ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

vše ohledně modelové řady Avensis
Odpovědět
pepazdepa
Člen Týmu
Příspěvky: 13
Registrován: úte 15.08.2017, 18:08

Re: ubývá kapalina z expanzky

Příspěvek od pepazdepa »

Mně se teď ztráta 0,5l chladící kapaliny na 2000km projevila taky. Bublinkování v expanzce a blocker test indikoval mírnou změnu odstínu modré testovací kapaliny na přítomnost CO2 - ještě to nebylo žluté - technik říkal zatím jen podfouknuté těsnění.
Nechce se mi absolvovat celou GO motoru, sice mám najeto 270000, ale vesměs dálnice a na tom motoru je to vidět, minimální usazeniny, kultivovaný chod a pěný zvuk, výkon a dobrý spotřeba, dosud nebral ani vodu ani olej. Nyní je cítít že více hřeje, nicméně systém to na 88 stupnu uchladí.
Stačilo by jen sejmout hlavu a vyměnit to těsnění, za předpokladu že hlava bude rovná? Má smysl motor nechat vytahovat s GO, přebrusem, ventily, guferami atd. Cím víc člověk do toho vrtá, tím to bývá horší. S ohledem na zbytkovou cenu vozu..
sebo01 píše:Tiež som to riešil pri 300 tisic. Začalo podfukovať a tlačilo vodu von z expanzky. Po výmene tesnenia všetko ok. Neviem či sa tomu dá nejako predísť, ale určite neprospieva tlačiť auto za studena... to mu uškodí asi najviac a s tými vstrekovačmi, no neviem čo je na tom pravdy.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1939
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od slabostka »

Načo GO motora keď je chyba v tesnení - tesnenie sa vymení, hlava sa skontroluje popr. zrovná a to je všetko. Len čím dlhšie čakáš tým horšie to nakoniec skončí. Plyn do chladiačky rovná sa vzduchové kapsy rovná sa zlé chladenie aj keď len lokálne...
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
cyril
Manager Týmu
Příspěvky: 341
Registrován: sob 01.10.2016, 18:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od cyril »

Hlavně pozor na blok motoru je též hlinikovej hrozí zkroucení lze předejít pouze za předpokladu včasné výměny těsnění a hlavně neuvařit motor.
Toyota avensis 2,2 d cat 130kw průměrná spotřeba 7.6L-8,5L
Fiat punto 1,2 44kw průměrná spotřeba 6.4L
Uživatelský avatar
Čiko7
Člen Týmu
Příspěvky: 11
Registrován: úte 29.09.2015, 18:40
Bydliště: Havířov

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od Čiko7 »

Zdravím pánové.
Také se přidám do skupiny, která má problém s úbytkem chladící kapaliny.
Mám RAV 4 2.2 D-Cat 130kW.
Začala se mi ztrácet chladící kapalina. Expanzní nádobka je čistá, bez usazenin.kapalina nezabarvená, neznečištěná.
Víčko na olej je bez známek příměsy vody.
Teplota motoru po zahřátí na provozní teplotu drží stabilně. Občas se projeví, že mi přestane fungovat topení, topí, netopí. Voda asi utíká přes ten čuramend u víčka v exp. nádobce. Mám to tam postříkané.

V pondělí jedu na swervis, kde se to zkusí natlakovat, odvzdušnit... Pokud se chyba nenajde, tak asi hlava dolů.

No nejsem z toho nadšen. Najeto 126tis. Mám auto z bazaru, před tím 1 majitel v DE. Km sedí, dle internetového dohledání.

Dám pak info, co s tím bylo, bude dál.
Uživatelský avatar
Patrick
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: úte 17.05.2016, 17:48
Bydliště: Praha

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od Patrick »

Zdravím všechny přítomné,

dlouho to tu asi nebylo, ale chci se zeptat všech ke špatnému těsnění. U mého Avensise si nejsem jistý, zda ho mám také špatné, ale čeho si všímám, tak když jede delší trasu a v kopcích nebo při předjíždění držím motor pod plynem, tak vždy z přepadu jde trošku vody ven. Zatím během cca 3 tis km, nebylo potřeba nějak dolévat. Při klidné jízdě přepad suchý. Voda se očividně zdá být čistá, víčo oleje také.
Studené/teplé starty jsou OK. Spotřeba oleje nijak viditelná.

