Tempomat v Carine

vše ohledně modelové řady Carina
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Tempomat v Carine

Příspěvek od zvady2 »

Isto sa divíte prečo zakladám takúto tému, kedže Carina E sa (asi) nikdy s tempomatom nedodávala (a tobôž nie v ČR a SR), ALE...
Existuje sada na univerzálny tempomat - aj pre naše "staré" autá bez eletrického pedálu.
Napr.
AP-500
http://www.srovnanicen.cz/q/Tempomat%20AP%20500/
Ako hlavný problém nevidím ani tak inštaláciu ako cenu
Na webe cca 5700kč a to ešte nemáte k tomu páčku čo to ovláda +800kč a tonepočítam prácu na inštaláciu.

Máte nejaké skúsenosti s niečim takým (uni tempomat, dorábanie atď) :?:
Alebo ste niekto dorábali nejaké manuálne tiahlo v štýle sitiču :?:

Nedá sa niečo použiť napr Celiky alebo z Camry - máte tam niekto "mechanický" pedála zároveň aj tempomat.:?:
(z Avensisu by to asi šlo,ale asi len 1.6ky)
Díky za postrehy
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Tohle Tě vyjde asi levněji:
http://www.conrad.cz/regulator-rychlost ... 50.k851329
Jinak u Corolly mám vedle škrtící klapky cosi, co vypadá jako příprava na montáž tempomatu. Takže asi něco takového existovat muselo. Jenom se to asi vyskytovalo dost zřídka.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Příspěvek od zvady2 »

Ten čo si mi dal odkaz je podtlakový a ja už pozerám elektrický,lebo tam tbol problém,že občas odišla membrána.
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Příspěvek od zvady2 »

K tomu čo si sem dával som našiel manuál a tak by ste mohli mrknúť na to či by to šlo implementovať do Cariny (či tam pôjde vše zapojiť)
Schéma na strane 11 a dalej
http://www2.produktinfo.conrad.com/date ... _Speed.pdf
Uživatelský avatar
boompaja
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: sob 15.09.2007, 00:51

Příspěvek od boompaja »

Já do své carinky dal ap500, je to drahý, ale funguje to. Stavebnici mam od

Kód: Vybrat vše

http://www.levnealarmy.cz/eshop/tempomaty/univerzalni/tempomat-elektronicky-ap500.html
Montaž mi trvala po večerech asi týden - je tam co vymýšlet (kam co umístit, kde za co tahat, atd.) Rozhodně to chce čas, peníze a dílnu, nebo garáž. Na chodníku bych se do toho nepouštěl. Nejvíc pro mě bylo zděšení, když po týdnu v rozhaluškovaným autě jsem vše připojil, jel jsem to prubnout a ono to nepracovalo! Potopil jsem se do manuálu a ejhle ono se to musí ještě nastavit - bingo - teď to maká ke vší spokojenosti. Vždycky jsem ho chtěl a nejvíc při cestě k moři - mam ho, funguje a jezdim s nim takřka neustále. Jen auto rozjedu, v obci mačkám tlačítko 50km (má to navíc 2 paměti) a o nic se nestarám - neřešim pokuty za rychlou jízdu. Všem doporučuji.
Naposledy upravil(a) boompaja dne stř 21.08.2013, 21:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Příspěvek od zvady2 »

Máš nejaké foto? teda v motorovom príestore..
pošli mi na zvady(@)azet.sk alebo ich daj sem , díky moc

ešte som našiel lacný čo ti pridrži len pedál v určitej polohe:
Dynad Eagle cruise control
http://www.conrad-uk.com/ce/en/product/ ... se-Control
a video ako to funguje:
http://www.youtube.com/watch?v=UdHLlRZqSs4
Uživatelský avatar
boompaja
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: sob 15.09.2007, 00:51

Příspěvek od boompaja »

Takže ty fotky:

Servo v motorovém prostoru:
Obrázek

Jak jsem servo přichytil:
Obrázek

Na bovden jem kvůli mech. ochraně nesadil kusy gumové hadice.
Bovden je potřeba dostat z prostoru motoru ... :
Obrázek

... až k pedálu plynu:
Obrázek

Vše se ovládá páčkou, která má dvě paměti:
Obrázek

Elektronika je v malé krabičce, kterou jsem umístil do prostoru nad koleny řidiče.
Signál o rychlosti vozu, rychlosti motoru a ruční brzdě je z palubky.
Signál z brzdy není problém najít a signál o zmáčknuté spojce je z doinstalovaného magnetického spínače.
Kdybych to tolik nechtěl, vživotě bych se do toho nepouštěl, ale teď nelituju, pracuje to spolehlivě už asi dva roky.
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Příspěvek od zvady2 »

