Auris TS Hybrid

nová modelová řada - nástupce Corolly
Odpovědět
Uživatelský avatar
maxwell
Manager Týmu
Příspěvky: 466
Registrován: čtv 26.07.2007, 11:12

Auris TS Hybrid

Příspěvek od maxwell »

Založil jsem toto téma, protože se mi množí dotyzy na tento vůz. Takže zde jsou mé postřehy, můžete se přidat...

Mám najeto cca 8 tis a tak se podělím se svými zkušenostmi s jízdou v Aurisu TS Hyrid. Vybíral jsem nový vůz a po mé předešlé linii Carina-Avensis jsem byl rozhodnutý pro nový Avensis. S manželkou jsme se shodli na tom, že chceme automat. Přeci jen s postupem času člověk zpohodlní a zleniví. Nechápu, proč u nás jezdí tak málo automatů, jízda ve městě a v koloně to si už užívám…
Nejprve jsem se svezl s ručně řazeným 2,0 D-4D 125 kW. Oproti mému staršímu D4D 110kW jde více od spoda, ve vyšších otáčkách jakoby mu docházel dech. Velmi dobrá spotřeba, ale byl to manuál… Pak Jsem chtěl zkusit automat se silnějším motorem, ale nakonec k tomu nedošlo…po předešlém dobrodružství s čmoudem jsem diesel nakonec zavrhnul. Narazil jsem na nabídku Aurise. Vždycky jsem chtěl hybridní vozidlo, ale Prius se ženě vůbec nelíbil a přes to nejel vlak :D Najednou je tu Velký hybridní vůz, který se ženě navíc líbí..Srovnával jsem parametry a vono to zas o tolik menší nejni no tak se svezem. První jízda byla rozčarování, samozřejmě jsem do toho sedl s nohou na podlaze a poslouchal jsem ječící motor… Pár chvilek, než jsem to pochopil a hele je to celkem fajn… Svezla se manželka a bylo rozhodnuto.
Ještě při koupi jsem srovnával místo na nohy v zadu. Ano v Avensisu je více místa, ale není to o mnoho. Když už tedy srovnáváme, Carina-pohodlí a fajn auto, dodnes mně mrzí, že jsem si carču nenechal…T25- podvozek velmi komfortní, taková ta houpavá pohodlná jízda, řízení s takovou prodlevou… T27 už o poznání sportovnější podvozek, řízení o mnoho přesnější, ale jízda není tak pohodlná. BTW, co se týká dlouhých tras, T25 pro mě zatím nepřekonatelné auto…
Konečně se tedy dostanu k hybridnímu Aurisovi. Mám tu nejvyšší výbavu a 17-ti palcová kola. Měl jsem obavy, ale musím říci, že podvozek je opravdu povedený. Řízení mi připadá trochu méně přesné, ale nic zásadního, nejni topřeci žádnej závoďák (tady bych opravdu souhlasil s kritikou, že to není žádnej sporťák, ale když může bej sporťák fábie …)Pohodlí díky sedačkám a dobrému podvozku komfortní a jízda 2000km do Itálie byla opravdu v pohodě, děti dokonce řekli, že se jim v novém autě sedí lépe a pohodlněji… Oproti T27 jen nepatrný rozdíl, Avensis má přeci jen větší rozvor, je těžší a tak je o něco komfortnější. Jízda po nerovné silnici je určitě horší než v T25 s t27 srovnatelná. Celkově mi připadá zpracování v pořádku, kožený doplňky jsou příjemné a zatím nic nevrže, tak uvidíme..
Jak to tedy jede? První co vás a spolucestující nadchne je to ticho. Když se naučíte s e-CVT jezdit, dá se ječící motor až na pár nutných okamžiků úplně eliminovat. Trochu sešlápnout plyn a hned ubrat, otáčky se sníží a dál už jen ticho. Do 160 km a při použití tempomatu jízdu ruší jen okolní hluk. Vůbec jízda na tempomat udržuje co nejvíce ručičku v eko poli. Převodovka je opravdu naprosto úžasný počin a když jsem viděl jak je jednoduchá a oproti CVT bez řemenu, tleskám inženýrům z japanu.. Jízda jednoduchá, dáme D a tradááá.. Pak je tu ještě neutrál, samozřejmě zpátečka a magický Béčko, což je speciální režim a jízdu z kopce, kde se do brždění zapojuje motor.. Jízda je plynulá a přechody mezi spínáním všech motorů téměř neznatelná. Naprosto úchvatná je rychlost přechodu z EV, to s jakou rychlostí motor naskočí a hlavně se přidá k pohonu je neuvěřitelné to snad není ani vteřina..To samé platí o rozjezdu, takový ty rádoby EKO auta, kdy jim na křižovatce zdechne motor-než nastartujou, jsem už dávno někde jinde. I takové ochcávky na hlínách, než zašaltujou, nemají na světlech šanci…zvlášť, když už předem mačkám PWR tlačítko :D

Takže k tlačítkám, máme tu tři magická tlačítka:
EV- čistě elektrická jízda, nicméně do této zasahuje mnoho vnějších vlivů, jako rychlost, velikost akcelerace, stav baterií, tak že si až tak čistě elektrické jízdy moc nevychutnáme…
ECO- co nejekonomičtější jízda, plynový pedál reaguje jakoby se spožděním, spotřebě je podřízeno vše, včetně třeba chodu klimatizace…
PWR MODE- opravdu je znát, když tento režim zapnete, při každém režimu totiž dochází k přeprogramování ECU jednotky. V tomto režimu je plyn velice citlivý a motor jde hned do nejvyšších otáček. (viděl jsem nějaké video slovenskýho pořadu a ti chlápci mleli jeden nesmysl za druhým..)

