Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

vše ohledně modelové řady Yaris
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Ahoj,

vidím tu podobné téma, kde shání kolega nové servo, ale já bych to ještě chtěl vzít z jiné strany:

Přestal mi zamykat centrál u řidičových dveří (Yaris Verso 1 gen. po faceliftu 2003), ale nedávno jsem odjížděl od práce a chvíli fungoval úplně normálně, pak zase přestal reagovat. Myslím tedy, že by nemusel být úplně v háji servo, ale že je jedná jen o blbý kontakt či ukroucený vodič.

Proto bych se chtěl na to mrknout sám, ale rád bych než se do toho pustím chtěl vědět od někoho, kdo už se v tom vrtal:

1. Je těžké dostat se přes výplně dveří k servu, případně máte nějaký osvědčený postup, jak rozebrat dveře?

2. Znáte nějaké citlivé místo (vodič, který s předírá, problémový konektor), na které se třeba zaměřit?

3. Pokud by byla třeba výměna serva, jaká je cca cenová nákladnost? Myslím hlavně nového, protože Yaris Verso jen tak na vrakáči nepotkám a nevím, jestli z běžného Yarise bude pasovat.

Moc díky předem za pomoc a dobré rady.
Toyota Auris, 1.6, 2013
MiBo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1471
Registrován: pon 30.06.2014, 10:49

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od MiBo »

ajne:
Rozobrat a uvidis !
hladaj na Webe - kto hlada najde!
https://www.youtube.com/watch?v=0o6Epf0Cfo8
pozriet :
varkoviska
bazare
servis TOYOTY
Naposledy upravil(a) MiBo dne ned 17.04.2016, 18:36, celkem upraveno 1 x.
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Nezlobte se, ale tohle vím i sám. Inspirace jiným autem mi nepomůže, to já to dokážu sám, ale ptám se, zda to tu někdo už dělal na mém konkrétním typu, protože mne může navést správným směrem, nebo ověřeným postupem mne navést k rychlejší výhře. Případně někdo řešil stejnou závadu, tak by mohl inspirovat, že bych to nemusel zkoumat celé, ale třeba už řešil konkrétní známý problém. Proto se ptám na fóru, každá rada pomůže, jinak budu muset řešit pokus/omyl.

Vrakoviště nejspíš nepomůže, Yarisů Verso je tu minimum, a originál servis bych si raději nechal jako poslední možnost.
Toyota Auris, 1.6, 2013
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Tak nakonec jsem to musel celé vyzkoumat sám.

Vodiče do dveří jsou i po těch 13 letech jako nové, impulzy na konektor chodí řádně.

Takže jasný viník - motorek centrálu. Nicméně 4 tisíce dle servisu za nový se mi moc dávat nechtělo (normální varianta cca 1800, já mám double lock), takže jsem se mu podíval na zoubek. Nejdřív jsem ho propláchl Kontaktolem, zda není někde humus po elektrické cestě. Nepomohlo. Takže rozebrat, to se už neobešlo bez trochy násilí, jelikož kryt je k sobě dost napasovaný, navíc byl něčím zalepený/zatěsněný. Jak jsem se dostal k vnitřnostem, začínalo být jasno, pod zadním plastovým krytem motorku dost výrazně černo. Takže rozborka motorku a příčina jasná - z jednoho kartáčku zbyla jen čtvrtina, viz obr. 1. S takto zničeným kartáčkem se i po očištění motorek rozbíhal jen sporadicky, poškození moc velké.

A řešení? Aktuálně mám objednaný nový motorek pohonu z Aliexpressu, ale ten bude cca za měsíc (mám objednané dva, jeden do zásoby za cca stovku). Aby ale centrál zatím chodil, udělal jsem mu nouzovku, doma jsem vyhrabal jeden menší motorek, vypreparoval zadní kryt s kartáčky a nasadil na motorek centrálu. Mezery jsem vyplnil silikonem z pistole, hřídel jsem hmatem od oka vycentroval, konečné dílo na obr. 2. Nakonec jsem pomocí drátků opravený motorek napojil na konektor, viz obr. 3.

