Zlepšení jízdních vlastností - podvozek a vliv součástí

vše o tuningu na vozech Toyota
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Zlepšení jízdních vlastností - podvozek a vliv součástí

Příspěvek od Marty »

Zajímalo by mne, jaké parametry jsou nejdůležitější pro jízdní vlastnosti auta, resp. konkrétně:
a- schopnost projet zatáčku
b- stabilita ve vyšších rychlostech
c- stabilita na nerovnostech
d- přetáčivost/nedotáčivost, obecně ovladatelnost
e- schopnost držet stopu obecně


podle toho, co dosud vím, jízdní vlastnosti nejvýznamněji ovlivňuje a určuje:
1- umístění těžiště
2- rozložení váhy
3- rozchod a rozvor kol
4- tuhost pružin
5- kvalita tlumičů
6- šířka pneu resp. ráfku
7- profil pneu


Máte tipy ještě na něco, co může ovlivnit jízdní vlastnosti? Bavíme se spíše o zlepšení jízdních vlastností co do schopnosti zejména rychleji projet zatáčku, což osobně beru jako takový hlavní parametr.


A jak teď ke kýženému výsledku (a-e) upravit vstupní parametry (1-7)?

1 - velmi obtížně, imho pouze celkovým snížením, případně odlehčením částí nad stávajícím těžištěm (plast. skla, karbon na střechu+kapotu, ..?)
2 - přeskupením hmotnosti? asi velmi obtížně bez přidání dalších KG = nežádoucí
3 - rozvor nezměním, rozchod můžu zvětšit podložkami - jaký má význam a dopad?
4 - pružiny - asi nejjednodušší zásah - jak volit "ty správné" ?
5 - kvalita tlumičů - bez diskuze. Nějaké bližší tipy? :-)
6 - větší šířka pneu=větší trakce. Jak velký je negativní dopad na efektivní výkon? Vyšší trakce=vyšší tření.
7 - dá se paušalizovat, že velký profil = špatné jízdní vlastnosti, malý profil = dobré jízdní vlastnosti? Srovnejme např. 175/65/14 na 14x5.5 a 195/45/16 na 16x6.

Ještě mě napadá tuhost karoserie, ano - myslím na instalaci rozpěr. Jaký přesně má instalace rozpěr důsledek a efekt?

Pokusme se tady tu diskuzi držet ve věcném duchu a snažit se shromáždit informace zajímavé pro ladění podvozku. Díky !
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Příspěvek od Jimmi »

Pneu mám 175/65-14, krátce jsem tam měl 185/55-14 (na dojezd s ráfkama). Jízdní vlastnosti se radikálně zlepšily, jenom jsem všude škrtal podvozkem, jakoby jsem překročil nějakou magickou hranici. Snížení auta v tomto případě je asi 1 cm.
Jinak jestli má Corolla tohoto provedení něco výborného, je to "losí test" (sám jsem již nedobrovolně vyzkoušel), oproti konkurenci se i při prudkém manévru udrží na silnici. Myslím, že to dělá hlavně stabilizátor zadní nápravy. Ten také zlepšuje při průjezdu zatáčkou fázi výjezdu se zrychlením.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
ArnieGT
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1795
Registrován: stř 20.07.2005, 20:16
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ArnieGT »

Co vím tak universální odpověď nedostaneš, u závodních aut se tyhle věci ladí neskutečně dlouho a ani tak s tím po většinou nejsou na 100procent spokojeni.
Ono také záleží pro jaký účel a auto si to představuješ, neb jak se dívám jestli chceš upavovat svoji 81kw corolku na běžný provoz, tak je to kravina, jestli uvažuješ u větší stabilitě v zatáčkéch jistě Ti snížení dopřeje dostatečnou potřebu, ono to auto dříve utrhneš na gumách než by jsi se převrátil,
Vzpěry, no pokud chceš odrovnat dříve tlumiče, tak je to ideální volba samozřejmně skoro se to v zatáčce nepohne, ale větší tuhost větší nápor na tlumiče,..atd,...po malu by jsi musel měnit všechno s chutí roste hlad , fantasticky bude držet zatáčky a nakonec největší slabina auta bude motor, protože by to podvozek zvládl, ale výkon jaksi nebude,... :wink:

Ono je dobré si napřed v klidu sednout a popřemýšlet co od auta očekáváš,...pak se ma to vrhnout

Každý jízdní povrch si vyžádá jiné nastavení,..šotolina, asfalt, sníh,...atd
Celica TA28 77' / Corolla KE35 76' / Celica RA65 82' / Crown MS65 75'
JDM wheels----->https://www.facebook.com/jdm.cz
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marty »

Tak samozřejmě uvažuju i o svém autě, ale zajímaly mě i teoretický a praktický poznatky k tomuhle tématu.

Pokud budem mluvit o mém autě, tak mě v relativně dohledné době asi čeká výměna tlumičů a když to bude venku, bude prostor se mrknout třeba na ty pružiny. A na léto musím koupit nové pneu, takže bych to spojil třeba s jinými ráfky (sice mám připravené 6x14", ale třeba bych je vyměnil za jiné). Cílem u mého auta by bylo zachování přijatelného pohodlí pro jízdu po městě, a zároveň lepší naladění na jízdu po klikatých asfaltkách. Určitě ne sníh/šotolina apod.
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
Beaver
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2731
Registrován: úte 29.06.2004, 09:23
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Beaver »

Co se tyka nizkoprofilovych pneumatik, tak vliv vysky profilu na jizdni vlastnosti se hodne precenuje. Ne ze by tam ta tuhost bocnice nehrala roli, ale opravdu jen malo a zlepseni stability ma vetsinou na svedomi spise vetsi sirka pneu. Nizkoprofilove gumy vznikly hlavne jako nutnost - bylo potreba nacpat obvodove stejne velke kolo do podbehu obsahujici vetsi brzdovy kotouc. Tim padem se zvetsil rafek a snizil profil. Tj. nizkoprofilove gumy nejsou vyslovene zalezitost tykajici se stability apod.

Jinak podlozky pod kola nebrat a vyhybat se jim jak to jen jde. Jde o zbytecnou zatez naboje kola navic. Lepsi resit pouzitim disku s patricnym ET. Nutno i tak pocitat se zvetsenou pakou pusobici na zaveseni - silentbloky, cepy,...

Pruziny - spravne jsou ty, co maji spravnou tuhost. Snizeni nedoporucuju moc velky, vic jak 30-40mm uz opravdu znacne ovlivni dynamickou geometrii. Znovu pripominam - nizsi pruzina musi byt zaroven i tuzsi, jinak to bude maltit do dorazu, drhnout o zem, apod.

Tlumice - nelze pausalizovat. Jakmiel das ultratvrdej podvozek, budes na okreskach sbirat plomby ze zubu z koberecku a auto bude navic skakat jako das, takze si naopak pohorsis. Znacne pozitivni vliv na ovladatelnost ma tvrdej podvozek, tvrdy ulozeni motoru do kastle a tuhy casti zaveseni - ale prave spatne cesty ti pak vyklepou i srouby z kastle, takze pro beznou street upravu bohate staci pouzivat kvalitni o chlup tvrdsi tlumice (viz Idahovic nabidka Kayab).

Jeste k tem pneu - sirsi guma na suchu muze pomoct, na vode budes vic plavat a jakmile to prezenes s rozemerem, tak budes ztracet na vykonu vic nez jsi ziskal na jizdich vlastnostech, takze zase to byva o kompromisu.
Toyota Supra 2.5 twin turbo
Lexus IS200
Lexus RX400h
"Vždycky můžete spát v autě, ale nikdy nemůžete řídit dům"
http://www.supraklub.cz
Uživatelský avatar
Spitfire
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 04.01.2007, 11:02
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Spitfire »

Všechno souvisí se vším a každou změnou parametrů podvozku změníš víc než jednu vlastnost.