K výbavě:
Tempomat:u tohoto vozu nezbytná věc, jak jsem psal, na dálnici nepostradatelný pomocník, škoda, že není adaptivní :D
Dvouzónová klima: funkční, bez výhrad
Multifukční rádio: bezva je předlaďování stanic, spárování tlf a přehrávání jakéhokoliv obsahu…Display přehledný, funkční, dobře viditelný
Samo stmívatelné zrcátko: nedokážu si auto bez něj už představit
Automatické samo natáčecí světlomety: úžasná věc, kdyby můj starý ave aspoň z poloviny tak svítil. Automatické dálkové: docela fajn, ve většině případů funkční
Zadní parkovací kamera: pro tento vůz skoro nezbytnost, kam až chtějí s tím zmenšováním zadních skel zajít..
Automatické parkování: pro moji ženu spása z nebes :D
Bezklíčové startování a otevírání: pro moji ženu nezbytnost, klíč v kabelce už nikdy nenajdu :D jinak opravdu dobrá věc, klíč mám pořád v kapse…
Vyhřívané sedačky a zrcátka: mám to prostě rád

Teď se podíváme na spotřebu, v běžném provozu a kombinaci město/vesnice/dálnice se spotřeba pohybuje kolem 4,8l. Dálnice do 140 tachomertových tak 5,5l. Pokud jezdíte eko rally dá se i pod 3l… Myslím, že běžně se dá jezdit +- kolem těch pěti litrů…. Teď se určitě začnou chvástat čmoudi, jak jim ten jejich jezdí za méně a ….. Sorry, já chci jezdit s autem bez obav, kde mám tankovat jakou naftu, co do ní lejt za aditiva, jestli v zimně nastartuju-či ne a kdy budu zase něco měnit…Aby bylo jasno, já diesel nezatracuji, jízda s ním je opravdu pohodlná a to říkala i moje žena, ale já jsem zvyklý mít auto v pořádku a když mi Avensis i po výměně vstřiků a pak následně i polomotoru stále vykazoval na vstřicích odchylky-děkuji už ne.S benzínovými předešlými auty jsem problémy s motorem vůbec neznal, jen jsem měnil olej…
Takže když to shrnu, myslím, že hybridní pohon je jedním z nejspolehlivějších pohonů součastné doby a kdyby dělali Avensis s tímto pohonem, určitě bych do něj šel.. Nicméně mám Auris a i tak jsem velmi spokojený a ikdyž jsem šel o třídu níže, automobil splnil naprosto vše, co od něj očekávám..
Přílohy
20140711_073905.jpg
(149.64 KiB) Staženo 9473 x
20140705_161607.jpg
(224.94 KiB) Staženo 9473 x
Auris Touring Sport Hybrid, Style
Avensis 2,2 110kw Combi ex
Avensis D4 110kw Liftback ex
Carina E 2.0 93kw Liftback ex
Uživatelský avatar
David P.
Řidič
Příspěvky: 257
Registrován: pát 13.09.2013, 10:44
Bydliště: Zlín

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od David P. »

Díky.. tohle sem potřeboval. Za 4 roky jdu pro hybrid :-) jinak mám taky automat a párada. Už 2 auto v automatu a řadit už bych nechtěl.
Auris Touring Sportc CVT
recenze: http://moje.auto.cz/David-C3/automat-1.html
Béďa
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: stř 02.01.2008, 08:45
Bydliště: Nové Sedlo

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od Béďa »

Ahoj, díky moc. Tohle jsem hledal a vlastně i po tobě chtěl. :P Mám to jako ty. Taky mám avíka v dehtu, ale při mém ročním nájezdu a nedobrými zkušenostmi s poruchama (setrvák) už asi naftu ne. Přestože se mi s ním (i mé ženě) jezdí fajn. Komfort, jízdní vlastnosti atd. Ale ne, už ne... Takže vybírám mezi avensisem 1.8 multidrive nebo aurisem TS Hybridem. V tom jsem i jel a protože jsem klidný řidič, moc se mi svezení s ním líbilo (měl jsem ho na víkend půjčený). Už jsem dost nakloněný k hybridu, ale ještě trošku váhám, protože přeci jen avensis (kombi) je větší. :)
Uživatelský avatar
MarosV
Člen Týmu
Příspěvky: 14
Registrován: ned 06.07.2014, 20:47

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od MarosV »

maxwell, super si to popisal.

