Vrzající pedál spojky

vše ohledně modelové řady Avensis
bloodymirko
Navigátor
Příspěvky: 92
Registrován: stř 03.11.2010, 15:09

Vrzgajuci pedal spojky "vylieceny" ;-)

Příspěvek od bloodymirko »

Ahojte Toyotaci,

Po niekolkomesacnej odmlke sa vraciam k teme vrzgania spojkoveho pedalu na Aviku T25 rok 04-06 a tusim aj Corolle E12, lebo oba tieto modely pouzivaju rovnako nepodareny spojkovy valec pod oznacenim 31420-05020, ktory bol trosku konstrukcne odflaknuty a po cca 100-150 tkm zacal vrzgat. Neskorsie modely uz maju iny spojkovy valec, takze nevrzgaju.

Ale spat k oprave. Vrzganie som sa pokusal odstranit Silikonovym olejom aj vazelinou a vzdy to pomohlo len na 2-3 dni a bolo to naspat. Pedal spojky aj tiahlo hlavneho valca sa doslova cvachtalo vo vazeline ale aj tak to nepomohlo, tak som to riesil pridanim volume na radiu :lol: :lol: :lol:

Cca pred tyzdnom som si spomenul na napad z UK fora, kde na opravu vrzgania pouzili obycajnu podlozku priemeru 8mm (obycajna pozinkovana podlozka M8 -), ktoru treba dat na osku, ktorou sa pripaja pedal na tiahlo hlavneho valca.
Kedze sa oteplilo, vliezol som pod volant a gynekologickou operaciou som vybral osku a medzi pedal a uchyt tiahla z pravej strany som dal spominanu 8mm podlozku a vrzganie prestalo :D :D :D a uz to drzi 2 tyzden a spojka ide ovela lahsie.

Cely rpoblem vrzgania pedalu je, ze tiahlo valca nejde do valca kolmo, ale po zoslapnuti samierne sklzne po oske pedalu doprava a zavrzga. Podlozkou sa obmedzi posuv tiahla po oske pedalu a tym padom ide tiahlo do valca kolmo a nesucha o teleso valca a teda nevrzga.

Postup opravy:
1. Strecing a rozcvicka, aby vas neseklo, ked si budete liezt hlavou dole pod volant :D
2. Odmontovat plastovy kryt pedalov (2 samorezky, jedna pod kolennym airbagom, druha vpravo na stredovom paneli.
3. Otvorit kryt poistiek, kde uvidite zavlacku (diel 90468-14142 z obrazku v predoslych prispevkoch), ktorou je zafixovana oska spojkoveho pedala (diel 31453A) pripajajuca tiahlo spojkoveho valca.
4. Cez poistkovy priestor tenkymi kliestami vytiahnut zavlacku a nasledne osku - ta mi isla von lepsie zdola, nie cez poistky.
5. Vsetko krasne premaznut vazelinou (cele tiahlo, natlacit do valca, kolko tam vlezie a samozrejme namaznut aj osku pedala.
6. Gynekologickym zasahom vlozit 8mm podlozku z pravej strany medzi pedal a uchyt tiahla spojkoveho valca a nasledne vlozit osku a zafixovat zavlackou.
7. Cele to este raz namazat vazelnou, hlavne tiahlo valca a pocas mazania pumpovat pedalom, aby sa vazelina dostala co najhlbsie do valca.
8. Nahodit kryty a hotovo.
9. Znizit hlasitost na radiu, uz netreba prekricat vrzganie spojky :lol:

Dufam, ze to rovnako zafunguje aj vam, lebo ak nie, potom pomoze uz len vymena hlavneho valca spojky, ktory sa samozrejme da zohnat za strasne prachy len v Toyote.

Vela stastia.

Bloodymirko
Avesp
Člen Týmu
Příspěvky: 20
Registrován: sob 24.01.2009, 14:03
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od Avesp »

Super postup, díky, taky mě to čeká na Versu. Jen mám tu díru v samotném pedálu (31301) už trochu větší, tak snad to trochu pomůže a na delší dobu ...
Toyota Corolla Verso D4-D 2004 ex
Toyota Verso 1.6 D4-D 2014
pavel.em
Řidič
Příspěvky: 150
Registrován: pát 25.12.2009, 13:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od pavel.em »

I jás i dovolím poděkovat bloodymirkovi. To vrzání mi lezlo krkem když jsem jel sám, natož pak když jsem někoho vezl - "trošku trapnost v autě původně skoro za mega" vyslechl jsem si několikrát. :oops:

Takže díky za objevení toho tipu s podložkou a za vyčerpávající popis.

