OPRAVA SVITIVOSTI- SLABE XENONY

vše ohledně modelové řady Avensis
Odpovědět
kanagom79
Člen Týmu
Příspěvky: 5
Registrován: stř 12.08.2009, 12:45

OPRAVA SVITIVOSTI- SLABE XENONY

Příspěvek od kanagom79 »

Máte problém se špatně svítícím světlem na vašem avensisu? Řešil jsem podobný problém na verzi T25 s originál světlomety xenon s výbojkami D2S 4300 Philips. Bohužel jsem nenašel žádné fórum ani nápady jiných lidí jak tento problém odstranit. Koupil jsem si na eBay nové výbojky D2S i když je lepší asi vzít D4S (bez rtuťové nové od roku 2004). Barvu světla jsem volil 8000K. To je první věc na kterou bych upozornil, příště bych si koupil 6000K neboť tyto mají větší svítivost oproti 8000K.
Problém se naskytl až po výměně, svítivost jednoho světla byla výrazně nižší než u druhého a v orig. servise mi řekli, že je potřeba vyměnit celou lampu za cca 15000Kč. Vozidlo je po záruce, takže jsem si řekl, že najdu způsob jak problém zjistím a odstraním sám. Stručně popíšu jak jsem postupoval a věřte nebo ne oprava mě stála cca do 2000Kč oproti 30000Kč za výměnu obou světel.

1) můj problém špatné svítivosti byl ve zničené parabole kolem výbojky, ne tedy ve výbojce samotné nebo čočce nebo skle

2) jak vyměnit jen parabolu? NEVÍM, ani asi neseženete náhradu a navíc jak se k ní dostat, když to inženýři v Toyotě montují tzv. odzadu a pak zaplácnou vzduchotěsně čelním sklem s tmelem.

3) Češi si však poradí vždy :D
Nejprve je potřeba vytáhnout světlomet z auta a odstrojit o žárovky.
Tento postup trvá cca 30 minut nezkušenému. V motoru odstraníte horní plastové kryty přední masky (jsou tam takové černé špunty na ty vezměte tenký šroubovák) dále každý světlomet drží na dvou vrutech 10mm (nejlépe račna a ořech 10mm) a jedna rychlospojka či jak to nazvat. Abyste se dostali ke světlometu musíte odstrojit celou čelní masku - tu drží shora dva černé špunty a tři šrouby, dále pak 7 vrutů (myslím) a ty jsou zespodu spojleru a 2 po bocích nad koly schované pod podběhem. Poté lze lehce potáhnutím čelní masku sundat, ještě snad řeknu že zboku jsou zacvakávací klipy hned za světly nad kolem takže prvně potáhněte ty boky masky až vám klipy vyskočí a až potom celou masku směrem dopředu. Pozor na kablíky pro mlhovky a ostřikovací hadičky ať něco neutrhnete.

4)nyní jste se dostali ke světlometům, takže dva horní vruty na světlometu odšroubujete a packy vyháknete a teď již zmíněná rychlospojka. Ta je pod světlometem na kraji u plechu, tu povolíte tlustým šroubovákem (pootočením ve škvíře zepředu) ale opatrně ať nepraskne a zároveň potáhnete světlomet dopředu. Dobrá je pomoc dalšího člověka. Po odpojení kabelů je světlomet váš.

5)Trochu trpělivosti plus horkovzdušná pistole s teplotou cca 200 st. Celsia a široký šroubovák a za 30-60 minut postupným nahříváním a páčením a odřezáváním tmelu sundáte čelní plexisklo. Pozor na zacvakávací sponky z černého plastu a 2 šroubky které drží přední plexisklo.

