studený motor,cukání

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

Tak taky trocha do mlýna....
MichalS>ten poslední obrázek to je fakt humus. Několikrát jsem to už řešil. Vevnitř v tom dílu je otočná hřídelka, zvenčí je za konektorem krokový motorek, který s ní otáčí. To, že Vám lítají otáčky, je způsobené zanesením té hřídelky, která musí jít velmi lehce, ten motorek samozřejmě nemá žádnou sílu. Nastartujete, hřídelka se pohne a zatuhne, otáčky zůstanou nahoře, přidáte plyn, v klapce se udělá průvan, hřídelka se pohne, otáčky jdou dolů a tak pořád dokola. Je to bypass kolem škrtící klapky, má to funkci sytiče. Ta zanesená komůrka kamenem taky znesnadňuje přestup tepla. Vyčistit nějakou chemií, kdo se bojí kyseliny solné, ať zkusí nějaký prostředek na WC, na likvidaci vodního kamene.
Co se týká té hřídelky, používám sprej na čištěníklapek, nastříkat dovniř, nechat aspoň půl hodiny působit, vylít, opakovat. Pomoct si i štětečkem. Nakonec prostříknout WDčkem. Když zapnete klíček a napojíte konektor na ten motorek, musí se hřídelka pootočit, po odpojení zase zavřít. Krokový motorek jsem odpojil jednou a dalo mi tohodně hodně práce to zpátky nastavit - nedoporučuji, ani to není potřeba. Tak snad to pomůže....
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

MichalS píše:OT: Na mé Gti je zvláštnost - i když mám šroub volnoběžného vzduchu zašroubovaný na max, tak s teplým motorem má motor otáčky 900. Za normálních okolností by motor buď zdechnul nebo by měl otáčky kolem 400. Nevím čím to je už se to řešilo a nevyřešilo, hadicemi si to vzduch nepřisává a vypadá to že i ne přes netěsnost v sacím potrubí.
Ještě jednou jsem si to pročítal.....
Tobě, jak to vypadá na fotce, ten motorek nejspíš vůbec nechodil, odpojený by měl být zavřený, což není. Tzn., že stále do sání pouští bypassem vzduch, proto Ti to nechcípne. Hlavně si po vyčištění zkontroluj, že ten motorek chodí, abys ho neměl spálený. Toy za něj chtěla 5000,-Kč!!!!!
Uživatelský avatar
MichalS
Manager Týmu
Příspěvky: 469
Registrován: sob 17.11.2007, 09:25
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MichalS »

Pozor pozor. Pokud klapku rozeberete tak jak mám já rozebranou tu "testovací" a jehlou budete zkoušet otáčet s tou záklopkou která je na hřídelce tak není vůbec pravda že se bude otáčet lehce. V žádném případě při pokojové teplotě nebude. Protože na této hřídelce je na jedné straně servomotr se záklopkou a na druhé straně klapy je pod dvěma šroubkama výčko. Pokud toto výčko odmontujete jakože to nědělějte pokud to už někdo neudělal před váma, je pod ním bimetalová pružina. Funguje to tak že motorek zpočátku kdy je studený motor až tak moc se záklopkou neotočí. Ta pružina drží záklopku přes hřídelku pootevřenou. Až tím jak se klapka vodu prohřeje prohřeje se pružina a ta hřídelku uvolní - s ní pak lehce točí motorek. Na testovací klapce jsem pružinu vykuchal, někde tady něco o tom už psal Libor12 ale nějak se mě to nezdálo :) tak jsem ju dal do hrnku s horkou vodou a ta potvora se otočila o 90°. Jinak je tam dokonce i miniaturní imbusák kterým se nastavuje i dorazová poloha té pružiny.

Takže pokud máte klapku do které nikdy nikdo nešahal nic nekuchejte. Kdyby se vám náhodou povedlo rozebrat to jak mě na fotce - povolit ty šrouby tak vyčistěte komůrku se servoklapkou a to je tak vše. Víc radši nic protže už když rozděláte tu pružinu tak to nikdy neseřídíte - to je stejné jako s čidlem otevření klapky. Není ale důvod proč tu pružinu teda rozdělávat - já jsem to udělal protože na té testovací klapce to bylo už jedno.
Po 5ti letech jsem obnovil web s Celicama - schemata, linky, navody, fotodokumentace - http://www.t18.wz.cz
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

