Zajíždění C-HR

aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od aczasa »

Ale již vše je řečeno..... B dobiji hodně a to i díky altiku na spalovaku. Není tam nikde nic ultra mega super zuzovy...
Back in Czech.
Oly
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: stř 12.04.2017, 20:12

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od Oly »

Je tam ještě další odkaz

http://prius.ecrostech.com/QandA/BMode.htm

kde je to docela jasně popsaný.

Žádnou energii to nevrací.
(prodavač prostě kecá - což by tedy neměl, neprodává rohlíky a za půl milionu mají kupující nárok znát správnou funkci systému)

Funguje to podle mých představ - osobně bych se divil, že by Toyota dala rekuperaci na ruční volbu. Rekuperace musí být přeci automatická a teprve až když
brzdný účinek rekuperace již nestačí, přidají se brzdové kotouče.
Mód B je pouze pro velká klesání k podpoře brzd a žádný proud navíc to nedává.

If anyone, even someone who should know what they're talking about, tells you that in B mode you recover more charge to the battery, they are wrong.  You recover less for the simple reason that the purpose of B mode is to throw energy away by spinning the engine.  The B does not stand for Battery, it stands for Brake.  However, as far as I know you will not hurt the car by using B mode inappropriately.  If you press the accelerator, there is no difference between B and D modes.  So, if you don't care about recovering braking energy to the battery and you get a kick out of flipping the Mode Selector Level to slow down, by all means do so.  Just don't be surprised if other Prius drivers roll their eyes at you.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od aczasa »

Ach jo... Jak jsem řekl... Prostě gej....
Back in Czech.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od aczasa »

Shrnuto a podtrženo... Všude se píše že jinak než při D se nerekuperuje.. Když já v prius+ zaradim B, tak indikace Eko a rekuperace zmizí, což podtrhuje zdání, že se nerekuperuje... Ukazatel energie a plnosti baterií ovšem ukazuje, že energie putuje do baterie maximální rychlostí. Až po úplné nabití baterie při velmi dlouhém prudkém kopci. Funguje to i s mírným brzdenim brzdou i bez. Takže je jasné, že na B to rekuperuje jako na D a navíc je v chodu altik....
Back in Czech.
manasek
Věčnej rejpal
Příspěvky: 502
Registrován: čtv 02.10.2008, 21:08

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od manasek »

tak vidis,proste to vyzkousej a nepatrej po tom... :D
Oly
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: stř 12.04.2017, 20:12

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od Oly »

manasek píše:tak vidis,proste to vyzkousej a nepatrej po tom... :D

... Nepátrat po tom, to asi ne.

Protože já bych rád věděl jak to funguje. To je důležité.
Ono by k té rekuperaci asi došlo i bez polohy B.

Nechápu totiž proč by výrobce pro účinnější uložení energie zavedl povinnost ručního řazení u jinak velmi automatizovaného vozidla.
Podle mého názoru je to pouze přidání možnosti také brzdit motorem jako u ostatních klasických aut, nebo automatů jako je např. dvojspojka, kdy auto samo podřazuje, což hybrid nemá protože spalovací motor v tento okamžik nepracuje.
Za tímto účelem tu může být právě volba B.

Je to pouze můj dohad, ale jestli-že se mýlím, tak jak tedy brzdící spalovací motor vyrábí rekuperační elektřinu???
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od aczasa »

Minimálně na mg1 by mohl a taky na alternatoru... Proc ale jsou tady jedinci co chtějí vědět vše a přitom neví ani co to vše vlastně je?
Back in Czech.
Kocúr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2535
Registrován: sob 14.02.2015, 10:35

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od Kocúr »

K polohe N u štandardného CVT automatu. Zatiaľ som ju používal len pri výmene pneu - na žiadosť mechanika, ten to tak chcel. "Šupnite tam neutrál a choďte do ofisu na kávičku". "Ale to je automat". "Ja viem, proste tam zaraďte N."
Corolla 2013 1.6 Valvematic, manuál (Ø6,6l/100km)
Corolla 2015 1.6 MultidriveS - CVT automat (Ø7,26l/100km)
udo
Manager Týmu
Příspěvky: 399
Registrován: pát 18.11.2011, 17:15
Bydliště: Prágl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od udo »

K té poloze B (ze zkušenosti s Priusem, tady to nebude jinak): v podstatě podobného výsledku můžeš dosahovat tehdy, když budeš zlehka brzdit nožní brzdou - v té míře, že se ještě nebudou zapojovat kotouče, ale bude se v maximální míře regenerovat. Dokud to bude baterka pobírat (vyhodnotí elektronika), půjde to tam. V momentě, kdy bude plná nebo přehřátá, naskočí ti spalovák a přidá se naprázdno, právě aby se ještě nemusely zapojit kotouče. Někdy to v táhlém sjezdu zkus, uvidíš. No a režim B je (pokud vím) právě o tom, že mu i bez brzdového pedálu řekneš, že chceš tuhle úroveň brzdění - zjednodušeně řečeno co to jde bez kotoučů.
K poloze N: ano, je to dobré leda do myčky nebo když s autem chceš ručně pohnout - v servisu, těsné garáži a podobně. Jinak ne. Při stání na místě dávat D (na křižovatce) nebo P (při delším stání nebo při opuštění vozidla).
Btw, kdes to narazil na toho odborníka? To je fakt smutný..
unicorn
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: ned 22.01.2017, 14:43

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od unicorn »

Mod "B" (Braking) je totozne "brzdeniu motorom" dole s kopca. Je bezne, ze vodic brzdi spalovacim motorom dole s kopca so zaradenou rychlostou, pretoze setri brzdy. A u hybrida na tuto vec treba zaradit "B".

