Prémiová paliva

máte pozitivní / negativní zkušenost s nějakou čerpací stanicí? Tak tady jste správně ;)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

Tak jsem to konecne skouknul - skutecne to tam je :-D / takze jsem to poprve opravdu prehledl ... :lol:
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Příspěvek od Luke_Luke »

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Z dopisu na Benzinu

Příspěvek od Martin_HnN »

citace z dopisu na Benzinu:
...
k vašemu dotazu na kvalitu dieselových paliv, prémiové nafty s cetanovým číslem 60, aditivace a dalších parametrů podávám následující vysvětlení :
Vzhledem k širokému rozsahu dotazu vysvětlení kvality dieselových paliv bude ve více částech naší odpovědi.

Zásadně naše společnost prodává aditivovované pohonné hmoty a pro kvalitu platí evropské technické normy jakosti , které schvaluje evropská asociace výrobců motorů (ACEA). To platí i pro oba druhy dieselových paliv, které máme v nabídce.

a) motorové nafty

Kvalita motorové nafty je pro český a evropský trh předepsána normou jakosti ČSN EN 590 .
Motorová nafta pro mírné klima -bezsirná . To je povinnost pro každého prodejce dodržet tuto kvalitu definovanou bud´min. hodnotou nebo max .hodnotou.
Norma předepisuje až 17 jakostních parametrů ,které se před expedicí z výroby na trh čerpacích stanic kontrolují. Diesel TOP Q odebíráme z moderní špičkové rafinerie České rafinerské a.s.Litvínov-Kralupy . Podle této normy se také kontroluje kvalita i na čerpací stanici. Jedním z důležitých parametrů je i cetanové číslo , které udává vznětovou charakteristiku nafty. Čím vyšší je tím je nafta kvalitnější , motor lépe startuje , má vyšší výkon, tišší spalování , také nižší spotřebu a lepší startovatelnost .

U motorové nafty je v celé síti (336 stanic) v nabídce aditivovaná nafta pod obchodním názvem Diesel TOP Q. Aditivací jsou zlepšeny a posíleny některé užitné vlastnosti jako mazivost,ochrana proti korozi, detergentní schopnosti. Cetanové číslo u tohoto druhu se pohybuje od 51 do 54 jednotek . Norma jakosti ČSN EN 590 stanovuje min. 51 a při nejistotě měření min. 48,5 ještě jako vyhovující . U této nafty je možné doplnit individuální aditivaci zákazníkem a to v kvalitě "letní super diesel aditiv" nebo zimní super diesel aditiv (orientovaný na zlepšené nízkoteplotní vlastnosti)- vysvětlím samostatně.


b) prémiová nafta

Ve vazbě na vývoj vozového parku osobních dieselů (moderní vstřikovací systémy Common Rail,vysoké vstřikovací tlaky ) kladou výrobci automobilů se vznětovým motorem vysoké nároky i na užitné vlastnosti nafty. Do této kategorie patří i Váš automobil Toyota.
Proto byla vyvinuta nová kvalita nafty s cetanovým číslem 60 . Prémiová nově vyvinutá motorová nafta je prodávána pod obchodním názvem VERVA Diesel dnes na celkem 185 čerpacích stanicích.
Proto pro stoupající podíl moderních dieselových automobilů na domácím trhu a požadavky automobilového zásadně nabízíme 2druhy nafty.

Nově formulovaná VERVA diesel je novinkou na českém trhu a je na daleko vyšší kvalitativní úrovni. Tato nafta má velmi dobré užitné vlastnosti díky vysokému cetanovému číslu , které je 60 jednotek.
Komerční dodávky prémiové nafty v parametru cetanového čísla se pohybují od 59 jednotek do 62 jednotek. Také proto celá řada značkových servisů doporučuje svým zákazníkům čerpat aditivované nafty.
Samozřejmě i tato prémiová nafta je nadstandardně aditivovaná k zajištění dalších důležitých vlastností jako mazivost, ochrana proti korozi, snížená pěnivost a detergentní schopnosti dále je zde zvýšená oxidační stabilita z důvodů povinnosti přimíchávat biosložku. Do této nafty, která je komplexně aditivovaná není potřeba doplńovat žádný další individuální aditiva.

c) k pěnivosti motorových naft sděluji:

motorové nafty z ohledem na uhlovodíkovou skladbu mají při čerpání větší či menší sklon k pěnění . Při přídavku bisložek (který je dnes povinný do 7%) je pěnění ještě vyšší. Čisté bionafty (100% metylestery mastných kyselin) pění mnohem více .
Naše společnost proto přidává proti pěnivostní přísady. U prémiové nafty je pěnivost velmi nízká, při laboratorní zkoušce pěna zmizí do 15 sekund. (12 až 17 sekund dosahují pěnivost špičkové nafty v Evropě ).

