Nová COROLLA 2019

vše ohledně modelové řady Corolla
Odpovědět
Kocúr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2535
Registrován: sob 14.02.2015, 10:35

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od Kocúr »

Závisí to prečo praskol či sa prederavil.
Ak to bolo únavou či nekvalitou materiálu tak potom je to zlá reklama pre Toyotu.
Ak ten výmenník rupol kvôli nárazu odstreleného kamienka pri vysokej rýchlosti jazdy tak to sa mohlo stať na akomkoľvek aute.
Corolla 2013 1.6 Valvematic, manuál (Ø6,6l/100km)
Corolla 2015 1.6 MultidriveS - CVT automat (Ø7,26l/100km)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od jarson »

No pockat.
Pise , ze vyparnik. To je pod palubkou uz v priestore pre posadku. Tam asi kamen tazko. Navyse to je tzv. nizkotlakova cast sustavy.
Aj cena opravy by tomu zodpovedala.
Predny by tolko zdaleka nestal. A to sa meni aj s vysusacom ( teda mal by sa menit vzdy , ked sa otvori system . Teda vlastne aj tu)
Totiz pri vyparniku treba rozobrat "pol auta" tak to predrazuje praca .
To vpredu, ludovo nazyvane chladic klimy sa vola kondenzator. A ano, tento je hned na rane ked letia kamienky, lebo je este pred chladicom kvapaliny ( vody). Ale kedze su z tenkeho hlinika, tak koroduju ( nie len kamienky ale aj dazd a bordel ich nici) a potom odchadzaju aj casom...ale tym myslim od 10 rokov vyssie s najazdmi okolo 300tkm. Urcite nie 2 mesiace po zaruke :)
Obrázek
Ak si sa len "preklepol" a v skutocnosti sa jedna o tento predny ( chladic/ kondenzator) , potom by oprava mala stat tak tretinu. Neviem odkial si, ale kedze si po zaruke, nic ta jenuti dat to robit v toyote a nahodou viem o niekom v mojom okoli , kto klimy robi dobre , za rozumnu cenu a este aj s dokladom a zarukou. A hlavne rychlo.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
castielo
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: stř 15.03.2023, 17:48

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od castielo »

Ano je to vyparnik - ta cast pod palubovkou. Ono sa to objavilo v zime, len som nevedel, ze je to klima. Jedno rano som nasiel v stredovom tuneli pod pakou (ako sa spajaju plasty) na strane vodica akysi vodnaty flek, ale prisiel mi slabej olejovej konzistencie. Utrel som a nevenoval tomu pozornost. O tyzden som to nasiel znova, ani tak mi nedocvaklo. Potom som uz ziadnu skvrnu nikdy nenasiel (zjavne bolo cele chladiace medium fuc).

No a teraz v maji, pri prvej horucave zistujem, ze studeneho vzduchu akosi nieto. Ked som siel do servisu, tak som im to spomenul, ci to nema nieco s tym spolocne ... no a malo. Prasknuty vyparnik 400€ novy diel, 2-3h roboty (lebo komplet cela palubovka dole) a este ju celu naplnit (a chladivo nie je zrovna lacne).

Mam sice najazd 120k, ale neverim ,ze to ma s tym nieco spolocne. Takto som si Toyotu nepredstavoval, ale stava sa aj lepsim ...

Termin sme uz dohodli ... ale dakujem za ochotu (btw som z vychodu). Caka ma o mesiac aj STK, tak zacinam trpnut co tam vyskoci. Ak dalsia banalita, tak auto pojde z domu prec a pojde sa do povodneho planu - Hondy Jazz.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od jarson »

