Aký olej

nová modelová řada - nástupce Corolly
Odpovědět
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

Ano. Presne tam. 1.6 papali olej , ale zas na druhu stranu zmena viskozity aspon v mojom pripade zmenu k lepsiemu nepriniesla. Takze uz to ani neriesim a nech si motor dalej papka olej. Ved na to tam je. A reciam o tom, ze ziadny motor olej nepapa (a ak aj nepapa tak strata je nahradena inou kvapalinou) to je ako uverit tomu , ze ma niekto v ovladaci 9 rokov staru baterku.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

Takze pripustas , ze je to mozne... :mrgreen:
Inak MiBo vtedy pisal ze 14-15 rokov. S tymi 9 si to silno podcenil :lol:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Aký olej

Příspěvek od biscuit »

Záleží kde se skladuje ovladač a jak často se používá. Alkalická baterie může klidně 15 let dát, ale je to prakticky údaj podobné výpovědní hodnoty, jaké jsou ty, které dnes dávají automobilky o spotřebě :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

@biscuit
Ak mas auto na podstavci tak ano. :mrgreen:
Inak mi to silno pripomina analogiu s niektorymi uzivatelmi mobilnych telefonov. :roll:
jarson píše: ned 17.12.2023, 15:18 Takze pripustas , ze je to mozne... :mrgreen:
Inak MiBo vtedy pisal ze 14-15 rokov. S tymi 9 si to silno podcenil :lol:
No len som to zachytil, nechcelo sa mi k tej hluposti vracat a overovat si kolko to skutocne bolo. :wink:
A ano ak niekomu auto nezerie ziaden olej tak kludne moze potom komukolvek bateria v ovladaci vydrzat aj tych, oprava 14-15 rokov.
Potom uz pripustam ozaj vsetko. :D
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
qqwerm
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: stř 24.08.2022, 12:45

Aký olej 17.12.2023

Příspěvek od qqwerm »

V manuálu v angličtině píší,

-že 0W-20 je z výroby, a optimální je 5W-30 a u oleje 20W-50 v zimě může dojít ke špatnému startování - s takovým se mažou dveře

-optimální olej do převodovky je GL4 75W, o pář rádků dál píší, že bude s ním chrastit převodovka a auto bude mít vyšší spotřebu.

-startovací svíčky pouze DENSO za 530,-Kč kus.

Návod má 600 stran a ty rady jsou jak 5 letému děcku jak používat plastový příbor.

Po jaké době vyměnit olej v manuálních PŘEVODECH? Jaké svíčky s platinovou elektrodou, třeba NGK? A co takto BRISK s třemi jiskrami ...

jakou brzdovou kapalinu? Zjevně se dozvím, že s novou brzdovkou, kterou doporučuje výrobce možná nebude auto dobře brzit ... :oops:

děkuji
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

Pre ziveho boha, len Brisk nie !!!
Bud Denso alebo nahradu NGK. Rozhodne nie sracky typu Brisk a uz vonkoncom nie placebo v podobe troch iskier.
Aspon stara 1.6 mala v prirucke vsetko. Urcite je tam druh brzdovej kvapaliny a ak nie tak zarucene DOT4.
Preco by s vymenou brzdovky malo auto zle brzdit?
Na vymenu odporucam dakoho kto ma na to zariadenie a brzdovku vymeni bez nutnosti cokolvek odvzdusnovat.
Stara kvapalina je vytlacena novou a to bez nutnosti odvzdusnovat. Kamarat ma taketo zariadenie v dielni.
Chladiacu zmes staci zistit podla farby. Hadam je do expanzky vidno?
Vypustit a naliat novu. Aspon na mojej 1.6 s tym nebol ziaden problem. Dokonca sa ani nic nezavzdusnilo a kurenie funguje bez problemu.
Odporucam skontrolovat expanzku pretoze zvyknu praskat v hornej casti v mieste uchytu o karoseriu.
Na vymenu prevodoveho oleja maju servisy manual podla toho ako vyrobca u toho ktoreho modelu odporuca. No standardne to byva tak okolo 90t km.
DAleko do 90t to auto nema takze byt tebou ak uz to chces mat z krku tak rovno ho vymen.