Vážený pane XY, jednoznačně zastávám názor čerpat pouze kvalitní nebo značkové nafty. V této souvislosti ve stanovisku ještě uvádím náš systém kontroly jakosti prodávaných paliv na čerpacích stanicích a péči jakou věnujeme palivům: (odkalování ,čištění nádrží, udržba stojanů ,filtrů atd.)

d) celý systém prodeje motorových paliv v naší síti a související služby je certifikován mezinárodní společností Lloyd´s Register Quality Assurance podle standardů managmentu jakosti (ISO 9001), environmentu (ISO 14001) a bezpečnosti a ochrany zdraví (OHSAS 18001).

e) naše společnost pracuje v dobrovolném systému " Pečet´kvality" to reprezentuje pravidelné kontroly paliv na čerpacích stanicích, audit o řádnou péči i kontrolu technolgii na ČS (čištění nádrží, odkalování) a nákupu z prověřených zdrojů-pouze z rafinerií . Kontrolu paliv provádí nezávislá akreditovaná laboratoř Ústav paliv a maziv -ročně nám odebere cca 1800 vzorků paliv . Pokud je vše v pořádku je na výdejním stojanu vylepena"Pečetˇkvality". Paliva aditivujeme a nakupujeme pouze od rafinerií, kde je moderní technologie a záruka vysoké kvality.

f) naše společnost zveřejňuje na svých webových stránkách i výsledky státních kontrol kvality prováděných ČOI. (Testy ČOI).

Zatím všechny kontroly v 1. pololetí a 2. pololetí 2011 motorových naft jsou v pořádku, všechny kontrolované parmetry vyhovují normě .
Mimo testů zveřejňujeme zde i názory zákaznků na naše paliva.
Současně Vás informuji , že Svět motorů provedl nezávislý test nadstandardních vlastností dieselových paliv , kde Verva diesel byla odborně hodnocena z více pohledů motoristickým časopisem .
...

- - - - - - - - - -
Doufám, že jste se dozvěděli něco víc, stejně jako já.
Ohledně zimních vlastností nafty - opět dost rozepsané a od Benziny je ve vláknu http://www.toyotaklub.cz/forum/viewtopic.php?t=17128 (NAFTA a ZIMA)
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
boker
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: pon 15.12.2008, 22:26

Orlen Verva vrs.Benzina Verva

Příspěvek od boker »

Dobry den, bydlim u Ceskeho Tesina a kousek za hranici na stanici Orlen prodavaji Vervu On (nafta) , na ktere se usetri minimalne 5 kc za litr. Zarazi mne, ze ma 55 cetanu oproti 60 na Benzine... Nemate nejake info, proc to tak je? Vzdyt jde o jednoho majitele... Jednou jsem na Orlenu nabral a avik rozdil nepoznal... (bral jsem jinak Vervu v cesku..)
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

Verva v Polsku má opravdu jen 55 cetanů - oficiálně na stránkách Orlenu.PL.
Důvod proč je v Čechách 60 cetanů? Osobně ho neznám, ale mám pocit, že to chtěli vyzkoušet, případně poláci asi nemají takové nároky :-D
Nebo také, že v Čechách se dá sehnat 55 cetanů jako prémiové palivo u některých č.s. a tak by 55 cetanů Verva v Čechách byla zbytečně v souboji s ostatními. Takto je sama ... a nebo chtěli přinést něco podobného jako v Německu ... kdo ví :-D
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
boker
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: pon 15.12.2008, 22:26

verva polsko

Příspěvek od boker »

