Obytný přívěs

vše ohledně modelové řady Verso
Odpovědět
palcany
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: úte 08.04.2014, 21:15

Obytný přívěs

Příspěvek od palcany »

Ahoj vespolek,
přemýšlíme o koupi obytného přívěsu, tak se chci zeptat jestli někdo nemá zkušenost, jak si s tím motor 1.8 poradí.
V TP stojí, že může být max. 1 300kg bržděný. Já co koukal, tak takových je plno. Raději bych nešel až na limit, tak koukám po některých do max. povolené hmotnosti 1 100kg, čistá hmotnost asi 800 - 900kg, + náklad takže těch 1 100kg to bude stejně.
Pořád si ale nejsem jistej, jaká s tím bude jízda, přece jenom je to váha. Před Versem jsem měl Avensis T25, 110kW, táhl jsem jednou přes kubík dřeva, asi 1 500kg a ten jel.

Díky za každou odpověď a reakci, víc hlav víc ví.
Petr
Toyota Verso 1.8 Valve Matic, 2013
manasek
Věčnej rejpal
Příspěvky: 502
Registrován: čtv 02.10.2008, 21:08

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od manasek »

no nevim,nevim,teda preci jen to ma uz vetsi odpor vzduchu..jezdil jsem s tim obyc vozejkem zaplachtovanym,ne plne nalozenym a je fakt,ze to bylo znat...vic jsem podrazoval a vic vytacel...je to slabe,ale uveze to...uvidis,vyzkouset..
Uživatelský avatar
Viper54
Manager Týmu
Příspěvky: 310
Registrován: ned 23.01.2011, 17:00
Bydliště: Pardubice

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od Viper54 »

Tahal jsem obytňák 800kg prázdnej,tedy takový,o jakém uvažuješ za Carinou 1,6 -66kW a úplně v pohodě,stejně je omezená rychlost 80-100km/hod.Jezdili jsme ve čtyřech i přes Alpské průsmyky,spotřeba lehce přes 9l/100km.Před Carinou jsem ho tahal i za Favoritem a taky to šlo.Po Carince ho ale tahala RAVka 2L benzín a to bylo přece jen lepší,za tou jsem přívěs ani moc necítil a spotřeba stejná.
Carina II (r.v.1989)
RAV 4 (1996)
SUZUKI LS 650 Savage (chopper) -2001
Corolla 1,4 HB (1999)
SUZUKI Grand Vitara 1,6 (2005)
Corolla Verso Sol 2,0 D4D (2004)
AYGO 1.0 2010
Verso 1,6 Active (2013)
MR2 SW20 (1991)



Rejži a nic jinýho!
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od Hutte »

Obytný přívěs o váze cca 1100 kg už několik let tahám Toyotou Verso D4D 93kW, naprosto bez problémů, což se ale u dieselu dá očekávat. Spotřeba s přívěsem cca 9 až 10 litrů. Jeden rok jsme ale byli se stejným karavanem na dovolené s Aurisem 1,6 Valvematic 97kW a tak můžu porovnávat s benzínem. Chce to samozřejmě úplně jiný styl jízdy - motor se musí pořád (a hodně) točit kvůli relativně nízkému kroutícímu momentu. Brzdou provozu jsme rozhodně nebyli, dá se na to zvyknout, výjimkou ale pak není např. dlouhodobá dvojka s rychlostí 80 km/h v Rakouských Alpách, kde to trojka prostě nepobrala. Nicméně pro mě pozitivním překvapením byla spotřeba, kterou jsme měli kolem 10,5 litrů benzínu. Čekal jsem mnohem víc, bylo to Chorvatsko a jelo se s klimatizací. Na základě této zkušenosti bych řekl, že by tahání karavanu s Versem 1,8 mělo být v pohodě, pokud se očekávání a styl jízdy přizpůsobí výkonu a charakteristikám motoru.

Ještě přidávám zkušenost na základě mnoha desítek tisíc kilometrů najetých s různými přívěsy a různými auty: Daleko kritičtější než váha přívěsu (skutečná váha - často i výrobci karavanů "klamou" nesmysly v dokladech) je čelní odpor karavanu, takže auto se vždy mnohem méně nadře s nižším a užším přívěsem jako je např. Hymer Eriba než s běžným vysokým přívěsem o šířce 2,3 m (jako máme my:-). A pokud se povede např. silný západní vítr při cestě z ČR do francouzské Bretaně, jako se to stalo nám, jede se na trojku i s dieselem a spotřeba jde klidně na 13 litrů...
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
manasek
Věčnej rejpal
Příspěvky: 502
Registrován: čtv 02.10.2008, 21:08

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od manasek »

presne tak... :D kola se toci,ale odpor vzduchu ma silu... :)
palcany
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: úte 08.04.2014, 21:15

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od palcany »

Díky za reakce. Nad tím čelním profilem obytňáku jsem až tak nepřemýšlel, a koukám že to může být zásadní, no dává to smysl, tlačit před sebou nevím kolik vzduchu nějakou krabicí?
Dost jsem zatím vybíral hlavně podle váhy teda, ale přehodnotím to, a začnu koukat též na proporce toho přívěsu. Verso je přece jen vyšší než většina kombíků, tak by se za něj mohl přívěs lépe "schovat", když bude mít aero tvar ze předu :D
Kdyby měl někdo nějaký tip na obytňák pro 2 dospělý a dvě děti (5 a 2) tak budu rád.
Zatím díky,
Petr
Toyota Verso 1.8 Valve Matic, 2013
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od Hutte »

Nechci ti brát iluze, ale přestože je Verso jako MPV o trochu vyšší než běžné auto, výškou sahá zhruba po spodní hranu předního okna našeho karavanu a na šířku je taky o 50 cm užší. Takže plocha, o kterou karavan přečnívá auto, je opravdu zásadní a dost velká:-) Pošli mi e-mail a odpovím Ti s obrázkem Versa s připojeným karavanem "naživo":-)

Jinak nabídka obytných přívěsů je velká, oblibou je válcují obytná auta a tak je na trhu i dost ojetin za relativně rozumné peníze. Nejlepší nákup je samozřejmě po sezóně, kdy se karavanů majitelé zbavují před zimou. My jsme koupili náš přívěs v Německu jako nový, dostal jsem na něj dobrou cenu, ale zásadní a pro mě nová zkušenost byla to, že karavanů se vyrábí relativně málo a výroba není tak flexibilní, jako u aut, takže se běžně může stát, že si vybereš nějaký typ a prodejce ti oznámí, že tento typ je už bohužel na celý rok vyprodaný...
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
palcany
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: úte 08.04.2014, 21:15

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od palcany »

Ach tak, tos mě úplně nepotěšil :D
No nic, zatím stejně plánujem jezdit výhradně po Čechách, a tady to počítám utáhnu všude.
Popravdě jsme prvně koukali na obytná auta, ale u přívěsu se nám líbí, že to můžeme nechat někde v kempu a jezdit autem po okolí.
Navíc doufám, že je na údržbu levnější než obytné auto. Nehledě na to že to hlavně není "auto" a nepotřebuje tolik pozornosti.
Toyota Verso 1.8 Valve Matic, 2013
brvno_sk
Navigátor
Příspěvky: 104
Registrován: pát 03.03.2017, 11:10

Re: Obytný přívěs

Příspěvek od brvno_sk »

odpor je svina, rastie priamo umerne s rychlostou (hovorme o rychlostiach ktore pouzivaju auta :) )
ten profil privesu je kazdopadne asi rozhodujuci.
Odpovědět

Zpět na „Verso“