Nyní se nabízí otázka: Prosím ty, kdo měnili těsnění pod hlavou, tak přepadová hadička je již suchá nebo se také stává, že jde chladička ven?

Prozatím si optimisticky říkám, že každé auto pod plynem by tohle dělalo, zvětšuje se objem a u Avensisů jde voda ven....

Co myslíte?


Nechal jsem si nacenit opravu a 27 tis. Kč.


To se mi opravdu vůbec nehodí. Zejména, když to není 100%? jiné příznaky to nemá :( :roll:
Avensis T25 Combi, 2007 D4-D 93 Kw
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od jarson »

nemenil som, nemam tento motor. Ale len tak vseobecne. Skor ako sa spustí panika s prdnutým tesnením:
za normálnych okolností sa kvapalina vytlačí von z expanzky len v prípade, ak je jej vela. Inak len putuje do motora a von , tam a späť , podla teploty kvapaliny a tlaku/podtlaku v sústave. Preto tam expanzka je. Vela kvapaliny môže vtedy ak je nesprávne doplnená. Preto by sa mala doplnat na vychladnutom motore a len po rysku max. Zdanlivo velký priestor nad ryskou je k dispozícii práve pre prípad pretlaku.
Iné okolnosti , ktorévytlačenie z expanzky možu sposobit m- velký resp. väčší než prípustný pretlak v sústave alebo porucha tlakových uzáverov.
A, Bud to vrie ( nechladí poriadne, prehrieva sa ... - vadný termostat, vetrák, zanesený chladič...nie tento prípad myslím si
B, Bud je vadné viečko chladiča ( alebo aj expanzky - neviem ako je tu konkretne riesene)-urcitý pretlak v sustave je nutný - posúva sa tým bod varu - býva na viecku chladica napísaný ( napr. 0,9MP alebo aj KPa u subaru, alebo len číslo). Ak je ventil vo viečku chybný može sa toto diať. Platí aj vtedy ak je použité viečko s ventilom na iný , než predpísaný tlak.
Tejto možnosti dávam najviac šancí v tomto prípade.
C, Alebo to tlakuje niekde v motore....teda to co sa tu vlastne v kuse rieši, ale v takomto prípade je vždy stopa po splodinách v kvapaline prítomná. Servis vie aj na pohlad cistú kvapalinu otestovat. Skus a budes mat istotu. Totiž ak uniká cez tesnenie hlavy do valca , tak sa de facto spaluje. Kašlať na nu, akurat trochu zadymí, ale ovela horsie je , že ako známo, kvapalina nie je stlacitelná a ani omylom nemaže , naopak narusuje olejový film...domysli si blízku buducnost takehoto motora. Na oleji to v prvých fázach nemusis hned poznat, najmä ak sa jazdí vela a dlhsie trasy. Neskor ale už ano.
D, krátkodobé extrémne velké zaťaženie motora v kombinácii napríklad s vysokou teplotou okolia a podobne extremy sposobené náročnou prevádzkou, kde vznikne nasledný krátkodoby nárast tlaku, ktorý ale súvisí práve s týmto zatažením... vcelku sa s tým počíta. Vsak preto tam ta prepadova hadička je. Na druhej strane, obycajne predbiehanie alebo kopec ( ak to nie su preteky do vrchu), by mala normálne navrhnutá sústava , ak inak bez poruchy , ustát bez toho aby ti tlak stupol natolko, že si odpluje.