Navyse, rekuperuje sa presne tolko, kolko bateria potrebuje, aby sa neprehrievala. To je hlavna vyhoda "B", NEPREHRIEVA sa bateria pri jazde z dlheho kopca v dosledku dlhej rekuperacie (teplo bateriu nici). Ak tam nie je "B", potom zvykne naskocit motor, aby energiu odviedol a majitel ma nervy, ze ide s kopca so zapnutym motorom (stava sa to napr. pri plugine s vacsou bateriou). Sucasne plati, ze auto je pribrzdovane a NEPREHRIEVAJU sa ani brzdove kotuce. Prebytocna energia rekuperacie sa strati.

Je neuveritelne ako bajky o tom boli vymyslene hlavne novinarmi (ze to viac rekuperuje, ze dojazdy robil s "B" aby usetril, atd.) a manual si neprecitali. :D
Naposledy upravil(a) unicorn dne čtv 20.04.2017, 02:16, celkem upraveno 1 x.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od aczasa »

Jen tedy jak by ses ale vypořádal s tím, že část respektované energie se nejdříve dá do baterie a nakonec zpět do menice a baterie 12V. Což B urychluje, protože jede motor a altik a přímo dobiji 12V baterii. Takže na B se ve skutečnosti více energie přemění na elektrickou než pouze z D s lehkou brzdou.... Tedy je pravda, že B více rekuperuje než D a brzdění. A to pouze o tu pidi část 12V baterie. :-)))) jinak je to neskutečně gej diskuze...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
kadel
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1359
Registrován: stř 08.10.2008, 20:38

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od kadel »

Altik altik. Ja jsem zil v tom, ze to alternator nema. Jen generator a elektromotor?
RAV4 HSD FWD
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od aczasa »

Tak ve finále je to vše elektromotor.. Jen kolik jich tam celkem je? :-))))
Back in Czech.
majk162
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 13.04.2016, 20:46

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od majk162 »

Ahoj Oly,
mám sice Aurise TS hybrid celkem čerstvě (2 měsíce), ale technika bude více méně stejná. Názory se různí a člověk technicky neznalý se v tom ztrácí. Já jsem technicky neznalý, ale o tuto techniku se zajímám od první generace priusu. Co jsem se dočetl, tak režim B slouží jako motorová brzda pří delším sjížděním kopců a zároveň rekuperuje energii do baterek. Někdo to i tady přímo vyvrací, někdo to potvrdí :shock: :!: :?: A teď babo raď 8) :?: Doporučím asi tolik! Jezdi a poznávej sám, já sám tuto techniku teprve poznávám. Až půjdu po roce na prohlídku, tak se techniků zeptám, jak to vlastně je.
Co jsem pro auto udělal, nechal jsem po 2 tis. km vyměnit olej. Není to nutné, ale zkušený nezávislý mechanik ti to doporučí, jako dobrou věc pro motor (je to jen doporučení, ne podmínka a není to nikde psáno, že to musíš udělat. Já, možná jen pro dobrý pocit olej vyměnil 8) )
Hlavně netřeba se sresovat! Manželce jsem řekl, jezdi hlavně na D, až se s tím trošku sžiješ,teď mám na mysli, že je to automat (dřív jsme měli manuál :) 8) ). Potom se naučíš používat tempomat a podobné věci pro maximální uživatelský komfort. Je to systém maximálně blbuvzdorný, takže i pro naprosté antitalenty je to přivětivé auto. To, že chce člověk najít možnosti systému, beru jako zpestření.
Přeji hodně šťastných km, hezkých zážítků a užívej super autíčko.
Toyota Auris TS executive HSD 2016
unicorn
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: ned 22.01.2017, 14:43

Re: Zajíždění C-HR

Příspěvek od unicorn »

Posielam dve linky, kde su podrobnejsie informacie o hybridoch a sposoboch jazdy:

1. Oficialne stranky Toyoty SK - "Vsetko o hybridnom pohone (pdf)"
https://pdf.sites.toyota.sk/katalog_hybridy.pdf
Jasne sa tam pise, ze mod "B" sa pouziva len pri jazde zo strmeho kopca ako "brzdenie motorom".

2. Zoznam roznych sposobov jazdy s Priusom (v anglictine)
https://en.wikibooks.org/w/index.php?ti ... s&stable=1
Zase sa tam jasne pise, ze mod "B" sa neodporuca pouzivat pri normalnom jazdeni, ale len ako "brzdenie motorom" pri zjazde z kopca (pozn. pri pluginoch je to ine, vid. clanok).

Vseobecne plati, ze "lahka noha + predvidanie + tempomat" vedie ku nizkej spotrebe aj bez znalosti roznych trikov.

Na zaver, vysvetlenie preco v hybridoch musi byt mod "B". V Kalifornii a dalsich US statoch maju zakon, ze vodic nesmie ist dole z kopca bez zaradenej rychlosti. Dovodom je bezpecnost, ochrana brzd, nizsia spotreba, atd. Z toho vyplyva, ze vsetky auta s automatickou prevodovkou na US trhu musia mat mod "B" (Braking/Brzdenie). :idea:
http://www.bestattorney.com/california- ... 21710.html
Odpovědět

Zpět na „C-HR“