E10 - Bioetanol v benzine

vše ohledně modelové řady Avensis
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od jarson »

GammaR - viem, viem ...ibaze od dnes uz je toto historia. 95- lacnejsiu vo verzii e5 uz podobne ako u nas mat nebudete. A ano, ostava nam len par premioviek za vyssiu cenu. Ale zvyknes si. Mam vyskusane.
Inak jednorazovo to auto nezabije. Ak ides napr. na cestu, kde to cele za pol dne zase spalis, kludne taku nadrz sem tam prezije. Ja viem , ide ( aj) o naklady, zial...
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od GammaRay »

Jarson: vím, vím, myslel jsem, že právě teď je u N95 ještě 5%, ale s novým závozem se to v řádu dní změní :-)
Jak zmiňuješ to s tím okamžitým spálením, tak to je zajímavá myšlenka. V čem jsou vlastně rizika toho většího obsahu biolihu? Že to rozleptává gumová těsnění, že jo? A máš tedy dojem, že krátké působení nevadí? :?:
Nezpochybňuji to, jen se ptám :-)
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od jarson »

Tak nejak to chapem ja ....kazdopadne si myslim, ze velmi kratka expozicia by nemala mat fatalne nasledky. Uvedomme si, ze su ludia , ktori absolutne neriesia taketo veci. Auto je pre nich predmet a nezaujma ich co sa deje pod kapotou. Tankuju a jazdia aj na e10. Ano, ktovie ako dlho kym sa nieco...ale nie je to tak ako ked das benzin do diesla. Tu myslim je problem v dlhodobom pouzivani, resp. v dlhsom stati. Priklady zahradnej techniky a znicenych tesneniach a upchatych tryskach karburatorov...u aut problemy s cerpadlami paliva a vedeniami paliva.... Motorky po sezonnych odstavkach....Suvisi to s kratkou skladovatelnostou e10 ( uvadzaju 1 mesiac). Ethanol okrem ineho viaze vodu a to je tiez jeden z hlavnych problemov. Na druhej strane su to auta , nie anglicke plnokrvniky, ktore sa zduju, ked zozeru jeden zapareny stvorlistok. Ista " blbovzdornost" tu je.
Inak aj moje druhe auto aj ked e10 moze , malo s nim problem. Po 2 1/2 mesacnom odstaveni ( bol som v nemocnici) a naslednom prvom starte to neslo a svietila kontrolka motora. Po natankovani cerstveho bolo po probleme.
Takze ak to zhrniem - podla mna , ak nemam moznost vyberu, alebo proste kvoli cene premiovku v danej chvili jechcem a mam pred sebou dlhsiu cestu , resp viem, ze palivo nebude v nadrzi nějaký dlhsi cas, tak vtedy by som kludne vzal aj e10. Osobne ale ak na vyber mam, vezmem etbe. Nepotrebujem aby sa mi niekde vyskytol unik paliva na uz tak 32-rocnych tesneniach palivoveho systemu. Ako sa hovori, naco ist problemom naproti
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od GammaRay »

To Jarson: všemu rozumím, děkuji za všechny informace :-)
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od GammaRay »

Přesto bych si dovolil se vrátit k mé původní otázce :)
Vzhledem k tomu, že Čepro dlouhou dobu uchovává státní hmotné rezervy pohonných hmot, tak lze tedy chápat, že v běžném Naturalu 95 používají něco jako ono ETBE?
Dle jejich vyjádření v tom článku
( připomínám: https://auto-mania.cz/od-ledna-bude-na- ... jen-nekde/ )
by jejich palivo mělo být déle uskladnitelné.
Otázka je jen jak je to s agresivitou vůči gumovým těsněním.
Dokáže na tohle někdo odpovědět? :-) Díky.
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od biscuit »

Něco času uteklo... Jak se k tomu teď kdo (prakticky) stavíte? Čerpáte víceoktany? Jen s ETBE?

Varianta EuroOilu pro mě moc nedává smysl. Za prvé mám jen jednu čerpačku relativně v dosahu (i když jiným směrem než obvykle jezdím) a hlavně i podle těch dat, které appka ukazuje jsou pořád přes 7 %, což tam už dávat za žádnou cenu nechci.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od GammaRay »