íky za super manuál, ale prečo si to dal o pedál plynu keď to v originál manuály montujú na lanko/tiahlo v motorovom priestore?
Nešlo to tam upevniť?
A ako si to "nastavoval"?
Uživatelský avatar
boompaja
Člen Týmu
Příspěvky: 18
Registrován: sob 15.09.2007, 00:51

Příspěvek od boompaja »

Bovden od serva tahá přímo za pedál plynu proto, že je to nejlepší pro bovden stávající, tedy bovden mezi pedálem plynu a klapkou. Ten se nikde nepřirozeně neohýbá, ani nepřelamuje. Je to stejné jako když šlapeš nohou. Samozřejmě by bylo jednoduší to dát na klapku rovnou, ale zkus si pootočit ručně klapkou a sleduj, co se děje s bovdenem k plynu - prohne se a je zde možnost (protože neni napnutej) že by seskočil z drážky vedení, nebo by mohl někde uvíznout a to je velmi nebezpečné!

Co se týká nastavování - je to samozřejmě velmi dobře popsané v návodu. Je jen moje blbost, že jsem nedočkavej a po poslednim zaletovanym drátu to jedu okamžitě prubnout. Pak čumim, jak péro z gauče.

Vše super, jen ta cena je příšerná. Musí se to pořizovat opravdu jen pro radost a na cenu nekoukat.
Carina E, 1.8LPG
tslany
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31.07.2012, 22:27
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

Jen tak mimo mísu - nebylo by už lepší vyřešit tempomat předěláním škrtící klapky na servo, a na pedál plynu namísto bowdenu dát jen snímač? (Nebo klidně i jen dát nějaké servo čistě rovnou na ten plyn, ať to není protáhnuté takto dozadu do motoru). A tempomat vyřešit elektronicky, než se takhle crcat s dvěma lankama. A pokud by se použilo nějaké DIY řešení, tak věřím, že se lze s cenou dostat pod 2 tisíce. O tempomatu jsem uvažoval, ale za tu cenu si raději budu i nadále raději hrát s plynem, alespoň budu mít nějakou zábavu :rolleyes:
Carina E 1.6 4AFE '96 sedan
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Příspěvek od zvady2 »

Dobrý dotaz, ale na to by musel odpovedať niekto kto robil XY aut(že Idaho:) ) a vie čo na čo pasuje a ktoré sa dá použiť (napr. z VVTi).
To šlapanie ťa rýchlo prestane baviť, keby si jazdil na Carine ako ja 90% Praha stred SR = 5,5 hodiny po dialnici raz za mesiac a ešte späť v priebehu víkendu.
PS: je mi jasné,že ostatný jazdia aj viac,ale mne to príde dosť dlhá trasa na to aby som o tom uvažoval.
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

S tím prohýbáním lanka je to sice pravda, nicméně jak jsem si to tak prohlížel u své Corolly (a Carina to má nemlich stejné), tak je v tom půlobloučku na klapce ještě jeden zářez pro další bowden, evidentně od originálního tempomatu.

Taky to chci zkusit, ale než za to dát takové prachy, radši utratím dvojnásobek za vlastní konstrukci :D

Podle mě když už kupovaný tempomat, tak pneumatický - rychleji a jistěji reaguje na sešlápnutí brzdy. Prostě vypustí vzduch.
Já chci zkusit cosi jako elmag. spojku. Uvidíme.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
zvady2
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22.05.2012, 10:35

Příspěvek od zvady2 »

to Jimmi: nezabudni to potom nafotiť :) a začneme so sériovou výrobou :)
tslany
Člen Týmu
Příspěvky: 17
Registrován: úte 31.07.2012, 22:27
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

Další zářez? Toho jsem si nikdy nevšimnul, musím zítra obhlínout :) Každopádně s tou reakcí na brzdu bych se ani u elektronicky řízeného tempomatu tak moc nebál, camotné CPU může kontrolovat polohu brzdového pedálu cca 40000x během jedné vteřiny (pokud v pozdních večerních hodinách počítám sprváně :rockedover: ), reakce serva na povolení klapky z plného otevření by měla být kolem 0.2s.

S tou elmag spojkou to máš jak konkrétně promyšlené?
Carina E 1.6 4AFE '96 sedan
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Tam nejde o to, kolikrát to CPU kontroluje, ale o bezpečnost typu "utržený drát". To víš, dělám do automatizace a tam musí být všechno důležité zajištěné. Podtlakový systém nebo elmag. spojka v případě výpadku samovolně vypnou a pedál se rychle uvolní do nulové polohy. Elektrický pohon toto nezajistí.

O té výrobě jsem také uvažoval, ale dneska musíš všechno protlačit přes Čínu 8)
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Odpovědět

Zpět na „Carina“