A je pravda, že ta podložka se musí dát z pravé strany v pozici hlavou dolů, tj. na levou stranu z přirozenějšího pohledu. Když jsem jí dal na opačnou stranu, tak to dalo pokoj na 3 stlačení pedálu a pak se to zase rozvrzalo. Teď je na druhé staně a konečně klid - doufám, že na pořád.
Toyota Avensis Combi 2,2 D-CAT 130kW (2006)
bloodymirko
Navigátor
Příspěvky: 92
Registrován: stř 03.11.2010, 15:09

Příspěvek od bloodymirko »

Ahojte, takze podla skusenosti pavla.em doplnam postup:

Podlozku treba vlozit na tu stranu, kam sa pedal staca pri vysliapnuti. (nieco podobne bolo spomenute aj na UK fore).

Predpokladam, ze zavisi od polohy v akej je spojkovy pedal uchyteny o kasnu auta, preto sa pedal niekedy staca pri vyslapnuti doprava (podlozku treba dat na pravu stranu pri pohlade z predu) a u inych aut dolava (potom treba dat podlozku na lavu stranu - pri pohlade z predu).

Cielom podlozenia je aby tiahlo piestu islo kolmo o valca pocas celeho pohybu smerom dnu aj von a netrelo sa o stenu valca, takze sanca spravneho umiestnenia je 50:50 :D :D :D .

Nesravne umiestnenie sa prejavi velmi rychlo vrzganim, takze pre istotu po montazi podlozky na jednu stranu este nedavajte naspat spodny kryt pedalov, to pre pripad, ze by ste netrafili tu spravnu stranu. :lol: :lol:

Bloodymirko

PS: Je mozne, ze niekedy nebude stacit jedna podlozka, ale bude potrebne pouzit 2-3, ale na takyto zasah uz naozaj treba zavolat atestovaneho gynekologa.
bart4
Člen Týmu
Příspěvky: 4
Registrován: pát 30.12.2011, 22:46

pedál spojky

Příspěvek od bart4 »

Šmati potřeboval bych poradit s pedálem spojky na corolle D4D 2005 jde hrozně ztuha sešlápnout , ale jinak funguje OK.
Uživatelský avatar
krosmen
Věčnej rejpal
Příspěvky: 690
Registrován: čtv 10.12.2009, 22:03
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krosmen »

už na několika avíkách sem to dle odborného popisu udělal a pohoda od té doby se nikdo neozval že by mu pedál opět začal vrzat :-)
specializovaný servis Toyot tel 777193983
dotazy? ktmotorsport@mujmail.cz
Uživatelský avatar
mogul
Navigátor
Příspěvky: 97
Registrován: sob 05.03.2011, 11:18

Příspěvek od mogul »

jen me tak napadlo,co skratit pruzinku co je na spojce?aby nesla tak stuha uz to nekdo zkousel?
Toyota avensis combi r.v.2011 2.2D4D(110kw) Toyota avensis combi r.v.2004 2.0D4D(85kw)
Ex.toyota carina e liftback r.v.1995 2.0 gli(98kw)
Ford mondeo combi r.v.2004 2.0tdci(96kw)
Ford mondeo combi r.v.2001 2.0i(107kw)
Uživatelský avatar
waterford26
Manager Týmu
Příspěvky: 305
Registrován: pon 16.04.2012, 15:32
Bydliště: Waterford-Ireland

Příspěvek od waterford26 »

Ja zase pozorujem pri stlaceni a uvolneni spojky asi 2-3 puknutia.. ziadne vrzganie..len mi tam nieco praska..nejake napady?
Avensis T25, r.v. 4/2003, 1,8 VVT-i (129hp), sedan.
Doteraz Ford maniak.. tak som skusil vsadit na spolahlivost ;)
Uživatelský avatar
waterford26
Manager Týmu
Příspěvky: 305
Registrován: pon 16.04.2012, 15:32
Bydliště: Waterford-Ireland

