Česko anglicky

Tlachání o všem - bez zaměření!
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7634
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Česko anglicky

Příspěvek od biscuit »

no jasne, ale to je proto, ze nechteji rikat czech republic. czechoslovakia se proste rika lip. a kdyz se oficialne dostane do povedomi czechia, za par dekad uz to nikdo, nikde, jinak nerekne. tak prestante bejt jak natvrdli parezove. kdybychom se totiz i drive chovali podle vaseho bananoveho uvazovani, tak jsme porad austria, nebo austria-hungary resp. austro hungarian empire (i to cisarstvi totiz ma a melo dva, nebo tri nazvy).
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Jakub Krčma
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2070
Registrován: ned 24.09.2006, 15:49

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Jakub Krčma »

Za sebe říkám jednoznačně Czechia. Všechno ostatní mi přijde šroubované, nepraktické, nepřesné atd. Např. Czech Republic působí neohrabaně a nestředoevropsky (je to OK jako ofiko název, ale pro běžné použití je to šajze - jako kdyby někdo říkal Federal Republic of Germany místo Germany nebo rovnou United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland místo Britain). Když Slovak Republic = Slovakia, pak v pohodě Czech Republic = Czechia. Kecy o pletení Czechia s Chechnya jsou úplně mimo, protože výslovnost Czechia a Chechnya je asi tak "podobná" jako Poland a Scotland. :lol: :lol: :lol: Navíc Čečensko v porovnání s ČR "nikdo nezná", protože je nesrovnatelně menší, vzdálenější a celkově méně významné. A navíc to ani není samostatná země, pouze jedna z 22 republik Ruska (v nichž žije dohromady jen cca 26 milionů lidí, což je zlomeček celkového obyvatelstva Ruska).
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Tygr »

Upřímne si nejsem jisty, jestli zrovna Čečeni nejsou daleko známější než Cesi :)

Pominu-li teda to, že tento argument zavání tim spravnym cechackovstvim, ale je to fakt jen muj pocit.
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7634
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Česko anglicky

Příspěvek od biscuit »

jj, strileli jsme za valky do vzduchu :-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Tygr
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1087
Registrován: pát 27.05.2005, 00:36
Bydliště: Doma. UbI bene, ibi patria.

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Tygr »

:D
Kup si Toyotu a zustanes s ni navzdy a Celica je srdecni zalezitost:o)
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Jimmi »

Ještě k té knihovně, Sušenosane. Ona ta předkládaná architektura nebyla ani funkční, ani praktická, a už vůbec ne moderní. Forma se naprosto nepotkávala s účelem.
Naproti tomu pár metrů od svého rodného domu (tedy toho, kam mě přivezli z porodnice) mám ukázku velmi podobné architektury, která ale v té době moderní byla (ne nadarmo se Kaplický označoval jako architekt, který se zasekl v raných šedesátých letech), ovšem kromě jiného je naprosto účelná a funkční. Lépe řečeno tato forma není samoúčelná, jako u té knihovny, ale působí jakožto jedinečný akustický zesilovač, pro volnou plochu parku a převážně čistě akustickou produkci téměř nutný. Také nepůsobí vtíravě v okolní zástavbě, i když je téměř o století novější.
Jsou zde jen dílčí novodobé úpravy, které původní čistou formu docela ničí. Například ta debilní cedule na horním okraji a likvidace původních svítidel, která byla v duchu doby rozmístěna v pravidelných rozestupech na stropě.
Obrázek

A Lukeho argumentaci opravdu vůbec nerozumím. Především je třeba si uvědomit, že Czechia je překlad spíše pojmu Česko, které zahrnuje původní Země koruny české, dnes, po zrušení monarchie v roce 1918, přeměněné na republiku. A vůbec to nemají být Čechy jakožto oblast, tedy část Česka, která odpovídá spíše historickému Bohemia, které se původně rozkládalo spíše ve středních a severozápadních Čechách, později se rozšířilo na celé Česko, přičemž Morava vznikla spíše administrativně jakožto markrabství, čímž se vytvořilo vládní místo pro následníka trůnu.
Je pravda, že kdysi existovala Velká Morava, které nejnovější výzkumy připisují větší význam, než je ten tradičně zapsaný v učebnicích (zahrnovala i česká Přemyslovská knížata a byla již velmi pravděpodobně součástí Svaté říše římské), ale přímé následnictví zde není.
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7634
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Česko anglicky

Příspěvek od biscuit »

ja bych ten moravsky komplex uz nerozmazaval. je to smutne.

k te architekture. ja si nemyslim, ze byl kaplicky nekde zaseknutej. v historickym architektonickym kontextu je to vubec veta k popukani. drive se stavebni slohy drzely cela staleti, nejen po generaci jednoho architekta - je prece logicke, ze jeden clovek ma po cely zivot jeden pohled na veci kolem sebe a ten se formuje jen postupne a jemne - zejmena, jedna-li se o nekoho, jehoz vize za neco stoji, vychazi z jeho nitra a jsou tak odlisne od masove "produkce". je to stejne blby, jako kdyby nekdo napsal, ze se dalí zasekl ve tricatejch.

