zakázková výroba olejové vany

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
cipajs
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 04.10.2012, 14:27
Bydliště: Žamberk

zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od cipajs »

Zdravím,
Společně s DiCompRacing (Honza/Idaho) připravujeme zakázkovou výrobu vylepšené verze Moroso olejové vany (v původní úpravě MonkeyWrenchRacing) určené pro 1ZZ-FE i 2ZZ-GE motory. Stávající vana od Morosa je již min. 2. revizí původní vany (dříve pasovala pouze na 1ZZ). Originál Moroso je nejlepší možná dostupná vana pro tyto motory. Stále má však nějaké dílčí nedostatky, které se Honza pokusí bezezbytku odstranit (kompatibilita s adaptéry pod oil filtr, atd..). Výsledkem bude vana se špičkovým dílenským zpracováním, kde bude kladen velký důraz na preciznost.
Celkově bude tedy DiCompRacing olejová vana na vyšší úrovni než výrobky od Morosa.

Podmínkou úspěšné a hlavně vůbec proveditelné realizace je však dostatečný počet vyrobených/prodaných van. Od tohoto počtu se bude samozřejmě také odvíjet cena vany. Při výrobě minimálně 3ks by cena neměla přesáhnout 8000,- (orientační nástřel), což je výrazně méně než cca 500$ (+ další náklady) za Moroso.

Další upřesnění přinesu na základě dotažení technické dokumentace a předběžné poptávce. Hlavně od ní se pak bude odvíjet možná realizace a především její finanční náročnost.
Obrázek
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od Idaho »

cipajs píše:Zdravím,
Společně s DiCompRacing (Honza/Idaho) připravujeme zakázkovou výrobu vylepšené verze Moroso olejové vany
Ja jen doplním že je to zatím ve stále ve stadiu plánování a dokud nebudu mít v ruce kompletní technickou dokumentaci nejsem schopen udelat výrobní rozpočet, takže tohle bertejen jako info, pokud by nekdo plánoval nákup tak at zkusí cca 2 týdny počkat a pak se rozhodnout :)
Co se týče vylepšení - jediné skutečné funkční vylepšení bude zvetšení místa pro mezikus pod filtr, kde se ukázalo že nekteré se skutečne nevejdou nebo pro výměník voda olej. Ostatní zlepšení jsou spíše dílčí zlepšení kde se mi nelíbí zpracování od Morosso ( resp, jejich výrobce ) a považuji je spíše za snahu ušetřit, ne-li výrobní šlendrián :)
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od Idaho »

NO nevím cenove to lepší nepřijde, zkusenosti v cr a zázemí nulové. Až to 3-5lidí bude mít na aute a budou se ochotni podelit o zkušenosti, možná bych se tím zabýval, ale takovýchle "výstřelků" ( byt funkčních a dobrých ) je tolik, že proč něco zkouset a riskovat. Tak jako tak to vyjde na 2-3násobek ceny vany od morosa, takže pointa proč se snažíme udelat kopii vany je nekde jinde.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