Pratele za posledni rok a pul jsem jezdil pouze ceskou Vervu (30 000 km) ale nyni se mi zda, ze muj Avik na polske Verve nejak ozil...Moc to nechapu, ale dnes po ujeti 400 km, jsem si vsiml, ze si v kopcich pred Banskou Bystricou mohu dovolit vice nez drive...Ale abych se priznal, nerozumim tomu, jak je to mozne...Hned jsem si zajel nacepovat plnou a skoro 300 kc v kapse...snad to nenasypu nejakemu servisakovi za opravu diky nekvalitni nafte, ale snad jde Orlenu verit...
Uživatelský avatar
Martin_HnN
Manager Týmu
Příspěvky: 343
Registrován: čtv 15.07.2010, 11:29
Bydliště: Liberecko

Příspěvek od Martin_HnN »

A pridavas aditiva?
Podle toho co jsem cetl je nevhodne aditivovat paliva s vyssim cetanovy cislem. Pry standardni CR motory jsou delany pro nizsi cetanove cislo a nedokazi vyuzit potencial vice cetanu ....
Takze aditivovat Vervu-60 neni vhodne aditivovat. Jestli je vhodne aditivovat 55 cetanu - nevim ... ale treba top-Q ma dle mne urcite vyznam ...
Corolla Verso 2007 / 2,2 D-4D 100 kW
boker
Člen Týmu
Příspěvky: 36
Registrován: pon 15.12.2008, 22:26

Příspěvek od boker »

neaditivuji, jezdim cistou Vervu...
nafta
Člen Týmu
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 11.02.2010, 15:56

polská verva

Příspěvek od nafta »

Pracuji na polských hranicích (Č.T.) a proto je snad mou povinností tankovat v PL. Tankuji Vervu již přes rok a zatím OK, i když ta poslední várka a první mrazíky, no nevím. Na prvních 10 km ty zvuky v mém Avensis 2007(D4D 2L-CR) jsou nezvyklé, ale asi jsem si přes léto odvyknul.
V posledních měsících se enormně zvýšil pohyb cisteren s řepkovým olejem nebo taky s bioseparem, kterým se nafta "dořeďuje". Můžeme jen doufat, že ta naše pumpa je čistá a že si pronajimatel občas trošku "nepřihne".
Benzina je taková jistota, ale já ve svém okolí Plus-ku nemám. V dokladech má však VERVA a TOPQ úplně stejné hodnoty - i cetanové číslo 55. Vervu dělá údajně až pumpař na pumpě přidáním aditiva při vyskladnění.

Tankoval jsem Shell a skončil jsem v servisu (výměna EGR ventilu a varovné hodnoty palivového systému!).
Uvítal bych, kdyby někdo věděl něco o kvalitě a bezpečnosti přepravy na pumpy polského ORLENu. Jestli je to jako Benzina - ti to mají promakané.

Píšte přátelé
avensis combi T25,2007, diesel 93KW
Uživatelský avatar
destabilizator
Manager Týmu
Příspěvky: 458
Registrován: stř 17.08.2011, 18:39
Bydliště: Praha / Jablonec nad Jizerou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od destabilizator »

Natankoval jsem do sve 7gen TS benzin OMW Carrera 100 a jsem docela happy. Citelne se motor chova lepe v nizsich otackach a na pul nadrze jsem ujel asi 320km, v cemz byla i 1,5h vicemene nejedouci kolona. Oproti N95 ujedu na celou nadrz cca o 100-150km vice a to uz se mi vyplati. Wrrooum.
(¨ `v´ ¨)
.`·.¸.·´
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ Toyota Celica T23 TS Lambo Style Door
You know you own Celica when you roll into lift and have to say to the passengers SORRY I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME MY ENGINE IS.
Uživatelský avatar
saab
Věčnej rejpal
Příspěvky: 807
Registrován: úte 30.11.2004, 13:24
Bydliště: Brno

Příspěvek od saab »

Smutná zpráva, doteď byly k sehnání 2 nafty bez bio složek a to OMV MaxxMotion Diesel a BP UltimateDiesel (v Německu Aral). Jak jsem teď zjistil, tak už je jenom jedna a to BP UltimateDiesel (aspoň doufám), OMV začala do nafty dávat biosložku HVO. Snad to bude jen v té zimní (do -35) a v létě se vrátí ke klasice.