Ak nevies najst cesku verziu manualu tak staci zavolat do ktoreho kolvek servisu a podla VIN cisla Ti presne povedia co je vhodne pouzit do tvojho auta.
Nikdy som nemal problem toto so servisom odkomunikovat.

tu je manual v CZ jazyku

https://autooo.eu/sk/downloads/summary/ ... -manual-cz

Od strany 389 su vsetky odporucane kvapaliny a aj sviecky.
Odporucane su Denso a Bosch, kazdopadne asi kazdy kto nezozenie Denso tak pouzije nahradu NGK ktore su z dlhodobeho pouzitia najvhodnejsia nahrada.
S tym rachotenim prevodovky je to argument Toyota v pripade ,ze sa nepouzije ich firemny olej.
Sam som pouzil Castrol a ani spotreba a dokonca ani rachotivy zvuk z prevodovky sa nekonal.
Naposledy upravil(a) farnell dne pon 18.12.2023, 00:07, celkem upraveno 1 x.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Aký olej

Příspěvek od biscuit »

qqwerm: hele, když je to tam napsaný v angličtině, tak to cituj! v angličtině. nějak tomu tvému překladu, nevím proč, nevěřím...
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

zahada toho "rachocání" je v argumente Toyota, ze vsetko co nie je Toyota genuine je problem.
Strana 398 manualu co som sem postol.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Aký olej

Příspěvek od biscuit »

Pánové, pánové. Rozdíl mezi může a bude vám snad vysvětlovat nemusím. Buďte objektivní.
manuál str. 398 píše: UPOZORNĚNÍ
■ Převodový olej manuální převodovky
Použití jiného převodového oleje manuální převodovky než "TOYOTA Genuine
Manual Transmission Gear Oil LV API GL-4 SAE 75W" může způsobit výskyt
rachotivého hluku a zvýšení spotřeby paliva.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

OT.

Ale mne to nevysvetluj. Nikdy som nedal na tieto radoby marketingove rady vyrobcu, ze vsetko co nie je original Toyota je nevhodne do aut Toyota.
Ak ano tak tomu tupo verim a nelejem do auta to co si najdem sam, pripadne na odporucanie niekoho ineho s bohatsimi skusenostami.
Ak som pochopil zle to oslovenie v tvojom prispevku tak sa ospravedlnujem, no asi by bolo vhodnejsie konkretizovat toho kto s tym argumentom vyrukoval na zaklade strojoveho prekladu. Ja som sa iba snazil poukazat na mylny argument. Rovnako tak napad o nevhodnej brzdovej kvapaline prisiel sem nie z mojej hlavy.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

Za mna ak mozem :
V prvom rade treba povedat, ze odporucania na original a varovania pred neoriginalmi nie su s cielom predavat vlastne produkty. Ide o to , ze v pripade originalu ma znacka kontrolu nad zlozenim vyrobku a teda vie rucit za jeho pouzitie. U neoriginalu tato moznost samozrejme nie je. Kazdopadne treba si uvedomit , ze tieto kvapaliny ( a xy dalsieho ) znackam "niekto " vyraba. Teda aj originalnu kvapalinu nejaku vyrobil niekto mimo toyotu, len ju podrobne vyskusali a schvalili. Sucadne vsak moze a iste aj je na trhu to iste pod inymi obchodnymi znackami .
Takze:
- brzdocka akakolvek Dot4 s co najvyssim bodom mokreho varu a ak je moznost co najriedsia ( su verzie LV - loww viskosity). Ale nie je podmienkou. Len v mrazoch je rychlejsia odozva brzdy.
- chladiaca zmes - tu nesuhlasim s urcenim podla farby, japonci maju inak farbene zmesy.
Treba zistit co je predpis v zmysle chem zlozenia . Tym samozrejme nemyslim , ze treba ist na vysoku skolu teraz, len urcit typ podla chem zlozenia. Inak ja pouzivam v honde original ( pri cene 5e liter a vymene raz za 5 rokov nema zmysel spekulovat), v toyote ( ovsem rok 1992) zase G- jks kvapalinu s cenou okolo 4 e za liter koncentratu.
Iste, ak to naplnis chem.nespravnym typom, tiez sa nic nestane...teda nie hned. Az neskor, ale pachatel bude neznamy , lebo si to nikto do súvisu neda. Az po rozobrati mozno uvidis kavitaciu na dieloch z far.kovov, rozozrate tesnenia ..chem. typ je dolezity kvoli pouzitym materialom notora a tesneni.
- sviecky - vsade je konkretna znacka a typ v manualy. Ja mam v oboch autach aj denso aj ngk. Z neznameho dovodu sa mi viac paci denso. Zase nejak vela som ich nevyskusal, menim po 100tkm
- prevodovka - pri castosti vymeny a cene originalu ( da sa kupit mimo siete toyota) nespekulujem a davam original.Na druhej strane je xy "nahrad" kde uzivatelia hlasia dokonca lepsie výsledky ako s originalom.
Velmi dobre prevodaky su Ravenol a spominany Castrol .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1365
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Aký olej

