Stránka 1 z 2
Přetaktování ecu
Napsal: stř 19.08.2009, 22:01
od libor12
Takže jako vedlejší produkt při vývoji a programování ecu vznikl projekt přetaktování ecu. Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi,ale smysl všeho je takový donutit jednotku denso pracovat s tím co už do ní ti šikmooci vložili a využít tak její až 20% rezervy se kterou je programovaná pro různé zátěžové podmínky. Pokud by byl zájem je možno vyzkoušet. Montáž i demontáž pokud nebudete spokojeni je zdarma. První takovou vlaštovkou je třeba uživatel "kudl" který má ve svém voze namontovaný simulátor lambda sondy a je velice spokojen. Upozorňuji že se nejedná o žádný chiptuning ani piggy back gizmo. Vše zůstane tak jak je a vše je vratny proces.
Napsal: stř 19.08.2009, 22:53
od AlkyonE10
no a jak je to s emisema a zivotnosti motoru potom? a v cem to vlastne spociva? Jak se to pretaktovani projevuje? Co spotreba?
Napsal: stř 19.08.2009, 23:13
od libor12
Jak jsem již řekl,donutím jednotku jejími vlastními prostředky využít to co normálně leží ladem nebo je využito pouze při akceleraci a v tu chvíli jede motor na max výkon. Jednotky denso mají bohužel tu nevýhodu že nelze u nich jakkoli měnit uložené palivové a předstihove mapy až do protokolu obd2. Jakmile se pedál povolí nebo dosáhne otáček odpovídajících poloze tps jednotka při normálním provozu přepočítá zátěž a jde do úsporného a emisního režimu,ten ovšem neodpovídá maximálnímu výkonu. Samozřejmě něco za něco. Nic neskrývám,spotřeba půjde nahoru. O kolik záleží na řidiči.

se změnou předstihu jdou samozřejmě nahoru emise. Jednotka je programovaná kompromisně. V oblasti ideálního předstihu je nejvíce emisí a tak se nechává taková rezerva aby tyto emisní limity byly dlouhodobě splněny. Otázka montáže je 60-90min času. Demontáž to samé. Při použití simulátoru lambda sondy jdou nastavit takové emise že na stk pro jistotu kontrolují správnou funkci přístroje.

životnost motoru nijak netrpí,pracuje pouze s tím co už má ve své ecu uložené.
přetaktování ecu
Napsal: čtv 20.08.2009, 08:09
od Pavel Liška
Libore tak to je ta úprava co nabízí ta firma z Vrbna?
A to by mě i zajímalo
Napsal: čtv 20.08.2009, 08:17
od aczasa
A to by mě i zajímalo....

Jsem docela kovanej v programování pro PC (C, Java, SQL, .NET.....) a docela si i rozumím s železem.... Máš k tomu nějaký podrobnější popis? Tedy jen toho, co nutíš tu jednotku dělat ty? Je to jen přealgoritmizace výběru pozice na mapě? Je použití simulátoru Lambda sondy opravdu tak bezpečné jak tvrdíš? Protože se mi zdá, že právě dodáváním (falešných) dat řídící jednotce je pověstný ten chiptuning a piggy bags. :.-)))) No, tak ještě jestli třeba děláš simulátor sensoru poměru Palivo/vzduch a k tomu zbytkový vzduch ve spalinách, tak právě zcela "znefunkčňuješ" ECU jako takové ve vztahu k motoru.

)) Ale jak říkám, zajímavé. Docela bych si to rád vyzkoušel.

Re: A to by mě i zajímalo
Napsal: čtv 20.08.2009, 09:48
od libor12
aczasa píše:A to by mě i zajímalo....

Jsem docela kovanej v programování pro PC (C, Java, SQL, .NET.....) a docela si i rozumím s železem.... Máš k tomu nějaký podrobnější popis?
pokud jsi tak kovaný dokážes jistě navrhnout a zkonstruovat takovou věc sám.

schéma neposkytnu,zdarma určitě ne.

ale jsi hodně hodně blízko. Piggy back podstrkava lživé informace jednotce. Tohle nic takového nedělá. Co se simulátoru lambda sondy týká tak ten lze nastavit v rozmezí stechio poměru 12.6-14.7:1 ano v tomto případě se jedna o zkreslení informací pro jednotku,ale v rozmezí naprosto bezpečném. Navíc můžu seřídít podle wblambda sondy. Když chce někdo vyhodit třeba na t23 kat jehož funkci lambda hlídá ideální řešení. To samé když někomu na 4afe odejde lambda learn burn jejíž cena kolikrát převyšuje cenu auta.

