Kvalita nafty na českých čerpačkách

máte pozitivní / negativní zkušenost s nějakou čerpací stanicí? Tak tady jste správně ;)
bishboun
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: ned 30.12.2007, 20:21

Kvalita nafty na českých čerpačkách

Příspěvek od bishboun »

Dneska jsem jen tak začal šťourat a oslovil jsem základní všude dostupné známé čerpací stanice Benzina, Lukoil, Shell, OMV, Agip, Papoil, Robin oil, Tank ONO. U všech jsem požadoval informace týkající se rozboru nafty. Některé firmy mají tyto informace na svých webových stránkách dobře a rychle k nalezení. U jiných se musíte trošku proklikat, další už musíte oslovit, ale najdou se i tací co i přes jasný dotaz nic nezveřejní. Inu škoda, protože si myslím, že nejen na Toyota klubu se neustále řeší kvalita nafty....je to stále aktuální pro všechny majitele novějších traktůrků.

Nicméně informace Vám zde předávám a to aktuální k dneštnímu datu. V případě že se mi ozve i další firmy ozvou tak je okamžitě přidám.

Nutné říci, že za kvalitu nafty si vlastně můžeme sami. V normě ČSN EN 590. Drobný výtah zde
http://www.g7.cz/norma-csn-en-590-vytah


OMV - složení nafty lze proklikat na:http://www.omv.cz/portal/01/cz/omv_cz/M ... _informace

MaxxMotion Diesel http://bishboun.sweb.cz/images/Nafty/OM ... Diesel.pdf
OMV Diesel
http://bishboun.sweb.cz/images/Nafty/OM ... t_FAME.pdf

Lukoil - celkem dobře se dá najít složení na www stránkách
http://www.lukoil.cz/Produkty-a-sluzby/ ... iesel.aspx

Shell - na stránkách toho moc nenajdete, ale na dotaz mi zaslali složení jejich naft.
Shell Diesel - http://bishboun.sweb.cz/images/Nafty/Shell_Diesel.pdf
Shell FuelSave Diesel - http://bishboun.sweb.cz/images/Nafty/Sh ... Diesel.pdf
Shell V-Power Nitro Diesel - http://bishboun.sweb.cz/images/Nafty/Sh ... Diesel.pdf


Robin Oil - lze na www stránkách celkem slušně a rychle najít potřebné informace
http://robinoil.cz/index.php?option=com ... Itemid=115


Benzina - prozatím mi neodpověděla, ale věřím, že se tak stane

Agip - prozatím mi neodpověděla, ale věřím, že se tak stane


Pap Oil - bohužel na dotaz kvality a žádost o rozbor mi bylo odpovězeno, že jejich paliva splňují normu ČSN EN 590. Inu nevzdal jsem to a reagoval na odpověď, že vím že informace jsou v této normě, ale zajímala mě kvalita nabízeného paliva. (Cetanové číslo apod.) - I poté bohužel jsem dostal odpověď "Dobrý den ,
Dodavatelem motorové nafty pro společnost PAP OIL je Slovnaft. Skutečná kvalita a hodnoty stanovené pro dodávanou motorovou naftu společností Slovnaft odpovídají normě E590. Certifikáty jsou součástí jednotlivých dodávek."
Bohužel onoho certifikátu jsem se nedočkal.

Tank ONO - Na www stránkách bohužel není moc informací avšak na email mi odpověděli a dokonce zaslali protokol o zkoušce ČOI. Kontrolu si prý dělají oni sami a ČOI jejich čerpačky navštěvuje cca 1 týdně. Aktuální dodavatel je ČEPRO.
Protokol z ČOI nafta a benzín - http://bishboun.sweb.cz/images/Nafty/TankONO.pdf



O jednotlivých firmách nechť si udělá každý svůj obrázek a to i o jejich produktech. Je dobré také říci, že onen "naftový základ" je prostě skoro jen jeden a zbytek dělají aditiva.
Uživatelský avatar
muco
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2854
Registrován: ned 16.03.2008, 16:28

Re: Kvalita nafty na českých čerpačkách

Příspěvek od muco »

Pekne si sa posnažil pozisťovať kvalitu nafty,no tých yarisov na naftu vela nie je - tu na yaris fore sa skôr rieši kvalita benzinu
:?
(ak odmyslím majitelov yarisov,ktorí majú aj iné autá ale už na naftu)
Toyota yaris-1.0 II (2007-2010)
Toyota yaris -1.33 II facelift (2010-2012)
Toyota yaris - 1.33 III (2012-2014)
Toyota Auris 1.8 hybtid
bishboun
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: ned 30.12.2007, 20:21

Re: Kvalita nafty na českých čerpačkách

Příspěvek od bishboun »

muco píše:Pekne si sa posnažil pozisťovať kvalitu nafty,no tých yarisov na naftu vela nie je - tu na yaris fore sa skôr rieši kvalita benzinu
:?
(ak odmyslím majitelov yarisov,ktorí majú aj iné autá ale už na naftu)
Sakra tak toho jsem si nevšiml.....trochu jsem se překliknul. Mělo to být pod RAV4

