Rozpěra mezi zadní tlumiče 5.g

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Rozpěra mezi zadní tlumiče 5.g

Příspěvek od uruem »

Ahoj,
Já v budoucnu mám v plánu udělat nějaký návrh rozpěry mezi zadní tlumiče ( možná i kříž ), jen mi potrvá se dostat na nějaké mechanické zkoušky aby to nebyl fakt jen tuzing. Poté nechám vyřezat laserem patičky na tlumiče třeba 20 párů, a zbytek už zvládnem udělat doma.

Kdyby někdo přemýšlel nad podobným problémem nebo už měl nějakou studii tak budu rád když se podělí.

Návrh materiálu: dural by byl hezký hlavně díky váze a vlastnostem ale nevím jak by jsme sním uměli pracovat. Viděl bych začátek na nějaké legované oceli ( hlavně díky ceně a snadné práci s ní ) a když budem pracovat s tenkostěnným profilem váha bude taky nízká.

Vím že trh (ebay) nějaké UNI které pasují nabízí, ale většinou jde jen o chromovou tyč z 11ky oceli pro vzhled.

V konečné fázi by mohlo být 5-8 kusů, které by byli přiměřeně odladěné.
Naposledy upravil(a) uruem dne úte 21.01.2014, 19:25, celkem upraveno 2 x.
Znebra
Navigátor
Příspěvky: 94
Registrován: stř 17.07.2013, 09:27
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Znebra »

No to by byl problém, z pevné oceli. Protože to nemože být moc pevné a už vůbec né kalené nebo nějak tepelně zpracované. Většinou se nato používá ocel 11 523 nebo cokoliv z konstrukčních ocelí.
Ocel by se měla při nárazu být schopná ohnout a zdeformovat, kdyby ne tak by se třeba pootočila a propíchla by ti sedačku skrze posádku až kam by jí to umožnilo. To samé i u motoru tam kdyby si narazil tak ti to proleze palubovkou jedna báseň.
Chtěl jsem se ktomu nějak dopracovat, protože dělám ve strojařině tak mám lehký přístup k nástrojárnám atd. ale nebyl čas.
Rozhodně bych asi volil nějakou válcovanou tyč z hliníku, nebo jakl.Když ne kulatinu tak rozhodně nějaký profilový tvar třeba "U".
Jestli si toto info věděl tak sry ale aby si někdo náhodou nenamontoval do auta nějakou 19 552 kalenou na 54-2 HRC to by potom nedělalo dobrotu kdyby došlo na bourání.
Toyota Celica 1.6 STi (AT180)
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

No běžné rámy do aut se vyrábí právě z nějaké 113xx oceli. Legury nezpůsobují vždy jen křehkost a tvrdost. Jenže rozpěra mezi tlumiče neplní úplně stenou práci jako bezpečnostní rám.

Třeba oceli s obchodním označením Poldi CM3 měla by být výbroně svařitelná, velká pevnost cyklického namáhání a houževnatost.
Legury
CM3 C0,25 Mn0,7 Si0,3 Cr1 Mo0,5
Uživatelský avatar
garfielld
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2185
Registrován: úte 07.06.2005, 19:31
Bydliště: Zbiroh
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od garfielld »

něco podobnýho už mám pěkně dlouho taky v plánu, sehnal jsem si nerez trubku na vodovody (neptejte se mě na třídu), udělal jsem si i šablonu na ty konce co jsou na tlumiče, ale ještě jsem jí nedokázal(lenost) dostat do PC, aby mi to kámoš v práci vyřezal na laseru a pak svařil :)
Obrázek
Celica AT200 r.v.95, 7AFE 1,8l (115k) ..... Celica GT4 r.v.91, 3SGTE 2,0l (230k)
Znebra
Navigátor
Příspěvky: 94
Registrován: stř 17.07.2013, 09:27
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Znebra »

Nejde oto aby tě zachránila, ale aby ti víc potom neuškodila. Třeba ty si to namontuješ dobře, a všechno bude fungovat tak jak má.

