Aký olej

nová modelová řada - nástupce Corolly
Odpovědět
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

@biscuit
Zas to tak neprezivaj. :lol:
qqwerm píše: pon 18.12.2023, 16:05 Poradíte?

Můj motor musí mít jen iridiové svíčky? mohou to být tyto? NGK 4912

TOYOTA Genuine Manual Transmission Gear Oil LV API GL-4 SAE 75W za 500,-Kč/litr? nebo i červený Castrol Transmax Manual FE 75W za 200,- nalívačka?

v manuálu mám 225/45r17, ale v TP jen 195/65r15 nebo 205/55r16. Mám k autu 15" plech zima, 16" plech léto a lité 17" vyzuté. Mohu ty 17" obout, nasadit a jezdit, když je nemám v TP?

děkuji
V bode sviecky by som sa urcite drzal toho co odporuca manual.
■Iridiové zapalovací svíčky (pouze motor 1ZR-FE)
Používejte pouze iridiové zapalovací svíčky. Neupravujte mezeru mezi elektrodami při ladění motoru.
Dovod? Tiez som chcel v minulosti setrit no po precitani ci uz domacich alebo cudzojazicnych webov som dospel k poznaniu ,ze ine ako iridiove sviecky sa tam skutocne neoplati davat.
Nahrady typu Brisk ci podobne tam nemali dlhu zivotnost. Navyse tieto motory ak sa nemylim su povestne svojimi vysokymi teplotami takze urcite maju tie iridiove sviecky v nich svoje miesto.
Pokial ide o pneu tak neviem ako tvoj kus no moj mal tiez a ma stale iba tie dva rozmery 15" a 16". Ani drobnym pismom som v technicaku iny rozmer dopisany nemal.
Toto je tak trochu opät Toyota fenomen. 17" osobne neodporucam pokial ich nebudes mat v TP. Radsej si ich daj dopisat a az potom ich pouzi na aute.
Ale ak silou mocou chces kludne si ich tam daj na vlastne riziko, ale v zasade riskujes dva važne problemy.
1. STK
2. pripadna skodova udalost
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Aký olej

Příspěvek od biscuit »

farnell: ale jo, to je potřeba - to je životní postoj. i když to na jednom bezvýznamným případu může působit směšně.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
qqwerm
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: stř 24.08.2022, 12:45

Re: Aký olej

Příspěvek od qqwerm »

Toho převodového oleje tam patří 1,9 nebo 2,3L
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

@biscuit
ked myslis :roll:

@qqwerm
k tym svieckam OEM pre motor 1ZR-FE je 90919-01253 takze NGK 4912 ILKAR7B11 su v poriadku ako nahrada.

A ak budes hladat cokolvek na svoje auto tak sem zadaj VIN a vyhladaj si diel podla OEM
https://www.toyodiy.com/parts/q?vin=

Prevodovy olej 1,9 litra nakolko mas benzin.
2.3 litra je pre naftovy motor.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
qqwerm
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: stř 24.08.2022, 12:45

Re: Aký olej

Příspěvek od qqwerm »

Nechci plevelit forum, děkuji

tedy budou do převodovky stačit 2 litry oleje 75W plná syntetika,

??? koupit jakýkoli syntetický 75W ? tzn Total Elf Castrol Valvoline Shell Q8 ? za 180-260Kč/litr? Nebude převodovka rachotit?
??? nebo origo 75W od Toyota, či Millers Oil, za 500-700Kč /1 litr?

Do motoru píší 4,2 nebo 4,7 litru oleje, mám koupit 4 nebo 5 ? Auris nic nežere.
Mohu mít nalévaný Castrol 0w-20 za 129,-Kč, šli byste do toho?

Svíčky NGK 4912 ... ok

JEŠTĚ NĚCO VYMĚNIT? třeba rozvody, nebo něco, co vůbec nevím - neznám / Toyota only? ? ?