my tady v cechach umime kritizovat vsechno. a nejostrejsi kritici daneho tematu (obecne) jsou z pravidla ti, kteri by se meli drzet spis vidli a hnoje, to je taky zasluzna a dulezita prace.

btw.: welcome in the sixties :-D uznej, ze to je blbost jako tram, tohle nezestarne.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... dges_2.JPG
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Manyjak
Řidič
Příspěvky: 200
Registrován: čtv 29.01.2015, 20:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Manyjak »

biscuit píše:no jasne, ale to je proto, ze nechteji rikat czech republic. czechoslovakia se proste rika lip. a kdyz se oficialne dostane do povedomi czechia, za par dekad uz to nikdo, nikde, jinak nerekne. tak prestante bejt jak natvrdli parezove. kdybychom se totiz i drive chovali podle vaseho bananoveho uvazovani, tak jsme porad austria, nebo austria-hungary resp. austro hungarian empire (i to cisarstvi totiz ma a melo dva, nebo tri nazvy).
To by mě zajímalo jak to chceš tomu černochovi, jihoameričanovy, nebo na dálnym východě dostat do povědomí. A to stím Rakousko uherskem je pěkná demagogie, tenkrát na druhym konci světa jsme jim byli ukradený úplně. Jinak bych rád upozornil, že většina světa mluví také španělsky/pominuli mandarinštinu(Čína) a hindštinu(Indie+). :wink: H.
MANYJAK.CZ
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7634
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Česko anglicky

Příspěvek od biscuit »

to se proste tak stane za par dekad samo. nevim, proc ti to vubec prijde zpochybnitelny. a ze nekde mluvej jinak nez anglicky? co na tom zalezi? oni prejimaj vsechno. vzdyt se jen podivej, jak se dnes cinani chovaj. vsechny tyhle narody, i kdyz mluvej jinak, jen nasleduji zapadni kulturu. my se radi inspirujem u nich, oni u nas.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Jimmi »

Musím říci, že nikde v Severní Americe a Mexiku jsem se s pojmem Czechoslovakia nechytal. Nikdo nevěděl, která bije. Jen jednou se mi stalo ve Vancouveru, že jedna velmi stará paní, která také nevěděla, kde leží Czech Republic, reagovala na pojem Czechoslovakia tím, že Jugoslávce měla vždycky ráda 8)
Ještě tak v místech, kde sledují hokej, se na "czech" chytali podle Jágra a po Nagánu i podle hokeje vůbec. Ale to "republic" jim vždycky v tom názvu přišlo dost matoucí, páč Jágr i všichni ostatní zde hrající hokejisti jsou všichni "Czechs", tedy Češi, a logicky by měli pocházet z nějakého státu od toho odvozeného, tedy asi Czechia. Jak se tam přidalo to republic, tak spíš fakt všichni podvědomě mířili někam do toho Karibského moře a bylo jim to divné.
Tímto si jemně dovoluji vyjádřit ostrý nesouhlas s tím co tady tvrdí Manyjak a Luke.

Šúšo, z té knihovny se nevykecáš. Kličkuješ jak zajíc, ale pravdu slyšet nechceš :)
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7634
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Česko anglicky

Příspěvek od biscuit »

ja se z niceho nevykecavam. napadl jsem jen ty tvoje "argumenty". pro me je jedinym argumentem to, ze ten navrh neodpovidal (podle toho co jsem o tom cetl) zadani. pricemz je zase naopak absurdni, ze se mu klidne mohla na zaklade odborneho vyjadreni poroty udelit vyjimka. jde mi jen o to, aby uz tady nebyli lidi takovy prizemni a zastydli zesranci a umeli se trochu odvazat (myslenkove), to je cely.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Jimmi »

Tohle ale nebyla odborná porota. To byla porota určená k tomu, aby odklepla Kaplického bez ohledu na to, co předloží. Takže se do soutěže logicky nehlásily žádné renomované architektonické kanceláře. Jenom pár mladých si na tom zkoušelo invenci. Tím pádem nemáme představu o tom, jak by ta knihovna mohla doopravdy vypadat; hlavně tak, aby respektovala okolí a účel stavby.

A odvázat, to já se umím. A staromilec až takový nejsem. Spíš dám na kvalitu, a ta se často prověří až věkem.

Jeden příklad moderní pražské knihovny, respektující kontext i účel:
Obrázek
Obrázek
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7634
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Česko anglicky

Příspěvek od biscuit »

hele, ja jsem nejvic nadsenej z architektury funkcionalisticky. zadny serepeticky, jen cista linie a budova maximalne vymyslena ke svymu ucelu. tenhle sklenik mi ale zvenku prijde docela hnusnej resp. pro me velmi nudnej a nezajimavej. tim nechci zpochybnovat funkcnost budovy a taky dokazu akceptovat, ze atraktivita zevnejsku nemusela byt na seznamu priorit.

naproti tomu, narodni knihovna mohla bejt neco vic... ale nema to cenu pitvat. o zakulisi toho zas tak moc nevim a myslim, ze i kdybych mel nejake informace, nevedel bych, jestli jim verit. v cechach kazdej vi zarucene vsechno, protoze to rikala mana a ta dela uklizecku na opbh ;-) jinak kdyz jsme u tech knihoven, osobne se mi moc libi univerzitni knihovna v hradci. sice beton (ja ho ale mam skoro nejradeji, hned po neomitnute fasade), ale ma to myslenku, tvar a malinkej architektonickej presah nad pouhou funkci.
obrazkove zde
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Uživatelský avatar
Luke_Luke
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3969
Registrován: stř 15.10.2008, 16:54
Bydliště: Ostrava pi*o!!!

