Tažné zařízení

vše ohledně modelové řady Verso
Tomulda
Člen Týmu
Příspěvky: 29
Registrován: ned 20.09.2009, 20:35

Tažné zařízení

Příspěvek od Tomulda »

Ahoj všem. Prosím o radu. Chtěl bych si na své Verso r.v. 2013 nechat přidělat pevné tažné zařízení. Chtěl bych vědět zda tohle někdo také řešil a zda by jste neměli nějakou radu. Jaké tažné, na co si dát pozor, jaká byla cena, zda tažné přímo od Toyoty, nebo např. Bosal apod.
Uživatelský avatar
Viper54
Manager Týmu
Příspěvky: 310
Registrován: ned 23.01.2011, 17:00
Bydliště: Pardubice

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Viper54 »

http://www.tazna-zarizeni-praha.cz/tazn ... o/?d=14355
Od této firmy jsem měl tažné na RAVce,tahal jsem za ním karavan a v pohodě.
Carina II (r.v.1989)
RAV 4 (1996)
SUZUKI LS 650 Savage (chopper) -2001
Corolla 1,4 HB (1999)
SUZUKI Grand Vitara 1,6 (2005)
Corolla Verso Sol 2,0 D4D (2004)
AYGO 1.0 2010
Verso 1,6 Active (2013)
MR2 SW20 (1991)



Rejži a nic jinýho!
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Hutte »

S tažným zařízením jsem Verso kupoval resp. jsem si nechal namontovat tažné zařízení rovnou na nové auto, originál z příslušenství Toyota, cena s montáží a 13-pólovou elektroinstalací byla (před rokem) 16294 Kč (včetně DPH). Vše bez problémů, zatím spokojenost.
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
simonides
Člen Týmu
Příspěvky: 15
Registrován: sob 21.08.2010, 17:58

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od simonides »

Na Verso z r.2008 jsem koupil tažné zařízení asi za 2,600 i z dovozem od firmy z Ostravy , závěs jsem namontoval sám.( měl jsem jednodušší elektriku asi za 170 kurun, dodávají i na složitější elektriku v autě),
Otypování mě stálo 50Kč + zápis do techničáku.
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Hutte »

Jasně, že volbou originál Toyota příslušenství člověk platí vyšší cenu za něco, co se dá pořídit i levněji. To "originální" tažné zařízení je tak jako tak od firmy Brink. Ale u nového auta bych montáž svépomocí rozhodně nedoporučoval. Přijde mi, že zásahů do auta se při montáži nedělá zase až tak málo. Jak mechanických, tak elektrických. Jde i o záruku na auto, i na tomto fóru jsou u jiných aut (tuším, že jsem to četl u Aurise, protože na Aurisu mám tažné taky) popisovány případy problémů s elektrikou v případě montáže tažného zařízení. A já jsem navíc chtěl u obou aut 13-pólovou elektriku, tak jsem šel takříkajíc na jistotu... Ale u Aurise jsem tažné ukecal jako bonus v ceně auta, tedy zadarmo, u Versa se mi to už nepovedlo:-) Resp. sleva na auto byla taková, že další už nepřipadala v úvahu...
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Hutte »

Před chvílí jsem se "válel pod autem" a opravuju informaci z předchozího příspěvku, to origo tažné zařízení od Toyoty není Brink, ale je to "Made by Thule".
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
Tomulda
Člen Týmu
Příspěvky: 29
Registrován: ned 20.09.2009, 20:35

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Tomulda »

Díky za Vaše názory. Informoval jsem se u několika firem u nás ve městě, které dělají tažné. Tak pevné tažné zn. Bosal 6.800,-Kč včetně práce a vyřízení zapsání tažného do techničáku, dokonce si i pro auto přijedou a dovezou mi ho už s tažným a vypsaným techničákem ( tedy doufám že auto dovezou :D ). Tažné chci pouze na držák na kola, nikdy asi vozík nebo karavan táhnout nebudu. Co se týká zda 7 nebo 13 polovou elektriku, tak existuje redukce za 250 Kč. Každý držák kol má různou koncovku ( 7 nebo 13), s redukcí no problem. 7 polové tažné je také levnější, tak to asi vyhraje. Samotný držák na 3 kola na tažné zařízení je další ořech. Vím, že Thule je asi nejlepší, ale ta cena je děsivá. Od Thule za 10.000,-Kč od jiné značky např. za 5.000,-Kč. Je v té kvalitě opravdu takový rozdíl? Nechci na tom šetřit, aby mi to někde ve 130 km/h neupadlo, to by byl masakr. Máte někdo s tímto druhem držáku nějakou zkušenost?
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Hutte »

Vím, že vzhledem k použití na držák kol to u tebe není relevantní, ale pro někoho jiného to význam může mít: Pozor na to, že 7 a 13-pólová elektroinstalace nejsou totožné a redukci lze plnohodnotně použít pouze z 13 na 7-pólovou! Obráceně redukce funguje jenom na světla, protože 13-pólová zásuvka má navíc kontakt permanentní +12V a kontakt +12V od spínací skříňky. To je důležité při připojení obytného přívěsu, protože na permanentních +12V to vevnitř svítí (pokud zrovna nejste v kempu připojeni na 230V) a na +12V od spínací skříňky za jízdy chladí lednička (bere cca 10A, takže při připojení na baterii natvrdo by ji za pár hodin vybila). Při 7-pólové zásuvce na tažném zařízení tedy ani s redukcí nefungují v přívěsu světla a nechladí lednička. Musí se to pak řešit nějakým workaroundem jako další kabel apod.
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
Tomulda
Člen Týmu
Příspěvky: 29
Registrován: ned 20.09.2009, 20:35