No jo..
Napsal: čtv 20.08.2009, 10:41
od aczasa
Tak nějak jsem si myslel, že to nebude to pravé ořechové ladění ECU. Tam by totiž muselo být nějaké optimalizování právě toho směrovacího algoritmu při výběru pozice na palivové mapě. :-/
Jen pro jistotu se ale stejně blbě zeptám..... Jak hlídá lambda sonda funkci a efektivitu katalyzátoru? Jak může (tedy v mém podání nemůže) uškodit vyjmutí katíku bez jakékoliv náhrady motoru?
Jsem ze vzdělání chemik, takže reakce probíhající na kat. konvertoru jsou mi celkem jasné. .-) Dokonce mám za sebou i dost fyziky, takže funkce lambda sondy a zpracování signálu z ní mi je taky blízko, ale kurva jsem asi úplný debil, protože ta souvislost s motorem mi fakt nejde do hlavy....

(((
Napsal: čtv 20.08.2009, 11:25
od libor12
Takže aby jsme si rozuměli. Já mluvím o dvou věcech. Tou první je obvod který určitým způsobem ovlivní chod jednotky. K této cinosti potřebuje naprosto pravdivé a reálné informace že všech čidel. Obvod ji přinutí dělat to k čemu je předurčena a co už do ní je vloženo. Plné využití všech rezerv jednotky a tím i motoru. V určitých momentech pracuje jednotka tak aby provoz byl ekonomický a splňoval emisní limity. Pomocí tohoto obvodu ji dotutis tyto místa na mapě přehlížet. Proto říkám že jsi velice blízko. Mě je zase funkce kat známá z hlediska toho co se v něm odehrává z chemického hlediska jen okrajově. Lambda sonda u jednotek obd2,eobd používající dvě nebo i více lambda sond k řízení motoru a kontrole funkce katalyzátoru. Standartní příklad většinou jsou dvě. Jedna pro řízení motoru-afr a druhá pro kontrolu katalyzátoru. Pokud je vše tak jak má a katalyzátor funguje je elektrický signál fungující lambda sondy pro řízení afr sinusoida pohybující se mezi 0.2-1V a za katalyzátorem je další která po proběhlém chemickém procesu na něm dává signál plošši v rozmezí 0.5-0.7V. Tyto údaje jsou vloženy do ecu která tyto dva signály neustále porovnává. Pokud katalyzátor odstranís nebo odejde napětí obou lambda sond bude totožné a ecu to vyhodnotí jako chybu se všemi důsledky.
jo jo....
Napsal: čtv 20.08.2009, 12:51
od aczasa
Jasný, tohle je mi jasný. Jen trochu poupravím rozsah informací..... První lambda sonda je před Katem a je to prosté kyslíkové čidlo. Tedy elektroda, která vodivostně určuje obsah uhlovodíků ve splodinách (obdoba vodivostního detektoru u plamenem detekovaných plynových chromatografů). Druhá je kyslíkové čidlo, tedy opět vodivostní detektor reagující na nespálený obsah kyslíku ve splodinách. Charakteristiku pulsů jsi popsal velmi dobře a jistě lépe než já, ale vzhledem k tomu, že již jen málo u této elektrody (byť ne nezanedbatelně) je vztažen rozsah pulsu k zbytkovým uhlovodíkům. No a teď katík dělá jen to, že za pomocí kyslíku ze vzduchu a paladiového či platinového či jakéhokoliv těžkého kovu nebo jeho oxidu rozkládá odpadní uhlovodíky na CO2 a vodu a tak. .-) Takže problém s regulací je v tom, že pokud není kat v systému, tak je vyšší obsah kyslíku na druhé lambdě. Ta dává pouze posunutý signál (tedy buď vyšší nebo nižšší, ale +- správný). ECU to vyhodnotí jako odpojení katu ze systému, ale nepřepne se do nějakého nouzového režimu, protože dostává validní derivaci signálu (kterou potřebuje). Jen rozsvítí kontrolku, ale funguje bez problému, tedy stále reguluje vše co má, tak jak má. Může totiž změnou v koncentraci O2 či benzínu dosáhnout nějaké změny na čidlech a dle toho upravit pozici na mapě.
Problém může být u "chytřejších" automobilů, kde je zdvojení, takže před katem jsou CH i O2 lambdy a za ním také, potom je ECU nuceno jít do nouzového stavu, protože jí zmízí regulace (signály z obou částí jsou shodné). :-/
Napsal: čtv 20.08.2009, 13:23
od libor12
Jak která ecu. Příklad se dvěma lambda sondami před a za katalyzátorem,tak u některých jednotek fungují jak ty popisuješ ale některé jsou obě stejné a po odstranění katu dávají obě shodný napěťovy signál. A tam jednotka prostě přepne do nouzového režimu. Každopádně ten simulátor který nabízím lze zapojit místo jakékoli lambda sondy a pomocí externí wb doladit na úroveň jakou požaduji a jednotka nic nepozná. Vstupní hodnoty jsou správně takže jednotka jede dle přednastavené mapy v režimu close loop. Druhá dražší verze simulátoru je ještě připojena na vstřik aby dostávala informace o tom jak dlouho je otevřený a tomu i přizpůsobuje vlastní mapu korekce napětí pro jednotku. Jeho nevýhodou je nutnost naprogramování velikosti vstřiku,duty cycle a ipwm vstřiku.
Napsal: čtv 20.08.2009, 13:52
od Marty
Pěkný libore, pěkný

