Zapalovací svíčky

nová modelová řada - nástupce Corolly
Uživatelský avatar
Maraki
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: ned 03.05.2015, 13:40

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od Maraki »

Podle manuálu by měly jít do Aurise 1.6 Valvematic iridiové svíčky Denso SC20HR11 (Long Live). Koupil jsem originál Denso Iridium SC16HR11 (Long Live), přestože jsem objednával SC20HR11. Nejsem mechanik, ale pár věcí si raději dělám na autě sám. Když Toyota používá iridiové Denso, koupím prostě iridiové Denso, neřeším Brisk nebo cenu. Po přečtení většiny příspěvků zde na fóru ohledně zapalovacích svíček, jsem zašel raději do autorizovaného servisu. Beru od nich nějaký materiál a rovnou se zeptal na rozdíl v těch dvou značení. Pointa spočívá v tom, že i oni používají v současné době Denso Iridium SC16HR11 (LL). Třeba to někomu pomůže pro případ pochybností...
Toyota Auris Touring Sports 1.6 Valvematic
folcrun
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: pát 03.03.2017, 10:03

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od folcrun »

Maraki píše:Podle manuálu by měly jít do Aurise 1.6 Valvematic iridiové svíčky Denso SC20HR11 (Long Live). Koupil jsem originál Denso Iridium SC16HR11 (Long Live), přestože jsem objednával SC20HR11. Nejsem mechanik, ale pár věcí si raději dělám na autě sám. Když Toyota používá iridiové Denso, koupím prostě iridiové Denso, neřeším Brisk nebo cenu. Po přečtení většiny příspěvků zde na fóru ohledně zapalovacích svíček, jsem zašel raději do autorizovaného servisu. Beru od nich nějaký materiál a rovnou se zeptal na rozdíl v těch dvou značení. Pointa spočívá v tom, že i oni používají v současné době Denso Iridium SC16HR11 (LL). Třeba to někomu pomůže pro případ pochybností...
Ja som pred nedávnom tiež menil sviečky na Auris 1,33 2012. Ja som dal Denso Iridium TT IXEH22TT. Do Toyoty jedine Denso. Iné mi v servise kam chodím ani nedoporučovali. Zatiaľ po 1200km všetko ok.
Píšu to priamo na stranke Denso, že menili označenie aj o rade TT ktorou je možné nahradiť radu Toug (teda SC20(16)HR11.
http://www.denso-am.com/media/corporate ... lug-range/
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od jarson »

ano, to je vsetko pekne. Používaju ich , odporucaju ich a naozaj aj na stranke Denso priamo ich uvadzaju ako nahradu.
lenže maju inu tepelnu hodnotu.
Osobne by som takisto asi bral radsej TT ale 20ky, než za každu cenu iridium , ale v inej tepelnej hodnote.
Ale to som sa len tak zamyslel. Mojich je zatial vsade dosť :D ( a vzhladom k tomu , že tiež udajne koncia, su aspon lacnejsie než volakedy )
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
folcrun
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: pát 03.03.2017, 10:03

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od folcrun »

jarson píše:ano, to je vsetko pekne. Používaju ich , odporucaju ich a naozaj aj na stranke Denso priamo ich uvadzaju ako nahradu.
lenže maju inu tepelnu hodnotu.
Osobne by som takisto asi bral radsej TT ale 20ky, než za každu cenu iridium , ale v inej tepelnej hodnote.
Ale to som sa len tak zamyslel. Mojich je zatial vsade dosť :D ( a vzhladom k tomu , že tiež udajne koncia, su aspon lacnejsie než volakedy )
Tak to ma vôbec nenapadlo. Pozreli sme do katalógu iridium TT a pri aurise e15 1,33 je tam udaná táto 22ka, tak sme ju objednali. Ako píše kolega vyššie v originál servise tiež používajú SC16 co je tiež iná tepelná hodnota. Moja otázka na zamyslenie. Má to vôbec nejaký významný vplyv na chod motora? Ja som nezaznamenal nič, auto nejde ani lepšie ani horšie aj spotreba tá istá.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2084
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od jarson »

Tepelná hodnota je v podstate mierka tepelného zaťaženia sviečky, ktorá je prispôsobená na konkrétny typ motora. Tepelná hodnota sviečky závisí od jej konštrukcie a použitých materiálov. Zapaľovacia sviečka totiž nesmie pri prevádzke prekročiť určité tepelné pásmo. Znamená to, že určitá zapaľovacia sviečka sa nemá v konkrétnom motore prehrievať a v inom zas nesmie mať príliš nízku teplotu.

Práve preto sa zapaľovacie sviečky rozlišujú na teplé sviečky a studené sviečky. Sviečka nie je zdrojom tepla, musí ho však zo spaľovacieho priestoru, respektíve zo svojho povrchu odvádzať. Sviečky, ktoré odvádzajú teplo vo väčšej miere a rýchlejšie, sa označujú ako studené sviečky. Na druhú stranu sviečky, pri ktorých je odvod tepla menší sa nazývajú teplé sviečky.
Ak odvadza teplo nedostatocne, moze sa izolator rozzeravit natolko , že dojde k samozapalu. Ak naopak odvadza teplo prilis rýchlo zostane izolator nedostatocne zohriaty a dochadza k zanasaniu sviecky karbonom , co može sposobit skrat.


