Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

vše ohledně modelové řady MR2
Odpovědět
Paji
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: pon 11.07.2016, 14:14

Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od Paji »

Při poslední výměně oleje (5W-40) jsem zároveň u své MR2 mk3 instaloval měřák tlaku oleje. O začátku ukazoval tyto hodnoty tlaku oleje:

Nezahřátý motor
Volnoběh: 5-6 bar
Nejezdím tak, aby byl tlak vyšší než 6 barr a proto před úplným zahřátím motoru jej moc netočím.

Se zvyšující se teplotou vody a hlavně oleje tlak oleje jak na volnoběh, tak i v otáčkách postupně klesá, až se po cca 20 najetých km ustálí zhruba na těchto hodnotách:

Volnoběh: 1,2-1,5 bar
Otáčky 3 tis: cca 4 bar
Otáčky 5tis cca 5 bar


I když bych si tlak při volnoběhu představoval o něco vyšší, nepřipadal mi tlak od 1,2 baru zase moc problematický a neřešil jsem to. Používám měřák tlaku oleje PROSPORT Parformance Smoke Gauge a tam se určitá tolerance naměřené hodnoty dá očekávat. Navíc tyto hodnoty byly víceméně stejné za celých cca 3,5 tis najetých km od výměny oleje a instalace měřáku. Navíc nárůst tlaku oleje je plynule úměrný nárůstu otáček bez výkyvů.

Důvodu pro napsání tohoto příspěvku s prosbou o radu, zejména z důvodu události ze včerejška, kdy jsem jel autem několik desítek km po dálnici při 4 tis otáčkách motoru. Tlak ukazoval „normální hodnotu na úrovni cca 4 bar. Když jsem ale vyřadil rychlost, tak k mému velkému překvapení ručička tlaku oleje klesla na krátký okamžik téměř k nule a vystoupala na hodnotu max 0,8 bar. Okamžitě jsem na pumpě zastavil a zkontroloval hladinu oleje v motoru. Vše pořádku, žádný úbytek.

Pak jsem jel po okreskách a hodnoty tlaku byly opět „normální“ – tzn. Tlak na volnoběh 1,3 barr. Dnes mi to nedalo a udělal po najetých cca 50 km test, kdy do kopce jsem držel asi 1 km otáčky motoru na cca 4 tis a pak po vyřazení stejný jev: ručička klesal z cca 4,2 barr téměř k nule a pak vystoupala pouze na 0,8 bar. Doma pak kontrola hladiny oleje opět v pořádku.

Mám tři teorie pro vysvětlení tohoto jevu:
1. Je to normální, a když v tomto vedru nad 30C jede delší dobu motor ve větších otáčkách, teplota oleje velmi stoupne, sníží se jeho viskozita a projeví se to dočasně snížením tlaku oleje na volnoběh. Po poklesu teploty oleje na standardní pracovní teplotu se tlak oleje při volnoběhu ustálí na u mne standardní hodnotu 1,2-1,5 barr.
2. Je problém s regulátorem tlaku, případně s čerpadlem oleje. Pak je nutné minimálně regulátor tlaku okamžitě vyměnit.
3. Je tam jiný problém, i když ale můj motor prošel vloni generálkou a má výbrus, nové písty s kroužky a ložiska na klice. Známá výrobní vada u první generace motorů 1ZZ-FE by se tak již neměla projevit,

Velmi uvítám váš expertní pohled na tuto problematiku.

Dík
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od libor12 »

Tipnul bych to na čas výměny oleje.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Paji
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: pon 11.07.2016, 14:14

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od Paji »

libor12 píše:Tipnul bych to na čas výměny oleje.
Výměna oleje po 3,5 tis km? To jsem nedělal ani na motorkách. U KTM690R výměna po 5 tis km a BMWR1150GSA po cca 10 tis. A že jsem se o ně dost staral a pořád starám.

Ale u auta, které vůbec nehoním a zezdím s ním primárně do práce a občas na nějaký kratší výlet, mi výměna po 3,5 tis km přijde hodně brzy. Očekávál jsem na něj min dvoujnásobný nájezd.