6)Pokud jste zvládli toto a nic nezlomili a nepraskli máte vyhráno. Nyní se pěkně dostanete ke všem střevům uvnitř. Můžete vyčistit přední plexisklo jen standardním čističem na ohna nic agresivního jako líh,alkohol, pasty atd. Zrcadlový plast, který je v plexisklo nasunut a drží ho jeden šroubek čistěte jen švédskou utěrkou a dechem jako brýle, vlhkost a ostatní svinstvo vám to může poškodit. Pokud vám nepůjde vytáhnout je to jako ježek v kleci, odstraňte zbytky tmelu z plexisklo buď za studena nebo za tepla nožem. Pak to půjde lépe. Dále máte možnost sundat čočku , clonu a parabolu - kámen úrazu. Zase stačí švédská utěrka na čočku. POZOR na parabolu pokud bude zrcadlová a čistá je vše ok ale moje byla z 50% poškrábaná až do černa (údajně to vlhkem sleze ten lesklý nátěr). Takže tu buď nečistit nebo jen opravdu polehoučku šv. utěrkou. Já tu svou vydrhl do černa lihem a přemýšlel jak ji opravit, protože to byl ten důvod proč vůbec to světlo nesvítilo - nemělo se jak odrážen tedy jen z 50% do čočky.

7) Teď to know how : koupil jsem vysoce lesklý chrom ve spreji s odolností do 400 st. Ceslia značky WEICON. (300kč cca). Dva nástřiky vyčištěné paraboly cca po 6 hodinách schnutí v bezprašném prostředí a bylo opraveno. Nebo můžete poslat na pochromování do speciálních firem které se tomu věnují (cca 600Kč za parabolu)– lepší efekt zrcadla. POZOR nedotýkat se nástřiku sprej není odolný otěru. Stejně tak jsem raději nastříkl tu clonku z plechu před čočkou. Po sešroubování a nasazení zpět do světla vás už čeká jen pořádné zalepení a utěsnění světlometu. K tomu jsem použil černý tmel běžně dostupný v OBI či Hornbachu na lepení akvárií – odolný vodě,mrazu a pružný. Nejprve ale odstraňte za tepla ten starý z černého plastu světlometu ve špárách. Novým tmelem jsem nešetřil ať nevznikne někde mezera a co přeteklo jsem utřel. 24 hodin schnutí a pak odsávání 10min. vzduchu a prachu ze světlometu vysavačem (pobere snad i nějakou vlhkost) boční dírkou pro parkovací žárovku. Jakmile se černý plast při odsávání a guma kolem dálkové žárovky vcucává dovnitř je to známkou dobré těsnosti a snad máte jistotu že jste dobře utěsnili.

8 ) Osadit světlo zpět je už snadné pokud jste ho vyndali, čelní masku nasazujte precizně a pozor dávejte zejména na packy které padnou do plechových držáků pod světly a také na závity vrutů dole na spojleru ať jsou dobře umístěné. Pak si masku přichytněte 3 šrouby nahoře a můžete se pustit do vrutů zespodu (nejlépe s pomocí zvedáku pokud nejste na rampě) si zvedněte jednu stranu auta a pak druhou ať se dostanete pohodlně pod auto.
Nezmínil jsem akorát seřízení čoček, ale to bych nechal na servisu.
kanagom79
Člen Týmu
Příspěvky: 5
Registrován: stř 12.08.2009, 12:45

Ještě dodám text v PDF s obrázky.

Příspěvek od kanagom79 »

http://uloz.to/2277083/oprava-svetel-xenon-avensis.pdf
Bohužel nemám nafocený postup uvnitř tak klidně až to někdo zkusíte doplňte pro ostatní. :)
feronovak
Řidič
Příspěvky: 263
Registrován: pát 17.04.2009, 11:47

Příspěvek od feronovak »

Presne tento problem mam a riesim to v inej diskusii tu na fore ...

