Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

vše ohledně modelové řady Yaris
Odpovědět
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

Příspěvek od misacek205 »

Ahoj, koupil jsem dnes Yaris, najeto 70tis km po důchodci. Je tam Free-Tronic systém (automatická spojka). Přijde mi divné to, že auto po otevření dveří co 10s vydává takový zvuk bzučení (v manuálu píšou, že se to může občas stát). Ale přijde mi divné, aby se to dělo co 10s při otevřených dveřích. Jel jsem s Yariskem 150km domů a v půlce cesty jsem si všiml, že 4 a 5 rychlostní stupeň jde přes zuby, prostě musím prvně vyřadit na neutrál, počkat a pak zařadit asi po 3s, aby šla lehce rychlost. Dělá to jen u těch 2 stupňů. Všiml jsem si, že v nádobce je asi o půl cm víc kapaliny zřejmě k té spojce, než je ryska. Ke konci se mi ještě rozblikala červená kontrolka té spojky, ale bez bzučáku a zhasla asi po 5 minutách a už se nerozsvítila. Původní majitel říkal, že to dělá celou dobu, co to auto má. Jezdil jen na nákupy, takže to asi ani nepozoroval a neřešil. Nevíte někdo, co by to mohlo být? :? Děkuji :)
Uživatelský avatar
kadel
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1359
Registrován: stř 08.10.2008, 20:38

Re: Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

Příspěvek od kadel »

RAV4 HSD FWD
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

Příspěvek od misacek205 »

Děkuji, to téma jsem předtím našel, ale moc mi nepomohlo :D Zavolal jsem do Toyoty a nechal se objednat na diagnostiku, kde se prý šteluje ta spojka (časem se prý lamela opotřebuje a tak se musí diagnostikou nastavit, kdy má auto řadit) :) Tak snad to bude ono :)
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

Příspěvek od misacek205 »

Zdravím, byl jsem s Yarisem v servise a řekli mi, že je špatná spojka a že se musí vyměnit (auto má 71.000km). Čekám tedy na objednaný díl. Dnes jsem jel s Yarisem asi 10 km a pak jsem zaparkoval. Poté jsem chtěl jet, rozjel se na jedničku a dal dvojku, ale yaris jakoby měl neutrál, přitom zařazeno bylo a nechtěl "pustit spojku", přičemž se rozblikala kontrolka free-tronicu, ale bez pípání. Zkusil jsem vypnout motor a znova nastartovat, to se rozsvítila kontrolka motoru. Po třetím nastartování po chvilce zhasla kontrolka free-tronicu a auto zase jelo. Následně jsem odpojil a připojil autobaterii a zhasla i žlutá kontrolka motoru. Chci se zeptat, zda to může souviset se sjetou lamelou a zda auto neničím, když s ním teď jezdím krátké tratě a čekám, než dorazí spojková sada do servisu.

A ještě bych se chtěl zeptat na čidlo neutrálu. Auto mi při vyřazení nechce hned nastartovat, prostě píská kontrolka, že tam mám rychlost, i když tam žádná není. Musím s pákou hýbat do stran, než se trefím přesně do té polohy. Při koupi auta to fungovalo bez problému.

Děkuji :)
moneyman
Člen Týmu
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27.07.2020, 09:20

Re: Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

Příspěvek od moneyman »

Ahoj! V čem byl problém? Žena jela s dětma a auto samo vyřadilo během jízdy bez možnosti zařadit jakýkoliv stupeň. Díky za pomoc.
misacek205
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 09.07.2017, 22:38

Re: Yaris 1.0 1999 Free-Tronic

Příspěvek od misacek205 »

Ahoj, u mě to byl vadný senzor neutrálu, auto se házelo do nějakého nouzáku a i když tam rychlost byla, jevilo se to jako na neutrálu. Při startování jsem měl i problém startovat, musel jsem řadící pákou hledat polohu toho senzoru, který po zahřátí nešel vůbec :D Ale muže to být asi cokoliv, těžko říct. Nicméně servisy si s tím neví absolutně rady, s tím mám už zkušenost.
Odpovědět

Zpět na „Yaris“