Značení ráfků J nebo JJ

Povídání týkající se disků a pneumatik - technika! Bazar je dole v bazaru...
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Značení ráfků J nebo JJ

Příspěvek od Jimmi »

Nevíte někdo, jak je to s ráfky označenými J nebo JJ? Např. 5,5Jx14 nebo 6JJx14....
Myslím si, že J znamená dosedací část matky (šroubu) kuželového tvaru, zatímco JJ má dosedací plochu rovnou a dnes už se asi moc nepoužívá. Potřeboval bych hlavně vědět, jestli na auto s plechovými ráfky J můžu dát litá kola s označením JJ, samozřejmě po výměně matiček. Potom je disk asi vystředěný jenom tou dírou uprostřed, která by měla mít shodný průměr.
Zkoušel jsem se na to tak porůznu ptát, ale nikdo nic neví........
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

ja sem se zatim dozvedel, ze to je typ patice. zeptam se znamyho co prodava kola, ten to urcite bude vedet :)
dira by mela mit shodny nebo vetsi prumer (pouzijou se centrovaci krouzky)
v pripade toyoty na 90% nutnost, protoze toyota ma nejmensi stredovou diru (54mm, VW 57mm, Renault 60mm apod.) a vetsina litaku se dela s velkyma dirama aby sly pouzit na vsech autech (s tema centrovacima krouzkama)
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

prave sem s nim mluvil a oznaceni JJ je nesmyl neboli preklep. takze to kolo bude bud 6Jx14 nebo 6,5Jx14 (napada me, ze nekdo tam napsal znak 1/2 a to se pak nejak prevedlo na J :?: )
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

Teda nechci vypadat jako kverulant, ale já mam doma dvoje kola, který maj na sobě JJ. Jedno je třeba tady.
Je to sice nižší rozlišení ale to 6JJ je tam docela zřetelný.
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

hmm a kdyz to kolo zmeris, jakou ma sirku?
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

Jestli se měří ten rozměr kde sedí pneumatika, tak to odpovídá těm 6".
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

diskuze na autorevue.cz píše:J opravdu značí tvar patky ráfku. Dále se používá JJ a B. Obojí je poměrně běžná záležitost. JJ se používá např. u některých modelů značek Nissan, Mazda, Suzuki, Subaru, Kia, Hyundai, Honda, Toyota - tedy de facto pouze Asijské značky. B je možné potkat také u asiatů ale i u Citroenu, Fiatu, Peugeotu, Škody (Favorit), Renaultu. Existuje také JK, ale to je opravdu vyjímka.

Rozdíly mezi jednotlivými typy jsou jen drobné a rozhodně neexistují pneumatiky pro B nebo pro J, či JJ. Toto značení u disků je pro provozní praxi tedy naprosto postradatelné a nezaslouží si další diskuzi .

Pro upřesnění tzv. "Bezpečnostních profilů bezdušových ráfků" - existují provedení H, H2, FH, FH2, CH, SL... Konkrétní význam opět nemá smysl rozebírat, neboť není pro uživatele o nic více důležitý než tvar patky... Pokud člověk kupuje disk, řekne prodejci jen, že má BMW M6 CSL a on již zjistí, zda tam má mít J nebo JJ s H2 nebo FH2
takze písmeno J udává druh patky pláště/okraje ráfku

PS: budu muset toho znamyho pekne zdrbat :lol:
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Překlep to není určitě, ale jestli to je tvar patky, tak je to údaj dost o ničem.... všechny pneumatiky by snad měly pasovat na oboje....

