Chiptuning i na motor 4A-GE (1.6 GTi)

vše o tuningu na vozech Toyota
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Kompresor - turbo

Příspěvek od aczasa »

Když jsme teda u toho, myslím si, že by mi lehounce pomohl kompresor nebo turbo (respektive mě by nepomohlo nic, neb komu není rady, tomu není ...). Nějaké zkušenosti s firmami či kolegy co umí, znají, dovedou do atm. motoru bez ničeho připojit efektivně kompresor a doladit motor a vše ke spokojenosti?
S turbem předpokládám že bude mnohem víc práce a úprav, ale stejně, podobné tipy?
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

Nešel bych do toho bez předešlý GO motoru.Jinak se můžeš těšit na nemilá překvapení a možná,že z motoru by ti zůstalo potom použitelný jen to turbo nebo komresor.Jinak bych pordil s překopáním,ale neznám žádnou firmu co by to zvládla-možná Idaho.Tomu věřím,že by si pohrál is GO i s přeplněním.
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

Já myslím, že by ti pomohl Lexus IS-F 5.0 V8 416 koní :twisted:.

Jinak turbo i kompresor samozřejmě pomůže - turbo víc, kompresor zase v celém spektru otáček.

Jenže to zase neni jenom o tom prdnu tam kompresor/turbo a jezdim. Nejlepší je kit od nějaké renomované firmy. Třeba kompresor kit od Blitzu na Celicu 2ZZ-GE je za 7000 dolarů. Pokud na tvůj motor takový kit existuje, máš vyhráno. Pokud ne, v podstatě vyvíjíš nový motor. Tj. nová řídící jednotka (tady už si originálem nevystačíš), zjištění zda to vůbec vydrží originální vnitřnosti motoru, případně výměna za kované písty, ojnice, kliku - pokud je někdo pro tenhle motor dělá, nová spojka, originální většinou nezvládne nárůst kroutícího momentu, odladění map v řídící jednotce pokud to teda už neudělala nějaká firma před tebou, posílení chladicí soustavy... Tohle je lepší dělat spíš u starších typů motorů, kde už to vyzkoušela spousta jiných lidí a ví se co a jak...

Zkus kouknout na TRD USA, nabízejí kompresorové kity pro různý auta, ale nevím do jakého motoru to chceš http://www.trdusa.com/partscatalog.cfm?subcategory=37

Jinak s tím upgrade řídící jednotky to nemusí být až tak složité, není nutné motory rozebírat ;-) Prostě strávíš několik večerů na EPC a zjistíš, zda se tam používají díly se stejnými part-numbery. Pak třeba bude opravdu stačit sehnat řídící jednotku z Japonska.
Naposledy upravil(a) BRunner dne stř 21.05.2008, 10:17, celkem upraveno 1 x.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

GO motoru

Příspěvek od aczasa »

Nebudu říkat, že vůbec něco umím, ale stále si neumím moc představit, co to je fyzicky udělat GO na motoru. O co teda vlastně jde? (Znám to jen ze 125ky. :-))
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

BRunner píše:Já myslím, že by ti pomohl Lexus IS-F 5.0 V8 416 koní :twisted:. ........

:twisted: :mrgreen: Kdo by ho nebral?Já teda jo-na prodej :twisted: A pak bych hnet koupil GZE :lol:
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

fildis píše:Já bych sem klidně i oskenoval ten článek ze Světa motorů, ale nevim, jestli to neni proti právní, vím, že se tu už něco podobnýho řešilo. Případně zájemcům můžu oskenovat a poslat na mail, docela zábava to číst :lol:
já myslím,že když ho sem dáš tak to protiprávní není. To by bylo snad pouze v případě,že by jsi článek nějak upravoval nebo používal jeho části. Články z časopisů jsem viděl i jinde na fórech.
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

Ještě upgrade kity od TTE. Kdyby jsi měl D4-D tak si ho můžeš nechat i "načipovat" ;-). Ale má to trošku víc konektorů, než je u čiptjůningu obvyklé, takže to asi bude fungovat :mrgreen:
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

načipovat....

Příspěvek od aczasa »

se teda nenechám a žádné úpravy dělat nebudu... :-) Až teda zatoužím po rychlé jízdě, půjčím si Evo X na tejden z půjčovny a bude.. :-)
Back in Czech.
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

Tak zrovna tomu TTE bych věřil. Oficiální evropský úpravce Toyoty od roku 1973. Od roku 1993 vlastněná Toyotou. Všechny rallye speciály vznikaly u nich, v současnosti vyvíjí vozy pro F1.
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

To chcu :twisted:
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
Beaver
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2731
Registrován: úte 29.06.2004, 09:23
Bydliště: Brno-venkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Beaver »

BRunner píše:...německý trh tak, aby auto spadlo samozřejmě do té nižší kategorie. Příkladem budiž starý motor 4A-GE, který měl běžně 92kW, ovšem pro Německý trh 7kW ubrali...
Nektere motory maji nizzsi vykon jen papirove. Dalsi ztraceji vykon kvuli instalaci katalyzatoru pro zeme kde se to vyzadovalo. Ruzne generace 4A-GE se ale odlisuji mechanicky a ten rozdil vykonu je tam kvuli odlisne velikosti sacih kanalu nebo kompresniho pomeru, neni to jen elektronicka zalezitost.
aczasa píše:rozhodně souhlas s tím, že mnoho věcí je nesmysl. Ale stále mi nikdo nevyvrátil tu "paranoidní" argumentaci o konkurenčních ujednáních a o preferenci vlastních modelů. Zdá se mi, že v několika typech aut je několik "kiloWattáží" třeba motoru 1AZ-F(S)E. škálovaně asi od 98kW - 114kW. Nebo například motor 4AFE - koukal jsem a různě se měnil od 84kW do asi 66kW.... Tak proto se ptám...
Zrovna 4A-FE ma min. dve zasadni generace - lze poznat podle ventiloveho vika. Pokud se ti nelibi jeho vykony, je mozne ten motor vymenit za 4A-GE. Koupis ho i s ECU, prevodovkou a poloosama, optimalne i s brzdama (pokud jsou nahodou vetsi) a lupnes ho do auta. Malo ? Tak 4A-GE silvertop nebo blacktop. Pochopitelne to stoji penize... Pokud ti to furt nestaci, pouvazuj nad tim, proc sis koupil Corollu :wink:
Toyota Supra 2.5 twin turbo
Lexus IS200
Lexus RX400h
"Vždycky můžete spát v autě, ale nikdy nemůžete řídit dům"
http://www.supraklub.cz
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

Beaver píše: Nektere motory maji nizzsi vykon jen papirove. Dalsi ztraceji vykon kvuli instalaci katalyzatoru pro zeme kde se to vyzadovalo. Ruzne generace 4A-GE se ale odlisuji mechanicky a ten rozdil vykonu je tam kvuli odlisne velikosti sacih kanalu nebo kompresniho pomeru, neni to jen elektronicka zalezitost.
Jasně, to ale byly různé generace - "bigport" vs. "smallport. Tam byl ten rozdíl ještě výraznější. Ale pokud budu mluvit jen o "bigportu" s T-VISEM, ktetý mám v autě, tak se ve stejné době dodával jak v 85kW tak v 92kW verzi do stejného auta - záleželo jen na cílové destinaci.
Odpovědět

Zpět na „Tuning“