Jazz :thumbsup: dobra volba.
No , co povedat na to. Osobne si myslim, ze vyrobna vada. Ale tazko to budes dokazovat, obzvlast ked si po zaruke. Aj ked podla mna sa primarny problem stal este v zaruke. A stale je tu moznost " zanedbanej udrzby systemu" , co oni urcite budu vsemozne hladat....bol si na pravidelnej kontrole a doplneni klimy? Neviem ci to maju v zarucnych podmienkach, ale zpravidla kazde dva roky najneskor. Ono totiz ak je malo chladiva tak okrem toho , ze je nejaky dovod ak je ho malo, tak v systeme stupa tlak. Ono to spolu suvisi., Unika chladivo ( viac nez prirodzene - lebo prirodzene proste unika, to je jednoducho fakt) a dostava sa tam vsadepritomna vlhkost. Vysusac nestiha vlhkost zo systemu odoberat a problem je na svete. V lepsom pripade nefunguje - nepustat a cim skor ist na kontrolu a naplnenie. Ak to neurobis a nechas to ist tak mozes system poskodit. Bud sa zadre kompresor ( lebo sucastou chladiva je aj specialny olej ) alebo sa neumerne zdvihne tlak. Ano je tam na to ventil, ale...proste ak v nizkotlakej casti stupne tlak prilis, moze sa stat aj toto co tebe.
Ked mas doklad, ze si bol , resp. mali to spraviť oni v ramci nejakej zarucnej prehliadky, potom by sa to mohlo skusit trochu " nafuknut". Ono je to dost penazi na to , aby clovek len sklopil uši a platil, ak za to nemože.
Kazdopadne ak by si niekedy v buducnosti potreboval riesit klimu - ci uz klasicku udrzbu/ plnenie alebo opravu ( aj ked pod palubku sa im velmi nechce - kondenzator, trubky, kompresor...to ano, ale dalej je to fakt makacka a riziko poskodenia inych veci), tak ti viem dat kontakt na super firmu . Nepisem , lebo pravidlá ( reklama) . Iba ze by admin laskavo dovolil vynimku. Je to pri Tornali. Neviem ale odkial presne si lebo tam sa vychod len zacina a po koniec je este 180 km :D
Mne na civicu robil vymenu kondenzatora a plnenie spolu za 180€ aj s materialom , pracou a zarukou. A tak ma napada, ze tam zajtra skocim na udrzbu. Oni su to uz vlastne tiez viac nez dva roky .
....aby som nedopadol ako ty. :mrgreen:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
castielo
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: stř 15.03.2023, 17:48

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od castielo »

Auto ked som kupoval, tak este nemalo ani 3 roky (z programu jazdenych vozidiel Toyota). Ale v case nakupu (April) siel z klimy priam arkticky vzduch. Da sa povedat, ze to klaklo snad z dna na den. Este v Oktobri to chladilo normalne, v Decembri (pri prvej povinnej prehliadke) uz bola klima KO (len som to nevedel, lebo som ju nepustal). Kontrola klimy sa plati samostatne, co ma ani nenapadlo dat spravit, lebo som ani netusil, ze to treba kontrolovat kazde 2 roky a navyse, pravdepodobne to mal spravit predajca pred predajom?
V kazdom pripade, mohli ma na to v servise upozornit, urcite by som to nechal skontrolovat ... a prislo by sa aj na zavadu este v zaruke. Vseobecne moc klimu nepustam, lebo z nej rychlo ochoriem, takze bezi len ventilator ... teraz ako za starych cias na Fiate aj okna dole :)
Nevyhadam asi nic, ked som sa pytal prijimacieho technika, ze ako moze prasknut toto na prakticky novom aute, tak len pomykal plecami ... ale obom nam bolo jasne, ze vadny kus ... len vdaka mojej neznalosti sa na to prislo az teraz, no a budem si to musiet cele zacvakat. Na druhu stranu boli ferovi, ked trebalo dohrat AA, tak som tam bol 3x a nepytali ani cent.
Na Corollu som este nezanevrel, vlastne som s nou maximalne spokojny, ale toto riesit nechce nikto pri aute ktore nema este ani 4 roky. Hadam teda neobjavia na STK nejaku dalsiu blbost, to by ma uz dozrali ... aj ked od technikov na STK viem, ze to nie je az tak rarita neprejst s novym autom.
Ale vlastne, s nejakou zavadou som pocital, len skor nieco co sa tyka najazdu (brzdy, vyfuk), klima ma prekvapila. Aj s touto opravou to bola stale vyhodna kupa, do ceny noveho mam na desiatky stovak daleko :)
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od jarson »