Myslim, že by si mohol urobiť test na prítomnost spalín v kvapaline. Potom budes mudrejší. Mohlol by si aj test tesnosti, ale kedže sa to robí práve cez aplikátor, co sa montuje namiesto viecka na chladic, tak vlastne o svojom viečku- ci je ok, nic nezistiš. Asi vymeniť jedine.Tak nejak preventívne.
Ak vsetko toto bude ok, potom je až na rade bohužial hlava...prejavy žial zodpovedaju - vysoké zataženie a tlakovanie, normálne zataženie - ok.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
Patrick
Člen Týmu
Příspěvky: 67
Registrován: úte 17.05.2016, 17:48
Bydliště: Praha

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od Patrick »

Dekuji za obecne info. V Toyote tedy dokazou zjistit z chladicky, zda je tam i olej ano? Dle zkusenosti ostatnich vlastniku techto aut evidentne trpi na tesneni i 2.0 stejne, mozna mene jako 2.2. Skoda. Kdyby to aspon nebylo tak drahe :/. Nevim, zda zkusit vymenit jen vicko expanzky, zda to ma smysl.
Avensis T25 Combi, 2007 D4-D 93 Kw
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od jarson »

ani nie tak olej ako stopy splodín
Ale inak....je nam všetkým dúfam jasne, že internetové múdro bez toho aby sme motor videli, je len spekulácia. Ano? Je to ako ked babky pred samoobsluhov riešia ktorá tabletka je na ktoru chorobu najlepšia , lebo tej pomohlo toto a tej zase iné.....
...takže , preto si myslim, že než začne clovek utrácať peniaze a čas vo velkom , mal by skusit najprv riešiť problemy bežné a menšie. Tak by sme postupovali pri motore ktoromkolvek inom, že? A nielen u motorov, proste v bežnom živote.
Lenže rozmýšlame inak ... tu predsa ide o chronický problém a je pravdepodobne, že to mam aj ja.....Chapem, že tu sme chtiac nechtiac už ovplyvnení tým , že vieme o konštrukcnom probléme tejto motorovej rady , lenže podla mna práve to nam znemožnuje pozriet sa na vec bez predsudkov. Keby si mal tento problem pri inom motore, tiež by ste hned vypustil 27 tisíc? Tým určite nechcem radit, aby si menil vsetko zaradom, to urcite nie. Len prever najprv jednoduchsie možnosti a ked zistis , že tam chyba nie je , postupuj dalej. Možno u toho tesnenia nakoniec skončíš, ale možno aj nie.
Kolko stojí viečko chladica alebo expanzky? 300? neviem, len tipujem. Navyse , netvrdím , že je to trefa do cierneho . Len prvá možnosť.
Teoretizovanim na fóre sa to neopraví. Najprv servis ( a nemusí byt hned toyota- akýkolvek normálny), potom sa uvidí. A kludne skus to dat pozriet aj viacerým.
Ako sa vraví, lekár radí, ja sa rozhodujem. Som stara skola a takto rozmýslam. To je vsetko. Nie som jasnovidec, ani nemam patent na rozum. Nikomu nevnucujem svoj názor. Každy nech sa rozhodne sam.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
John Barley
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: pon 11.02.2019, 20:55

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od John Barley »

Ahoj, jezdím "nově" Avensis T25 1.8 VVTi. Po výměně chladící kapaliny (neorigo v neaut. servise) a ujetí cca 500km jsem včera pozoroval úbytek ze středu expanzky až pod rysku minima. Před výměnou nevím, protože jsem se na ni nezaměřoval a ujel s autem od koupě do servisu jen 400km. Kapalinu jsem včera dolil na střed expanzky (pak ujeto 40km). Sleduju vždy za studena, na stejném místě. Dnes jsem zkusil auto jízdou zahřát, nikde nic, potom další jízda - kopec a jsou vidět cákance kapaliny na krytech sání - směrem od expanzky. Expanzka je v místě přepadu zdatně "olepená" zaschlým bílým prachem - což předpokládám je chl.k. Kapalina v expanzce po zahřátí stoupla cca o 1cm (to je ok). Řešil někdo z Vás tyto problémy na benzínovém motoru? Zatím jsem zde viděl příspěvky vždy jen okolo pověstných naft..
Jaký byste doporučili postup kontrol? I po zahřátí jsem se díval po hadicích, kam jsem došáhl, ale nic jsem neobjevil. Je možné, že by systém někde "držel vzduch" a projevilo se to po delší době?