Omlouvám se
Buldouš
Navigátor
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02.05.2012, 21:18
Bydliště: ORLOVÁ

Příspěvek od Buldouš »

Toyota Avensis D4D Kombi 93kw r.v. 2007
Fuzo
Navigátor
Příspěvky: 146
Registrován: pát 18.01.2013, 10:39
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fuzo »

Zkoušel někdo https://www.ceproas.cz/optimal-diesel
Optimal Diesel
Zákazníci u čerpacích stanic EuroOil si mohou zakoupit naftu Optimal DIESEL bez biosložky.
Kvalita nafty Optimal DIESEL splňuje veškeré požadavky technické normy ČSN EN 590. Oproti běžně prodávané motorové naftě na trhu s obsahem biosložky – FAME až 7% Optimal DIESEL v důsledku nepřítomnosti biosložky je méně náročný na sledování a zacházení při skladování a použití a má některá vylepšení a výhody, především:
• Menší náchylnost při spalování v motoru k tvorbě a napékání úsad na povrchu vstřikovacích trysek a tím vyšší provozní spolehlivost palivového systému motoru.
• Vynikající dlouhodobá skladovatelnost paliva, která je využitelná zejména u vozidel dlouhodobě vyřazených z provozu, vozidel pro sezónní provoz, agregátů náhradních zdrojů elektřiny apod.
• Menší citlivost na pohlcování vzdušné vlhkosti do paliva a tím menší náchylnost paliva k jeho případné biologické kontaminaci.
• Usnadňuje tankování do nádrže vozidla díky nižší pěnivosti.
Dodavatelem motorové nafty Optimal DIESEL je společnost ČEPRO, a. s.
Uživatelský avatar
destabilizator
Manager Týmu
Příspěvky: 458
Registrován: stř 17.08.2011, 18:39
Bydliště: Praha / Jablonec nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od destabilizator »

Jestli Ti Benzina neodpovi, tak bych se divil. Kdyz jsem se pidil po slozeni Vervy 100 (benzin), tak jsem dostal kolosalni slohovou praci od pana Louly spolecne s protokoly ze zkusebni laboratore.
(¨ `v´ ¨)
.`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ Toyota Celica T23 TS Lambo Style Door
You know you own Celica when you roll into lift and have to say to the passengers SORRY I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME MY ENGINE IS.
bishboun
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: ned 30.12.2007, 20:21

Příspěvek od bishboun »

Co se týče Optima Dieslu tak jsem se nedávno na toto ptal a bylo mi vysvětleno.... viz maily níže.
**********************************************************

From: Bishboun [mailto:bishboun@seznam.cz]
Sent: Wednesday, August 07, 2013 6:59 PM
To: ceproas ceproas
Subject: Nafta bez biosložky

Dobrý den,

mohu se zeptat jak je myšleno označení paliva Optima diesel bez biosložky? Měl jsem zato, že biosložku musí obsahovat v určitém procentu každé palivo prodávané v ČR.
Můžete mi to objasnit? Děkuji

VJ

***********************************************************
odpověď

Dobrý den,

náš „Optimal diesel bez biosložky“ opravdu neobsahuje žádnou biosložku.

Co se týká povinnosti přimíchávání biosložek do jednotlivých produktů, tuto povinnost má prodejce a musí zabezpečit že bude zajištěn výdej biosložky v procentu odpovídajícímu prodeji produktu.
Naše společnost má ve svém portfóliu taktéž biopaliva (směsnou motorovou naftu 30% FAME a FAME 100%), tudíž procenta přimíchávání dané zákonem na celkový objem všech prodávaných paliv splňuje. Tato obchodní politika nám umožňuje prodávat motorovou naftu bez biosložky.

Přejeme vám mnoho kilometrů najetých s naší naftou bez BIO.

S pozdravem

Vladimír Vaněček
Vedoucí odd. podpory ČS
Čepro, a.s.
bishboun
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: ned 30.12.2007, 20:21

Příspěvek od bishboun »

destabilizator píše:Jestli Ti Benzina neodpovi, tak bych se divil. Kdyz jsem se pidil po slozeni Vervy 100 (benzin), tak jsem dostal kolosalni slohovou praci od pana Louly spolecne s protokoly ze zkusebni laboratore.
Bohužel jsem zatím odpově'd nedostal....
Buldouš
Navigátor
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02.05.2012, 21:18
Bydliště: ORLOVÁ

Příspěvek od Buldouš »

Optimal Diesel od EuroOilu jsem již tankoval a jsem s ním spokojen.Motor se mi zdál mnohem tišší s lepším výkonem.
Toyota Avensis D4D Kombi 93kw r.v. 2007
Uživatelský avatar
destabilizator
Manager Týmu
Příspěvky: 458
Registrován: stř 17.08.2011, 18:39
Bydliště: Praha / Jablonec nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od destabilizator »

