Rav-4 2019 olej

vše ohledně modelové řady Rav 4
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2890
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Najvacsi problem je asi pochopit, ze ked mam 0W-20 a 0W-40, tak cerpatelnost za studena ma byt rovnaka resp. velmi podobna.
Druhe cislo urcuje prevadzkovu STABILITU oleja (100 C).
Takze 0W-20 ma rovnaku cerpatelnost ako 0W-40 ale po zohriati oleja je stabilnejsi ten druhy nie ...?!?
Ako to dokafrat dokazuje MAZDA a este Boeing :mrgreen:
slabostka píše: sob 08.06.2024, 04:46 Ano 0w16 ma najviac protioterovych aditiv, za studena najrychlejsie premaze motor 😂 to potvrdili aj v teste svet motoru. Cize ano 0w16 no.problem
0W-XXX je v minusoch taky isty ako 0W-YYY - definicia triedy, male odchylky su sposobene sirkou triedy.
Mame tu aj ine parametre, ktore definuju olej presnejsie, ale toto pochopit je asi ... utrpennie mladeho Werthera
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

Teoreticky to tak vyzera. Prakticky uz to take jednoznacne nie je. Raz som sa takto hral so skumavkami doma " ala piotrtester"....velmi naozaj zavisi na hornej sae. Bud je ten rozptyl triedy nejaky velky alebo .... Predstav si , ze 0w40 bola tak pomala, ze ju predbehla 5w30.
Taktiez o " stabilnosti" viskoznejsieho oleja za tepla by sa dalo dost polemizovat. Nemyslim , ze prave samotna viskozita je tu urcujuci parameter.
Naopak - je zname, ze viskozita sa prevadzkou meni. Obvykle klesa. A cim je rozdiel medzi zimnym a letnym cislom vyssi, tym je takyto olej v tomto smere menej stabilnejsi.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2890
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Ale iste, zalezi aj od vyrobcu, co tam nasadze ... pretoze niektori si radi pomozu kinematickou viskozitou zakladovej zlozky - no piiip piiip piiiiip (vraj sa tu nehresi) ale rozdiel medzi zimnym a letnym este nehovori nic o stabilnosti.
BTW Castrol by mal ist do basy za zrusenie definicie mineralov v oleji de jure.

No a mas tu dalsie numeros - HTHS , Vis-Index TBN, Odparnost, mineraly, aditiva atd. To ti uz povie viac, ale bohuzial to nemas od vyrobcu na sude ...
Co som pozeral testy, tak prave 0w-16 oleje maju najnizsi Vis-Index - teda tu stabilitu. Index sa mierai pri 40 a 100 C, HTHS pri 150 ti ukaze dalsi rozsah.

Ja jazdim dost v zatazi 150+ a tak davam 0W/5W - 40 aj ked mam tiez odporucany 0W-20. Ten som mal 2 krat - viac to klepalo na volnobeh a hladina klesala v povolenom rozsahu mierky a vymeny na 15 tkm. 0W-40 mi to nerobi.
Mam cez 240 tkm a klop klop.

Dokaze 2,5 hybrid fungovat v mode 150+ dlhodobo s 0W-16 ?
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