Toto znie ako zjazdna cesta ale obavam sa ze sa bojim taketo nieco urobit :) Je ta demontaz lahka alebo sa da nieco poskodit? Nerad by som odpalil svetla tak ze nedojdem ani do servisu a budem musiet ozaj kupit nove svetla za 17000kc jedno
Toyota Avensis Combi D-CAT 2006
lampacz
Řidič
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05.03.2009, 19:12

Příspěvek od lampacz »

do servisu dojedes vzdycky, i kdyby si mel ty svetla vymontovat

elektriky se bat nemusis, to je vsechno nacvakane na konektorech, takze odpojis a svetla mas bez stavy, tj po teto strance to je ok

horsi uz je to s manualni zrucnosti a tuhosti (zarezlosti, krehkosti) plastovych dilu a potom samotne svetlo - tam nesmis nic ulomit, jinak ti to uz moc nebude drzet, jak jsem tak cetl

no vypada ze jsem rad ze mam klasicke zarovky s klasickou kulovou cockou
Toyota Avensis WG 02/2007 2.2 D-CAT 130kw
Uživatelský avatar
hudyss
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1424
Registrován: úte 16.12.2008, 19:14
Bydliště: Liberec

Příspěvek od hudyss »

Nebo zkusit allegro.pl pokud s nim mas zkusenosti. Tam je toho hodne ohledne renovace xenonu. Tedy na Avensise je tam toho hromada!U nas na Aukru nic.
T Avensis Wagon 2.0 D-4D /2004/ -Ex
Ford Grand C-max 1,6 EB /2012/
dusisko
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.09.2009, 15:35

Příspěvek od dusisko »

Na serveru allegro.pl jsem si našel chlapíka z Wroclavi, který opravoval xenony. Po domluvě jsem se dostavil k němu domů, tam mi vymontoval moje světla, nasadil náhradní světla a řekl že za dvě hodiny si můžu přijet pro opravené. Jak řekl tak se stalo, za dvě hoďky byly světla opravené. Teď už svítí tak, že vidím i dál než pět metrů před sebe.

Cena byla 400zlotých za obě (cca 2500kč), chlapík ukázal ještě staré paraboly (když si olíznete prst a přejedete po ní tak sleze všechna barva a lesk) aby bylo jasno proč to nesvítilo.
feronovak
Řidič
Příspěvky: 263
Registrován: pát 17.04.2009, 11:47

Příspěvek od feronovak »

dusisko píše:Na serveru allegro.pl jsem si našel chlapíka z Wroclavi, který opravoval xenony. Po domluvě jsem se dostavil k němu domů, tam mi vymontoval moje světla, nasadil náhradní světla a řekl že za dvě hodiny si můžu přijet pro opravené. Jak řekl tak se stalo, za dvě hoďky byly světla opravené. Teď už svítí tak, že vidím i dál než pět metrů před sebe.

Cena byla 400zlotých za obě (cca 2500kč), chlapík ukázal ještě staré paraboly (když si olíznete prst a přejedete po ní tak sleze všechna barva a lesk) aby bylo jasno proč to nesvítilo.
Ja tam idem zajtra, presne do Wroclawu ... Dobre vediet ze to pomoze a nerobim 450km cestu nadarmo ... Este sa chcem spytat menili ste rovno aj nove xenon ziarovky?

A je ten rozdiel fakt markantny ? Ja totiz chcem vyrazit v noci o 3-4:00 rano a uz teraz mam husiu kozu z toho ako mam ist po tme asi 2 hodiny ...
Toyota Avensis Combi D-CAT 2006
Uživatelský avatar
hudyss
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1424
Registrován: úte 16.12.2008, 19:14
Bydliště: Liberec

Příspěvek od hudyss »

tak jsem koukal, ze jeden Polak z Wroclawi nabizi renovaci uz i u nas na Aukru.zrejme to bude ten stejny.
T Avensis Wagon 2.0 D-4D /2004/ -Ex
Ford Grand C-max 1,6 EB /2012/
Uživatelský avatar
Duchy
Navigátor
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 24.07.2008, 13:39