Děkuju za tipy a rady.
Toyota Avensis Kombi 1,8 VVTi, 2006 FL
Uživatelský avatar
cyril
Manager Týmu
Příspěvky: 341
Registrován: sob 01.10.2016, 18:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od cyril »

To máš jedno, nafta nebo benzin příznaky jsou stejné tlakování do expanzní nádržky.Výhoda u benzinu je lepší přístup k těsnění levnější práce.Pokud to chceš detailně zkontrolovat auto zahřej na provozní teplotu,pak sáhni na hadici k chladiči a zkontroluj zda je měkká poddajná pokud je je to ok. Pokud je tvrdá nepoddajná těsnění pod hlavou.
Toyota avensis 2,2 d cat 130kw průměrná spotřeba 7.6L-8,5L
Fiat punto 1,2 44kw průměrná spotřeba 6.4L
Uživatelský avatar
John Barley
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: pon 11.02.2019, 20:55

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od John Barley »

Cyrile díky za tip, už jsem to zde někde četl. Vím, že se to může týkat i benzíňáku, ale přece jen tu takových zpráv k vidění není. Hadice je poddajná(za studena i za tepla), kdybych trochu zabral zmáčknu jí stěny k sobě..Dnes ujeto 100km okreskama a vypadá to na úbytek cca 1cm z expanzky(srovnával jsem rysku za studena i tepla na začátku a na konci jízdy/s odstupem hodin..) Zítra si to zkusím po jízdě ještě jednou prohlédnout, ale co jiného může způsobit únik přepadem než vysoký tlak? Jaký může být jeho zdroj - vysoká teplota chl.k. (vadný termostat?, na budíkách se tváří teplota OK) nebo podfouknuté těsnění. Jsou i další možnosti? Budu rád za konkrétní rady na co se podívat.
Toyota Avensis Kombi 1,8 VVTi, 2006 FL
awe_cz
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 23.02.2008, 01:50
Bydliště: Praha

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od awe_cz »

John Barley píše:Jsou i další možnosti? Budu rád za konkrétní rady na co se podívat.
Klidne muzes mit vymackanou pruzinu/tesneni ve vicku...
Avensis T25, 2.2 DCAT, wagon, 2007 Obrázek
Uživatelský avatar
John Barley
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: pon 11.02.2019, 20:55

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od John Barley »

awe_cz píše:Klidne muzes mit vymackanou pruzinu/tesneni ve vicku...
awe_cz děkuju za tip. Zkontroloval jsem víčko a nezdál se mi podtlakový ventil - byl volně se pohybující (čekal jsem slabou pružinku). Koupil jsem náhradu, zjistil, že podtlakový ventil je volně od novoty. Nicméně jsem víčko vyměnil a po dnešních cca 60km není vidět žádný cákanec, takže byla asi unavená přetlaková pružina.. Expanzku si budu hlídat a snad je to ok. Ještě jednou díky..
Toyota Avensis Kombi 1,8 VVTi, 2006 FL
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od jarson »

presne o tom som pisal v 7. prispevku nad týmto tvojim.
Ludia , čitate to tu vobec?
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
John Barley
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: pon 11.02.2019, 20:55

Re: ubývá kapalina z expanzky, těsnění pod hlavou atd.

Příspěvek od John Barley »

Jarsone četl jsem celé vlákno a nejen toto. Ne všechno člověku dojde hned. Byla to "slepota", protože jsem hledal něco složitějšího. Příště budu snad pozornější.
Toyota Avensis Kombi 1,8 VVTi, 2006 FL
Odpovědět

Zpět na „Avensis“