Odvcera som aj ja majitelom bieleho Aurisa TS Hybrid, zatial som nadseny, moje dojmy sa zhoduju s maxwellovymi, za chvilu musim ist nieco zariadit, samozrejme idem novym autickom, uz sa neviem dockat ked ho "nastartujem":)

Vcera vecer ked sa zotmelo som bol otestovat svetla, auto s xenonmi som este nemal, svieti to pekne, ale zda sa mi akoby svietili prilis
dole, len par metrov pred auto. Ma niekto z vas podobnu skusenost? Som rozmyslal ci to nebude len pocitove, lebo xenony svietia jasnejsie a kraj osvietenej plochy je ostrejsie ohraniceny ako u halogenov, neviem, som zvedavy co napisete.

Podobne ako maxwell a Beda som najprv zvazoval Avensis, ale ked som zvazil ze by som za priplatok 3-4000 EUR oproti Aurisu ziskal
cca 10cm priestoru v kabine na dlzku a rovnako na sirku, plus len 15 litrov batozinoveho priestoru navyse a po skusobnej jazde s Hybridom sa mi jazdenie s nim velmi zapacilo, nebolo co riesit.
Auris Touring Sports Hybrid 2014
Corolla 1,6 VVTi 2005
Radula83
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20.04.2014, 15:05
Bydliště: Zlín

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od Radula83 »

Ahojte, taky jsem 3 týdny majitelem Aurise TS Hybrid ve výbavě Trend. A musím konstatovat, že ze sebe mám radost, že jsem ho pořídil. 8)
Auris TS Hybrid Trend 2014
Uživatelský avatar
Pajaja369
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: úte 23.04.2013, 23:21
Bydliště: Prievidza

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od Pajaja369 »

Vcera vecer ked sa zotmelo som bol otestovat svetla, auto s xenonmi som este nemal, svieti to pekne, ale zda sa mi akoby svietili prilis
dole, len par metrov pred auto.



Mal som presne túto istú skúsenosť s mojím Aurisom, musel som to dať nadstaviť a teraz to svieti super
Toyota Auris ll 1.6 Valvematic Style 2013 Bronzová - Avant Garde
Uživatelský avatar
David P.
Řidič
Příspěvky: 257
Registrován: pát 13.09.2013, 10:44
Bydliště: Zlín

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od David P. »

nechal sem si je v servisu zvednout...
Auris Touring Sportc CVT
recenze: http://moje.auto.cz/David-C3/automat-1.html
Uživatelský avatar
MarosV
Člen Týmu
Příspěvky: 14
Registrován: ned 06.07.2014, 20:47

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od MarosV »

Bol som si dat svetla skontrolovat v servise, lave vraj svietilo nizsie, tak mi ho zdvihli.

Odvtedy to uz svieti lepsie, nikto na mna zatial neblikal, takze super.
Auris Touring Sports Hybrid 2014
Corolla 1,6 VVTi 2005
Uživatelský avatar
svatas
Člen Týmu
Příspěvky: 8
Registrován: stř 20.08.2014, 16:33
Bydliště: Praha

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od svatas »

Moc děkuji za založení tohoto tématu, cítím se tu hned jako doma.

Jsme majitelem hybridního kombíku Auris od začátku června a právě končíme cca 5000 km. Podrobně jsem sepasl sérii asi tří článků, kde se rozepisuji o tom, jak na mne auto působí. Tady udělám nějaký výcuc :

Vtipný úvod
Svou recenzi začnu tím, že zmíním název používaného auta - Toyota Auris Touring Sports Hybrid. Tušil jsem, že slovo Auris pochází z latiny. Vím, že aurum je zlato, takže auris by mohlo být třeba zlatý. Jenže není. Pohledem do latinského slovníku zjistíte, že auris je ucho...

Motorizace
Jeden z prvních dotazů, který dostávám od kamarádů a známých, když přijde řeč na auto, je na to, jaký obsah má motor. Chci-li být zajímavý, odpovídám, že to je skoro nepodstatný údaj. Následuje automaticky nechápavý pohled, jako když žena na otázku o autě odpoví, že má červené auto. Auto jehož jsem se stal majitelem má totiž motory dva. Prvním je motor o objemu 1 798 cm3 disponující výkonem 73 kW. V prostoru pro motor však sdílí místo ještě s motorem elektrickým, který má k dispozici dalších 60 kW. Ve skutečnosti jsou tam ty elektromotry dokonce dva. Po jejich spojení můžete využít 100 kW výkonu. Podstatnou věcí jsou také baterie, které jsou uloženy pod zadními sedadly (nikoliv v kufru) a ukládá se do nich "odpadní" energie z brždění, kterou je pak možno využít při jízdě čistě jen na elektrický pohon. A je tu další drobná zvláštnost - baterie 12V není v motorové části, ale najdete ji v ... kufru. Je to první novější auto, které jsem s touto "úpravou" viděl. Jestli si ještě matně vzpomínám, tak i staré škodovky měly akumulátor mimo motorovou část a to za zadními sedadly. Nesmím na to zapomenout třeba v zimě, když budu chtít startovat na kabely. Hledej v kufru!