Benzina to dela stejne jako EUROil, splni idiotsky limit na normalnim benalu a Verva je bez sracek (benzin urcite, ale vsadil bych se, ze i Verva Diesel bude).
(¨ `v´ ¨)
.`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ Toyota Celica T23 TS Lambo Style Door
You know you own Celica when you roll into lift and have to say to the passengers SORRY I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME MY ENGINE IS.
Buldouš
Navigátor
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02.05.2012, 21:18
Bydliště: ORLOVÁ

Příspěvek od Buldouš »

Zajímá mně váš názor na recept na zlepšení kvality české nafty.Kvůli suchosti české nafty přidávat 1dcl motor oleje pro dvoutakt M2T na 10l nafty a aditivum VIF pro čistění palivového systému, olej který používáme např.5W-30 apod.není vhodný kvůli spalitelnosti ve válcích.Udajně vhodné i pro commonraily.
Toyota Avensis D4D Kombi 93kw r.v. 2007
Uživatelský avatar
saab
Věčnej rejpal
Příspěvky: 807
Registrován: úte 30.11.2004, 13:24
Bydliště: Brno

Příspěvek od saab »

destabilizator píše:Benzina to dela stejne jako EUROil, splni idiotsky limit na normalnim benalu a Verva je bez sracek (benzin urcite, ale vsadil bych se, ze i Verva Diesel bude).
Benzín Verva 100 je jen přeznačený OMV Maxxmotion 100 (Benzina jej kupuje přímo od OMV a prodává pod svým názvem) a ten biosložku obsahuje, jen to není obyčejný biolíh, viz.

"U čerpacích stanic OMV natankujete benzin MaxxMotion 100, který je dovážen přímo z rafinérie z Rakouska a neobsahuje jako biosložku biolíh, ale ETBE (Ethyl-tercbutylether), což je akceptováno rovněž jako biosložka, ale nemá negativní vlastnosti jako biolíh."
http://www.auto.cz/auto-zima-paliva-ane ... zech-63717

Jinak Verva Diesel biosložku obsahuje, stejně tak OMV Maxxmotion Diesel, ale ten má biosložku 2. generace, která nemá tak negativní vlastnosti jako běžné MEŘO.
Avensis Combi 2.0 D-4D 85kW (11/2004)
Obrázek
die.catana
Řidič
Příspěvky: 234
Registrován: stř 09.11.2011, 12:06

Příspěvek od die.catana »

Chlapi vy toho o naftě namluvíte, ale závěr se tu nikdo nedočte. Co lít za naftu v létě do Avensise, aby to bylo OK
Toyota Avensis 2,2 D4D 110KW T25
bishboun
Člen Týmu
Příspěvky: 35
Registrován: ned 30.12.2007, 20:21

Příspěvek od bishboun »

die.catana píše:Chlapi vy toho o naftě namluvíte, ale závěr se tu nikdo nedočte. Co lít za naftu v létě do Avensise, aby to bylo OK
Je to můj názor, ale když jsem tankoval Shell V Power diesel, tak mi to přišlo přinejmenším stejné jako obyč nafta. Reklama nereklama vyprdl jsem se na to. Dosti spokojen jsem byl na AGIPu s Diesel techem. Ovšem je pravdou, že když jsem se podíval po delší době do filtru paliva, byl jsem trošku zklamán. Ono ani tak nejde říct, že ten či onen má lepší naftu. Když se podíváte na dobu kdy jim dodavatel palivo čepuje do tanků tak se stačí kouknout kdo to palivo přivezl. Třeba klasická nafta - OMV, Shell, Agip.... zde v UL je zaváží stejný dodavatel....každá pumpa resp. značka má pouze svá aditiva. Jde prakticky pouze o stejný základ + jiné aditivum. Já mohu říct, že jsem začal tankovat naftu s cetanovým číslem 57 a výše resp 60. Tuhle naftu zaváčí Čepro na Tank ONO (bez aditiv) a Euro Oil (aditiva). V případě 60 cet.čísla je to již zmíňovaný, dovážený z Rakouska OMV Maxxmotion Diesel. U naft s tím vyšším číslem jsem se setkal už ve Francii a Německu a mohu říct, že to jezdilo mnohem lépe. Je fakt, že frantíci mají dobré nafťáky a když se podíváte jaký starý auta tam ještě dneska jezdí a nemají problém s palivovou soustavou, čerpadlem atd...kroutíte hlavou jak je to možný. Takže to byla má osobní zkušenost a můj názor. Takže já dnes do Toyotky leju Optimu Diesel a jsem spokojen.

Jen pro představu, když jsem měl C.Saxo tak jsem na českou Shell V Power najel 910km /45litrů....ve FR jsem najel 1100km /45 litrů s rychlosti do 110km/h spíše 100km/h a s podobnou cestou rovin a občas kopec/zkopec :) A to jsem si vážně jednou při jízdě myslel, že se mi zasekl plovák v nádrži!!

To jest má osobní zkušenost.
die.catana
Řidič
Příspěvky: 234
Registrován: stř 09.11.2011, 12:06

Příspěvek od die.catana »

Já leju celoročně "Maxxmotiona" a nejsem si jistý, jestli je to správně.
Toyota Avensis 2,2 D4D 110KW T25
Odpovědět

Zpět na „Palivo“