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Luke_Luke »

Jimmi a Biscuite mate plne pravo nesouhlasit s mym nazorem a verejneho prezentovat, stejne tak jako delam ja v tomto tematu a je to tak spravne, nejsem zrovna ten typ cloveka, ktery tahne se stadem a za svuj zivot jsem na podobne vystrelky proti sve osobne zvykly :-)

Pokud jste teda nepochopili moji sarkastickou narazku na Bohemia, Moravia a Silesia, tak ne opravdu nejsem kluk z moravy, ktery se citi diskriminovan tim, ze se rika Cesko a chybi tam ta morava, to byl opravdu jen vtipek, ale vedel jsem, ze jsou taci, kteri se toho presne chyti...

Ale proste Czechia memu uchu nelahodi, stejne tak, jak najdu stare auta od Toyoty, ktere nelahodi memu oku, ale protoze se tady 99% lidem libi, opravdu nazor menit nebudu.
biscuit píše:to se proste tak stane za par dekad samo. nevim, proc ti to vubec prijde zpochybnitelny. a ze nekde mluvej jinak nez anglicky? co na tom zalezi? oni prejimaj vsechno
Tak tady se hluboce mylis, zaprve se uz toho rozhodne nedozijes. Za druhe byls nekdy ve Spanelsku nebo v Jizni Americe? Ne tam opravdu na anglictinu serou, tam opravdu drtiva vetsina lidi neni s tebou ochotna mluvit anglicky a tam se proste bude rikat nadale República Checa, bez ohledu na to, co si tady budou lidi mezi sebou vykladat a myslet si cokoliv jineho, je hodne kratkozrake a prirovnal bych to zivotu v uzavrene bubline bez vazby na vzdalenejsi okoli.
BTW ve spanelsky mluvicich zemich jsem za posledni 4 mesice byl 3x na ruznych mistech, mezi ruznymi vrstvami lidi a vzdy se ukazalo to, co pisu.
Jimmi píše:Musím říci, že nikde v Severní Americe a Mexiku jsem se s pojmem Czechoslovakia nechytal.
No v Mexiku tezko, kdyz se tam Czechoslovakia nerika, ale to uz jsem psal 3x.

No a na zaver Biscuite a Jimmi, nevim proc chcete docilit toho 100% souhlasu diskutujicich a proc by meli lidi s vlastnim nazorem konvertovat na Vase uvazovani.
Ja mam nazor odlisny a mam na to plne pravo :wink:
2019 Proceed 7DCT GTline PLUS
2009 Auris 1,6 dual VVT-i 125k Exclusive
ex 1997 Tigra 1,4 16V - 90k + PowerBox
Obrázek
Uživatelský avatar
Jimmi
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7849
Registrován: čtv 22.07.2004, 10:26
Bydliště: Praha, Teplice

Re: Česko anglicky

Příspěvek od Jimmi »

Luke_Luke píše: ...v Mexiku tezko, kdyz se tam Czechoslovakia nerika, ale to uz jsem psal 3x...
Já se musím přiznat, že "mexičtinou" úplně nevládnu, takže řeč je opravdu jen o těch, kdo se tam se mnou byli ochotni bavit "američtinou". Což byli překvapivě všichni, kterých jsem se slušně zeptal 8)
Ovšem Jižní Ameriku (tedy převážně španělsky hovořící státy) a Czechoslovakia tady někdo zmiňoval. A já to nebyl.

Nakonec tenhle termín je převážně znám z nějakých výrobků, kde je před tím ještě to kouzelné Made in... Takže by to mohli znát nejspíše někde v Indii, kde ještě dneska makají stroje z ČKD nebo plzeňské Škodovky z dob první republiky.

Ostatně, všimli jste si, jak málo výrobců je schopno napsat správně Made in the Czech republic.....? Drtivá většina to píše špatně. Oč jednodušší je ten jednoslovný geografický název, kam člen nepatří.

Jinak se Luke mýlíš, tedy určitě alespoň co se mě týče. Ale vsadil bych si, že Sušenka san tohle vidí dost podobně.
My se Tě nesnažímě obrátit na naši víru!
My chceme jen vědět, jak svůj názor obhájíš, zdůvodníš. A to je princip skutečné diskuse, tedy procesu, kdy dochází k obohacení obou stran :wink:
LB hyaku ichi 百一 4E-FE 1332/65kW modrá o->
HB 4E-FE 1332/55kW červená o+
VAZ 2103 1500/49kW bílá
Odpovědět

Zpět na „Pavlačová plenárka“