Die innovative Biokomponente auf der Basis hydrierter Pflanzenöle (HVO) weist im Vergleich zur herkömmlichen Biokomponente (FAME) lt. Renewable Energy Directive der EU bis zu 42 % geringere O2-Emissionen auf. Die hohe Cetanzahl führt zu einer kürzeren Zündverzugszeit und damit zu einem vollständigeren Verbrennungsvorgang und einem niedrigeren Zylinderdruck. Die Folge: Der Motor läuft glatt und leise.

http://www.omv.at/SecurityServlet/secur ... =wps.vp.at
Avensis Combi 2.0 D-4D 85kW (11/2004)
Obrázek
marv1
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: stř 18.01.2012, 18:00

Příspěvek od marv1 »

saab píše:Smutná zpráva, doteď byly k sehnání 2 nafty bez bio složek a to OMV MaxxMotion Diesel a BP UltimateDiesel (v Německu Aral). Jak jsem teď zjistil, tak už je jenom jedna a to BP UltimateDiesel (aspoň doufám), OMV začala do nafty dávat biosložku HVO. Snad to bude jen v té zimní (do -35) a v létě se vrátí ke klasice.
Biosložka HVO byla v Maxxmotionu už od začátku co ho v rakousku začali nabízet (jaro 2011). V Aral/BP Ultimate dieselu je HVO taktéž, minimálně od roku 2009 (dle produktového listu). Je to právě jeden ze zdrojů vysokého cetanového čísla u obou paliv.

Český Maxxmotion je podle tvrzení OMV identický jako rakouský, ale ještě jsem ho nezkoušel. S rakouským mám pozitivní zkušenosti - zdá se lepší než Verva, zkoušeno na 2 autech. Zatím moje nejlepší nafta. S Ultimate dieselem jsem zatím neměl tu čest.
Uživatelský avatar
saab
Věčnej rejpal
Příspěvky: 807
Registrován: úte 30.11.2004, 13:24
Bydliště: Brno

Příspěvek od saab »

marv1 píše:Biosložka HVO byla v Maxxmotionu už od začátku co ho v rakousku začali nabízet (jaro 2011). V Aral/BP Ultimate dieselu je HVO taktéž, minimálně od roku 2009 (dle produktového listu). Je to právě jeden ze zdrojů vysokého cetanového čísla u obou paliv.

Český Maxxmotion je podle tvrzení OMV identický jako rakouský, ale ještě jsem ho nezkoušel. S rakouským mám pozitivní zkušenosti - zdá se lepší než Verva, zkoušeno na 2 autech. Zatím moje nejlepší nafta. S Ultimate dieselem jsem zatím neměl tu čest.
Takže když se OMV a BP chvástali, že neobsahují biosračky, tak tím mysleli jen FAME ? :( Hmm, jen doufám, že HVO nedegraduje jako FAME.

BP Ultimate Diesel je lepší než OMV MaxxMotion Diesel (rakouský), protože má asi víc cetanů, takže líp táhne a jede (pocitově).
Avensis Combi 2.0 D-4D 85kW (11/2004)
Obrázek
Uživatelský avatar
Gabo
Řidič
Příspěvky: 277
Registrován: stř 31.05.2006, 15:17

Příspěvek od Gabo »

Ja tankujem normalnu naftu (na OMV) a pridavam VIF.
Toyota Auris TS Hybrid 2016
Uživatelský avatar
saab
Věčnej rejpal
Příspěvky: 807
Registrován: úte 30.11.2004, 13:24
Bydliště: Brno

Příspěvek od saab »

Tak HVO by nemělo degradovat jako FAME, teda jestli se dá výrobcům věřit, viz.

Hydrotreated vegetable oils (HVO) do not have the detrimental effects of ester-type biodiesel fuels, such as increased NOx emission, deposit formation, storage stability problems, more rapid aging of engine oil or poor cold properties. HVOs are straight chain paraffinic hydrocarbons that are free of aromatics, oxygen and sulfur and have high cetane numbers.

http://www.biofuelstp.eu/biodiesel.html
Avensis Combi 2.0 D-4D 85kW (11/2004)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Palivo“