Děkuji
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

Urcite vymenit drazkovy remen.
https://autodilyfojtik.cz/ozubeny-klino ... tein-39787
Rozvodovu retaz pokial sa neprejavuje tak menit netreba.
Ja so dolieval do prevodovky Total ale radit ti to nebudem.
Preto Ti radsej poradim original
https://oleje-pema.cz/zbozi/prevodovy-o ... -1l_605118
Motorovy olej original 4 litre budu stacit mam to tak overene aj ked vymenim filter
dolieval so 4,2 litra a to bolo vzdy vela
https://oleje-pema.cz/zbozi/prevodovy-o ... -1l_605118
Ak uz predsa len nahradu tak odporucaju Ravenol, Millers ci Mobil1 a ak uz ozaj brutal tak Eneos.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

K tomu prevodaku - u toyoty je fajn ( nie len u nej , maju to aj ine niektore znacky) , ze aj kvapaliny maju svoje oem cislo. A podla neho si vies pomerne spolahlivo potom najst " neoriginální " nahradu.
Napriklad tento olej co mas v manualy k autu ( radsej to este over, nie ze som urobil preklep nahodou ) ma oem oznacenie TOYOTA 0888581001.
Staci potom toto " TOYOTA 0888581001" zadat do googlu a vystreli ti to kopec alternativ. Potom si v nastrojoch daj napr. len vysledky v cz/ sk jazyku aby si sa zbavil balastu zo zvysku sveta ( z ruska napr asi objednavat nebudes) a ostanu ti nase eshopy. A hotove ...od Motulu cez Mannol, Millers , Ravenol ....az po Valvoline kopec noznosti v roznych cenach. Je to potom uz len na tebe :D
Dalsia moznost je si v nejakom obchode alebo u nejakej znacky oleja ktoru preferujes hladat tento parameter nedzi normami a schvaleniami . Priamo cez google ti totiz nezobrazi zdaleka vsetko.
Ja napr.pouzivam tento Ravenol pre hondu a pozeram , ze ma aj tu tvoju " normu "
https://www.filtreaoleje.sk/detail-prod ... _last_view
...ci by som ti ho ale odporucil to neviem.... Aspon teda v mojej honde ma trochu " rezervy" v radeni v mrazoch. Potrebuje tak 5km kym to ide ako po masle :D
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
qqwerm
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: stř 24.08.2022, 12:45

Re: Aký olej

Příspěvek od qqwerm »

vybral jsem RAVENOL MTF-3 75W ... máte jiný názor?

Svíčky NGK 4912 za 860,- všechny ...

farnell

jen ten drážkový řemen nebo i napínací kladku a předstihovou spojku?

-----------------

DĚKUJI VÁM, ve středu - čtvrtek jde TOYOTKA pod kudlu. Až na spotřebu a tragický výkon motoru - údajně 97 kW ... jsem nadmíru spokojený.
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

čo si si tam kúpil to tam budeš mať, viac k tomu ja osobne nemám čo dodať. Je to za mňa čisto individuálna záležitosť.
Neviem či je konštrukcia 97kW iná ako 91kW ale vzhľadom k označeniu motora najskôr nie, no na 91kW som okrem remena žiadne iné komponenty nekupoval. Myslím si, že v prípade tvojho motora s tým nájazdom pokiaľ nie sú rušivé zvuky tak netreba nič viac riešiť.
Starý remeň von a nový miesto neho naspäť.
Pokiaľ si pamätám tak remeň sa sponuje len alternátorom.

Čo sa ti nezdá na spotrebe a výkone?
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

K tomu prevodaku - este raz si over ci toto cislo, co som uviedol naozaj je to tvoje. Uvadzal som to len ako priklad / navod na vyhladanie vhodnej alternativy k originalu. Nerad by so ta pomylil .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
qqwerm
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: stř 24.08.2022, 12:45

Re: Aký olej

Příspěvek od qqwerm »

U TOHO RAVENOLU JE UVEDENÉ TOYOTA A 2 NORMY

TEN ŘEMEN SPOJUJE KLIMU A ALTIK A MÁ 120CM

DÍK
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

To ano. Len ci je to naozaj to co mas predpisane :D
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

Ano ten olej zodpoveda OEM 08885-81001 a to konkretne
https://olejposta.sk/Toyota_Manual_Tran ... 15606.html
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
XedqR
Člen Týmu
Příspěvky: 7
Registrován: sob 16.03.2024, 16:52

Re: Aký olej

Příspěvek od XedqR »

Zdravím majstri.
Celý čas mením motorový olej na mojej auris touring sport 1,6 benzín 2014 tento = TOYOTA FUEL ECONOMY 5W-30 je to A1/B1 a A5/B5. Ako som komplet prešiel toto fórum tak by som mal zmeniť svoje rozhodnutie a prejsť na plnotučný olej 5w30 Acea A3. Tam by problém nebol, ale keď čítam ďalej tak na mojich maximálne 7 tisíc km ročne z toho 4500km čisto len mesto a práca čo je maximálne 3km tam a 3km späť :D neviem či je dobrý nápad dávať tam Acea A3 a nedať tam 0w30 Acea A5 keď auto ide 90 percent v roku len kratučké trasy a raz ročne smer Chorvátsko po diaľnici 1500km tam a späť. Čo by ste mi odporučili? Dať tam Acea A3 5w30? Alebo 0w30 Acea A5 kvôli hlavne tým krátkym jazdám počas celého roku? vydrží tá 0w30 horúčavy na diaľnici 10 hodín vkuse? Dik
Toyota Auris touring sport 1,6 benzín kombi 2014
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