Druhý nechápavý pohled si vysloužím ihned poté, co uvedu, jakou vzdálenost jsem schopen ujet na čistě elektrickou energii - jsou to asi 2 kilometry. WTF? Jen 2 kilometry? Asi? To je úplně na nic (případně doplňte jiný, vámi preferovaný peprnější výraz) a tím se jako chlubíš? Co se stane, když ti energie dojde? Spousta lidí má totiž představu, že auto je nutno připojovat do zásuvky a baterii nabíjet. Ano, tak funguje tzv. plug-in hybrid. Ten ujede na elektřinu třeba 50 kilometrů. Což ale není případ tohoto Aurisu. A opakuji to znovu - toto auto se nenabíjí ze zásuvky. K čemu tedy 2 kilometry, to je na nic. Avšak jen zdánlivě. Nejzajímavější je, kde se ta energie v těch bateriích vezme. Vyrábí se naprosto automaticky bez zásahu řidiče. Když brzdíte (ať už pedálem nebo jen motorem), auto ukládá energii do baterie (na principu tzv. rekuperace). A pak ji umí ve vhodné chvíli použít. Ve skutečnosti to funguje tak, že pokud není zapotřebí výkon a pohybujete se po městě, dokáže jet auto na elektřinu z baterií. Při každém brždění (na křižovatce, před přechodem) se energie opět ukládá, takže ta vzdálenost ujetá čistě na elektřinu je určitě delší, než zmiňované 2 kilometry. A tím, že elektřinu získáte z odpadní energie, je to vlastně fajn. Dobře, není to KERS, ale funguje to velmi dobře. V praxi se to děje tak, že vlezete do auta a nastartujete. Kromě palubní desky, která svítí, neslyšíte nic. Rozjedete se a jedete na elektřinu což signalizuje kontrolka EV (Electric Vehicle). Naší obytnou zónou v okolí mého bydliště tak obvykle jedete plně na elektřinu. Po cca kilometru přijde hlavní silnice, kde se dá jet již 80 km/h. Šlápnete na plyn, zapne se benzínový motor a a výkon je vám k dispozici. Pak přijedete do zastavěné zóny, kde je rychlost upravena na 50 km/h a opět jedete na elektřinu. Pokud brzdíte, dobíjí se baterka. Jako řidič nic nepřepínáte, nic nikam nestrkáte (myšleno nějaký kabel do zásuvky) a jen řídíte auto, které zrychluje nebo zpomaluje.

Převodovka
V autě je automatická bezstupňová převodovka, která je výhodná v tom, že dokáže zajistit, aby benzínový motor dodával požadovaný výkon a navíc v optimálních otáčkách (což je někde kolem 2000 za minutu). Tím dochází k magii při spotřebě. Vzhledem k tomu, jak po městě jezdíte, dá se hodně jezdit na elektřinu, což má zásadní vliv na spotřebu. Pro mne je to první auto, které má ve městě nižší spotřebu než mimo město. Můžu potvrdit, že se běžně dostáváme hodně pod 4 litry na 100 kilometrů. A asi 250 kilometrů cesty s asi 200 km po dálnici se v průměrné spotřebě projevilo kolem 5,5 litru (jeli jsme 3 dospělí s naloženými zavazadly). Baterie se navíc mohou dobíjet i z jen běžícího motoru tedy klasický model generátoru), kdy se výkon motoru nepřenáší na kola a auto stojí v "parkovací" pozici.

Perličkou je, že převodovka nemá "zpátečku", zpětný chod zajistí elektromotor, který se prostě roztočí naopak. Toyota to celé hrdě nazývá Hybrid Synergy Drive a v Aurisu je použita nachlup stejná technologie jako v Priusu, který je obecně známý jako průkopník v hybridním pohonu a hlavně, má za sebou 17 let vývoje a tři generace. Běh elektromotoru plně řídí elektronika. Praktická zkušenost - na střeše jsme měli příčníky a dvě dětská kola, protože jsme odváželi děti na prázdniny. Jeli jsme po dálnici cca 80 kilometrů (tachometrových 130 - 135 km/h, což v této rychlosti je asi o 8 - 10 kilometrů v hodině méně v reálném měření přes GPS), zhruba 25 kilometrů po okreskách a 15 kilometrů po městě. Při tomto jízdním režimu s plným kufrem, 4 osobách (z toho 2 děti) byla spotřeba 7 litrů na 100 kilometrů. Stejná cesta zpět jen dva dospělí, bez kol (ale s příčníky na střeše) a plného kufru už spotřeba klesla někam k 5,5 litru na 100 kilometrů. Instalace čehokoliv na střechu se prostě projeví, ale není to tragické. Čisté a jednoduché pojížďky po okolí (příprava na prázdninový pobyt dětí tj. nákupy všeho nutného jako jsou potraviny či vybavení) tak maximálně 10 kilometrů na jízdu a po městě nebo na spojkách mezi vesnicemi byly kolem čtyř litrů na 100 kilometrů (jezdili jsme s těmi příčníky na střeše). Shrnu-li to, že ve městě budu pod 4 litry na 100 km a mimo město kolem 4,5 litru a na dálnici pod 6 litrů na 100 kilometrů, jsem spokojen. Dosud jsem jezdil za dvakrát tolik - měli jsme Mazdu 5 s 1.8L motorem...

Vnější vzhled a výbava
Auto je docela nenápadné a vzhled není nijak výrazný (srovnejte například s Hondou Civic Tourer nebo dnes již legendární Multiplou od Fiatu) ani provokativní. To auto hraje na jistotu. Nicméně ve světě Toyota je vzhled výrazný a inovativní. Zároveň se tak vzhled trochu unifikuje (jako např. u škodovek, když vidíte vedle sebe Octavii, Superb nebo Rapid) a jen majitelé nebo znalci značky Toyota hned rozpoznají model vozu.