Schopnosť odvádzať teplo je závislá od konštrukcie zapaľovacej sviečky, no primárne o tepelnej hodnote sviečky rozhoduje hlavne veľkosť povrchu spodnej časti izolátora. Ak je špička izolátora dlhá, bude mať sviečka vysokú tepelnú hodnotu (teplá sviečka) a naopak ak má sviečka krátku špičku izolátora bude mať sviečka nízku tepelnú hodnotu (studená sviečka).

Pokiaľ teda použiješ v motore svojho auta sviečku s inou tepelnou hodnotou akú udáva výrobca, môže to spôsobiť detonačné horenie (samozápal zmesi) a tým aj pokles výkonu motora.

Na druhej strane , moderne sviecky už svojou konstrukciou oproti starsim modelom, sa vyznacuju ovela väcsim rozsahom odolnosti proti samozapalu ako aj proti skratu . Vidno to napriklad aj v tom , že výrobcovia postupne zmensuju pocet teplotných tried , s tým , že ak predtým,tam kde bolo potrebne pouzit napriklad tri rozne teplotne cisla, dnes tieto aplikacie pokrývaju len jedným. Teda s prihliadnutim na tuto optimistku spravu, je teda možne predpokladat , že ak staru "20"-ku nahradili novou "16"-kou, vzhladom k uvedenemu , mohlo by byt vsetko "teoreticky" OK.
No, dufajme...
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
petris21
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: pon 13.04.2009, 10:50

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od petris21 »

To si děláte srandu ? :D Všichni se pyšníte v Aurisech za 400 tisíc a pak by jste nejraději z hladu dávali svíčky Brisk ! :D
Za celou servisní kariéru používáme pouze svíčky NGK a nic jiného. Za 24 let nebyl jediný problém ! Brisk byl dobrý ještě možná do favorita a i z něho jsme je vyndávali. Champion měl problémy, Bosch to samé. To je vám líto dát cca 250 kč za svíčku NGK ILKAR7B11 ? Jestli si chcete přidělávat do budoucna problémy, tak šup tam BRISKY. :D
Toyota Corolla 1.4 VVT-i 2005
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 17:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
buckyskentucky
Řidič
Příspěvky: 164
Registrován: stř 22.10.2014, 17:50

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od buckyskentucky »

Corolla2014 píše:Brisk je za stejný prachy :wink: Zatím jsem Brisky dával do všech svých aut a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Až budu měnit, rovněž dám tyto:
http://www.brisk.cz/e-shop/all/1708
Pokud mě zklamou, není problém je vyměnit za jiné.
Já dám tady tyto https://www.autodily-cardo.cz/-5/zapalo ... 11-toyota/
Corolla 2014 1.6 Valvematic 97 kw 6M/T + paket exclusive - Bílá bez doplatku
petris21
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: pon 13.04.2009, 10:50

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od petris21 »

Samozřejmě nikoho nepřesvědčuji ! Pokud svíčky, tak NGK nebo DENSO. S ničím jiným bych pokusy nedělal ! Ale ono do těchto motorů, už je to asi jedno ! S Toyotou už tyto auta moc společného nemají, že !? Jak říká kolega - to už není Toyota ! :D Znám případy z minulosti, kdy pokud se do Toyota Celica nedaly pouze svíčky, které tam patří - motor vůbec neběží ! :D
Toyota Corolla 1.4 VVT-i 2005
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od slabostka »

sú autá kde to bude fungovať len s konkrétnou sviečkou.
Sviečka je len časť systému - cievka,kabel,stav motora - kompresia.... takže niekomu brisk fungovať môže inému nie.
NGK a Denso sú špička o tom niet pochýb.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
pepe1329
Řidič
Příspěvky: 249
Registrován: pon 24.10.2016, 15:08

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od pepe1329 »

buckyskentucky píše:
Corolla2014 píše:Brisk je za stejný prachy :wink: Zatím jsem Brisky dával do všech svých aut a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Až budu měnit, rovněž dám tyto:
http://www.brisk.cz/e-shop/all/1708
Pokud mě zklamou, není problém je vyměnit za jiné.
Já dám tady tyto https://www.autodily-cardo.cz/-5/zapalo ... 11-toyota/
Tak to je přesně ono. :D Denso a konec. :bigups:
Naposledy upravil(a) pepe1329 dne pát 30.03.2018, 11:09, celkem upraveno 1 x.
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 17:32, celkem upraveno 1 x.
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 17:33, celkem upraveno 1 x.
petris21
Člen Týmu
Příspěvky: 22
Registrován: pon 13.04.2009, 10:50

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od petris21 »

Corolla2014 píše:pepe1329

Jo, když jsi to opravil, tak už netřeba ???
Dej si tam třeba svíčky na dort. :D Jen jsem zde napsal, že jsou kvalitnější svíčky za podobné peníze, než jsou Brisk Tábor. Deně v tom dělám. Tímto končím diskuze s někteými lidmi !
Toyota Corolla 1.4 VVT-i 2005
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Zapalovací svíčky

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 17:33, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Auris“