Nyní centrál opět zamyká, zatím jen mám kryt přidělaný elektrikářskou páskou, až dorazí pořádný náhradní motorek, tak ho teprve důkladně zadělám a zatěsním.

P.S. Motorek je značka Mabuchi a Made in Taiwan. Takhle to dopadá, když se do japonského zámku dá díl z Taiwanu, odejde :-)
Přílohy
obr3.jpg
Zkompletovaná nouzovka
(81.32 KiB) Staženo 3356 x
obr2.jpg
Nouzově opravený motorek
(131.08 KiB) Staženo 3356 x
obr1.jpg
Zničený kartáček
(80.19 KiB) Staženo 3356 x
Toyota Auris, 1.6, 2013
Aley
Člen Týmu
Příspěvky: 48
Registrován: úte 08.03.2016, 00:12

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od Aley »

Myslím, že se zbytečně obouváš do Taiwanců. Po těch 13 letech používání má snad i ten motorek právo na to, aby byl opotřebený.
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Víš, tam je smajík, takže je to myšleno jako legrace, a jestli na to všechno máš jako odpověď jen takový hloupý hlod, který s tématem vůbec nesouvisí, měl bys raději mlčet.
Toyota Auris, 1.6, 2013
pepez
Člen Týmu
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 30.08.2018, 09:08

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od pepez »

@ajne,

nenasel by si jeste nekde odkaz na ten spravny motorek na aliexpressu? Nevim, ktery objednat a rad bych se vyhnul tomu, ze budu muset rozebirat zamek ridice 2x. Uz jsem se o to jednou neuspesne pokusil (je to strasna pakarna). Po tom, co jsem odmontoval snad vsechny srouby se mi stejne nepodarilo zamek vykroutit ... :(

Predem dik za odpoved
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Ten motorek mne objednával ještě brácha, já jsem si účet zakládal až chvíli potom. Zkusím zjistit, co to bylo za typ.
Toyota Auris, 1.6, 2013
lulu7
Člen Týmu
Příspěvky: 24
Registrován: stř 22.09.2010, 23:14
Bydliště: Rouchovany

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od lulu7 »

RAV4 2,2 D4D 110 kW (2AD-FTV / 2008)
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Vypadá to tak, bohužel ten svůj odkaz jsem už nevyhrabal.
Toyota Auris, 1.6, 2013
pepez
Člen Týmu
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 30.08.2018, 09:08

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od pepez »

Diky moc, zkusim objednat a snad to bude ten spravny :)
b27
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: stř 24.12.2014, 17:24

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od b27 »

taky jsem měl přesně takový problém a taky jsem objednával motorek z aliexpresu. Výsledek dopadnul tak že motorek z číny letěl pryč protože nefungoval.... respektive fungoval ale neměl natolik dostatečný chod aby odemknul dveře, takže zamknul ale už neodemknul. Sral sem se s tim celé dopoledne a nakonec sem tam dal motorek starý co tam byl a naučil sem se s tim žít. Třeba budete mít štěstí a Váš motorek bude fungovat
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

B27: Měl jste správně složený mechanismus, případně doplněné mazivo pro ulehčení chodu? Jinak to byla hold smůla, a řešil bych to open dispute a chtěl vrátit peníze. Jinak ten můj má větší sílu než původní, zámek cvaká výrazněji než origo.
Toyota Auris, 1.6, 2013
b27
Člen Týmu
Příspěvky: 72
Registrován: stř 24.12.2014, 17:24

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od b27 »

tak úplně rozebraný jak je to zde na fotkách sem to neměl, měl sem chut ho vrátit, ale posílat něco zpět do číny v hodnotě stokoruny...
ajne
Navigátor
Příspěvky: 91
Registrován: úte 05.04.2011, 10:53

Re: Nefunkční centrální zámek řidičových dveří

Příspěvek od ajne »

Zatím jsem nezažil nikoho, kdo by to chtěl poslat zpět, je to navíc ekonomický nesmysl i pro prodejce. Cokoli přišlo z Číny vadné, tak mi v rámci dispute vrátili celou částku nebo část (podle povahy závady).
Toyota Auris, 1.6, 2013
Odpovědět

Zpět na „Yaris“