Magermix - Lean-burn u Cariny 1,6

vše ohledně modelové řady Carina
Odpovědět
alf3003
Člen Týmu
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 24.03.2011, 21:44
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Magermix - Lean-burn u Cariny 1,6

Příspěvek od alf3003 »

Pokud někdo ví, budu rád za vysvětlení. V časopise jsem našel hodnocení Cariny a mimo jiné se zde píše o Magermixu, což má být zařízení k dosahování nízké spotřeby díky chudé směsi. V článku uvádí, že se do ČR Carina s tímto zařízením nikdy oficiálně nedovážela a že se zařízení pozná podle toho, že má na palubní desce zelenou a oranzovou kontrolku režimu jízdy. Mám Carinu 1,6 85kW z r. 1994, koupenou novou v Toyotě ČR a kontrolky režimu jízdy mám. Zajímá mne to zejména proto, že se v článku uvádí, že k přesnému režimu řízení chudé směsi je zde Toyotou vyvinutá speciální lambda sonda, která neexistuje v druhovýrobě a origo stojí 13 tis. Kč. Mám tedy v Carině Magermix, když je prokazatelně koupená nová v ČR a podle článku se nikdy s tímto zařízením do ČR nedodávala, nebo kontrolky pro ekonomickou jízdu byly u otáčkoměru Cariny i v modelech bez Magermixu? Dík za objasnění.
Naposledy upravil(a) alf3003 dne pát 03.05.2013, 07:44, celkem upraveno 1 x.
Subaru Forester 2,0 Active 116kW r. 2007
Toyota RAV4 2,0 94kW r. 1994
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Rampa89 »

Je nějaký odkaz na článek? Nebo je jen v papírové formě?

Toyota ty motory označovala, alespoň co já vím, jako Lean-burn, ten pojem magermix, s tím jsem se ještě nesetkal. Tyhle 1.6 motory, 4a-fe, byly všechny 16 ventilové (našel jsem nějaký článek kde jsou zase různé polopravdy) a byly 2 verze, jedna "normální" (85 kW) a druhá ta lean burn (výkonově slabší). Carina E jako taková se vyráběla jak přímo v japonsku (VIN JT..., podle informací se tam vyráběla do roku 95), tak v anglii (VIN SB..., až do roku 97). Ty vyrobené v japonsku jsou zpravidla normální, zatím jsem neviděl žádnou LB, naopak anglické jsou zpravidla LB. Takhle od oka se motory mezi sebou liší například svody (pokud je u LB už někdo nevyměnil za trubkové, protože litinové rády praskají) a hlavně umístěním vstřikovačů, u běžných ústí ještě do paroží sání, u LB jsou umístněny až v hlavě blíž sedel ventilů.

Normální, ne-LB, verze je uplně stejná, jako bývá v corollách e10. Ty lambdy, co jsem odpozoroval tady z fóra, většinou zlobí právě u lean burn, ale sehnat, co si pamatuji, se dají okolo 2000,-. A prodávaly se tu obě verze.
Holomek!
Uživatelský avatar
Stan
Carina crusader
Příspěvky: 1163
Registrován: ned 21.09.2008, 12:28
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stan »

Doporučuju si přečíst tohle vlíkno až do konce, včetně odkazů:
http://www.toyotaklub.cz/forum/viewtopi ... sc&start=0

Řešili jsme to tady hooodně dlouho a výsledek - cariny se vyráběly nejdřív Japonsku, pak v Británii a v obou zemích se dělaly normál i lean-burn (chudá směs) motory v různejch kubaturách. 1,6 byla ve verzi 85kw (lean burn i normál), 79kw (lean burn i normál) a nakonec prý i 73kw. Pravidlo v tom žádný nehledej. Na články v novinách nevěř, nevěř ani různejm obchodům s autodoplňkama. Jistota je buď štítek na motoru, nebo pohled na sání a vstřiky. Můžeš to porovnat s fotkama v tom odkazu. Lambda sonda na lean burn je prý dražší, ale 13000 určitě ne. V dnešní době by ses měl určitě vejít do 5000 a možná ještě mnohem níž.

P.S. já mám taky auto koupený nově v ČR, kontrolky economy mám, ale lean burn prokazatelně nemám.
Celica 5G gti 11/89 2.0 115kw 3S-GE (věčný ladění)
Carina E 92 liftback 2,0 16v 98kW 3S-FE (daily car)
EX Carina E 93 liftback 1,6 16V 85kW 4A-FE (5x vymazleno/5x rozbito/na díly)
alf3003
Člen Týmu
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 24.03.2011, 21:44
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alf3003 »