Hlucnost a spotreba oleja? Takyto argument proti 0w20? Ved to je predsa uz z podstaty veci predpokladatlne a teda nic prekvapive sa nestalo.
To , ze s " tenšim " olejom bude motor za studena hlučnejsi je dane predsa vacsini vôlami studeneho motora. Verim , ze " teply " volnobeh bol uz v poriadku, ze?
A co sa tyka spotreby oleja ? Kazdy spalovací motor uz z principu olej spotrebovava. Ak je spotreba pocas predpisaneho intervalu medzi max a min je to uplne v poriadku. Vyrobca s tym pocita.
V tvojom pripade - jazdny styl - ide " len" o rychlu jazdu. Myslis, ze toto je velka zataz? Podla mna ovela vacsia zataz je napriklad tahanie privesu, jazda v kopcoch s castym radenim 2 a 3, kolony a mestska prevadzka, caste prudke akceleracie...
Jazda , hoci rychla , ale v stabilnych otackach ( kludne aj 4500 /5000 ot.min ( niekde tam asi mam ja cca 150-160 na 6.-ku) predstavuje pre motor ( a olej) ovela mensiu zataz nez vyssie spomenute rezimy. Schválne si daj hoci obycajne elm 327 do obd zastrcky a pust si " zive data" . Je tam aj zatazenie motora. Budes prekvapeny.
Tu nejaka ta zataz navyse suvisi akurat tak s ( ne) aerodynamikou konkretneho vozidla a prejavi sa obvykle hlavne zvysenou spotrebou paliva. Ale mechanicky velmi nie co sa tyka samotneho motora.
A k viskozitnemu indexu - to je cislo , ktore sice na prvu dobru vyjadruje ako je olej stabilny ( v zmysle ze 40-ka ostane 40-kou az do konca intervalu - neostane. S hocijakým indexom) ale nie je to tak prosté, ze cim vyssie, tym lepsie. Totiz cim vacsi rozdiel medzi w sae a letnou sae tym je tazsie to udrzat a treba to dohnat zahustovacimi polymermi. Takze toto cislo vlastne mozno chapat aj tak , ze vyjadruje koľko tam toho museli narvat aby takyto olej " postavili". Lenze tie sa prevadzkou vycerpavaju a
z tvojej 0w 40 je za chvilu uplne niečo ine. Ked sa na to takto clovek pozrie , tak zisti , ze najstabilnejsie budu práve oleje ako 0w20, 5w20..
A na tvoju poslednu otazku ohladne hybrida a 0w16. Myslim, ze by zvladol . Taka Camry v hybride - klasicky dialnicny parnik. Nevidim problem. Ovela skor by sa v danom rezime " posrala " litrova 3 valcova raketa" kludne s 5w40.
Ono zrejme v tomto pripade nezáleží " len" na oleji .
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2890
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Ja som nikde nepisal, ze studeny motor. Ale volnobeh viac klepe praveze za tepla - dovod ? Studeny motor ma vyssie otacky a vyssi tlak oleja :mrgreen: Toto nie je TSI ... co odsiera tlak oleja v spodnom pasme ...
0W-20 to bralo cca 2-3 dcl. ale 0W-40 - zero, nada, null, nix - aspon teda podla nepresnej mierky v oku - Valve ma fakt kreeetansky vyriesenu mierku.
Prejavovalo sa to po dlhom dialnicnom tempe 150+.
ALE to neznamena, ze dokazem dlhodobo toto udrzat - zrychlenie zo 120 na 180 v plnom kotli na 4ke je bezne - a teda v plnej zatazi (400kg on board), to ukazej OBDII - tablet cez VEEPEAK.
Ja proste davam Shell Helix Ultra 5w-40 alebo Mobil 1 0w-40.

Nie nemas pravdu s viskozitnym indexom - to nie je stabilita ani rozdiel medzi letnym a zimnym cislom !
Viskozitny index sa udava od bodu tuhnutia a zahrna mnozstvo nasytenych latok, TBN atd. Kvalitny synteticky olej ma index 120.

Preco WRC jazdia na 0/5w - 50/60 ? To su malo zatazene motory ?
Citujem:
Pre aplikácie s vyššími teplotami (ako sú vytrvalostné preteky v horúcom podnebí) sa zvyčajne odporúča ťažší viacviskózny olej (niečo ako olej 15W-50). Nedávno však niekoľko ropných spoločností predstavilo multiviskózne pretekárske oleje 0W-50 a 0W-60 pre preteky rally a off-roadové preteky. Širšia viskozita poskytuje dobré mazanie za studena pre horné vačky a ložiská hriadeľa turbodúchadla, zatiaľ čo vyššia hodnota viskozity za horúca udržuje všetko dobre mazané pri špičkových prevádzkových teplotách.