Ale už vidím jak nějaký tatar se chytne myšlenky a bude si chtít vystužit motor, nebo kufr po délce auta. Koupí co nejtvrdší tyč jakou najde, protože odolnému materiálu se nic nestane přece a bude plnit funkci na 100% :lol: no a potom to někdo neubrzdí vletí mu do kufru, nebo on to neubrzdí a pak jsou dvě možnosti. Buď se ona super tyč podívá do kabiny tobě, nebo tomu druhému. Záleží kdo bude mít pevnější plechy. Věřím že takých lidí by se našlo minimum, ale aby se taký člověk potom nesrazil s tebou. :lol: Náhoda je svině :lol:

Může tu být x variant ocelí a hodně jich může být správně, ale málo kdo ti může říct vyber tuto mám to odzkoušené na bouračce.
Toyota Celica 1.6 STi (AT180)
Uživatelský avatar
Keeek
Věčnej rejpal
Příspěvky: 640
Registrován: úte 18.09.2007, 21:41
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Keeek »

Fotku zrovna nemám po ruce, ale zadní rozpěru jsem si vyráběl z blíže nespecifikované 45mm nerez trubky. Patky jsem vyřezával flexou z 2,5mm nerez plechu. S tím bourábím do kufru bych to zas tak tragicky neviděl. To by musel být hodně velký náraz, aby vzal s nádrží a rezervou i rozpěrnou tyč :D Na náhody se nejde spoléhat. To by člověk nesměl dělat nic. Ani vycházet z domu :D
TA40,1UZF(G)E
ST185,3SGTE
LS400,1UZFE
LS400,1UZFE
Ducati Monster S4R
Ducati 900 SS
Spondon Yamaha 1200 turbo
"Nejsem už tak malý,abych si kupoval obyčejná auta..."
Uživatelský avatar
uruem
Věčnej rejpal
Příspěvky: 901
Registrován: pon 04.04.2011, 14:22
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od uruem »

No ona každá ocel nad 11 hned nepraskne a neudělá katanu která běží za řidičem. Když je dostatečně houževnatá zmuchlá se a zůstane na tlumičích. Jde o to aby se nezmuchlala pohledem. Má taky vyztužit karoserii při běžné jízdě aby se nedoformovalo uložení tlumičů.

Já se jakmile bude čas za měsíc až 10 pustím do modelu v solidworksu.

Když už jsme u toho je rozdíl 5/6 generace ? co se týče vzdálenost tlumičů.
Znebra
Navigátor
Příspěvky: 94
Registrován: stř 17.07.2013, 09:27
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Znebra »

Já se jakmile bude čas za měsíc až 10 pustím do modelu v solidworksu.
Kdybys měl někde na papíře už dané rozměry od ruky, tak udělám model i s výkresem. Dělám denně v NX8 v práci, takže pokud nemáš čas na modelování tak ti to urychlím :wink:
Toyota Celica 1.6 STi (AT180)
Uživatelský avatar
stenky
Věčnej rejpal
Příspěvky: 776
Registrován: pát 15.05.2009, 19:07

Příspěvek od stenky »

na mr2 si budem robit rozperu z tohoto:

http://www.easycomposites.co.uk/Categor ... -Tube.aspx
Obrázek
VLAN

Příspěvek od VLAN »

Rozdíl v rozměrech u ST185 a ST205 není.

http://www.turbocelica.nl/performanceparts.htm

- podívej se tam, má na autě zadní strut brace z ST205
Uživatelský avatar
stenky
Věčnej rejpal
Příspěvky: 776
Registrován: pát 15.05.2009, 19:07

Příspěvek od stenky »

ja mam na T18 tiez ocelovu zadnu rozperu ktora bola vyrabana na T20 povodne.
Obrázek
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Příspěvek od gramo »

Jen pro zajímavost: pohled do corolly E9, rozchod zadních kol o 8cm méně, než 6g celica.

Obrázek

Věrili byste, že je to rozpěra na celicu?
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Kdyby ta Corolla projela kolem me tak bych myslel ze je to vyklapeni vika kufru. To by me zajimalo jak je to tam namontovane.

Jinak co udelat jen TY "haky nad tlumice" z "pevne" ocel a co se pak nasroubuje mezi ne je ve hvezdach (jen aby to bylo bezpecne...). Nejsem strojar ale ten Laser by nebyl pro me kdyztak problem... :lol:
Po 5ti letech jsem obnovil web s Celicama - schemata, linky, navody, fotodokumentace - http://www.t18.wz.cz
Uživatelský avatar
gramo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1770
Registrován: čtv 25.09.2008, 13:11
Bydliště: Středoplky

Příspěvek od gramo »

To tam neni namontovane, to jsem tam jen polozil pro porovnani velikosti, prekvapilo me, ze ackoli je corolla o dost mensi, ta rozpera na celicu vypada, ze by snad pasovala i tam.
Odpovědět

Zpět na „Celica“