Příspěvek od Duchy »

hudyss píše:tak jsem koukal, ze jeden Polak z Wroclawi nabizi renovaci uz i u nas na Aukru.zrejme to bude ten stejny.
Toho Polaka jsem nejak nepochopil. Nabizi tam to same dvakrat z toho jednou za 2500 a jednou za 1350Kc. :?:
Toyota Avensis 2.0VVT-i T25
kuze + velka navi + xenony = zakladni vybava nenarocneho ridice
feronovak
Řidič
Příspěvky: 263
Registrován: pát 17.04.2009, 11:47

Příspěvek od feronovak »

Duchy píše:
hudyss píše:tak jsem koukal, ze jeden Polak z Wroclawi nabizi renovaci uz i u nas na Aukru.zrejme to bude ten stejny.
Toho Polaka jsem nejak nepochopil. Nabizi tam to same dvakrat z toho jednou za 2500 a jednou za 1350Kc. :?:
Jedna cena je za pracu a druha za cele svetla ked nechas svoje stare ...
Toyota Avensis Combi D-CAT 2006
dusisko
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.09.2009, 15:35

Příspěvek od dusisko »

Ten na aukru je ten, u kterého jsem byl. Dostal lekci češtiny tak si to dal na aukro.

2feronovak: o tobě asi mluvil když říkal, že přijede někdo ze slovenska skoro 500km :-)

opravdu to pomůže, a vzhledem k tomu jak dlouho to dělá a v jakém množství (v polsku avensisů jak u nás octavií) věřím tomu, že to vydrží déle jak originály
Uživatelský avatar
bartp
Věčnej rejpal
Příspěvky: 532
Registrován: čtv 12.04.2007, 12:21
Bydliště: Přerov / Егорьевск

Příspěvek od bartp »

toš jestli je to oprava na 2 hodiny to by se dalo zmaknout aj doma akurat sehnat ty paraboly nebo menil aj čočku?
Avensis 2.0 VVT-i exclusive-elegant rok 04 / Lexus RX 450h rok 13
Ex: Nissan Murano rok 06
Ex: Lexus RX300 rok 99
Ex: Carina E 1,6 16V 79kw GLI rok 93 s LPG
Ex: Škoda Favorit 135 L rok 90 s LPG
Uživatelský avatar
Duchy
Navigátor
Příspěvky: 114
Registrován: čtv 24.07.2008, 13:39

Příspěvek od Duchy »

bartp píše:toš jestli je to oprava na 2 hodiny to by se dalo zmaknout aj doma akurat sehnat ty paraboly nebo menil aj čočku?
On nemeni nic, on pouze provede znovu postribreni paraboly lepsim matrosem nez je nepovodeny original od Toyoty.
Toyota Avensis 2.0VVT-i T25
kuze + velka navi + xenony = zakladni vybava nenarocneho ridice
Uživatelský avatar
bartp
Věčnej rejpal
Příspěvky: 532
Registrován: čtv 12.04.2007, 12:21
Bydliště: Přerov / Егорьевск

Příspěvek od bartp »

a co s tou cockou, tady sem vycetl ze sou plastovy, to taky staci vycistit?
tak snad to teda vydrzi dyl nes origos
chtelo by to nafotit rozdil pred a po
Avensis 2.0 VVT-i exclusive-elegant rok 04 / Lexus RX 450h rok 13
Ex: Nissan Murano rok 06
Ex: Lexus RX300 rok 99
Ex: Carina E 1,6 16V 79kw GLI rok 93 s LPG
Ex: Škoda Favorit 135 L rok 90 s LPG
dusisko
Člen Týmu
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.09.2009, 15:35

Příspěvek od dusisko »

Vzhledem k tomu že rozebírá světlo a sundává z něho to přední sklo tak to i vyčistí. Mění pouze ty paraboly, ale světlo je vyčištěné.
Odpovědět

Zpět na „Avensis“