Oil accumulator není žadný "výstřelek" a používá se už od 2 sv. války. Dnes je naprosto bežnou sériovou součástí velkých dieselových motorů nákladních aut kde má za ukol předmazat ložiska motoru při startu,dochlazovat turbo v kombinaci z elektrickou pumpou. Ty dva odkazy co jsem dal jsou už takové komerční tuningové řešení -nicméně velmi efektivní. MÝM NÁZOREM je,že vana od moroso je řešení nikdy neexistujícího problému jako většina tuningových věcí. Zkusili jstste třeba do prázdné olejové vany nalít předepsané množství oleje - třeba takto - :) Obrázek Já to udělal u 4age kde jsem byl přesvědčený o tom samém,že bez většího množství oleje - vany,trap doors ten motor nedojede ani za vrata garáže :D mne tento pokus uklidnil - předepsané množství oleje se do vany ani nevešlo - argumentace že ho spousta nateče do motoru je zcela mimo - vejde se ho tam cca 3dcl a to jeste do nového,pak už tam proste je a množství mezi hlavou a vanou na cestě není ani 0.5l. Vana 1zz už přepážky má a vana 2zz má baffle plate http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/199 ... 8603#12123 tady porovnání Obrázek tudíž vymýšlení napasování vany určené primárně pro 2zz,ta 1zz snese přetížení i 1G. Vyšší objem nejen že vezme více tepla na chlazení ale také i na ohřev. Není li motor nějak modifikován,olej nebude mít dostatečnou provozní teplotu a bude rychleji degradovat. Proto jsem navrhoval řešení v podobě oil accu jenž zajistí předmazání motoru před startem,kdyby náhodou řídil dotyčné auto Fernando Alonso a při řezání zatáčky došlo náhodou ale opravdu velkou náhodou k tomu aby došlo k takovému odlití oleje,že by si čerpadlo nasálo vzduch (tou dobou bude již dávno jezdit po střeše) olej to doplní a v neposlední řadě - vyšší objem oleje ale mimo motor - takže se nemusí ohřívat a navíc ho nabízí i MWR http://www.monkeywrenchracing.com/produ ... ts_id=1490 Jinak máte pravdu,to dílenské zpracování vany moroso je příšerné
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od Idaho »

O tom jak funguje ty bufferplates a přepážky v originálních olejových vanách ti nejlépe poví místní lidé co mají budíky tlaku oleje se zvukovou signalizací a navstevují sosnovou nebo brnenský okruh..
POkud nekdo trá na tom že chce vanu dostane vanu, kdo chce zkouset oil accumulkátor a dostane ten.
Ja netvrdím že je to vystřelek, jen že se to zrovna často nepoužívá a tudíž zkušenosti s daným motorem jsou takřka nulové.
Uživatelský avatar
cipajs
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 04.10.2012, 14:27
Bydliště: Žamberk

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od cipajs »

Promiň Libore, ale neuč orla lítat...

Původně jsem po Honzovi už neviděl důvod proč reagovat, teď už musím...

Možná ti už prošlo rukama hodně toyotích motorů, ale v reálu jsi snad za volantem auta s 1ZZ-FE, či 2ZZ-GE nikdy neseděl.
Nebo jsi se alespoň o nároky a průběh všech aspektů tohoto motoru nikdy více nezajímal... Jinak si totiž některé Tvé, místy až "absolutistické" výroky jak z dílny pana Miloše, nedovedu vysvětlit. :roll: :roll:
Tím však nechci říci, že oil accumulator je špatná věc. Jen mi nepřijde pro tyto motory tak "efektivní".

Už jsem se chtěl pustit do dlouhé slohovky, kde, kdy, proč a jak... Ale nepřijde mi moc odůvodněné házet hrách na stěnu.

Takže alespoň ve zkratce:
- provozní teplota 1ZZka (celica) cca 97-105°C při "běžném použití"
- provozní teplota 2ZZka je díky dalším výměníkům +/- podobná
- 2-4min ostřejší jízdy = 110°C a více (a dál stoupá...)
- odlít olej od koše taky není až takový problém (obzvláště na okruhu)
- 3,5l nebo 5,7l, to ať si každý vybere sám..
- účinnější chlazení a samozřejmě i naopak (na jízdu do obchodu a pro děti do školky se věru moc nehodí...)
- P&P záměna
atd...