Rampa 89-ano, už jsem v nápisu doplnil, jedná se o totéž. Napiš mi na můj mail a já ti přepošlu celý článek. Napiš jen-článek o Carině ať vím, chodí mi dost jiných mailů.Neumím článek tady natáhnout. mail alf3003@seznam.cz
Subaru Forester 2,0 Active 116kW r. 2007
Toyota RAV4 2,0 94kW r. 1994
alf3003
Člen Týmu
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 24.03.2011, 21:44
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alf3003 »

pošlu dnes foto motoru, jestli je z toho poznat zda mám Lean burn nebo ne, na motoru je štítek-16 Valve EFI 4A-FE
Naposledy upravil(a) alf3003 dne pát 03.05.2013, 08:07, celkem upraveno 1 x.
Subaru Forester 2,0 Active 116kW r. 2007
Toyota RAV4 2,0 94kW r. 1994
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Příspěvek od jarson »

takze k tym kontrolkam - su dva druhy - starsie mali dve :zelenu a oranzovu , raz svieti jedna potom druha- menilo sa to v zavislosti od stýlu jazdy, mladsie už len zelenu - ta proste v pripade ze si nesiel v "eko" rezime zhasla. V oboch pripadoch je to riadene podtlakom v sani.
Magermix - pocul som o tom , ale este u Cariny II. Nikdy som to zblizka nevidel a netusim ako je to technicky urobene. Vtedy sa to dalo oznat tak, ze pod plynovým pedalom bol nejaky ako keby doraz, ktory mal nejak reagovat ked sa pedal zosliapol az na neho - ale fakt toto som iba niekde cital. Ako to naozaj fungovalo neviem . Myslim ale ze to bolo vyvinute este pre motory s jednobodovym vstrekom, alebo dokonca karburatorom - neviem, kecal by som. Je mozne , ze je to dokonca len iny nazov pre lean burn.
Co sa týka lean burn - pohladas , urcite to tu je ( mozno nieco aj na SK fore). V podstate ide o prepinanie medzi chudobnou a normalnou zmesou v zavislosti na momentalnej potrebe motora. Princip je podobny ako dvojkomorový karburator- ide jedna klapka , ak treba prida sa druha klapka.
Nema to velmi suvis s vykonom ( myslim tým KW udavane výrobcom). Toto skor podliehalo zmenam legislativy. Inak povedane Toyota menila ( znizovala) vykon viacmenej ako nutne zlo, lebo tak boli postavene v EU emisne normy. Preto su napriklad v carinach E motory 1.6 od 85KW az po 73kw - toto s pouzitim LB nema priamy suvis.
pozri toto ( v sekcii Carina E):
http://www.toyotaclub.hg.pl/modele.htm
Ovsem pritomnost Eco kontroliek nie je sucasne podmienena pritomnostou lean burn. Tu si nie som 100% istý ale pokial viem , kontrolky ( najmä vezia oranzova/zelena , mali asi aj tie s motormi bez LB. Tu by najlepsie bolo aby sa vyjadril niekto kto to ma doma.
Co sa týka lambdy - ano su odlisne pre normalny motor a pre LB motor. Vyraba ju Denso ale da sa zohnat - namatkovo najdene za 5minut na nete : http://www.autodily-hlubina.cz/www-auto ... 8946329055 (asi druhovýroba ) alebo origo Denso : http://www.prodejdilu.cz/cs/nahradni-di ... da-1665367
len pozor , sami predajcovia casto netusia co je LB a predaju co maju- dolezite je ist podla origo kodu denso a to je DOX- 0251. A sviecky chce LB naozaj platinky. Su drahsie , ale na druhej strane vydrzia kludne 100tis.
Co sa tyka realnej spotreby, resp. rozdielu medzi LB a normal, tu sa zial nejake zazraky nekonaju. S prihliadnutim na opotrebenie - predsa Cariny su dnes uz starsie a maloktora ma realne menej než 200tis.- skor bude zalezat na celkovom stave auta a vodicovi. Samotny fakt , ze mas LB ti asi spotrebu realne moc neovplyvni - mozno nejaký ten pol litrik, aj to je diskutabilne...
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
alf3003
Člen Týmu
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 24.03.2011, 21:44
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alf3003 »

Kontaktoval jsem s dotazem Toyotu ČR a zde je odpověď. Třeba bude zajímat i jiné majitele.

děkujeme, že jste kontaktoval Toyotu Motor Czech.

Můžeme potvrdit, že Vaše vozidlo nemá systém T-LCS (Toyota-Lean Combustion System). Modely Carina tohoto ročníku s tímto systémem měly výkon 79kW.
Subaru Forester 2,0 Active 116kW r. 2007
Toyota RAV4 2,0 94kW r. 1994
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Rampa89 »

jarson> Máš recht, podle ToyoDIY se vyráběly jak v japonsku, tak v anglii obě verze 4a-fe. Co se ale podle mě vylučuje je 85 kW a lean burn. Jo a economy ukazatele jsou i u normální verze.
Holomek!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Příspěvek od jarson »

asi to uz tak bude ( vid. odpoved ot TMCZ vyssie). Na druhej strane ale 4afe so 79KW boli aj bez LB aj s nim.
Dobrý guláš, čo?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Rampa89
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2275
Registrován: ned 20.01.2008, 23:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Rampa89 »

jarson> Tak ono je pak další otázka, jestli to není spíš legislativní guláš, než technickej :D, zda je ta 79kW bez LB skutečně 79kW...
Holomek!
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2086
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Příspěvek od jarson »

no , ak si dobre pamätam, tak tie KW boli riesene upravou riadiacej jednotky. V podstate iny zasah tam nebol. polopate - normalna (85kw) 4AFE oproti normalnej (79kw) 4AFE bola okrem inej RJ totožna.
Ale zase - ruku do ohna za to nedam.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Carina“