Ak je predpisany , teda vyrobca s tym počíta, tak myslim, ze vydrzi.
Ani jeden z uvedenych nie je chybou. 0w vs 5w ma vyznam hlavne za studena. Ovsem realny rozdiel nie je tak drasticky aby si to motor vsimol pri plusovych teplotach. Hornych 30 je tu rovnake. A specifikacia A5 vs A3 ma hlavny rozdiel v HTHS. Zpravidla sa vyssia ( tu A3 ) povazuje za lepsie riesenie pri prevadzke kde sa predpokladaju vyssie teploty ( motora , nie počasie - teda za predpokladu , ze chladenie funguje spravne). Typicky vyssia zataz. Napr.dlhe jazdy vysokou rychlostou po dialnici alebo tahanie privesu...)
Myšlienka vychadza z toho , ze vyssia HTHS s lepsou rezervou znesie vyssie teplotne zatazenie. Na druhej strane treba povedat, ze tento parameter vlastne znamena pevnost olejoveho filmu v strihu pri teplote 150C.
Pre tvoju predstavu , teplota oleja pri takej dialnicnej jazde moze vystupit napr. na 130C.
Lenze to je teplota " vo vani" . Na exponovanych miestach kratkodobo olej samozrejme dosahuje vyssich teplot. To len aby sa pochopilo, preco ak niekto odporuca takuto HTHS, takto činí.
Do akej miery je to skutocne tak, resp. ake je v danych prevadzkovych podmienkacj skutocne riziko zlyhania oleja so znizenou HTHS, to nikto realne ovsem nezmeral. Iste je jedno - ak znizenu HTHS nemas povolenu, nesmies ju dat. Ale naopak ak do motora s povolenou znizenou HTHS das normalnu , tak ti riziko nehrozi.
Ovela vacsi problem je dlhodobe prevadzkovanie motora s teplotou oleja na tej hranici 130C , lebo je pravdepodobne , ze dojde ku zhorseniu jeho mazacich vlastnosti ( tepeny rozklad to volaju). Tu je riesenim bud chladic oleja ( ale ak nejazdis pravidelne okruhy iste sa tym nebudes zaoberat) alebo rozumne skratit intervaly vymeny.Este k HTHS - plnotucne maju od 3,5 vyssie . To je jasne. Ale tie znizene su vlastne dva. Oleje xw20 a xw30. 20-ky maju od 2,6. A to uz je teda fakt hranica pre sudobe motory. Ak ma niečo nove predpis napr. 16-ku, musi byt na to takyto motor usposobeny. A potom su 30-ky. T ju maju od 2,9. Ano je znizena oproti 3,5 ale podla testov este stale bezpečná za akychkolvek jazdnych podmienok.
Tak ci tak zakladom je samotna konstrukcia motora. Ci ma takyto olej so znizenou HTHS povolený. Predpoklada sa totiz v takom pripade, ze to musi zvladnut aj s takymto predpisanym olejom a predpisanym intervalom. U toyot to teda obecne zatial plati. Lebo napríklad u fordov az tak slepo verit vyrobcovi sa zial nevyplatilo. Tam v istej generacii motorov , kde tiez povoloval vyrobca ( priam predpisoval ) znizenu HTHS to podozrivo casto koncilo vysokou spotrebou oleja.
Takze resume - pre tvoj konkretny pripad ( nie vseobecbe) -mozes oboje. Vyhni sa snad len xw20.
Ja napriklad mam v honde povolenu (od) 0w20. To "od" je dolezite , lebo tabulka v prirucke mojho civicu uvadza aj dalsie moznosti a to prave podla stylu jazd. A kedze tam podobne ako ty mam aj dlhsie cesty po dialnici , vybral som si hornu 30-ku. Ci 5w alebo 0w to uz riesim podla momentalnej dostupnosti. A ak je to 30-ka potom sa nebojim ani A5 , teda " znizenej" HTHS pri takychto jazdach.
Dufam , ze som ta velmi nedomotal. Opak bol cielom. Chcel som aby si pochopil a sam urobil " informovane rozhodnutie".
;)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Auris“