Muzika v autě - Verso

vše o tuningu na vozech Toyota
Uživatelský avatar
miv
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 15.03.2012, 20:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Muzika v autě - Verso

Příspěvek od miv »

Nazdar Toyoti ve spolek.
Koupil jsem Verso Active. Všecko fajn, jen mi začíná v tom "tichu" uvnitř vadit poměrně málo dynamický aparát. Tak začínám dumat jak to vylepšit. Obávám se že už repro nebudou nic moc. Nejde mi o decibely ale kvalitu = kmiročtový a dynamický rozsah. (po pravdě to jde s těmi decibely trochu ruku v ruce). Dejte sem kdo máte nějaké zkušenosti s vylepšením či změnou audia v autě. Popř. kde na Moravě nejlépe. Musím ale říct že možnosti a konektivita stávajícího mi vyhovuje, jen ten zvuk......
Jazz všem. :banana:
barnodaj + Verso Active WG-2.0 D-4D 93kW
Uživatelský avatar
Jelass
Manager Týmu
Příspěvky: 399
Registrován: ned 22.01.2012, 00:17
Bydliště: HK

Příspěvek od Jelass »

Velká otázka je, kolik do toho chceš vrazit a jestli budeš dávat např. zesilovač, ptž bez něho to myslím si, nemá moc cenu. O nějaký duc buc bedně ani nepíšu :lol:

Na M., konkrétně v Brně, je velmi slušněj prodejce ing. Šudák, ahifi.cz .
Samozřejmě má nějaké svoje značky, který tlačí dopředu, ale veskrze poradí slušně. Ikdyž naposledy, když jsme něco potřeboval, tak jsme ho nepochopil :lol: Když jsme reklamoval, korektní jednání, vše OK.
Mondeo 2.0i Turnier 2004
p:Corolla E11 4ZZ_FE 97PS
P: Dodge GrandCaravan 3.3i 2008
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Příspěvek od biscuit »

miv: co to je malo dynamicky aparat? dynamika je pomer mezi tichymi a hlasitymi pasazemi ve skladbe (pripadne nehlasitejsi (peak) versus ticho). nevim, ze by nejakej aparat - tedy autoradio a reproduktor tohle nejak menil. modernejsi hudebni styly jsou zpravidla drasticky dynamicky procesovany a jejich dynamicky rozsah je nizky (odstup peaku od ticheho mista skladby je maly - pouze nekolik dB). naopak vazna hudba, akusticka a jazz se dynamicky procesuje malo nebo vubec. proto je poslech te druhe skupiny problematicky v hlucnejsim prostredi. je to ale vec konkretni nahravky a ne aparatu.

samozrejme na vykonnem aparatu zesilis dynamickou hudbu tak, ze tissi pasaze zneji i v hluku zrozumitelne, je-li to ale symfonak, tak az prijde gradace, muzes taky prijit k poskozeni sluchu, nebo leknutim nabourat :-)

proste jsem chtel hlavne rict, aby sis ujasnil rade pojmy a snazil se lip specifikovat, o co ti vlastne jde (konkretne). rad ti pomuzu v ramci mejch schopnosti a znalosti ;)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
miv
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 15.03.2012, 20:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miv »

OK, nechme odborné výrazy bokem, prostě ta aparatura hraje šíleně mdle, výšky zastřené, rádoby basy určitě mají děsný útlum už cca pod 130 Hz. Není to v možnostech korekcí a vynechejme polemiku kvality CD. Prostě muzika nemá "šťávu" je to plochý mdlý zvuk.
Ale jak píšu, to rádio a konektivita, USB, BT, ovl. na volantu je bezva.
p.s. jsem muzikant a živím se mimo jiné opravama hudebních nástrojů, tak chápejte potřebuju aby to trochu hrálo...
Díky všem za typy a rady předem.
barnodaj + Verso Active WG-2.0 D-4D 93kW
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Příspěvek od biscuit »

no dobre, nebudu slovickarit ;)
da se nekde zjistit na tom radiu, jak silny ma vystupy? dle myho nazoru, jakykoliv solidni radio o vykonu alespon 4x40 wattu, poskytuje pro normalni poslech dostatecnej vykon (samozrejme nezkreslenej, pri rekneme 75% vybuzeni vystupu). taky to radio vydrzi tenhle vykon davat dlouhou dobu, bez toho aby shorelo ;) tudiz, vzdycky je podle me dobry, jestli je radio ok, proverit pro zacatek hlavne to, jaky jsou reproduktory a hlavne jak jsou namontovany - pevny namontovani, bez akustickejch zkratu, pripadne zatlumeni. je jasny, ze jestli jsou to papiraky, asi to nezachrani nic.