Zatím to řeším tankování u EuroOilu v Ústí nad Labem, kam občas jedu, protože aplikace "EuroOil Srdcovka" tam dlouhodobě hlásí 0%. Třeba v Kadani vždy nějaká příměs je, momentálně 8%. Jo a ještě jsem vlastně tankoval v Lounech, také 0%. Pokud i tyto čerpačky budou mít někdy přes "magických" 5%, tak zvažuju tankovat N98 u TankOno, kde mají u N98 na stojanu E5. I když v minulosti jsem měl občas po tankováni u TankOno potíže se škubáním motoru a jednou dost velké. Nějakou dobu mi trvalo než jsem přišel na to, že škubání má souvislost s tankováním u TankOno. Měl jsem za to, že to bude chtít vyměnit originál zapalovací kabely (neskutečné, co vydrží) atd. Pak jednou mě napadlo, že problém by mohl být v palivu, začal jsem tankovat jinde a ejhle - škubání přestalo.
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od biscuit »

Ahoj. Dík za rychlou reakci. No EuroOil je v Praze tristní a postrádá vlastně smysl ho řešit. Všechno 8 % biolihu a jediná čerpačka má vůbec benzín s malým obsahem lihu, ale to je nějaké prémiové palivo za nesmyslnej peníz a daleko ode mě.

Možná teda začnu postupně zkoušet různý 98 s ETBE, nebo nižším poměrem etanolu. Tank Ono mám blízko a tankujeme tam tudíž pravidelně a nikdy žádný problém s palivem. Ani nemůžu říct, že by mi auto někde po natankování něčeho jiného jelo nějak znatelě jinak a to mluvím vlastně o všech čtyřech autech, i když samozřejmě vztaženě ke konci tohoto roku. Ale jsme od sebe dost daleko a bůhví jak to dělají s distribucí a plněním zásobníků - třeba je tady u nás v Praze palivo z nějakého jiného kanálu... Když vidím ten rozdíl u EuroOil, nedivil bych se.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
GammaRay
Věčnej rejpal
Příspěvky: 596
Registrován: úte 01.09.2009, 19:09
Bydliště: Most

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od GammaRay »

Také děkuji za rychlou reakci :-) U TankOno jsem tankoval dlouhé roky a nikdy nebyl problém, ale tehdy (už je to několik let zpátky) se bohužel ty problémy objevily a od té doby tam netankuji. Je ale dost možné, že to bylo jen v tom období a teď by to bylo zase v pohodě. Tehdy to škubání a cukání bylo opravdu markantní. Jednou jsem málem ani nepřejel Krušné hory :-).A jednomu známému to nejelo vůbec a takový ten jemný sací koš u palivvéhoí čerpadla měl úplně zalepený snad nějakým TankOňáckým mazutem či co. Hrozné zážitky.
Ale budu věřit, že ten N98 u nich bude z lepších zdrojů a když bude nouze, tak zkusím tankovat pak tam. Ale zatím EuroOil Srdcovka nabízí i čerpačky s 0%, tak je zatím čas :-)
Carina E T19 2,0 liftback 1997
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od biscuit »

Tak nám přeju, abychom si ty naše starý spolehlivý a nenáročný káry mohli dál vesele užívat a nestavěl se nám při jejich užívání do cesty špatnej benzín ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: E10 - Bioetanol v benzine

Příspěvek od jarson »

On ani ten ETBE asi jebude celkom " bez pihy".
Odlozil som Carinku v 11/23 k zimnemu spanku. Teraz , kedze vlastne nie je ziadna zima, som ukecal manzelku, ze ju treba vyvencit. Pred ulozenim dostala evo100 s ETBE a este aj kapku millersa ako poistku ( aditivum + stabilizator paliva). No....akoze startlo to na šup, aj to ide. Ale bolo to lenive jak stary somár. Tam kde inokedy mierny kopec 100/hod na 5. som podradoval za 4. aby som to dorovnal.
A pohodovka po rovine, tam kde inokedy drzala potichučky 110 sa to pri rovnakom plyne vlieklo 90.
Ano , stary benzin...ale 3 mesiace??? To som predtym nikdy nezaznamenal. Uz som zacal dumat, co sa asi deje, ale po dotankovani cerstveho to nahle ozilo a je to tam kde predtym. Teda myslim, ze pachatel bol odhaleny. No , prekvapilo ma to. Zvlast kvoli skusenosti, ked som este z predoslej Cariny , ktora stala 3 roky!!! ( Slovom tri roky) , benzin z vypustenej nadrze pouzil do tejto a naopak to islo lepsie nez s tym co bol prave v nadrzi. Je pravda, ze ten trojrocny bol este stary 95 - ka.
Takze ok, ETBE je fajn oproti ethanolu, ale treba si uvedomit, ze je to iba " menšie zlo". A este dodam , ze za tepla to obcas dlhsie startuje. Predpokladam pančuška v nadrzi na cerpadle tiez asi dostala svoje a bude pridusena.
Ale na to teraz dlabem, mozno ked bude teplejsie ...
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Avensis“