Osobně mám nejlepší zkušenosti a můžu ti doporučit návod ve wiki pro hru LFS. Nenech se zmást tim, že je to pro hru, vše v něm vychází z reálnejch hodnot.

Kromě anglickýho originálu je tam i kvalitně přeložená česká verze...
Základy nastavení vozu: http://cz.lfsmanual.net/wiki/Základní_nastavení_vozu
Pokročilé nastavení vozu: http://cz.lfsmanual.net/wiki/Pokročilej ... avení_vozu

O podvozku je tam toho popsáno víc než dost a pokud si nehodláš koupit a nastavit svou vlastní formuli, tak ti to určitě do začátku bude stačit. :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Marty
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1601
Registrován: úte 01.03.2005, 21:56
Bydliště: Prague / Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marty »

dobrej tip, nainstaluju si to a pohraju si s tím v tom :)
Obrázek
'06 Mazda 6 2.0 MZR-CD 105kW
ex '97 Corolla AE111L 4A-FE 81kW
Uživatelský avatar
rodriguez
Řidič
Příspěvky: 208
Registrován: pát 13.10.2006, 18:51

Příspěvek od rodriguez »

Škoda že jsi neřekl někdy na strahově,půjčil bych ti svojí rolku a mohl by jsi si otestovat jak to vypadá když je nižší a tvrdší podvozek s nízkoprofilovými pneu.
Každopádně bych volil nižší profil pneu,auto snížit cca do 6cm ale spíš do 4cm a zvolit trochu tvrdší pérování ale s dostatečným propružením,aby to nešlo na dorazy.
Z vlastní skušennosti mohu potvrdit že tvrdý a nízký podvozek je super na okresky s dobrým asfaltem (do zatáček téměř nebrzdím) ale po městě je to náročné se pořád vyhýbat dírám a nerovnostem.
Corolla 1.6 G6 již prodaná , Supra MKIV TT Targa, Avensis T22 1.6, Avensis T22 2,0 D4D, BMW E60 530d, Land Cruiser HZJ78
Uživatelský avatar
Rico88
Navigátor
Příspěvky: 114
Registrován: sob 13.09.2008, 19:03
Bydliště: Litvínov, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rico88 »

Hodne zajimave tema a dekuji za nej.....
Rollinka - Corolla 1,3 LXi 4E-FE 65kW 1992/12
http://tasmaniadriver.mysteria.cz/gallery/index.php
Uživatelský avatar
Toro
Věčnej rejpal
Příspěvky: 887
Registrován: sob 19.05.2007, 00:46
Bydliště: Sever
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Toro »

No ten kdo je ze severu (kolem Bíliny) a najde dobrej plac, tak můžeme porovnávat pneu 195/65 R15 (zimní) VS 225/40 R18 + 215/40 R18.

Už dávam do kupy pružiny koni (očištění, dání do barvy) a budou dány tlumiče KYB (stačí dát zadek)... Jen to poskládat...

Odhadem možno vyzkoušet v březnu... (budu po STK)


Ale zatim mohu říct že ty 18ky se mi nepodařily utrhnout abych dostal hodiny... Zatim co jsem měl ty 15 obuté do letních tak se mi povedlo dostat hodiny... (cíleně)
Darujte krev. Je i pro vás...
Omlouvám se za gr. chyby :sneaky: :blush:
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

Perfektní téma-opravdu :wink:

Celkem by mě zajímalo jak se chová auto po montáži silnějšího stabilizátoru náprav.Nemáte s tím někdo zkušenosti? V čem je to lepší? A může to něčemu uškodit?
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
ArnieGT
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1795
Registrován: stř 20.07.2005, 20:16
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ArnieGT »

Tonda píše:Perfektní téma-opravdu :wink:

Celkem by mě zajímalo jak se chová auto po montáži silnějšího stabilizátoru náprav.Nemáte s tím někdo zkušenosti? V čem je to lepší? A může to něčemu uškodit?
No podle mne jako laik bych řekl že to uškodit může tak maximálně že nevymlátíš jedno kolo ale hned obě najednou,...teda pokud budeš jezdit po dírách,..jinak samozřejmně každé zpevnení kastle a podvozku zlepšuje ovladatelnost na rovném povrchu,.. :wink:
Celica TA28 77' / Corolla KE35 76' / Celica RA65 82' / Crown MS65 75'
JDM wheels----->https://www.facebook.com/jdm.cz
Uživatelský avatar
Spitfire
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 04.01.2007, 11:02
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Spitfire »