Možná je příčinou špatně zvolený typ oleje. Ale to se mi nezdá.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od libor12 »

A jak dlouho tam je? Rok? V nenacate piksle vydrží nekolik let,ale jakmile ho prozenes motorem a dostanou se do nej kyseliny ze spalovaciho procesu,degraduje at jezdis nebo ne.5w30 nebo 40 je pro ten ok. Předpokládám,ze i po "go" tam lijes pořád 3.7l oleje? Použité pisty na go uz jsou s vice dirami u stiracich kroužků?
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Paji
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: pon 11.07.2016, 14:14

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od Paji »

libor12 píše:A jak dlouho tam je? Rok? .... Předpokládám,ze i po "go" tam lijes pořád 3.7l oleje? Použité pisty na go uz jsou s vice dirami u stiracich kroužků?
Výměna oleje byl před jeden a půl měsícem. Při výměně oleje dolito standardně cca 3,8 litru. Tu GO jsem nedělal, ale podle mých informací by tam měly být již písty pro 2. generaci motru 1ZZ. To znamená s větším průtokem oleje pod stíracím kroužkem. 100% jistotu zatím nemám. musím dohledat dokumentaci.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od libor12 »

A zaroven se zvetsil objem oleje na 4.2l - jiná merka. To co se dělo je lokalni přehřívání oleje,jeho malé množství a dlouhý interval výměny. Některé motory kvuli tomu nedaly ani 70k km.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Paji
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: pon 11.07.2016, 14:14

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od Paji »

libor12 píše:A zaroven se zvetsil objem oleje na 4.2l - jiná merka. To co se dělo je lokalni přehřívání oleje,jeho malé množství .... .
Nedalo mi to, a teď večer jsem ještě jednou dal po 20 km zahřátí motoru ten kopec s motorem vytočeným na cca 4 tis otáček. A k mému překvapení po následném vyřazení za kopcem a chodu motoru na volnoběh tlak oleje sice na chvilku klesl tak na 0,8 baru, ale pak za pár vteřin pomalu vystoupal na u mne běžných 1,2 baru.

Potvrzuje to Libore tvůj závěr, že ty cca 4 litry oleje v motoru se při déle trvajících vyšších otáčkách a letních vedrech na 30C velmi rychle přehřejí nad standardní teplotu (měřák teploty oleje zatím nemám, a teplota vody podle ukazatele je vždy naprosto v normě). Přehřátím oleje se výrazně sníží jeho viskozita a tak i jeho tlak a zároveň ale se snižuje vrstva mazacího filmu v motoru a zvýší se opotřebovávání kluzných ploch (ložiska, povrchy válců,..).

Řešením je udžet telpotu oleje ve výrobcem uvedených mezích pro daný typ oleje. To je možné u 1ZZ buď zvýšením objemu olejové lázně (nejčastěji se řeší výměnou vany, nebo použít stávající vanu a dát tam více oleje (asi max 4,2 litru a mít "zkrácenou měrku") a nebo připojit k motoru výkonější chladič oleje.

V tom mým úvodním příspěvku mi šlo zejména o to, zda je tlak při zahřátém motoru na úrovni cca 1,2 - 1,3 baru u 1ZZ-FE normální, či ne. A pak také o to, zda po zátěži motoru v letních vedrech klesne krátkodobě tlak po 1 bar z důvodu špatné funkce regulátoru tlaku oleje či čerpada a nebo je to opravdu pouze přehřátím oleje. Pokud se však olej takto hodně přehřívá, je nutná jeho výměna ve výrazně kratším intervalu než cca 10 tis km.

Podle toho, co Libore píšeš by mělo být čerpadlo i regulátor tlaku oleje OK a problém je jenom s krátkodobým přehřátím oleje. A cca 1,2 baru u zahřátého motoru při volnoběhu je u 1ZZ zřejmě OK. Souhlas?

A nebo olej 5W-40 není zase tak dobré řešení jak jsme myslel - viz přiložený graf:


Jaké jsou zkušenosti ostatních s tlakem oleje u 1ZZ? Pokud jsou :-)
Přílohy
viskograf.jpg
Průběh viskozity podle nájezdu v tis. km a podle typu oleje
(50.89 KiB) Staženo 3368 x
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnoty tlaku oleje - prosba o radu

Příspěvek od libor12 »

Paji píše: Podle toho, co Libore píšeš by mělo být čerpadlo i regulátor tlaku oleje OK a problém je jenom s krátkodobým přehřátím oleje. A cca 1,2 baru u zahřátého motoru při volnoběhu je u 1ZZ zřejmě OK. Souhlas?

A nebo olej 5W-40 není zase tak dobré řešení jak jsme myslel - viz přiložený graf:
Chytrému napověz,hloupého ... :)
Nenapsal bych to lépe. I z grafu poměrně dobře vyplývá,že ten olej to má asi už za sebou...Problém vidím pouze v použitém oleji. Nejsem zastánce zvětšování objemu vany,někdo zas ano. Vedli jsme tu na to téma sáhodlouhou debatu co stejně nikam nevedla. Já pořád trvám na tom,že na rozdíl od série vytvoříš problém tam kde nebyl. Ted si nejsem jist,jestli všechny 1zz v mr2 měly chladič oleje olej-voda pod filtrem oleje nebo až ty 2006. Každopádně bych dodělal budík teploty oleje,sáhnul po 5W30 a pokud není chladič oleje tak dodělat nebo zvětšit.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Odpovědět

Zpět na „MR2“