Jenom pro upřesnění, asi jsem to špatně napsal, nenapadlo mě, že by do toho někdo rýpal jehlou a zkoušel hřídelkou otáčet, ta se samozřejmě ani nehne. Volně musí jít, pokud se to rozdělá, což rovněž nedoporučují, hrál jsem si s nastavením asi týden.
Ale v zásadě platí: bez proudu - zavřeno, pod proudem otevřeno, stupeň pootevření a tím přívod vzduchu dál řídí teplota.
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

Teda koukám, jaký jste laboranti :wink: Radši do toho vůbec lézt nebudem... je to fakt složitej mechanismus...tahle nebyla rozebíraná 100% a prej fachala perfektně... a když ani výměna nepomůže, tak už zbejvá jen lambda sonda- ohřev, nebo nalejt zimní aditiva do nádrže proti krystalkům, nebo zkusit 3. vzorek čidla thermo-time switch.

Stejně ale nechápu jak se v tý klapce bere ten černej maz... z čeho to je? a jak je možný že to má černou barvu? :shock:
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

klapka prohozená... mechanik se divil, že je ta klapka ohřejvaná vodou... prej to většinou nebejvá a to hodně horkou :-)... po prvním startu otáčky vyletěly ihned na 2000 (i když motor byl ohřátej) a držely 2000 docela dlouho... pak klesaly pozvolna až na 1400 volnoběhových... prej si musí system zvyknout (zajímavý že auto pozná, že má vyčištěnější a jinou klapku, než tu původní) Otáčky by měly časem klesnout na standardní hodnotu. Ten šroubek na ladění volnoběhu je na minimu, stejně jako byl na původní... tam už to štelovat nejde. (omyl to byl jen ten dorazovej šroubek- ne ten ladící)

Tak teď sem zvědavej jestli ty otáčky vyletěj na těch 2000 i po promrznutí bez cukání.... prosííííím :lol:
Naposledy upravil(a) micron dne ned 19.12.2010, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

Nevím, jak u jiných modelů celicy, ale u 7G a jiných aut: tento mechanizmus je ohřívaný teplou vodou z důvodu zamrzání - při studeném startu a proudění vzduchu přes komůrku, ovládanou krokovým motorkem hrozí zamrznutí hřídelky a tím nefunkčnosti. Krokový motorek dostává signál od čidla teploty chladící kapaliny a podle toho otvírá/zavírá bypass a tím řídí bohatost směsi = otáčky motoru. Dost mne to teď potrápilo. Doporučil bych přeměřit čidlo teploty chladící kapaliny a zkontrolovat konektor.
To Micron: vyměnil bych mechanika, u vozů, které jsem opravoval, od roku výroby cca 98 to mají všechny! Hledat problém u lambdy a jinde je podle mne nesmysl. Má to pouze spojitost s teplotou.
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

zejdy> díky moc za další tip... tohle čidlo teploty vody- tedy to zelený, co je vedle thermo time switche se neměnilo... To je horkej tip. Uvidíme, jestli bude zejtra škytat... jestli jo, tak vyměnim, je to tohle:
water temp sensor
Obrázek


Jinak mechanik je v pohodě, už mi dělali víc věcí... hooodně věcí na autě za těch x let a všechno v pořádku, a hlavně to mam skoro "za rohem" To s tou vodou myslel asi tak, že u auta z roku 1989 a v podobných letech to nečekal, že narazí na vodu.
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

Já jenom že by se člověk z toho po...al, jak je to všechno provázaný, ale je blbost, že z jedné strany by s tím kroutil krokový motorek a z druhé strany nějaký bimetal. To by šlo proti sobě. Uvítám každé další informace.
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

zejdy> no to mi povídej... já už sem vyměnil jen kvůli týhle cukací mrazový blbině takovejch věcí... ono to nešlo přesně identifikovat... a ani teď ještě ne, je to dost složitej propojenej system a i když sem si studoval jak anglickej manuál, tak německej- připadal sem si že snad projíždim nějakou bakalářskou práci... :-) nic z toho nepomohlo, ale už tam opravdu neni moc co měnit a už ten poklad musí bejt nablízku, pozitivní je to, že všechno měněný zbytečně fungovalo perfektně, takže kvalita dílů i hodně jetých je perfektní, ba neuvěřitelná, to klobouk dolu...
:lol: Výhodu mam teď Dejva - moje Eso Rimmer :-), tak můžu naštěstí testovat zdarma, jinak už bych asi zešílel nebejt sousedský výpomoci.
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

krucifix... tak zase nic... zase cukala jak splašená koza
původní klapka klape tedy opět okej... :) No tak zase prohodit zpátky (aspoň jí trochu vyčistim když to zase nic neřeší)... a zkusim to čidlo :roll: neeeee jako tuhle zimu už na to musim přijít, to je fakt jak u debilů tohle :roll: :lol: :lol:
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