Auto je dodáváno na hliníkových discích a pneumatikách o rozměru 225/45 R17. Na takových kolech jsem nikdy nejezdil a měl jsem z toho trochu strach. Nicméně nerovnosti auto tlumí dobře. Na zimu přejdeme na 16" kola a tím by se měla vylepšit spotřeba (jsem poněkud limitován technickým průkazem, kde jsou uvedeny pouze dva rozměry kol a sehnat zimní pneumatiky v 17" je trošku horší a také dražší než v 16"). Zároveň to otevírá debatu - pořídt plecháče (plechové disky) a poklice nebo radši hliníkové kola (spíše levnější typ)? Našel jsem pár názorů na to, že kombinace plecháč + poklice způsobuje korozi obložení uvnitř kola, protože voda a sníh se drží uvnitř, zatímco hliníkové kolo je celou dobu odkryté a vše rovnou vytéká a je snadnější na údržbu. Do vnějšího vzhledu vlastně promlouvá i výbava vozu. Hybridní model je k dispozici ve dvou typech výbavy a ta nižší umožňuje jistou variabilitu.

Na autě jsou jen asi 3 štítky Hybrid a loga Toyoty mají modrý podklad. Navíc se nabízí "exkluzivní" barva jen pro hybridy nazvaná bílá perleť. No vypadá to jako bílá barva, při bližším pohledu tam zahlédnete odlesky jiných barev a když se setmí, vidíte strukturu laku. Jinak jsou v autě všemožní pomocníci, kteří hlídají trakci, brždění, rozjezdy do kopce apod. V naší výbavě Style jsou i xenonové reflektory s adaptivním natáčením. Už jsem měl možnost najet několik desítek kilometrů za úplné tmy na okreskách a mimo město. Do zatáček se světlomety natáčejí podle toho, jak moc kroutíte volantem. Je to moc příjemné a ze začátku nezvyklé. Ke světlometům je dodáván i kouzelník, který automaticky přepíná světla. Normálně přes den jedete na denní LED světla, v tunelech a za šera se zapínají potkávací světla a za tmy se přidá i automatické přepínání dálkových/potkávacích světel. Blinkry umí i tzv. trojklik tj. stačí jen lehce zavadit o směrovky a auto třikrát blikne. Také jsem narazil na to, že "plný rejd" volantem je poněkud kratší než u Mazdy - asi více zapracuje posilovač.

Vnitřní prostor a uspořádání
Auris ve verzi TS Hybrid je prvním dostupným rodinným hybridním vozem, který jako rodinný vůz vypadá, jezdí tak a v jednotlivých motorizacích neexistují rozměrové nebo prostorové rozdíly. Diesel, benzín i hybrid mají stejně velký kufr (530 l / 1658l po sklopení sedadel) a z venku prakticky nepoznáte rozdíl. Navíc kufr je dost prakticky řešen a i když je papírově o 10 litrů menší než u Mazdy 5 a subjektivně se tam vleze více. Co je však neoddiskutovatelně horší je samozřejmě možnost využití prostoru kufru až pod střechu, protože auto je o cca 20 centimetrů nižší než Mazda.

Ke kufru ještě pár drobností. Docela mi sedí to, že záclonku v kufru lze "ukotvit" dvěma způsoby (vyšší a nižší - standardní poloha) nebo ji případně celou vyjmout a uložit do prostoru pod dno kufru (ale nad rezervu). Dobrou věcí je i integrovaná síť, která má zabránit přepadávání předmětů z kufrové části do kabiny. Zadní sedadla se také snadno sklápí po zmáčknutí páčky přímo v kufru.

Z praktických věcí bych rád zmínil všemožné asistenty (rozjezdu do kopce, parkování, brždění...) či senzory (deště, šera, nouzového brždění...) a vrtá mi hlavou jedna věc - když je zde přehršel pomocníků, proč zde není pomocník pro sledování mrtvého úhlu v zrcátkách? Mám s ním zkušenost v nové Mazdě 3 a přijde mi to jako "dost slušná vychytávka." A v autě vozíme 2 děti (5 a 8 let) ve dvou sedačkách s isofixem. V Mazdě 5 se mezi ně ještě někdo vlezl (sice na fest, ale šlo to), v Toyotě máte smůlu (abych byl přesný - já mám smůlu, zkoušel jsem to). Po vytažení sedaček by se měli tři dospělí dozadu vlézt. Sedadla vepředu lze nastavovat výškově a to i u spolujezdce a navíc jsou sedadla vyhřívaná. A bolest dnešních aut - 3 sedačky dozadu nedáte.

