LED / HID / Bezne zarovky

vše o tuningu na vozech Toyota
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

S nightbreakerama mam jen pozitivni zkusenost. ;-) Otazka je, na co se konkretne ptas.. ;-)))
Back in Czech.
meryz.07
Věčnej rejpal
Příspěvky: 943
Registrován: pon 11.01.2010, 01:28

Příspěvek od meryz.07 »

Sem se nevyjadril :-))) Jde mi o zivotnost a svitivost..a co barva?Nechci klasicky zluty svetlo, ale bily...a prave sem slysel, ze nejsou moc dobry do svetel s prednim plastovym krytim...tomu ale moc neverim..
Uživatelský avatar
zmaxxx
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1316
Registrován: ned 04.05.2008, 18:00
Bydliště: Cajzlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zmaxxx »

meryz.07 píše:... Jde mi o zivotnost a svitivost..a co barva?
NIGHTBREAKER:

Pokud nemáš denní svícení, tak životnost cca 10-15tkm (u mě tedy zpravidla cca 1 rok, většinou odejdou obě najednou, v jednom týdnu)

Pokud máš denní svícení, tak už na nich mám 28tkm a pořád jedou (otázka pak je, co z toho množství najezdíš ve dne :) , takže pak platí viz výše ).

Barva je "světlejší" než klasický halogen, ale ne o tolik, prostě pořád žlutá.

Žárovky více žhaví, takže je možné, že u plastových světel to může dělat neplechu - jenže u parabol starších aut taky, takže si moc nevybereš.

Jinak ale dlouhodobá spokojenost.

CoolBlue jsem neměl potřebu zkoušet.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Zarovky vice zhavi? Co to je? To se dela jak?
Nejsou vubec spatne do plastovych parabol. Ale svetlo je stale dozluta..
Back in Czech.
meryz.07
Věčnej rejpal
Příspěvky: 943
Registrován: pon 11.01.2010, 01:28

Příspěvek od meryz.07 »

Jak více žhaví?Takže bych vyzkoušel Cool blue...kvůli barvě..ty jsou bílý..
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Jdi do toho...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
zmaxxx
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1316
Registrován: ned 04.05.2008, 18:00
Bydliště: Cajzlov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zmaxxx »

plácněte mě, pokud se pletu, ale když máte 12V 55W žárovku, tak s parametry moc hýbat nelze.

viz wiki:
Halogenová žárovka je speciální druh žárovky, u které se dosahuje vyšší teploty vlákna (a tedy vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla) a/nebo delší životnosti tím, že se do atmosféry uvnitř baňky přidá sloučenina halového prvku (halogenu, např. bromu nebo jodu). V žárovce probíhá tzv. halogenový cyklus, kde se při vysoké teplotě vypařující wolfram slučuje a rozpadá např. s bromem. Díky tenzi wolframových par v blízkosti vlákna se omezuje jeho vypařování - výsledkem je delší životnost a zvýšení světelného toku
Takže logicky víc svítit může pouze tím, že díky příměsi jiných plynů rozžhavíte odporové vlákno víc...
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Tak te placneme. ;-))) a je to.. Takze ne. Nezhavi se to vic.. ;-))
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Žhaví se to víc. I proto to má tak krátkou životnost. Samozřejmě nehřeje to zase o tolik víc, protože se příznivěji změní poměr světlo/teplo, ale i tak.
U mě vydrží Silver star tak těch deset tisíc km, kdybych je nekupoval zalevno přímo u dovozce, tak bych tam dal obyčejné.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Ale Jimbo.... Energie jsme rekli, ze je stejna... 55W prikon... Takze pokud reknes lepsi pomer spotreba svitivost, tak horsi pomer spotreba odpadni teplo.. ;-)) Ta zarovka nehreje vic. Jen jina konstrukce vlakna s vyssim vyparovanim dava intenzivnejsi svetlo, ale ne vyssi teplotu... Ma stale jen stejne energie...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Vyšší vypařování... jasně, Kůrovče. Ale zkus nejdřív nastudovat Planckův zákon. Sice platí pro absolutně černé těleso, ale se slušnou přesností jde aproximovat i na vlákno žárovky :D
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Ale to pletes prave ten problem, ze mas jen stejnou energii.. Nikoliv vyssi u svitivejsiho.. ;-) Znas to.. Muzeme se bavit dlouho.. ;-)
Kazdopadne je to vesele... A nenici plastove paraboly.. ;-))) A pro barvu se tam pridavaji barvidla.. At uz filtr z venku nebo v plynne forme...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Příspěvek od biscuit »

UVAHA
fyzika zakladni skoly? kdyz pri stejnem prikonu stoupne teplota bezprostredniho okoli "zarovky" muze to znamenat jen dve veci:
1) nizsi ucinnost zarovky - tzn. vetsi pomer energie se premenuje v teplo - tzn. zarovka take mene sviti - tady se zvysi jak teplota v okoli, tak i mnozstvi vyzareneho TEPLA (energie)
2) jina pracovni teplota, dana jinymi vlastnostmi vlakna (i kdyz to vlakno/odporovy drat musi mit stale stejny odpor, protoze P = U x I), nebo jinymi vlastnostmi media v bance - tady se vlivem vyssi pracovni teploty muze zvysit teplota v bezprostrednim okoli zarovky, ale celkove mnozstvi vyzareneho TEPLA, bude nizsi, predpokladame-li, ze zarovka vice sviti - ma vetsi ucinnost a vetsi pomer vstupni energie se premeni na svetlo, nez je tomu u zarovky standardni, s niz porovnavame..
kazdopadne, zvysi-li se teplota v okoli specialni zarovky v jeji blizkosti (zasahujici pravdepodobne do povrchu paraboly), mel by na to vyrobce upozornit.

a ted si nejsem schopen namodelovat, jak velkou blbost jsem s teplotou a teplem napsal :-D
___________________

jak tak nad tim premejslim, je to asi blbost, zvysi-li se teplota zarice, zvysi se i vydane teplo. bude-li tedy prikon stejny a zarovka sviti "vic", musi mit vetsi ucinnost a tim take mene hrat.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
meryz.07
Věčnej rejpal
Příspěvky: 943
Registrován: pon 11.01.2010, 01:28

Příspěvek od meryz.07 »

To jsem tady rozpoutal peklo! :D a úplně zbytečně, protože sem si nevšiml o 2 řádky níž topicu Osram :D Každopádně po přečtení se mi do toho zamotaly ještě Philips blue vision...a teď jsem úplně v pr.... :lol:
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Ha, prvni vlastovky.. :-) Ze by nakonec fakt hrala tak neznatelne stejne, ze diskuze o tom je nesmyslna? ;-)
Odchazeni parabol a plastu v nich je dana spise tim, ze vyrobce "no-name" pouzije sklo bez UV filtru (tedy ne, ze by uwe filtr primo nekdo nanasel). Tim padem wolframova cara v UV oblasti vypali ty paraboly.. .Ale to neni pripad Osramu a Philipsu, protoze ty maji sklo v poradku a eleminuji tento sperktroskopicky fakt. :-)))) Tak jen tak... jako.... jednou pro vzdy...
Back in Czech.
Odpovědět

Zpět na „Tuning“