Rychlost zahřátí motoru 7g

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
VeilSide
Člen Týmu
Příspěvky: 71
Registrován: pon 20.05.2013, 21:25
Kontaktovat uživatele:

Rychlost zahřátí motoru 7g

Příspěvek od VeilSide »

Zdravim,

chtěl bych se zeptat majitelů 7. generace Celic s motory VVT-i za jak dlouho se zahřejete motor? Respektive po kolika km? na plnou provozní teplotu...
A druhej dotaz, jaká je teplota řekněme hodinu poté, co motor stojí?

jde mi o to, že pokud ráno v 5 vyjedu při venkovní teplotě 0 až -6°C, točim nejvýše do 2 500 otáček (rád bych slyšel i názory na to, jak točit ledovej motor), zahřeju motor až někde na 7. kilometru jízdy mimo město.
Plně zahřátej motor pak někde stopnu, za hodinu se vrátim do auta, a ukazatel teploty je úplně na minimu. Pravdou zase je, že se daleko rychlejš vyhřeje na kolik má. Má někdo informaci jaké teplotě odpovídají stupně teploměru na přístrojovce?

Díky :wink:
Toyota Celica GT VeilSide
Obrázek
---------------------------------
Movies:
http://www.youtube.com/watch?v=RgZgqsW-ukk
http://www.youtube.com/watch?v=KcPIYC0Fe50
Uživatelský avatar
trca
Manager Týmu
Příspěvky: 480
Registrován: pon 07.12.2009, 19:46
Bydliště: breclav

re

Příspěvek od trca »

při této venkovní teplotě je motor dobře zahřatej až tak po 10-15 kilometrech si myslím. ručička ukazuje zahřátou vodu už po cca 5 km.ale motor asi jestě nebude ohřátej optimalně.ja čekam min.15 km
T25 85kw
ex.corolla ts 141kw
kamen
Člen Týmu
Příspěvky: 61
Registrován: úte 09.04.2013, 18:21
Bydliště: Hodonín

Příspěvek od kamen »

sice VVTL-i ale podobne jako trca.... ikdyz uz voda ukazuje normalne, olej v motoru se zahreje za mnohem delsi dobu... klidne bych i zmeril ale uz spinka v garazi :D
a otacky jezdim taky tak okolo 2k no.. prijde mi blbe jet na min
celica 7g 1.8VVTL-i
Joey
Manager Týmu
Příspěvky: 318
Registrován: čtv 05.08.2010, 21:32

Příspěvek od Joey »

Sledoval jsem to sice u uplne jiného motoru (Octavia 1.4 TSI 104 kw), ma ukazatel teploty oleje, ale na tech cca 85 st. se olej zahral az po nejakych 15 km klidne jizdy, okolni teplota cca +5 / +10 st. Takze tak nejak usuzuju obecne i pro jiné motory, mozna se pletu, ale kazdopadne se snazim do te doby motor nejak zvlast nezatezovat a tocit tak do 3 tis.
Uživatelský avatar
VeilSide
Člen Týmu
Příspěvky: 71
Registrován: pon 20.05.2013, 21:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost zahřátí motoru 7g

Příspěvek od VeilSide »

Chlapi, po roce a pul jsem se opet vratil k tomuto tematu... zeptam se jinak. Nasednete do auta, vyjedete na cestu. Za jak dlouho nebo po kolika kilometrech rucicka ukazuje plnou provozni teplotu ? Zajima me jen rucicka na palubovce, ne kdy je motor nebo olej dobre prohratej. Diky :)
Toyota Celica GT VeilSide
Obrázek
---------------------------------
Movies:
http://www.youtube.com/watch?v=RgZgqsW-ukk
http://www.youtube.com/watch?v=KcPIYC0Fe50
Uživatelský avatar
Kenne
Manager Týmu
Příspěvky: 352
Registrován: pon 31.05.2010, 12:57
Bydliště: Znojmo

Re: Rychlost zahřátí motoru 7g

Příspěvek od Kenne »

VeilSide píše:Chlapi, po roce a pul jsem se opet vratil k tomuto tematu... zeptam se jinak. Nasednete do auta, vyjedete na cestu. Za jak dlouho nebo po kolika kilometrech rucicka ukazuje plnou provozni teplotu ? Zajima me jen rucicka na palubovce, ne kdy je motor nebo olej dobre prohratej. Diky :)
fakt lajdacky odhadem pri +20 stupnich je to tak 2-3km poklidne mestem bez nejakeho zpomalovani, pri +10 stupnich je to uz tak 4-5km, pri 0 stupnich je to 10-12km
olej na provozni by vocko + jeste 1/2 te ujete vzdalenosti
Celica ZZT230, 2000, black
Uživatelský avatar
destabilizator
Manager Týmu
Příspěvky: 458
Registrován: stř 17.08.2011, 18:39
Bydliště: Praha / Jablonec nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost zahřátí motoru 7g

Příspěvek od destabilizator »

Jeste bych dodal, ze to ze mas digitalni rucicku ukazatele teploty muze byt zavadejici, ve skutecnosti ma jen 3 polohy (tudenýýý, normal, hokýýý), je to videt z uhlu na svetle :)
(¨ `v´ ¨)
.`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ Toyota Celica T23 TS Lambo Style Door
You know you own Celica when you roll into lift and have to say to the passengers SORRY I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME MY ENGINE IS.
Uživatelský avatar
cipajs
Navigátor
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 04.10.2012, 14:27
Bydliště: Žamberk

Re: Rychlost zahřátí motoru 7g

Příspěvek od cipajs »

Asi budu za hnidopicha, ale „pseudoukazatel“ teploty vody na palubovce nemá s „provozní teplotou nic společného. ;)
Samozřejmě tam určitá analogie s prohřátím oleje a samotného bloku + periferií motoru je. Rozhodně ale není lineární s rostoucí, či klesající okolní teplotou. ;)

Abych jen neplácal vodu, tak nadhodím jedno z mnoha mích měření…
teplota v garáži: 17°C
teplota v motorovém prostora: 15°C
teplota povrchu bloku u oil filtru: 14°C
teplota povrchu oil vany: 14°C

teplota chladicí kapaliny před startem – Evans Power Cool 180° (údaj z OBD): 13,5°C
teplota chladicí kapaliny 1min po startu/volnoběh (údaj z OBD): 29°C
teplota chladicí kapaliny 5min po startu/volnoběh (údaj z OBD): 67°C
teplota chladicí kapaliny 10min po startu/volnoběh (údaj z OBD): 93°C

po necelých 8mi minutách jsem byl na 90°C


teplota oleje 1min po startu/volnoběh dle budíku (min 20°C): min
teplota oleje 5min po startu/volnoběh dle budíku: 31°C
teplota oleje 10min po startu/volnoběh dle budíku: 57°C
teplota oleje 15min po startu/volnoběh dle budíku: 69°C


stav periferií po 10min volnoběhu:
teplota v garáži: 21°C
teplota v motorovém prostora: 43°C
teplota povrchu bloku u oil filtru: 51°C
teplota povrchu oil vany: 49°C


Evens má sice jiné vlastnosti, něž glykol/voda, ale i tak je rozdíl dost veliký. Navíc ohřátý motor mi ručička na palubove ukazovala už při nějakých 73°C evansu a to bylo na oleji něco málo přes 30°C…
A o prohřátí převodovky atd.. ani nemluvě… ;)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Celica“