Interiér
Mnoho recenzentů také lkalo na přílišnou strohost interiéru. Na první pohled se moc stylově neliší od Mazdy 5 a troufám si tvrdit, že je to jakési japonské poznávací znamení. Nepřijde mi to moc přeplácané, vše je tam, kde bych to čekal. Co se týká různých odkládacích prostorů, byla na tom Mazda 5 trochu lépe (například praktická odkládací lišta nad přihrádkou pro spolujezdce v Toyotě není) nebo je to prostě tím, že jsme ještě neměli možnost tak usilovně zkoumat, co kam patří. Je v tom část toho i toho. Každopádně první, čeho si uvnitř všimnete, je na dnešní poměry poněkud nezvyklé umístění palubní desky, protože je nebývale kolmá, ale není to nic, co by mne nějak vyvádělo z konceptu. Co však vyloženě kvituji s povděkem jsou zástrčky na 12 V. Jedna je klasicky na palubní desce a druhá u paty středové konzole, takže např. DVD přehrávač pro děti v autě tak můžete lépe připojit a nemusíte shánět prodlužovací kabely. Standardem dnes je i třetí zástrčka v zavazadlovém prostoru.

Abych byl upřímný, trochu mne překvapilo umístění tlačítek pro ovládání vnějších elektrických zrcátek, které není úplně pod zrcátky, ale právě po levé ruce řidiče. Je to drobnost, jenže když chcete "štelovat" zrcátka, musíte zastavit nebo alespoň já si netroufám je nastavovat ovladačem v tomto místě za jízdy. Desce zcela dominuje obrazovka "zábavního" systému, která je olemována tlačítky. Jinak zde najdete ovládání klimatizace a vlevo od řidiče spínače pro zapínání/vypínání různých asistentů. Asi každého zarazí "miniaturní řadící páka" protože na první pohled úplně nevypadá jako volič automatické převodovky, ale více evokuje standardní převodovku. Nad voličem najdeme ještě tlačítka pro volbu režimů a také zástrčky pro připojení externích zařízení přes USB a AUX IN (3,5 mm audio jack). Zároveň je USB zástrčka pod proudem, takže se z ní dají zařízení i nabíjet (obvykle mobil). A nezbytné tlačítko P pro zapnutí parkovacího režimu automatické převodovky tu na vás čeká také.

Zvláštní odstavec bych chtěl věnovat vnitřnímu zpětnému zrcátku. Dle dokumentace je vybaveno tzv. automatickou clonou. Nepovedlo se mi úplně dobrat technických detailů funkčnosti, výsledkem však je, že jízda večer a za tmy je o dost příjemnější s touto pomůckou. Jistě v předchozích autech to šlo ovládat manuálně (a zhusta jsem to používal), jenže tady to funguje nějak lépe. Auta jedoucí za vámi vás neoslňují a zároveň rozeznáváte obrysy aut.

Zvláštně umístěný je také "bonz" panel, který vás informuje o tom, kdo je připoután a kdo ne a zda je aktivován airbag na předním sedadle. Po pravé boční straně palubní desky je také vypínač airbagu, pokud byste potřebovali na přední sedačce převážet miminko v sedačce. Kdo to potřebuje, ví o co jde. V autě se sedí poměrně nízko, zvláště v porovnání s Mazdou 5. Ale jinak v něm nemáte pocit stísněnosti. Při svých 181 cm výšky nemám problém na předních ani zadních sedadlech. Navíc je zde proti stísněnosti k dispozici panoramatická střecha. Po jejím otevření se auto báječně prosvětlí a máte pocit, že můžete volně dýchat. A jeden praktický postřeh - pokud vezete něco na střeše, můžete snadno kontrolovat, zda to tam stále máte...

Multifunkční volant se příjemně drží v ruce (je obšitý kůží) a všechny ovládací prvky na něm umístěné se snadno ovládají. Pro mne je trochu nezvyklé umístění tempomatu (až ve spodní části volantu), ale jde si na to zvyknout. Jinak tam najdete tlačítka na ovládání systému Touch & Go a také pro ovládání handsfree sady. Ta funguje velmi dobře, propojila se s několika telefony postavených na různých OS. Samostatnou kapitolou je parkování s tímto vozem. K dispozici je základní parkovací asistent, což znamená, že používáte klasickou pomůcku v podobě pípajících čidel vpředu a vzadu. Navíc je zabudována couvací kamera, která zobrazuje prostor za autem. V obraze zadní kamery je zakresleno několik čar, které ukazují rozměry auta. Poslední je inteligentní parkovací pomocník, který dokáže zacouvat do prostoru, který mu určíte. V zásadě to funguje tak, že určíte prostor v řadě podélně stojících vozidel a sundáte ruce z volantu. Vy ovládáte plyn a brzdu, "autopilot" volant. Neměl jsem však ještě tolik času a odvahy to naplno vyzkoušet.

Palubní systém
Již několikrát jsem zmínil, že auto je vybaveno palubním zábavním a informačním systémem nazvaným Toyota Touch. V autě je střední model označený Touch & Go, což signalizuje vestavěnou navigaci. Dle všech indicií to vypadá, že je to přiohnutý TomTom. Trochu zamrzí, že v těchto dnech se začíná objevovat novější verze Toyota Touch 2, která má již v základu zabudovanou češtinu, na druhou stranu to nějak zásadně nebrání ve využívání systému a navigace v ní. Propojení s mobilem funguje dobře, jde přehrávat média z USB či různých přehrávačů, můžete přehrávat CD a AM/FM rádio a také pomocí Bluetooth. Systém se umí napojit na internet skrz sdílené připojení v mobilu, takže můžete například používat speciální Toyota aplikace s přístupem na internet (vyhledávání POI skrz Google, počasí apod.)

