Stránka 1 z 1

Přechod z polosyntetiky na plnou syntetiku

Napsal: ned 19.02.2012, 12:08
od Grga
Protože jsem se po koupi RAVky rozhodnul, že budu lít do 3S-FE plnou syntetiku a ne polo, co tam byla, přidávám příspěvek, který mou snahu pomoci motoru ospravedlňuje. :idea:
On ten přechod je totiž pro mnohé pořád dost kontroverzní :?
(Příspěvek jsem si vypůjčil z fóra oleje.cz. Děkuji)

Dnešní "polosyntetiky" jsou kvalitní oleje, které si s úsadami v motoru dobře poradí,
resp. téměř ani žádné úsady nevytváří. A pokud tam byla dřív "polosyntetika" - (i když toto označení oleje už není zcela přesné) - 10w40 API SJ nebo SL/CF, tak není problém přejít na olej vyrobený na plněsyntetickém základu.
Některý olej 10w40 může být víc "syntetický" jako leckterý 5w40.

Zvěsti o zadření motoru při záměně polosynt.oleje za syntetický z titulu nečistot a úsad v motoru jsou holý nesmysl! Moderní minerální i polosyntetické oleje mají dostatek detergentně-disperzních přísad na to, aby spolehlivě ochránily i velmi zatížený motor od vzniku a usazování karbonu a jejich základové oleje jsou stavěny tak, aby samy vykazovaly co nejnižší tvorbu tepelně oxidačních produktů. Není důvod proč nepřejít bez obav na kvalitní plně synt. olej, pokud to dovolí technický stav motoru a doporučuje výrobce motoru.Pouze v případech dřívějšího používání nekvalitního nebo nevhodného oleje může dojít při nasazení kvalitního moderního oleje (a to i čistě minerálního) k překotnému uvolnění karbonových úsad, které disperzanty nestačí rozmělnit a rozptýlit. V tom případě může dojít k ucpání některého mazacího kanálku a následné havárii motoru.
Syntetický olej není žádný zázrak! Jeho hlavní výhody oproti oleji minerálnímu spočívají v jeho viskozitně-teplotní stabilitě(vliv na rychlost promazání a pasivní odpory v motoru za studena,hlavně v zimě) a tepelně-oxidační stabilita(vliv na tvorbu vysokoteplotních úsad-karbonu aj.). Rozhodně u něj nehledejte nějaké lepší mazací schopnosti než mají minerální oleje.