Ideální by bylo, mít jiný čidlo. Zkusil bych stáhnout konektor z toho čidla v motoru ( to bych tam nechal, abys nemusel vypouštět chladivo ) a napojit jiné, které by bylo jenom volně. To bych pak za běhu motoru zkusil ohřát třeba horkovzdušnou pistolí ( fénem, v nejhorším případě zapalovačem ) a sledoval otáčky. Aspoň zkus zkontrolovat ten konektor a prostříknout ho sprejem, nebo jestli máš měřák, proměřit ho. Já jsem se s tím teď dost vyblbnul, konektor má ulomenou aretační packu, ale bylo to ono.
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

Dawe bude snad mít další vzorek :lol: už toho začínám mít fakt dost... mam prostě pocit, že to cukání nějak souvisí s benzinem... i dawe když sem mu to demonstroval, tak souhlasil. Jakoby tam nešel benzin... kterej někde po cestě zamrz a jakoby ho tam jde málo na těch 20-30sec. Tohle už mě napadalo dávno. Tak asi teda fakt naleju do nádrže tohle:
Obrázek
http://www.stp.com/products/fuel-additi ... e-formula/
nebo tohle
http://www.stp.com/products/fuel-additi ... r-remover/
a uvidíme, jestli to fakt nedělá zkondezovaná voda a nebo zamrzlý vedení paliva :unsure:

ps: jak libor píše: "bandaska s uhlím slouží ke zkapalnění benzinových par"
nemůže bejt přeci jen problém právě v tom? herňajs :lol:
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

To Micron> A kdy ti to cuká, jenom při studeným startu a pak se to srovná, nebo pořád? A když startuješ teplý motor, tak to nedělá? Pokud by byla voda v palivu, bude to dělat pořád. Přídavkem tohoto přípravku nebo stačí methanol nebo ethanol (něco, co spojí benzín a vodu ) nic nezkazíš, ale pokud bude příčina jinde - a to si myslím, že je Tvůj případ - ani nevyřešíš.
Uživatelský avatar
micron
Fantom fóra
Příspěvky: 5624
Registrován: sob 25.12.2004, 20:21
Bydliště: micronesia (FSM)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od micron »

Zejdy> nastartuju, auto chytne a po 2 sekundách začne cukat... máš prostě pocit, že chce motor snad vyletět :-) cuká cca 20-30sec než se otáčky vyšplhaj na 2000 otáček, pak přestává škubat a všechno je v pohodě. Jen v zimě- při teplotách od cca pod nulou... a mam silnej pocit, že to cuká tim víc, čim je větší zima a čim dýl auto venku mrzne.
Prostě to souvisí s venkovní teplotou... když startuju teplej motor v zimě, tak to nedělá a když startuju studenej motor v od zimy do podzimu tak to taky nedělá. 8) "souvisí to jednoznačně jen s mrazem"
+ v kabině je po tom cukání, když přestane- slyšet, jak něco najednou teče... prostě jakoby až po tom cukání začal téct benzín v pořádku do motoru :idea: :?: "je to zvuk tekoucí kapaliny v trubce" to už sem taky psal dávno tenhle poznatek... co jinýho by mohlo bejt slyšet v kabině za zvuk a to slyšim jak ostříž... právě dokonce sem byl na sono- testování frekvencí minulej tejden, tak to mam i potvrzený :lol: ten tekoucí zvuk jde pod podlahou... tak ve vejfuku to asi nebude :lol:

sem našel na netu, že někdo měl tu vodu v palivovým filtru... pokud by tohle byl i muj případ, tak je možný, že v tom filtru zamrzne a nepustí benzín... a nebo že ty krystalky v trubkách nepustěj ten benzín když jsou zmrzlý. :roll: Jakmile by ta voda nebyla zmrzlá, tak přeci projde a neblokuje benzín... logický by to bylo
Imm0rt@l 1989 YAMAHA 706 Sci-Fi CAT 2.0 GTi C3LL 30* years anniversary Blue Metal 8J1++
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Celica“