Před sebou máte dotykovou obrazovku, na které můžete jednak zobrazovat multimediální systém, ale i další informace o vozidle jako jsou statistiky spotřeby a využívání benzínu/elektřiny. Část údajů je však dostupná jen a pouze v prostoru mezi budíky a tak je nutno je hledat na správném místě (např. aktuální spotřeba apod.) a samostatnou kapitolou jsou hodiny. Hodiny v autě jsou. Nejsou ani na obrazovce ve středovém panelu a ani mezi budíky. Jsou samostatně. Vzpomínáte na všudepřítomné digitálky v osmdesátých letech? Tak přesně takové (v modré barvě) jsou v Toyotě. Navigace funguje dobře, i když jsem v různých fórech narazil na problém, kdy něco jiného říká ta milá paní (zahněte doleva) a něco jiného ukazuje navigace (šipka doprava). Zatím jsem na to nenarazil. Navigace má tendenci spíše nadsazovat časový údaj, který postupně upravuje k reálnějšímu číslu. Najezdil jsem s ní kilometry po Praze, něco ve středních Čechách a něco v okolí Pardubic a Chrudimi. Vždycky jsem si říkal, že zabudovaná navigace nemá mnoho výhod oproti té v mobilu/jednoúčelové, ale musím říct, že tady jsem jednu docela reálnou našel. Tou je jízda v tunelu. Mobil či jednoúčelovka totiž bez GPS signálu vaši rychlost neodhadnou, zabudovaná navigace však nějak spolupracuje s palubními systémy tak, že dle tachometru ví, kolik právě jedete a proto je pozice v tunelu o dost přesnější, než normálně. Vypozoroval jsem, že to funguje tak, že pokud není k dispozici "GPS rychlost", vezme se ta tachometrová a to se promítne do mapy. Tenhle problém jsem nikdy neřešil a až teď mne napadlo se jím zabývat. Exluzivní přístup k datům je u zabudované GPS pochopitelný. Funkce rádia jsou standardní, v cizině lze snad objednat i DAB verzi. Třeba se časem objeví možnost mít aplikaci na internetové rádio pro Toyota systém. CD se přehrávají dobře a škrábance na discích systém docela zvládá. Přece jenom CD s dětskou hudbou nějaké šrámy vždycky utrpí. Hodně však využívám přehrávání z Google Play na mobilu, což lze rozhodně propojit skrz Bluetooth. Pak funguje možnost přeskakování skladeb a volení pořadí přímo z palubního systému bez nutnosti operovat s mobilem. Navíc funguje i přehrávání MP3 skrz USB vstup.

Tipy a triky

Za nějakých pár týdnů jízdy s Toyotou jsem stihl nasbírat pár drobností :

- Když zamknete auto a chcete zkontrolovat, jestli je auto skutečně zamknuté, testujte to na zadních dveřích, kde není čidlo otevírání dveří. Bezklíčový vstup je fajn, ale když zatáhnete za kliku vepředu, dveře se vám ihned zase otevřou...

- Auto má systém automatického sklápění zrcátek po uzamknutí. Auto tak zabírá méně prostoru. Pokud se však vedle vás postaví nezodpovědný řidič a zabere i prostor pro trčící zrcátka, můžete mít problém. Když přijdete k autu, odemknete jej, zrcátka se vyklopí a mohou dojít k úhoně, neboť nemusí mít prostor na úplné otevření. Nezjistil jsem, jak by se dalo vyklopení zastavit.

- Nepovedlo se mi přijít na funkci, kterou jsme v létě u Mazdy hodně využívali. Při odemykání auta a zároveň držení otevíracího tlačítka v délce asi 5 sekund se automaticky stáhla všechna okénka. Je to praktické, protože můžete bez nějaké speciální manipulace vpustit do auta vzduch. Zde musíte otevřít dveře a všechna okna otevřít tlačítkem na dveřích.

- Na zadních sedadlech je možno vytvořit odkládací stoleček sklopením prostředního místa. Získáte tak držák na nápoje a drobný odkládací prostor. Jenže ten "stoleček" vám pak trochu blokuje přístup k zapínání pásů. A je tu situace - děti si sklopí "stoleček" a umístí do něj láhve s vodou a odloží si na něj nějaké věci. Zastavíte na pumpě a děti se odepnou. Vyběhnou ven a za chvíli se vrátí. Musíte je připoutat a ejhle, musíte sklopit stoleček zpět a předtím vyndat vše z držáku a trochu poklidit. Pak teprve můžete připevnit pásy...

- Bílá barva je značně nepraktická pro "pünktlich" lidi - je na ní vidět každá nečistota. Předchozí auto v šedé barvě na to bylo o dost lépe.

- Přepnutí do PWR módu na dálnici je dobrá volba, auto na plynový pedál reaguje promptněji, což se v krizových situacích hodí. A ani spotřeba nejde nějak výrazně nahoru.