No ono ani nepouzivanie klimy jej neprospieva. Naopak.
Ale tento problem by to zasa nesposobilo.
Vseobecne sa odporuca pouzivat ju stale, alebo aspon priebezne a kontrolovat medium kazde dva roky.
Na to " stale " pouzivanie je super tzv.automaticka klima. Ja mam v honde prave toto. Funguje to tak , ze mas nastavenu nejaku teplotu a system ju dosiahne ( pomerne kratky cas - podla podmienok niekolko minut - typicky sadnes do rozpaleneho auta, schladi sa za 5-10 minut a potom uz ani nevies o nej , ci vlastne ide alebo nie. Iba udrzuje nastavenu teplotu. Ziadne severaky do ksichtu z vyduchov sa nekonaju z ktorych by mal niekto ochoriet.
A mam to tak aj v zime. Ziadne zahmlievanie, stala teplota plati to aj naopak ked kuris.
Pointa je , ze sa system stale premazava olejom obsiahnutym v mediu , ty padom aj stale dokola prechadza cez vysusac cim priebezne odstranuje vlhkost a na vyparniku ti nenarastu lisajniky a " peniciliny".
Inak predpokladal by som, ze na takto mladom aute uz automaticka bude tak nejak prirodzene. Manualne sa robili snad este v 90-tich rokoch naposledy.
Na toyotke mam klasiku "4zonovu švihadlovú". :)
Ale ma aj ( raritne) stresne okno, takze aj na dialnici, kde by "švihadlovka" bola fakt neunosna, sa da celkom prezit. Aspon nemam starosti s vyparnikmi :)
No nic. Budes vediet. Školne byva niekedy drahšie, ale o to lepšie si clovek potom " učivo" zapamätá. :mrgreen:
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Kocúr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2535
Registrován: sob 14.02.2015, 10:35

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od Kocúr »

Mám pocit, že kontrola funkčnosti klimatizácie a tlaku v chladivovom okruhu nieje súčasťou pravidelných servisnej prehliadok. Servis by to mal v takom prípade len doporučiť prípadne kontrolu previesť na požiadanie zákazníka.
Mimochodom, do 30.06 majú servisnú akciu nazvanú Regenerácia chladiaceho média, ktorá je súčasťou kampane Pripravte svoje vozidlo na jar.

Okrem prvej prehliadky si môžete objednať regeneráciu chladiaceho média, ktorá stojí 32 €. Regenerácia chladiaceho média je dôležitou prevenciou nepríjemností s klimatizáciou najmä v letných mesiacoch.

Pri prehliadke vykonáme nasledujúce kroky:

Odsatie chladiaceho média z klimatizačného systému
Regeneráciu chladiva odstránením mechanických nečistôt a vlhkosti
Vákuovanie chladiaceho okruhu
Likvidáciu vlhkosti v chladiacom okruhu
Spätné naplnenie chladiva do systému
Doplnenie nového chladiva v prípade potreby
Finálnu kontrolu tesnenia systému a funkčnosti klimatizácie
Corolla 2013 1.6 Valvematic, manuál (Ø6,6l/100km)
Corolla 2015 1.6 MultidriveS - CVT automat (Ø7,26l/100km)
castielo
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: stř 15.03.2023, 17:48

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od castielo »

@jarson Klimu som praveze z casu na cas pustal, lebo som vedel, ze ak bude stat dlho, tak sa to moze dodrbat. Ale uz ju budem mat pustenu asi stale, lebo dava zmysel co pises. Este tak 3 tyzdne dozadu z toho isiel pocitovo "chladnejsi" vzduch ako z cisto ventilatora (pri 20°C), takze usudzujem, ze nejaky ten gram chladiaceho media tam este bude, ale pustat to aktualne radsej nebudem ... neni treba este pokusat stastie s kompresorom :biggrin:

@Kocur ano, nie je sucastou beznej prehliadky, a mna to vlastne ani nenapadlo si to nechat skontrolovat. Bol som v tom, ze klima normalne funguje.