O to, co tu razíš se s tebou přít nebudu, ale kdyby si vyzkoušel, co tu předhazuješ, tak zjistíš, že si trochu mimo... Ale to vem čert. 8) 8)

Kdo cítí, že díky svému používání tyhle motory dostatečně vytěžuje. Ten si najde čas pro zjišťování dostatečně relevantních informací a i se do této problematiky více ponoří. :wink: Mnohým dalším udělá dostatečnou práci i OEM vana.
A těm největším hvězdám... Budeš život dlouhý, ať toho ještě hodně vydumají. :bigups: :bigups:
Obrázek
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

Idaho píše:O tom jak funguje ty bufferplates a přepážky v originálních olejových vanách ti nejlépe poví místní lidé co mají budíky tlaku oleje se zvukovou signalizací a navstevují sosnovou nebo brnenský okruh..
pokud by se odlil olej natolik aby si čerpadlo cuclo vzduchu tak ten motor končí během jednoho spalovacího cyklu -vzhledem k tomu že k tobě s klepajícími motory 1zz z okruhu nejezdí,o funkci přepážek bych starost neměl. LOG teplot z okruhu bych rád viděl. Kde se teplota oleje pohybuje? 105? 110? 120? Opět MÝM NÁZOREM je že 10W50 nebo 60 lít do 1zz je jako krmit prase kaviárem - v nijak nemodifikovaném jakkoli zatěžovaném,ale pořád sériovém motoru bych na okruh naopak jednorázově použil olej s co nejmenším rozsahem a tedy i aditiv který bych po okruhu vyměnil 5W-30 nebo 40 naprosto dostačující. teplota oleje okolo 120-125st je přímo optimální k jeho regeneraci.Také jsem se setkal s tím že zvyšování teploty napomáhal aftermarket olejový filtr v druhovýrobě jako ashika,union japan a to že výměnou za originální díl toyota došlo k poklesu o 10st. Taktéž tlak měřený před a za filtrem byl stejný a ne jako s druhovýrobou kde rozdíl dělal skoro půl baru, ono není divu když člověk vidí co tam je.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

cipajs píše:Promiň Libore, ale neuč orla lítat...

že bych se i tady dozvěděl,že studený olej nemaže... :lol:

a opět mi nedá nepoužít můj oblíbený citát
Vedci dali do klece pet opic a zebrik, na jehoz vrchol umistili banany. Pokazde, kdyz nektera z tech opic vylezla na ten zebrik pro banany, tak ty ostatni ctyri dostaly studenou sprchu. Po nejakem case, kdykoliv se nektera z tech opic jen pokusila na ten zebrik vylezt, ty ostatni ctyri ji ztahly a zmlatily ji, protoze vedely, co bude nasledovat. Nakonec se zadna z tech opic na ten zebrik neodvazila bez ohledu na to, jak lakavou pochoutku ti vedci na jeho vrchol umistili.
Pote ti vedci vymenili jednu z tech opic za novou a vse se opakovalo: Kdykoliv se ta nova opice pokusila vylezt na ten zebrik pro banany, ostatni ji zmlatily aby nedostaly studenou sprchu. I presto, ze ta nova opice tu studenou sprchu nikdy nedostala a ani nevidela, tak se rychle naucila na ten zebrik nelezt. Pote vedci vymenili druhou z tech puvodnich opic za novou - a i ta prvni, kterou vymenili, se ucastnila mlaceni te nove, ktera se ze zacatku pokousela vylezt na ten zebrik.
Nakonec to skoncilo tak, ze po postupne vymene vsech tech puvodnich peti opic za nove se zadna z nich neodvazila na ten zebrik, aby nebyla zmlacena a zadna z nich ani nevedela, proc tu opici, ktera se pokusila ne ten zebrik vylezt, mlatila.
Kdyby jsi se mel moznost kterekoliv z nich zeptat "proc", tak by nejspis rekly: "Nevim... Protoze to takhle tady chodi...".