Tonda píše:Perfektní téma-opravdu :wink:

Celkem by mě zajímalo jak se chová auto po montáži silnějšího stabilizátoru náprav.Nemáte s tím někdo zkušenosti? V čem je to lepší? A může to něčemu uškodit?
Poměrně srozumitelně to je popsaný v tom druhym linku, kterej sem dal o něco vejš. Tady je úryvek:

Ot.) Co to dělá?
Odp.) Přesně to co říká. Když auto zatáčí, vytváří se příčná G síla a auto se naklání. Náklon není dobrý, protože způsobuje další přenos váhy a tím snižuje přilnavost. Příčný stabilizátor spojuje kola na stejné nápravě a zkrucuje se, když se jedno kolo pohybuje relativně k druhému (to je to, co se děje, když se auto naklání). Stabilizátor klade odpor tomuto pohybu, takže naklonění auta je sníženo a méně se ztrácí přilnavost.
Takže to zní, jako, že bychom měli chtít, aby byl stabilizátor tak tuhý, jak jen to jde? Na perfektně hladkých okruzích by to platilo, ale tratě nejsou úplně hladké (z několika důvodů - jedním z nich je, že jízda po těchto okruzích je nudná), ačkoliv jsou hladší, než silnice po kterých jezdíte s vaším autem. Když pojedete přes malý hrbol je pravděpodobné, že jenom jedno kolo (buď levé nebo pravé) na něj najede. To znamená, že jedno kolo se bude chtít pohybovat zatímco druhé ne a samozřejmě stabilizátor bude tomuto pohybu odporovat. Takže výsledkem je, že váš nezávislí podvozek bude s vyšší tuhostí stabilizátoru méně nezávislí. Mít nezávislí podvozek je důležité hlavně pro optimální ovladatelnost při přejezdu přes nerovnosti (jedním z důvodů je zachování maximální kontaktní plochy), ačkoliv můžete mít tuhý stabilizátory pokud nenastávají problémy.
Ot.) Jak ho nastavím?
Odp.) Jak už jsem zmínil v části o nastavení tuhosti pružin, vyvážení auta může být hodně ovlivněno rozdílem v jejich frekvencích. To je proto, že vysoké frekvence mají velký odpor proti klonění a to je to klonění, které snižuje maximální dostupnou přilnavost. Takže ztužování příčného stabilizátoru ve stejném poměru k druhému vždy zachová vyvážení auta, jaké bylo nastaveno pružinami, zatímco se zvyšuje trakce. Nicméně stejně důležité je upravovat vyvážení mezi stabilizátory a tím může být ovlivněno vyvážení auta. Bude hloupé přidávat přetáčivost, když podvozek máte nastavený na nedotáčivost, už proto, že byste měli chtít, aby tuhost předního a zadního stabilizátoru byla skoro stejná. Tím směřuji k nastavení neutrálního chování pomocí pružin a přetáčivost nebo nedotáčivost určit stabilizátory.


Takže ve zkratce (podle mojeho názoru): tvrdší stabilizátor ano, ale jen decentně a až po upravenejch tlumičích, pružinách a setu bushingů :-)
Obrázek
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

Moc zajimavý-diky
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
Kysi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 700
Registrován: sob 26.05.2007, 18:03
Bydliště: Jesenicko - většinou však Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kysi »

Bylo bylo by urcite ku prospechu vymenit i silentbloky za lepsi...polozka casto opomijena, ale dosti uzitecna (polyuretanove jsou ruznych tvrdosti a zlepsuji chovani nemene podstatne) :wink:
Celica 2.0 GT 97' ST202 [3S-GE] (125kW/170HP)
Odpovědět

Zpět na „Tuning“