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Tomulda »

To jsem netušil, že to tak funguje. No ještě tedy zjistím jak velký je rozdíl mezi 7 a 13 pólovou a když tak nechám raději těch 13. Díval jsem se, že Thule stejně dělá na 13, tak nebudu muset řešit tu redukci. Uvidím také co mi řeknou tam, kde budu dělat to tažné, většinou tam i prodávají držáky na kola, tak snad budou vědět co dělají. Kolega si nechal v té stejné firmě dělat tažné na Subaru Forester a max spokojenost. Moc díky za rady, v okolí neznám nikoho kdo má Verso, tak aspoň, že existuje tento klub.
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Hutte »

Ono je to ještě trochu zamotanější: ČSN prý zná jen 7-pólovou instalaci, tu tedy všichni u nás standardně nabízejí a montují. Když si explicitně neobjednáš něco jiného, namontují ti 7-pólovou. Při prohlídce na STK ti pak taky mají standardně kontrolovat právě jen 7-pólovou zásuvku. 13-pólová instalace k nám byla "importována" ze západní Evropy a (zřejmě i v rámci standardů EU) je tolerována, aspoň jsem se nikdy se žádnými formálními problémy např. při registraci nesetkal. Ale bylo mi řečeno, že až pojedu na STK, mám mít do 13-pólové zásuvky zasunutou redukci na 7-pólovou, aby to prý mohli zkontrolovat. Trochu pakárna, co? Praktické zkušenosti zatím nemám, protože žádné z aut (tažné máme na obou, obě mají 13-pólové zásuvky) ještě nedosáhlo věku k návštěvě na STK...
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
Tomulda
Člen Týmu
Příspěvky: 29
Registrován: ned 20.09.2009, 20:35

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Tomulda »

Tak jestli tomu rozumím, tak vlastně dostanu 7 pólovou a nazdar. Jestli budu mít držák s 13, tak musím mít redukci a na případnou technickou redukci vytáhnout a ukazovat jen koncovku se 7. To je možné jen v ČR, hlavně že jsme v EU, to by mělo být jednotné, no Kocourkov. Švédské Thule a jiní výrobci z Německa dělají držáky s 13.
Uživatelský avatar
Hutte
Navigátor
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 23.02.2012, 20:23
Bydliště: Praha / K.Vary

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Hutte »

Tomulda> Úplně jsem tě nepochopil - co myslíš tím "držákem"? Navenek se rozdíl projevuje jen tím, že při 7-pólové instalaci je na tažném zařízení 7-pólová zásuvka, při 13-pólové pak 13-pólová zásuvka. Se zavřeným přiklápěcím víčkem vypadají obě zásuvky prakticky stejně. Mechanická část tažného zařízení je pro obě varianty totožná, liší se samozřejmě použitý kabelový svazek.
Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna 12/2011
Tomulda
Člen Týmu
Příspěvky: 29
Registrován: ned 20.09.2009, 20:35

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Tomulda »

Myslel jsem držák kol na tažné zařízení. Ten má v 99% vždy koncovku s 13. Pokud na technickou můžu jen s tažným se 7, jak píšeš, tak vlastně ani na výběr nemám a vše musím řešit redukcí ze 7 na 13.
Pifrnec
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: pon 19.08.2013, 21:38

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od Pifrnec »

Chci se zeptat,kolik kg se dá tahat originálem Toyota (na štítku jsem nic nevyčetl),Stejné tažné Brink (nyní Thule) má uvedeno 1500kg
http://www.tazne.cz/tazne-zarizeni-toyo ... 009-p3242/
dambi
Člen Týmu
Příspěvky: 23
Registrován: pon 20.10.2014, 18:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tažné zařízení

Příspěvek od dambi »

Tomulda píše:Tak jestli tomu rozumím, tak vlastně dostanu 7 pólovou a nazdar. Jestli budu mít držák s 13, tak musím mít redukci a na případnou technickou redukci vytáhnout a ukazovat jen koncovku se 7. To je možné jen v ČR, hlavně že jsme v EU, to by mělo být jednotné, no Kocourkov. Švédské Thule a jiní výrobci z Německa dělají držáky s 13.
Mno, tak z STK bych strach neměl. Ze zvědavosti jsem zavolal na STK Chodov a tam mi technik objasnil, že teda kontrola samotná se provádí na 7-mi pólové, ale pro pány, co přijedou s 13 tam mají redukci 13na7 a pokud je k dispozici typový list a tažné zapsané v techničáku, není v tom žádný problém. Já sám jsem měl na Corolle Verso 13, na RAVce mám momentálně taky 13. Právě proto, že mám nosič na kola rovněž s 13 piny na zástrčce. Montáž přímo v Toyotě - materiál Thule.
RAV4 2,2 D-4D 150 2015
ex Corolla Verso 2,2 D-4D 136 2008
ex Corolla 1,4 VVT-i 2004
Odpovědět

Zpět na „Verso“