- Buďte jako ostříž, když jedete malou rychlostí a na elektřinu, okolí vás nevnímá, protože auto není slyšet. Pozor na parkovištích nebo v centrech měst. Navíc jsem zaznamenal, že někdy auto poutá pozornost u lidí, kteří dumají nad tím, proč to auto jede a vůbec ho není slyšet. Zahlédl jsem pána, který málem "přibral" sloup veřejného osvětlení

- V porovnání s Mazdou je v přední části auta výrazně méně odkládacích ploch.

- Když se s někým bavím, najde se pár jedinců, kteří mají potřebu hybrid odsoudit a přesvědčit mne o tom, že je to slepá ulička. Obvykle nemá smysl někoho o něčem přesvědčovat, ale zaznamenal jsem i případ, že po projížďce dotyčný poopravil svůj názor.

Závěr
Myslím si, že jsem narazil na praktické auto, které přesně cílí na naši rodinu. Vyhovuje nám jeho konstrukce a vlastnosti. Co asi může odradit případného zájemce je pořizovací cena, která je vyšší než u podobně vybaveného "normálního" auta. Platí se za exkluzivitu. Na druhou stranu je vidět, že lze sehnat i auto, kde bude cena akční a pak už se srovnání s "běžným" modelem asi vyplatí. Nevěřte odborným recenzím, že auto je líné. Pokud jste schopni o něm uvažovat, nebudete patrně závodníci a nebudete se dívat po rodinném kombi jen tak. Auto podle mne cílí na řidiče, kteří preferují nekomplikovanost a pohodlí a praktičnost. Zároveň si myslím, že japonci s auty pracují trochu jinak, než evropané. Ale pokud vám tento styl sedí, zkuste Aurise, nebudete litovat.

Zkuste také překonat předsudky spojené s hybridy. Opravdu to není jen taková hračka, jak by se mohlo zdát. Je to plně funkční a odladěné. Navíc jsem zaznamenal zprávu o tom, že se na jaro 2015 chystá nový model Škody Superb a světe div se - mě by být k dispozici v hybridní verzi. Pokud by se hybrid objevil u Škody, patrně se o něm začne více mluvit a dostane se více do povědomí lidí. Pokud chcete hybrid, proč nevzít vůz od toho, který s nimi pracuje v tomto segmentu nejdéle?
Hrdý majitel vozu Toyota Auris Touring Sports Hybrid, model 2013
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od aczasa »

Co to je za slint? Hlavně u převodovky skoro až nesmysly...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
marceltokar
Manager Týmu
Příspěvky: 428
Registrován: čtv 06.02.2014, 10:25
Bydliště: Košice

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od marceltokar »

Ty vies teda cloveka znechutit. Tomu sa vravi studena sprcha. Trochu taktu vy nezaskodilo.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od aczasa »

Ach, tak to pardon. Nějak mi přijde super, že do tématu, kam přispívají již majitelé nebo podobní hybridi dá někdo takový úžasný až svetoborny článek. ;-)
A ještě je druhý v řadě. Jinak k zrdcatkum... Nevím nevím, ale přesah obrysu bude maximálně 3cm na každou stranu. Zrdcatkum nevadí, že se neotevrou úplně. Nic neshori, nic se nezlomi. Je fakt, že jiné modely maji manuální sklápění a to je fakt lepší.
Okna se dají dodělat pomocí jednoho relé. Ale já osobně přijdu k autu a otevřu dveře. Nenasedam a pár vteřin tam vzduch taky jde...
Dojezd na baterku na rovině i 3.5 - 5 km.
Takže to neberte špatně! Jsem rád, že někdo další má hybrida a že se mu navíc libí....
Back in Czech.
Uživatelský avatar
svatas
Člen Týmu
Příspěvky: 8
Registrován: stř 20.08.2014, 16:33
Bydliště: Praha

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od svatas »

Jak jsem řekl - mám Aurise od června a jsem z něho nadšený. Nikde se však o něm nedá nic najít. Tohle je první "hmatatelné" vlákno někoho, kdo má podobný názor.

Jinak k mé osobě - jsem ajťák a mám rád zajimavé technologie. Mám osobní blog a tam jsem zveřejnil několik článků o hybridu a o Aurisu. Proto to nadšení a proto tak dlouhý text.

Je to moje první Toyota, předtím jsem měl Mazdu. Snažím se to auto popisovat normálním lidem, kteří mají rodinu a shánějí informace od někoho, kdo auto má a používá. Jak jsem řekl - v tuto chvíli je to skoro 5 000 km zkušeností...
Hrdý majitel vozu Toyota Auris Touring Sports Hybrid, model 2013
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od aczasa »

Tak si koukej doladit ty ne zcela přesné věci ohledně pohonu a převodovky. Obzvláště kombinace toho že dopředu je to bezestupnova automatika a místo zpatecky se roztočí elektromotor na druhou stranu jejako od retardovaneho. ;-))))
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Onyk
Navigátor
Příspěvky: 115
Registrován: pát 28.10.2011, 18:03
Bydliště: Olomouc

Re: Auris TS Hybrid

Příspěvek od Onyk »

Nicmene slohovka delky az obdivuhodne. :wink:
Toyota Corolla 1.6 HB, 2003; Sygic 17.6 + Waze 4.48; Xiaomi Mi 8 Lite; NTB Lenovo T410 - Win 7 + Firefox 65.0.2
Odpovědět

Zpět na „Auris“