už se těším někdy na pokec, no a kudla si tu někdy odchytím

nu
Napsal: čtv 20.08.2009, 14:27
od aczasa
nua již jsme ve finále...... Takže pokud budu balamutit ECU nějakou simulací, tak nemám dobrou odezvu od aktuálního dění v motoru, tedy podsouvám nějakou simulovanou reakci motoru na akci ECU. I v tom dražším případě je to opět jen šidítko, aby si ECU regulovala, ale motor dělal něco jiného. ......
Protože pak je jediná otázka, jak by se mohlo vyplatit pořídit si tvou úpravu tak bezpečnou a "téměř sériovou", když je na trhu poměrně dost drahá lambda pro ochuzený poměr paliva pro daný motor? Ta totiž má ten efekt, že pouze přidá jinou pulsní charakteristiku směrem k ECU a to si myslí že je v jiné části a změní podle toho poměr vzduch benzín ve prospěch vzduchu. Ale derivace reakcí na změny stále zůstane stejná a dle aktuálního dění v motoru. :-/
Ale vlastně jsem jen amatér a moc tomu do hloubky nerozumím, takže se mohu opravdu velmi plést.
Napsal: čtv 20.08.2009, 15:03
od libor12
Ale ano,simulátory lambda sondy k ničemu jinému nejsou než k obelhani ecu. Nenabízím nic na základě 555

toto řešení je možné přizpůsobit různým režimům na základě signálu vstřiku a seřídít tak aby poměr vzduch palivo byl ideální při všech režimech. Cca 13.9 poskytuje dostatek výkonu bezpečného pro motor. Navíc i tak je cenově pod polovinu ceny lambda sondy learn burn. Běžná cena kolem 8-10k. Toť k simulátoru. Prozatím běhá cca v 15ks k naprosté spokojenosti. O tom druhém řešení o kterém je toto téma jak jednotku donutit pracovat s jejím vlastním naprogramovaným sw už je jiná. Prozatím existují dva ks. Jeden je u mě v autě a výsledky předčili mé očekávání. V průběhu příštího týdne přijde dalších 10ks a pořádný osciloskop a budou se testovat další jednotky. Jak říkám,namontuji i odstraním zdarma. Nic se nezmění vše v autě zůstane tak jak je. Roku nebudeš spokojen,což si nemyslím,můžu poskytnout záznam z osciloskopu i dataloggeru že se vše změnilo jen k lepšímu. Můžu klidně poslat vzorek poštou proti záloze pokud máš zájem a jsi odněkud zdaleka. Montáž zvládnes jistě sám. Anebo se zamyslís,prostudujes ecu a třeba príjdeš na to samé jak ji donutis přehlížet ekonomický,ale také výkonově sníženy režim.
Napsal: čtv 20.08.2009, 15:12
od aczasa
No, já bych spíše radši nějakou osobní pokecařinu.

A třeba ti i koukl pod ruku. Jistě to pro tebe nebude nikterak přínosné, ale mohlo by mi to pomoci pochopit právě systém toho, jak nejlépe obelhat ECU a přitom mít k dispozici aktuální data z motoru.

Pak se dá třeba (neříkám, že by to mohlo tak být) vyrobit lean burn lambda z normální jen přidáním odporu, nebo naopak nahuštěním voltama z externího zdroje.
Ovšem na svém autě nechci a nepotřebuji ani výkon ani spotřebu nikterak měnit. Jsem s auty naprosto spokojen a občas si půjčím nějakého dravce, abycch tu klukovskou závoduchtivost ukojil.
Pro mě je u mých aut důležité, aby přežila alespoň 300t km ve slušném stavu, tedy žádné tuningové ani tuzingové úpravy (tedy vyjma mých pokusů nepodařených s koncovkou výfuku.... který mi ohnula manželka při couvání...

)))).
Napsal: čtv 20.08.2009, 15:20
od libor12
A ještě jedna věc,všechny jednotky jsou naprogramované tak aby ve fázi po startu než motor dojde k provozní teplotě a zahřátí lambda sondy a v akceleračním režimu fungují tzv open loop. To je že jedou podle přednastavené mapy jen dle zátěže(poloha tps) a otáček. Bez ohledu na emise spotřebu atd. Toho si můžeš všimnout když vypne sytic cca 45st a do 80st jede v tuto dobu motor úplně nejlépe. A do této mapy já přinutím ecu "koukat".