast mi pride ovela pravdepodobnejsia ako napriklad chyba RJ. Niekedy sa zisti, ze za vsetko moze banalita ako napr. rozhodeny zakladny predstih. Nikoho to nezaujma, lebo "si to predsa riadi samo"...
Keby ze tu nemate vsetci lpg, vsadil by som ako na jednu z moznosti na nespravnu funkciu vstrekovacov. Teda pouzil by som cistic vstrekovania.
Tu ale to vyzera na problem skor na " ceste vzduchu" . Klapky , vahy, cidla s tym suvisiace.
A to bez merania nedas.
Naposledy upravil(a) jarson dne pát 17.02.2023, 16:16, celkem upraveno 1 x.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od slabostka »

no RJ som na fiate pokazenú mal - Bosch - ale je pravda že pravdepodobnosť je nízka.... bohužiaľ u mňa to bolo 100%....
Čo urobiť sami? Ja by som akurát vyčistil klapku, prestriekol váhu vzduchu čističom, skontroloval by som hadice či nie je niekde prasklina, diera, možno ten PCventil a ak by to nepomohlo idem na diagnostiku - to je lacnejšie ako výmena naslepo. Ale diagnostiku nemyslím vyčítanie chýb.
Vstrekovače - neviem, zatiaľ som to na žiadnom aute neriešil.... to je podľa mňa na benzíne ešte menej pravdepodobné ako tá RJ. Tá je predsa len počítač vystavený teplu, chladu a času. Hlavne ak ju umiestnia niekde nevhodne.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od jarson »

Kym nebol e10 ....teraz sa to nasobne castejsie objavuje. To svinstvo ich vie pekne zalepit. Zvlast ked jazdis " na klobuka".
Ale tu kolegovia riesia lpg. Teda asi tadial naozaj nie...
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od slabostka »

No mozno si trafil klincek... Mnohi totiz natankuju par litrikov, nadrz skoroprazdna,kondenz,benzin dlho v nadrzi... Ale robi im to na plyn i benzin
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od jarson »

Jo.Lpg je tu spolocny menovatel. Myslim, ze tymto smerom treba patrat.
Lpg ma vyssiu teplotu horenia , tak? Co by to teda mohlo ovplyvnit z veci , ktore maju vplyv na chod motora?
Ventily ma napadaju, sviecky/ cievky - tie s tým suvisia priamo. Dalej neviem. Idem mysliet :)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Luky99
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16.02.2023, 08:12

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od Luky99 »

Luky99 píše: čtv 16.02.2023, 21:31 Ahoj,
podařilo se někomu vyřešit problém s kolísáním otáček?

Mám stejný problém na Přední 2,4 benzin motor 2az-fe, ale jen pokud brzdim motorem a vyšlápnu spojku -pak spadnou otáčky pod volnoběžné a poté se vyhoupnou nad 1000ot. Když vyřadim během jízdy na neutral v mírném zátahu, tak otáčky padnou na volnoběžné a mírně se zhoubnou pod 1000ot a ustálí se na volnoběhu.

Mám LPG, ale dělat jak na benzin, tak LPG

Díky za radu

Ahoj,
Ještě upřesňuju, co vše jsem vyměnil a udelal. I přes to občas spadnou otáčky pod volnoběžné jak jsem psal.

Diagnostika v Toyotě - nic
Diagnostika za jízdy s autoelektrikarem - nic, vše je jak má být
Autoelektrikar jen poukázal na čidlo posilovače řízení, které dává ne úplně správně signály - čidlo odpojeno

Žádná kontrolka nikdy ne svítila ani žádný kód nevyskocil

Výměna dílů:
Svíčky na LPG s větším odtrhem
Civky
Nová baterie
PCV ventil a hadice do sání
Čidlo vačky
Čidlo kliky
VVTi člen
Klapka sice z vrakoviště, ale nic se nezměnilo
Váha vzduchu
Palivové čerpadlo s filtrem
Vodní pumpa lehce tekla
Nový řemen
Nová chladicí kapalina originál Toyota
Toyota Previa 2,4L benzín vínová metalíza r.v.2005
Toyota Auris TS hybrid bílá perfektní r.v. 2016
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Kolísání volnoběhu Avensis 1.8 VVTi

Příspěvek od jarson »

Tak ja neviem...teoreticky ti ostava lambda.
Tu v okoli mam autoelektrikara, ktory to vie premerat. Ide o rychlost odozvy lambdy. Diagnostika to obvykle neukaze. Ta vie iba chybajuci signal alebo signal mimo rozsah.
Teda nez by som to na slepo menil, asi najprv ju skusit takto skontrolovat. On to vola " leniva " lambda.
A este cidlo teploty vody by do toho malo co hovorit.
Ostatne mas uz asi vsetko vymene....ach jo.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Technické problémy - obecné“