3 valcova raketa sa poserie este pred dialnicou uz z principu - a nie len litrova - najdi si najnovsie zatazove problemy v USA 1,5 od Nissanu, co len dobija baterky v X-Traily :shock:
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

Tak teraz neviem...jazdis vytrvalostne preteky v arabskych emiratoch alebo len rychle presuny po dialnici v DE?
Tak ci tak, bavime sa o ničom.
Vsetci vedia , ze motory maju predpisane urcite oleje v urcitom sae rozsahu. A ten rozsah je tam preto aby si vyber prispôsobil predpokladanemu jazdnemu profilu.
To je cele. Mas pravo vyberu. Povodna tema bola , ci je 0w 20 ( ci dokonca 16) este dost bezpecna pre motor aj za okolnosti dlhych rychlych presunov. Opakujem, myslim , ze za predpokladu , ze je schvalena vyrobcom motora a pouzivana v beznych civilnych jazdných profiloch tak ano.
Co sa tyka viskozitneho indexu....nerozumiem celkom tomuto co si nspisal"
"Viskozitny index sa udava od bodu tuhnutia a zahrna mnozstvo nasytenych latok, TBN atd. Kvalitny synteticky olej ma index 120."
Co ja viem tak tento index vyjadruje ako sa meni viskozita daneho oleja v zavislosti na jeho teplote a vypocitava sa jednoducho z kin. viskozity pri 40st a pri 100st.
A ano, v principe cim vyssi index tym " lepsi" olej.
To je ovsem pravda len u noveho oleja. Nechcem sa opakovat, tak len kratko - vysoky index pri olejoch s velkym rozsahom sae ( zimna/letna) je dosiahnuty hlavne midifikatormi viskozity. Prevadzkou sa vycerpavaju a odolnost oleja v zmysle zmeny viskozity v zavislosti na teplote klesa.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2890
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Mne skor islo o to, aby to nedopadlo ako s Mazdou. Predpisat sa da vsetko mozne, a nevies, ze az kam siaha ruka uctovnika.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
farnell
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1427
Registrován: pon 07.03.2016, 20:43

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od farnell »

@jarson

👍
Toyota Corolla 1.8 TS Trek 2021
"Rozprávaj tak ako Ti zobák narástol"
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2890
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

Aky jazdny profil by som mal mat, aby som mal pouzit 0W-30 miesto 0W-20 ? Nie nahodou dlha dialnica ? Moja skusenost hovori, ze kurna ANO. Preto to tam ten vyrobca udava - kryje si prdel.
Myslim, ze som jediny majitel Avensisu v EU, co sa oficialne stazoval na rychlostny obmedzovac na 210 km/h pre Avensis, ktory ani nemas spomenuty v manuale.

To je kinematicka viskozita, ale je aj absolutna/dynamicka.
Zdroj castrol.com
Castrol EDGE 0W-40 R _____________ : Bod tuhnutia -57 stupnov C / Bod vzplanutia 214 stupnoc C
Castrol EDGE Professional E C5 0W-20 : Bod tuhnutia -50 stupnov C / Bod vzplanutia 202 stupnoc C
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

prepač, na mna si prílíš odborný. zase nestíham....o čo ide pri tých číslach od Castrolu? ja tam vidim relevantné pre našu debatu akurat tak bod vzplanutia a to este teda trapne nízky pre dlhodobé vysoke tepené zataženie motora. V oboch prípadoch.
Ak to malo ukázať, že 0w20 je "horšia" než hustejší olej, tak ti to nevyšlo :) ( teda možno u Castrolu ano)...čo hovoríš na toto?
Názov produktu: Shell Helix Ultra SP 0W-20
Použitie:: motorový olej
Viskozitná trieda SAE: 0W -20
Hustota pri 15°C kg/m3: 836
Bod vzplanutia COC°C minimum: 222
Kinematická viskozita mm2/s ( cSt) pri 40°C: 42,10
Kinematická viskozita mm2/s (cSt) pri 100°C: 8,00
Viskozitný index: 182
Myslím, že sme sa už priliš zamotali a bolo by fajn upratať stôl a skusiť to od zakladu este raz. Aby som sa zbytočne nerozpisoval použijem slova niekoho iného. Presne to si myslím,je to fakt a nie dohad alebo domienka a tu je to velmi strucne a jasne povedané (ten chlap je inak strojný inžinier a venuje sa aj stavbe pretekárskych motorov)