Příspěvek od waterford26 »

tak si aj odpoviem..stacila jedna podlozka ako je to v popise vyssie.. cize asi to funguje na rozne pazvuky od spojkoveho pedala :D
Avensis T25, r.v. 4/2003, 1,8 VVT-i (129hp), sedan.
Doteraz Ford maniak.. tak som skusil vsadit na spolahlivost ;)
dexter
Navigátor
Příspěvky: 130
Registrován: stř 28.12.2011, 20:07
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od dexter »

tak jedna podlozka, trochu toho nadavani na malo mista a mam v aute ticho - n8dhera - diky za super navod
Avensis 2005, 2.2 d4d 110kw
majkl75
Řidič
Příspěvky: 270
Registrován: čtv 06.11.2008, 07:25

Příspěvek od majkl75 »

taky se na to chystam ... asi uz 2 roky ... :twisted: .. .jenze ja s jemnou motorikou prstu muzu maximalne sekat drevo ...ale gynekologa to rozhodne ne :twisted:
ex. AV T25 2004 2.0 benzin liftb
ex. Celica T23 VVTi-L
ex. AV T25 2003 1.8 benzin liftb stříbrná
ex. Celica 6 gen. 1994 2.0 129 kW coupe modrá
ex. Paseo 2 gen. 1996 1.5 coupe červe
ex. Corolla E11 1997 1.3 liftb žlutá
ex. Corolla E9 1987 1.3 hatchb červe
Uživatelský avatar
KarlosCZ
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1547
Registrován: sob 05.01.2008, 22:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od KarlosCZ »

sem na tom stejne :-D
EX: Corolla E12 1.6 VVTi 5d
EX: Yaris I 1.0 VVTi 5d
EX: Avensis T25 2.2 D4D D-Cat Exclusive Combi
dexter
Navigátor
Příspěvky: 130
Registrován: stř 28.12.2011, 20:07
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od dexter »

no mezi náma, jak jsem zabral za tu ségrovku co to celé jistí tak mi spadla někam mezi pojistky a já ji nemohl najít, musel jsem rozebrat ten tapecírunk okolo a pořádně jsem se spotil než jsem ji asi po 15ti minutách našel. samotná oprava pak zabrala tak 2 minuty,


ale stálo to za to ! :-)
Avensis 2005, 2.2 d4d 110kw
bloodymirko
Navigátor
Příspěvky: 92
Registrován: stř 03.11.2010, 15:09

Příspěvek od bloodymirko »

Doplnim si svoj uz 2 roky funkcny navod na opravu tu na fore :D .....

Ked uz budete mat vypodlozkovany a namazany spojkovy pedal a valec, vymente si aj brzdovu kvapalinu....stara brzdova kvapalina straca mazaciu schopnost, lebo na seba viaze vodu, takze jej vymenou spojka pojde este o poznanie lahsie a predlzi sa tym aj interval na "domazanie" spojkoveho pedala, lebo ono to zace vrzgat znova...tak o rok, dva....

Netreba robit kompletnu vymenu kvapaliny spojenu s preplachom brzdovych hadic a odvzdusnenim brzd, staci vypustit/vysat vsetku brzdovu kvapalinu v nadrzke a nahradit novou. (v nadrzke je tak 2-3dl a 1l stoji cca 6eur, takze vam ostane aj do manzelkinho auta ;-))

Kedze v nadrzke je cca 90% brzdovej kvapaliny, da sa takyto servisny zasah povazovat za "vymenu"...takto isto vam to sravia aj v autoservise, teda pokial nestojite nad technikom pocas vymeny brzdovej kvapaliny a nepozerate sa mu na prsty... :lol: :lol:

PS: Spojka v Ave T25 ma spolocny hydraulicky system s brzdami, takze spolu so zlepsenim funkcnosti spolky si zvysite aj bezpecnost brzd.
Uživatelský avatar
Honza K.
Manager Týmu
Příspěvky: 449
Registrován: pát 08.03.2013, 12:46
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Honza K. »

Vrzající spojka trápí i mojí ave, doteď jsem tomu nějak nevěnoval pozornost, až když to tady probíráte, tak jsem si uvědomil, že je to rozšířený problém.

Bloodymirko - díky za postup řešení!
TOYOTA AVENSIS COMBI 2,2 D-CAT 130 kW (12/2006)Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Avensis“