Měním v tom případě text otázky:
Mohu na auto, až dosud používající plechové disky a matky s kuželovou dosedací plochou, beztrestně dát disky lité s plochou dosedací plochou (teď to zní blbě ale snad to pochopíte :wink: ) za předpokladu správného průměru středové díry......?
Ano, jde o ty disky, co mi nabízel onehdá BRunner, ale možná je to obecný problém. Zalovte prosím v paměti všichni, kdož nějaké lité disky máte - jakou dosedací plochu mají vaše matky (šrouby) a disky?
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
wong
Věčnej rejpal
Příspěvky: 545
Registrován: pon 28.02.2005, 01:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wong »

dosedaci plocha se tyka prece konkretnich disku a sroubu/matek nebo ne?
ja sem teda zatim menil jenom plechace, ale na jaro me cekaji litaky, tak uvidim, ale myslim, ze to nebude problem
crashed :'-( Toyota Carina II 1.6 GL ...prodana
Nissan Primera 1.6 LX (P10)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

To jsem z toho jelen..... že by každej výrobce disků měl své vlastní šrouby..........?
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
Bůvol
Řidič
Příspěvky: 283
Registrován: ned 15.08.2004, 01:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Bůvol »

Chlapi to že je na ráfku označeno JJ je samozřejmě možné protože to označuje vnitřní tvar ráfku ale není to potřebná informace ke koupi ráfků, jinak co se týče matek k ráfkům s dosedací rovnou plochou, některé značky vozů nebo výrobce kol to tak mají nikdo neví proč, ale nejsem jsi jist zdali na starší modely TOYOT lze namontovat tyto matky.
Camry SXV10L
5S-FE
r.v. 7/1994
312.000Km

V období kolem roku 1994
Toyota Celica GT4 ST165
moto.cvok
Navigátor
Příspěvky: 104
Registrován: úte 10.07.2007, 20:36
Bydliště: Černošice
Kontaktovat uživatele:

ajtakrajta

Příspěvek od moto.cvok »

jj - patka pro dušovou pneumatiku neboli tube type
j - patka pro bezdušovou pneumatiku neboli tubeless :wink:
Nikdo po mě prosím nic nechtějte opravdu nic nestíhám děkuji :-)
Uživatelský avatar
Mirosz
Řidič
Příspěvky: 160
Registrován: stř 07.12.2005, 17:58
Bydliště: Třinec/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirosz »

Tak já vám nevím....vždycky jsem měl za to, že "J" udává výšku ráfku (samozřejmě, když disk leží)...
Toyota Carina E, 2.0 16V, 93kW, 1997 -
http://www.thax.nasiti.eu/carina/index.html
Obrázek Optimismus je způsoben nedostatkem informací.
Uživatelský avatar
los fazeros
Navigátor
Příspěvky: 88
Registrován: ned 12.08.2007, 18:33
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od los fazeros »

Mirosz píše:Tak já vám nevím....vždycky jsem měl za to, že "J" udává výšku ráfku (samozřejmě, když disk leží)...
ee,šířku udává to číslo,před tím "J".a "J" nebo "JJ" udává tvar dosedací plochy pneumatiky jek už tu někdo psal...např 6,5J r14 znamená šířka 6,5 palce,průměr 14 palců....a samozřejmě v tom máš i tvar patky pneu.někde sem četl,ze jj se označuje prohloubená patice pro pneu...ale nevim co je na tom pravdy... :shock:
Uživatelský avatar
Mirosz
Řidič
Příspěvky: 160
Registrován: stř 07.12.2005, 17:58
Bydliště: Třinec/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirosz »

los fazeros píše:
Mirosz píše:Tak já vám nevím....vždycky jsem měl za to, že "J" udává výšku ráfku (samozřejmě, když disk leží)...
ee,šířku udává to číslo,před tím "J".a "J" nebo "JJ" udává tvar dosedací plochy pneumatiky jek už tu někdo psal...např 6,5J r14 znamená šířka 6,5 palce,průměr 14 palců....:shock:
No takhle jsem to myslel. Samozřejmě jde o to číslo u "J". Jen jsem se špatně vyjádřil :wink:
Toyota Carina E, 2.0 16V, 93kW, 1997 -
http://www.thax.nasiti.eu/carina/index.html
Obrázek Optimismus je způsoben nedostatkem informací.
Odpovědět

Zpět na „Kola + pneu - technika“