Uvidime, kolko to nakoniec bude stat, ale mam tusenie, ze tam s tym nejdem (aj to az o mesiac) naposledy ...
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od jarson »

Castielo, osobne si myslim, ze v tomto konkretnom pripade aj keby si robil hocico zrejme islo o vadu vyparnika.
To co som pisal je hlavne pre buducnost. Pochopit ako to funguje a predist problemom , samozrejme v medziach toho , co ako uzivatel vies ovplyvnit.
A ano, prazdne to nepustaj.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
castielo
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: stř 15.03.2023, 17:48

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od castielo »

Takze oprava ma stala cca 600 €, no a vyzera, ze to mozem ist rovno reklamovat :roll:

Neviem, ci je normalne po doplneni chladiva, ze pristrojovka piska? (ked sa zapne kompresor, to nerobilo). Ked dam dual, vodicovu stranu na 24 a spolujazdca na Low, tak mi pride vzduch rovnako chladny - podla mna to nestiha chladit. Chladny vzduch ide, ale 15 stupnov to nebude (alebo to nestiha ked je vonku 33 stupnov?) Zadny vyfuk ma fukat ako ten vpredu? Sa mi zda, ze to minuleho roku pred poruchou fukalo celkom svizne, teraz ledva citit aj ked polozim ruku na vyfuk. No a v neposlednom rade, A\C tlacitko sa vypne po cca 10 minutach?

No, nepozdava sa mi to cele, ale pokial nemam jasno, ze ako to ma cele spravne fungovat, tak neviem ci to "uhadam" ...

Edit: Amici tvrdia, ze ak nikto vzadu nesedi, tak to pre setrenie energie vzadu nefuka? To iste v ECO mode?
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2090
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od jarson »

Jaj, toto ti neporadim....
V civicu mam obycajnu klimu automaticku a tam proste nastavim nejaku teplotu , auto ju dosiahne a uz len udrzuje. Na zaciatku citim ako sa snazi to vychladit , za chvilku uz je prijemne a aj prud vzduchu sa zmierni. A potom uz len jemne ide taky akurat sviezi vzduch. Nejako nevidno ci a kedy to spina a podobne. Ako vodic to neregistrujem. Na displeji proste stale svieti A/C AUTO a zvolena teplota.
Na Carine mam sice 4 zonovu klimu , ale "švihadlovu"....jasne srandujem. Tam chladim akurat tak stresnym oknom, ovsem musim si šišku na plešine natrieť opalovacim kremom faktor 50 aspoň.
Takto. Je vseobecne zname, ze cim vyssia teplota vonku, tym ma klima nizssi ucinok. Ale do tej 30- ky vonku by to mala zvladat kazda v dobrom technickom stave. Urcite by mal ist chladny vzduch aj pri 30-33 vonku, len to proste nedas na 20 vnutri, ale len napriklad na 23. Samozrejme je to myslene obrazne, kazde auto to moze mat +/- mierne inak.
A nie vsetko je o klime. Stara Camry mala napriklad skla vsetky take co neprepustali teplo. Neverim, ze dnesne to nemaju, ked to mali pred 25 rokmi.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne stř 06.09.2023, 17:27, celkem upraveno 1 x.
castielo
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: stř 15.03.2023, 17:48

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od castielo »

Vdaka za informacie, ale tak uz mam o dilemu menej. Tipujem ,ze dalsie 480g chladiva je fuc, lebo nechladi uz vobec. Skoda, ze som to musel zistit natvrdo, ked vonku je tu aktualne 35 °C. Som zvedavy, ako sa k tomu postavia. Necudoval by som sa, kebyze problem nebol vo vyparniku, ale "diera" je niekde uplne inde.

Zajtra to idem teda reklamovat. Dam vediet o priebehu.
castielo
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: stř 15.03.2023, 17:48

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od castielo »

Takze nasla sa "dierka" v jednej z hadic, nova stoji 60 €. Nevyzera, ze to budu brat ako reklamaciu, aj ked som to takto prezentoval, ale tu hadicu som este ochotny zaplatit. Ako by ste sa k tomu celemu stavali vy ?
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Nová COROLLA 2019

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne stř 06.09.2023, 17:27, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Corolla“