Led osvětlení v interiéru

nová modelová řada - nástupce Corolly
edson
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13.11.2022, 19:49

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od edson »

Tak to píšeš přesně, že je (zřejmě) problém v zátěži (a tam už jako elektro-amatér končím). Když připojím LED pásku se 3 ledkama, tak svítí naplno. Když připojím LED pásku s asi 30-ti ledkama, svítivost je tak poloviční (oproti mýmu starýmu autu, u kterýho jsem to hned vedle na parkovišti zkoušel). Dokonce jsem připojl voltmetr a ten mi po připojení té tří ledkové malé pásky ukázal jen něco přec 7V... :roll: ....
Jinak mám klasickej multimetr.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

To může bejt problém přechodovýho odporu, špatný kostry, možná i relátka. Jestli ale, jak píšeš, je stropní světlo napojeno na stejnou pojistku, bude v sérii, nebo spíš paralelně k tomuto kufrovému. Tzn. že plusový drát půjde velice pravděpodobně z toho domečku pro stropní světlo... Taky, nepletu-li se, má to kufrový světlo svůj vypínač (přepínač) a i tam může být přechodový odpor. Není to žádná atomová věda, asi bys to mohl odhalit sám, i když elektrikáři maj v havě už většinou nějakej zažitej postup a jdou po všech těch možnostech postupně, než na to nepřijdou, takže to asi zvládnou za zlomek času :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
edson
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13.11.2022, 19:49

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od edson »

Díky moc za info.
Ten spínač dokážu zjistit, jestli je OK nebo je původcem problému?
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

jj. zkus s ním přepínat, domačkávat... uvidíš, jestli světlo nebude problikávat, nebo měnit jinak intenzitu - to by ukazovalo na možný problém v tom spínači. mně u corolly trošku stávkuje přepínač právě stropního světla. taky pravděpodobně vlivem nedobrého dotyku.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
edson
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13.11.2022, 19:49

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od edson »

Tak normálně problikává nepravidelně :) . No nic - 3.12. jdu na svolávačku, tak už tam mám domluvenou diagnostiku, třeba mi něco vyjede.
Pak už jsem mluvil s autoelektrikářema, takže se na ně můžu s důvěrou obrátit.
A přemýšlím přes eshop koupit ten snímač . Kdyby to nebylo jím, tak ho pak můžu vrátit do 14-ti dnů.
Fakt díky za rady. A pořídím ještě LED sulfitttttku :biggrin:
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

není zač, jen tak píšu, co mě jako elektrikou zasaženého člověka napadá... SUFITKU - bez toho L ;-)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Patice#Ji ... typy_patic
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
edson
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: ned 13.11.2022, 19:49

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od edson »

Ještě 3 dny a já se to naučím i napsat... Se úplně stydím tady teď :mrgreen:
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

není důvod se stydět. stydět se mají jen ti, co se nejsou schopni nic naučit. ale chyby děláme všichni ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od slabostka »

keď si elektrikou zasiahnutý - ako laikovi mi odpovedz - ako je to s LED ako náhradou klasických halogenov... ak pominiem nejakú legislatívu sú tam nejaké technické veci "prečo nie"? resp. ktoré lampy má zmysel meniť, ktoré nie... osobne nie som tomu vôbec naklonený aj kvôli cene ale zaujíma ma to....
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

Podle mojeho názoru tam z hlediska čistě elektrickýho je jen jediná věc, kterou je třeba respektovat. A to je příkon náhrady. Ten by neměl být nikdy vyšší, než příkon originálního světla. Proto je dobrý kupovat jen prověřenej výrobek.

Všechno další, co je třeba řešit je už mechanika nebo optika.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od slabostka »

popravde cakal som viac.... zijem v domneni ze LED vseobecne ma vykon nizsi ako halogen, cize tu problem nebude..... co su tie bazmeky pri led ? ventilator? RJ? cize problem teplo? umiestnenie?
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

Problém je to, že LED je jiný typ zdroje. Zatímco žárovky potřebují vysoké teploty vůbec k tomu, aby svítily u LEDky není vysoké teploty třeba a naopak platí, že přehřívání čipu vede ke zkracování jeho životnosti. Proto je potřeba LED co nejefektivněji chladit (ideální je, když čip nemá moc přes 50 °C a to je často opravdu výzva). Proto píšu, že mechanika je spolu s optikou tím nejpalčivějším u LED náhrad za původní halogen. Musí se řešit místo za paticí, kde obvykle bývá ventilátor s masivním chladičem. Ne u každého auta je pro to vůbec prostor...

Optika je pak kapitola sama pro sebe. Jiná konstrukce znamená jiný tvar vyzařovaného světla a aby reflektor udržel správný obrys, musí být LEDka opravdu perfektně vyrobená a umístěná uvnitř světlometu.

Samozřejmě víme, že se to dá udělat dobře, ale není to prostě tak jednoduché, jako u halogenu. I když i tady víme, že šmejdská halogen žárovka je taky velký špatný :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od slabostka »

takže to musí fyzicky sadnúť čo sa zrejme dá overiť len pokus-omyl technikou... ako som písal ja to neriešim ale je tu taká "moda" či "vlna" u ľudí ktorí zrejme majú problém so zrakom, ja som nemal pocit že potrebujem svietiť viac ani pri klasických lampášikoch H4, H7.... a v aurise HB3?....
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od biscuit »

Já do výměny taky nejdu. Jezdím za tmy málo a na chvilky, kdy za mě přijede auto a přesvítí má světla až tak, že si kontroluju jestli vůbec svítím už jsem si zvyknul. Ale upřímně, když si člověk vyzkouší noční jízdu s xenony nebo kvalitními LED, zpátky v autě s halogeny si připadá jako po částečné ztrátě zraku, určitě to znáš :-) No a to lidi asi nejčastěji vede k tomu experimentování.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Led osvětlení v interiéru

Příspěvek od jarson »

Mne pomaha vzdy si v noci uplne stlmit pristrojovku. A mam sice len halogeny ale tie vylepsene verzie " + xx%" svetla. Som vcelku spokojny. A za tmy jazdim pomerne casto.
To , ze ma obcas moderne auto zozadu presvieti jak rontgen uz neriesim. V toyote mam proti tomu na zadnom skle take foliove clony.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Auris“