ze zkusenosti vim, ze na solidni zakladni poslech staci vyse popsanej vykon a komponentni reproduktory alespon 165mm od lepsich vyrobcu. i v podstate zakladni rada muze hrat velmi solidne a pro auto dostatecne a poslouchatelne i pro narocnejsiho posluchace. priklad treba tyhle crunch http://www.prohifi.cz/reproduktory-do-a ... h-gts-6-5c
za doslova mrzkej peniz solidni kvalita i dostatecnej vykon pro pripojeni na autoradio. krome crunch, muzu z vlastni zkusenosti doporucit dls, sinus live i rusky kicx. jestli mas hodne penez, tak treba focal, nebo hifonics ;)

samozrejme, jestli chces opravdu perfektni audio v aute, bez zesilovace a lepsich komponentnich repraku se neobejdes. ale cim jdes vejs, tim je ta preciznost zastavby dulezitejsi. znam spoustu pripadu, kdy lidi utratili nesmysl za audio a diletantskou montazi to cely zazdili. navic pak poslouchaj 128kb mp3, toho nejkomercnejsiho blata :-D jinak zaklad dobryho poslechu vzdy a vsude, je direct sound - tzn. eq a nedejbuh jiny zhovadilosti na "vylepsovani" zvuku off. jestli je aparat dobrej, nic se nikde neladi ;)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Jelass
Manager Týmu
Příspěvky: 399
Registrován: ned 22.01.2012, 00:17
Bydliště: HK

Příspěvek od Jelass »

Vejde se tam těch 165? Nidko asi nechce u novýho auta řezat vyplně apod.


Jinak 4x40w rms je mokry sen kluků od Sencoru :lol: Dělá vubec někdo 4x40w rms z radia?
Mondeo 2.0i Turnier 2004
p:Corolla E11 4ZZ_FE 97PS
P: Dodge GrandCaravan 3.3i 2008
Uživatelský avatar
telleke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 664
Registrován: čtv 18.02.2010, 09:56
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od telleke »

4x40W z autorádia nikdo nikdy nedostane. Při napájení 12V je teoreticky možné dodat výkon kolem 18W. V praxi to znamená, že autorádio je schopné dodat kolem 12W s ještě poslouchatelným zkreslením tedy kolem 0,5%-1%

Rada tedy zní. Když napájet rádiem, tak si sežeňte reproduktory s co nejvyšší možnou citlivostí (hodnota v dB). Potom vám stačí méně výkonu k dosažení stejné hlasitosti.
Toyota Yaris Verso 1.3VVTi rv. 12/2000, Toyota Yaris 1.0VVTi rv. 11/2001
Uživatelský avatar
miv
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 15.03.2012, 20:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miv »

bisquit a ostatní -
díky za rady a názory. Pochopil jsem že mě asi čeká "akce"
a) zjistit parametry a rozměry a montáž stávajících repro.
b) zjistit parametry skutečné stávajícího rádia
pak budu asi potřebovat konzultaci s odborníkem nad konkrétním řešením, jaký repro HLAVNĚ jak správně namontovat, popř jestli to nebudit něčím silnějším.
info pro telleke: ano s klasickým zapojením zesáku se při palubní síti víc výkonu nedostane, ale jde to. Řeší se to můstkovým zapojením konc. zesilovačů a výkonovým měničem, který zvedá napájecí napětí. Skutečně lze dostat takto při 12-14V i větší výkony jak 50W na kanál. Je to o penězích
Pár rozumných tisícovek jsem připraven investovat, asi to chvíli potrvá - a hlavně nechci přijít o záruku, že jo. Jen se mi moc nechce přidávat do auta další věc typu subboofer, nevím kde bych ho dal, nechci aby zavazel v kufru.
Pokud máte někdo víc info k problému, k montáži, prosím pište,
díky.
barnodaj + Verso Active WG-2.0 D-4D 93kW
Uživatelský avatar
Jelass
Manager Týmu
Příspěvky: 399
Registrován: ned 22.01.2012, 00:17
Bydliště: HK