Příspěvek od farnell »

Ok
A teraz moja skusenost s farbou chladiacej zmesi. Dopredu upozornujem ,ze sa nejdem hadat s niekym kto ma viac skusenosti.
Nicmenej ak som vyberal chladiacu zmes tak som ju vyberal podla farby, ale i tak som kontaktoval servis Toyota, kde mi povedali presne to iste co som vizualne zistil sam.
Takze vyber podla farby mi vlastne schvalili spolu s kodovym oznacenim zmesi tak ako ju ponukal aj predajca.
Pokial ide o tu klauzulu tak suhlasim iba do tej miery pokial auto este servisujem v Toyota v zarucnej dobe. Po tomto datume by som sa aspon ja osobne riadil skusenostami a odporucaniami z ktorych by som si i tak iba ja vybral to najvhodnejsie riesenie pre mna a moje auto.
A ak chce mat dakto pokoj na dusi tak ho rozhodne neodhovaram aj nadalej pouzivat Toyota genuine produkty.
Plus mam dobreho mechanika - kolegu, ktory v pripade japoncov vie o co ide a jeho rady som ochotny akceptovat.
Nie je to typ, "ten olej tam este vydrzi ved ma peknu farbu".
A ak som si aj napriek tomu nie isty tak opakujem, je tu servis Toyota v ktorom ma nikdy neodmietli a podla mojho VIN mi vyhladali to co odporuca do mojho konkretneho modelu vyrobca.
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
qqwerm
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: stř 24.08.2022, 12:45

Re: Aký olej

Příspěvek od qqwerm »

Poradíte?

Můj motor musí mít jen iridiové svíčky? mohou to být tyto? NGK 4912

TOYOTA Genuine Manual Transmission Gear Oil LV API GL-4 SAE 75W za 500,-Kč/litr? nebo i červený Castrol Transmax Manual FE 75W za 200,- nalívačka?

v manuálu mám 225/45r17, ale v TP jen 195/65r15 nebo 205/55r16. Mám k autu 15" plech zima, 16" plech léto a lité 17" vyzuté. Mohu ty 17" obout, nasadit a jezdit, když je nemám v TP?

děkuji
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Aký olej

Příspěvek od jarson »

Mizno ich mas. Pozri kolonku " vynimky" alebo "dalsie zaznamy".
Mal som to podobne a vsimol som si to az ked ma na to upozornili. Bolo to dost malymi pismenkami. Tiez ma zmiatlo, ze kolesa na ktorych auto stalo " zo salona" neboli v tp. A nakoniec boli.
A keby nie a su schvalene, vyziadaj si od toyoty potvrdenie a daj dopisat. Stoji to cca 20e.
A olej tu o chlpok lacnejsie...
https://www.autodily-pema.cz/prevodovy- ... -lv-75w-1l
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Aký olej

Příspěvek od biscuit »

farnell píše: pon 18.12.2023, 08:45 Ale mne to nevysvetluj. Nikdy som nedal na tieto radoby marketingove rady vyrobcu, ze vsetko co nie je original Toyota je nevhodne do aut Toyota.
Ak ano tak tomu tupo verim a nelejem do auta to co si najdem sam, pripadne na odporucanie niekoho ineho s bohatsimi skusenostami.
Ak som pochopil zle to oslovenie v tvojom prispevku tak sa ospravedlnujem, no asi by bolo vhodnejsie konkretizovat toho kto s tym argumentom vyrukoval na zaklade strojoveho prekladu. Ja som sa iba snazil poukazat na mylny argument. Rovnako tak napad o nevhodnej brzdovej kvapaline prisiel sem nie z mojej hlavy.
Mluvím obecně, tak neoslovuju. A částečně jsem to myslel i na tebe. Tady přece nejde o "rádoby marketingové rady" a už vůbec nikde není napsané, že co není TOYOTA Genuine, že je nevhodné - konkrétně tohle poslední mě vyloženě štve, že to takto někdo prezentuje, protože to je házení špíny na bílou zeď.
Výrobce se jen snaží upozornit běžného uživatele (i třeba takového, který je schopen tam nechat nalít olej na fritování), aby si dal velmi dobrý pozor co použije za olej a zároveň ho v jedné větě navádí na konkrétní produkt v případě, že si není jistý (každej výrobce dá samozřejmě doporučení na vlastní produkt, když ho má - za prvé jen za něj se může zaručit a za druhé samozřejmě i prodává).
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Odpovědět

Zpět na „Auris“