Nekterym lidem proste staci zduvodneni, ze to tak delaji ostatni, aniz by kdokoliv z nich vedel proc :wink: .
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
cipajs
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 04.10.2012, 14:27
Bydliště: Žamberk

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od cipajs »

Ještě, že tu máme jednoho všeznalého vědce, co Nám ovcím všechno vysvětlí... :wink: :wink:
libor12 píše:...teplota oleje okolo 120-125st je přímo optimální k jeho regeneraci...
A k tomuto si dospěl na základě jakých myšlenkových pochodů?? :lol: :lol:
Klidně ale přihoď více takových frází. Hned si mi vyloudil úsměv ve tváři v tomto sychravém dni. :lol:

libor12 píše: že bych se i tady dozvěděl,že studený olej nemaže... :lol:
To jsi vyčetl kde? :roll: Ať hledám, jak hledám, nikde to tu nevidím...
Obrázek
Uživatelský avatar
cipajs
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 04.10.2012, 14:27
Bydliště: Žamberk

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od cipajs »

Libore, nechci se tu s Tebou handrkovat. Některé Tvé příspěvky jsou moc fajn a rád si je přečtu.
Tím posledním citátem si mi dal ale jasně najevo, jaký si formát...

Pro klid duše ti tu opět vyklidím Tvé výsostné vody a nechť se tu zdárně realizuješ. :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

cipajs píše: A k tomuto si dospěl na základě jakých myšlenkových pochodů?? :lol: :lol:
Klidně ale přihoď více takových frází. Hned si mi vyloudil úsměv ve tváři v tomto sychravém dni. :lol:

To jsi vyčetl kde? :roll: Ať hledám, jak hledám, nikde to tu nevidím...
http://540ratblog.wordpress.com/2013/06 ... t-ranking/

A tady máš porovnání těch teplot
http://blog.speedtalk.com/
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

cipajs píše:
Pro klid duše ti tu opět vyklidím Tvé výsostné vody a nechť se tu zdárně realizuješ. :wink:
Opakuji MŮJ NÁZOR,investuješ peníze,energii a čas do HLEDÁNÍ A ŘEŠENÍ NIKDY NEEXISTUJÍCÍHO PROBLÉMU. Moje rada zní - objednej si originální filtr toyota 90915-10001 u toyoty a dej po montáži reference. To že nejsem ovce a všechno si ověřuji je zrejmě pro naši diskuzi špatně a oakuji -prezentuji MŮJ NÁZOR ,který samozřejmě změním pokud mne o něm přesvědčíš.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
cipajs
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 04.10.2012, 14:27
Bydliště: Žamberk

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od cipajs »

libor12 píše: To že nejsem ovce a všechno si ověřuji je zřejmě pro naši diskuzi špatně a oakuji -prezentuji MŮJ NÁZOR ,který samozřejmě změním pokud mne o něm přesvědčíš.
Ale houbelec...
Jen mi vadí Tvé odsuzování jakéhokoliv možného i nemožného, ale hlavně jiného faktu, než je "TVŮJ NÁZOR".

Články si ve volné chvíli rád projdu. Teď už jsem trochu v časovém presu, nicméně pro vanu jsem se určitě nerozhodl pro její "modré oči".

Vycházím z konkrétních poznatků a zkušeností, kterých už je dost na to, abych si mohl s klidem ospravedlnit nějakou tu korunu za její nákup...

Zítra třeba najdu sílu na další "sebeobhajobu" před "říšským sněmem", ale trochu si říkám proč a má-li to vůbec opodstatnění.
Teď se ale omlouvám a jdu se věnovat příjemnějším kratochvílím. :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Re: zakázková výroba olejové vany

Příspěvek od libor12 »

Pokud namontuješ 330/330 vačky s 12mm zdvihem,změníš dwell time ojnic na 1.92 zvýšíš dynamickou kompresi na 12.5:1 nebo použiješ přeplnování pomocí kompresoru, turba a namontuješ tuto vanu,nebudu mít námitek. Stejně bych ale nejprve začal montáží výměníku chlazení voda olej. Paradoxne jak se dočteš může tu teplotu zvýšit třeba i použití oleje 10W60 :wink: :lol:
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Odpovědět

Zpět na „Celica“