Příspěvek od Jelass »

Audiofil nemůže mít nikdy bednu v kufru, možná tak od okurek :idea: :lol:

Z mých zkušeností jen vyplývá to, že chce li člověk řešit hudbu v autě, tak by měl začít prostě externím zesilovačem, protože rádio dá málo a když už budeš mít citlivé repra, tak je jejich projev plitký, mdlý, mělký, měkky, prostě o ničem, neprokreslí hloubky, nezvládně výšky apod.... Prostě repra hodná na rádio jsou hodná na vysílání rádia a ne na oblbínené cd, které si chce člověk vychutnat.

Je fakt,že jsem řešil hudbu ca před 4lety a od té doby, co stálo 4 000 je teď za polovic, to je také výhoda.

S tou montáží, asi to bylo myšleno tak, aby to nedělal nějakej jouda v garáži, ale nejlíp autoelektrikář, který je také postižený hudbou. Ten bude mít většinou nižší hodinovou sazbu, než přímo prodejci audia. Mě vyšla svého času montáž s tím, že jsou kvalitní kabely ca 10mm, zlacené konektory, nějaké slušné přechodky, nikde nic nečouhá, pro sicher pojistka k baterce a 12m kabelů a 10hod. práce na 3000Kč.
Mondeo 2.0i Turnier 2004
p:Corolla E11 4ZZ_FE 97PS
P: Dodge GrandCaravan 3.3i 2008
Uživatelský avatar
telleke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 664
Registrován: čtv 18.02.2010, 09:56
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od telleke »

Řeč byla o autorádiu ale....

....50W se dá z 12V dostat. Krásným příkladem je obvod TDA1562Q, který díky několika kapacitám dokáže nad asi 15W přepnout z třídy B do třídy H, kdy využije energii právě z těch kapacit a je schopen odevzdat až 50W. Jenže to je pouze jeden kanál a ještě pouze pro relativně krátkou dobu. Navíc je potřeba několika velkých kondíků 4G7 a pochybuji, že bude někdo do autorádia cpát 4x IO a 12x 4G7/25V ;) Nehledě na potřebné chlazení.

Integrované obvody v autorádiích jsou v drtivé většině 4 kanálová TDA8562Q s výkonem 4x12W ;)

Toho subwooferu se nemusíš bát. Spousta lidí se sice myslí, že jakmile se "vylepšuje" audio, vždy musí být subwoofer. Není to pravda. Základem jsou dobře zvolené a umístěné komponenty + úprava vytlumení dveří a napájení repráků zesilovačem místo rádia. Slušné komponenty umí zahrát i basy a není potřeba subwoofer.
Toyota Yaris Verso 1.3VVTi rv. 12/2000, Toyota Yaris 1.0VVTi rv. 11/2001
Uživatelský avatar
miv
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 15.03.2012, 20:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miv »

Nevím do jaký míry jsem audiofil, ale asi trochu postižený budu, protože ten velmi průměrný zvuk mi začíná vadit na tolik, že proto tady ta debata a jak se znám, musím to řešit.
Ano líbí se mi řádek:
Základem jsou dobře zvolené a umístěné komponenty + úprava vytlumení dveří a napájení repráků zesilovačem místo rádia. Slušné komponenty umí zahrát i basy a není potřeba subwoofer.
To bude zřejmě moje cesta.
Nevíte někdo kde tady zjistit parametry mé audio instalace? Verso Active 2011? Má to repro v palubce (asi výškový) a ve 4 dveřích bez toho abych rozebíral dveře a rádio? Kam by jste tam dali ext. zes.?,
barnodaj + Verso Active WG-2.0 D-4D 93kW
Uživatelský avatar
Jelass
Manager Týmu
Příspěvky: 399
Registrován: ned 22.01.2012, 00:17
Bydliště: HK

Příspěvek od Jelass »

Pod přední sedačky nebo přivrtat zezadu na zad. sedačky. Mám tam přivrtanou do konstrukce mdf desku, přs to normálně tapec kufru a přes to zesik. Ta mdf je tam i z toho duvodu, aby to nebyl jen kov na kov odstíněnej nějakým slabým tapecem.