Motory s klznými ložiskami používajú vysokotlakové mazacie systémy. Tieto motory, ak sú dobre navrhnuté, NEPOTREBUJÚ hustý olej, pokiaľ vytvárajú dostatočný tlak HORÚCEHO oleja s redšími olejmi. Toto odporúčanie je všeobecne určené pre motory Hot Rod a Racing, kde sa stavitelia NESPRÁVNE domnievajú, že musia použiť husté motorové oleje. Faktom však je, že týmto motorom je oveľa lepšie podávať redší motorový olej. Na dosiahnutie správnej rovnováhy medzi vôľami ložísk a tlakom HORÚCEHO oleja môže byť potrebné olejové čerpadlo s veľkým objemom. Riedší olej a vysokoobjemové olejové čerpadlo je ĎALEKO LEPŠIE ako hustý olej a olejové čerpadlo so štandardným objemom. Moderné továrenské motory sú už navrhnuté pre redšie oleje, takže títo majitelia nemusia robiť nič iné ako DODRŽAŤ viskozitu, ktorú si tieto motory už vyžadujú.
Vodou chladené motory sú schopné regulovať teplotu oleja za normálnych prevádzkových podmienok, čo umožňuje použitie redších olejov, ak sa budú dodržiavať vyššie uvedené odporúčania.
Vzduchom chladené motory nedokážu spoľahlivo regulovať teplotu oleja a mali by používať olej s viskozitou horej SEA 50 alebo 60.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2002
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od slabostka »

Buduci tyzden 60 000km servisna prehliadka, 0w16, kazde leto.Chorvatsko.vonku 35 dialnica 130-140 a nie a nie zadriet 😂 a neberie olej a neberie olej 😂
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

Akoze to je dobre.
Ale aby sme boli objektívni , ina Rav4 , cista bez hybridu, tolko stastia nemala. Napriek upravenemu cerpadlu davala so 16-kou dost maly tlak oleja. Tam sa odporucalo pri tepelne narocnejsej prevadzke " pre istotu" prejst aspon na 0w20. Teda islo o krajiny ako grecko konkretne. Ci da nieco realne z daneho dovodu aj pokazilo to neviem, ale tato vec sa riesila.
Neviem teraz ktory konkretny motor to bol, ale ukazuje to na " ak je dobre navrhnuty" . A tu to bolo na hrane.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
CommonUser
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2890
Registrován: pát 13.11.2009, 14:09
Bydliště: DE

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od CommonUser »

jarson mas recht uz do toho nejdem nejak strkat, len ti dam dalsie data tych Castrolov pre porovnanie:

Castrol EDGE 0W-40 R _____________ :
Kinematická viskozita při 40 °C - 95
Kinematická viskozita při 100 °C - 16,1

Castrol EDGE Professional E C5 0W-20 :
Kinematická viskozita při 40 °C - 34
Kinematická viskozita při 100 °C - 7,7

MOBIL 1 FS 0W-40
Kinematická viskozita při 40 °C - 75
Kinematická viskozita při 100 °C - 13,5
HTHS: 3,8

Ak plati stale klasicka fyzika, tak HTHS pod 3 znamena pri beznom motore trhanie filmu. K tej 0W-20 nemam HTHS, ale ...

slabostka dialnica 130-140 no teda ... daj mi to do ruk a bude ti tam svietit priemerna spotreba cez 12. A bude mozno aj olej chybat.
Dal som 400 km za 2 hod 40 minut a dodrzoval som rychloste obmedzenia na 100/120 v rezime +10 tacho. Vypocitaj si priemernu rychlost senore :mrgreen:

BTW pokial viem, tak tato verzia 2,5 hybrid by mala mat olejovy chladic, aby si mohli dovolit tu 0W-16. Minula generacia to tusim nema. Ani valve to nema. Tak nechapem to odporucanie 0W-20.
Inak to je podla mna dovod, preco to MAZDA pofrckala. Uvidime co bude ak to daju na sud. V USA sa s tym nekakaju.
T27 2ZR-FAE Rice on wheels
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

No, neviem ozaj presne o ktory motor islo. Cital som to vcera a nenapadlo ma dat si zalozku. V historii to zial uz neviem najst.
Vyrozumel som vsak, ze išlo o odporucanie pre prevadzku s vysokym tepelnym zatazenim. Niečo ako ty s tym tvojim " lietadlom" :mrgreen:
Uprimne ale...normalny clovek takto nejazdí, resp. kupi su na to adekvatne " naradie".
A bud kludny. Ziadne trhanie filmu pod 3 sa nekona. Ak uz chces stanovit nejaku " bezpečnu" hranicu pre konvencne motory tak testy ukazuju , ze az od hodnoty 2,6 dole je ozaj nutne aby pre pouzitie takeho oleja bol motor schvaleny. Resp. mala by byt tzv povolena 0w20. A ta je aj v tvojom motore povolena , si pisal, ze ? Totiz tie 20-ky obvykle maju hths prave okolo tejto hodnoty. A vobec ...hths sa tak trochu precenuje, resp. nie je casto spravne pochopena.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2182
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Rav-4 2019 olej

Příspěvek od jarson »

Vratim sa k mojmu predoslemu prispevku, kde bol spomenuty problem s prilis nizkym tlakom oleja pri pouziti viskozity 0w16.
Je pravdou, ze uzivatel nameral hodnoty nizsie, nez sa bezne predpokladaju u konvencnych motorov. Po výmene oleja za viskozitu 0w30 , stupli tieto hodnoty cca o 30%. Ale ...vychadzali zo vseobecneho pravidla, kde sa uvazuje o potrebe tlaku cca 10psi na 1000ot/min. To je ovsem pravidlo pre sutazne motory. V civilnom svete nie je bezpodmienečne nutne ich tvrdo vyzadovat. To je jedna vec.
A druha vec je, ze som si nasiel blizsie info o danom motore. Jedna sa o M20A-FKS. Pouzivany okrem RAV 4 aj v dalsich modeloch. Pre toto tema je podstatne, ze v hybridnych RAV 4 model 2019 sa pouziva M20-FXS co je de facto mierne upraveny totozny motor. Z uvedenych dostupnych info o problemoch a spolahlivosti tohoto motora sa sice dozvieme o niekolkych vadach , ktore ho postihli, ale ... Vacsina sa tyka americkej produkcie a len niekolko postihlo aj europske modely. Ovsem ziadny z nich sa netyka problému s olejovym mamazmentom. Skor ide o problemy konstrukcie niektorych komponentov ako napr. s vodnym chladenim egr a podobne. Nic co by mala na svedomi "nespravne " predpisana prilis nizka viskozita oleja.
Treba vsak sucasne povedat, ze nakolko tieto motory su pomerne " mlade" , nie je stale este k dispozicii prilis vela informacii.
Keby to niekoho zaujmalo , podrobnejsi popis daneho motora ( aj s popisom znamych problemov) je tu:
https://toyota-club.net/files/faq/18-03 ... r4_eng.htm
Takze ano, aj tento motor ma svoje mušky, ale ziadna z doposial zistenych nesúvisí s viskozotou oleja.
A tie co sa nasli?
Nuz co povedat...spolahlivost Toyot vzdy bola zalozena na jednoduchých alebo rokmi overenych rieseniach. Akakolvek inovacia ( všeobecne , nie len u Toyoty) takmer vzdy predstavuje iste riziko, ze spolahlivost bude jednoducho horsia nez u predchodcu. A to platí aj tu. Ale to je zrejme dan pokroku. Nemozeme predsa všetci stale jazdit na nesmrtelných 4AFE :)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Rav 4“