Jinak uprava vytlumené dveří Ti docela zvýší cenu a jeho přínos je na normální hudbu ( čili vše krom techna apod. ) z mého pohledu diskutabilní.

Ideální by bylo, máš li vepředu komponentní repra ( středobas + výšky zvlášť ) zapojit toto i dozadu a vyvést výšky např k C sloupkům, z celkového pohledu to udělá hodně.
Mondeo 2.0i Turnier 2004
p:Corolla E11 4ZZ_FE 97PS
P: Dodge GrandCaravan 3.3i 2008
Uživatelský avatar
miv
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 15.03.2012, 20:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miv »

Zes. pod přední sedáky asi není špatný nápad, musím nastudovat jak je to tam s výduchama topení dozadu, protože topit do zesáku asi není optimální. No tak si říkám že půjdu v těchto krocích.
Prvně vyměním stávající repro za něco opravdu lepšího a při té příležitosti je i řádně namontuju, myslím i s tlumením a pod. Zesák budu řešit ve druhým kole.
Tedy dotaz. Nemáte někdo kuchařku jak do konzervy "dveře a palubka"? Je to funglovka. Nevíte někdo co tak nejlépe tam dát za repra. Řekněme že do nich cca 3tis. investuju. Myslím hlavně montážní omezení. V mým Versu by snad měly být stejný repro jako v Corolle Verso od r. 2008. Všiml jsem si že mřížka ve dveřích je cca o 40% větší než repro a to ten kulatý rep. je asi z 20% membránou posunutý dolů mimo přížku, tedy hraje do plnýho plastu. ... No když to teď po sobě čtu, tak to asi nikdy hrát nemohlo .....
Začínám vidět turecký šavle, bo je to prej turecká Toyota..... :sneaky:
barnodaj + Verso Active WG-2.0 D-4D 93kW
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Příspěvek od biscuit »

bych chtel slyset, co byste rikali na muj zvuk v mazde. zadnej zesilovac, zadnej subwoofer, jen 4x 165mm stredobas + 4x vejskac + alpine ida-x311. mam ledacos naposlouchano a troufnu si rict, ze ten zvuk je uplne ok. samozrejme s tim nedelam nekde diskoteku - je to na muj poslech uvnitr auta. fakt je, ze zadek mam trosku neobvykle resenej normalni drevenou ozvucnici s basreflexem. byla to takova znouzecnost, ale zamiloval jsem se do toho reseni a hraje to paradne ;) kdyby nekdo chtel vozit v aute bednu, mam jeste jednu ozvucnici na dva 165mm reproduktory volnou :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
miv
Člen Týmu
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 15.03.2012, 20:56
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miv »

Jestli někdo pojal podezření že jsem nějaký teenager co chce dělat v autě dýzu, tak to jistě ne.
Několik faktů.
a)Pořídil jsem Verso k vůli prostoru, tedy žádný kočkolap.
b)Jsem muzikant, tak asi trochu namlsanej dobrým zvukem a v autě trávím dost drahýho času.
c)Jo a černý uhlí je můj mladší brácha. Blbnutí mám už za sebou, jen si zasloužím od muziky víc. A baví mě to.
Vím že se tím omezuju, ale fakt chci vytřískat max. z instalace bez přídavných ozvučnic či subbooferu. S výměnou rep. jsem smířený a připouštím na víc zesák.
Too biscuit - Tak popiš co máš přesně za repra, čím na jaký frekvenci to vykolejuješ, jak to máš rozložený v autě, ....... kde sedíš když hraješ.... (sranda) Nejedeš někdy domů? (správný pražák je z Moravy! taky sranda)
jazz
barnodaj + Verso Active WG-2.0 D-4D 93kW
Odpovědět

Zpět na „Tuning“