olej do Priuse

vše ohledně modelové řady Prius
Odpovědět

Čím mažete?

0W-20
29
43%
5W-30
34
51%
jiný
4
6%
 
Celkem hlasů: 67

aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: olej do Priuse

Příspěvek od aczasa »

servis leje co se mu zachce....
Back in Czech.
p1947
Řidič
Příspěvky: 277
Registrován: úte 03.05.2016, 11:07

Re: olej do Priuse

Příspěvek od p1947 »

Vážení,
taky Vám řeknu něco k oleji .Já jak jsem už zde psal tak používám 5W-30.Na několika stránkách na internetu jsem se dočetl toto: V Evropě vzhledem ke klimatickým podmínkám se běžně doporučuje pro zimní období s označením 5W a pro letní období s označením 30 nebo 40..Je pravda,že v manuálu výrobce doporučuje olej 0W-20 ,ale proto,že to odůvodňuje pro nízkou spotřebu paliva kterou uvádí dle laboratorního měření. Ve skutečnosti ty auta jezdí v běžném provozu
a dle klimatických podmínek až o 1 litr dráž.Nelze se všeho chytat dle manuálu,neboť i tam v něm doporučují na zimní období použití 15" kol a ve většině případů Vám je centrála Toyota.cz nezapíše do velkého technického průkazu.Odůvodňuje to tím,že pro tento VIN kód to není schválené.Nerozumím tomu,byť auto na tom přivezli z ciziny/EU/a zde to neplatí.Co vím,tak Toyota Tsuscho v celé republice používá olej 5W-30a když si budete přát 0W-20 tak Vám ho zajistí a zaplatíte dvojnásobnou cenu.V zimním období jezdím za průměr 5,1 l/100 km/ běží hlavně topení/ v letním období na okresních silnicích jsem schopen jezdit i za 3,8 l/100 km
běžně se pohybuji včetně dálnic za 4,5 l/100 km a to běží el.klimatizace a na 17" kolech.Vzhledem k tomu,že můj roční nájezd je cca 15 tis.km kvůli úspoře možná 0,2-0,3l/100 km nebudu měnit na léto 0W-20 a na zimu 5W-30.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1946
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: olej do Priuse

Příspěvek od slabostka »

Robíš dobre resp. nerobíš nič zle ak leješ viskozitu ktorá je možná. 5W je univerzál pre našu klímu zima leto... 0W20 kúpiš aj za cenu 6E čo je možno menej ako za 5W ale to je jedno... olej s vyššou viskozitou motoru NEUBLÍŽI a naopak mu poskytne REZERVU v MAZANÍ.... 0W20 vymysleli nie kvôli mazaniu ale kvôli mililitrom spotreby....
Ja mám s 10W30 spotrebu rovnakú ak nie nižšie než s 0W20... čím to k...a je? :D
Ale pre tých čo to majú naštudované: JEDINE TOYOTA GENUINE MOTOR OIL 0w20. AMEN. So všetkým ostatným zadriete ten háklivý japonský motorček :lol:
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
ježek2
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: úte 25.03.2014, 16:56
Bydliště: Jihlava

Re: olej do Priuse

Příspěvek od ježek2 »

...a já jsem tu/ po měsíci ticha / nadhodil otázku výměny oleje v převodovce u P III...nikdo nic - všichni máte najeto pod "100" ?... ta doživotní náplň mě nějak nebere....
...a k té spotřebě? - už jsem zjistil,že to nebude pánové tím,jestli máte O nebo 5W...ale jak je autíčku zima - teď ráno - když je kolem 5 C - bere více...jak je nad 12-14 C leze to hodně dolů - a při jízdě nad cca 25-30 km to jde fakt níž...pro moji cestu do "Kolbenky" - 20 km - to znamená 4,6....a to "skopec do kopec"... :mrgreen:
Přílohy
prius IV 031.jpg
(113.05 KiB) Staženo 2720 x
sy242
Navigátor
Příspěvky: 122
Registrován: čtv 02.10.2014, 21:07
Bydliště: Praha

Re: olej do Priuse

Příspěvek od sy242 »

Servis mi nabídl bezplatnou výměnu za 5W-30. Zde odpověď: "Díky rozšíření portfolia hybridních vozů uplynulých letech na českém trhu došlo na doporučení výrobce ke sjednocení typu oleje na jeden druh, pokud nebude zákazníkem požadováno jinak. Prioritně jsou použity do všech hybridních vozů oleje 0W-20 kde je větší počet tzv. studených startů a snaha o snížení spotřebě paliva." Potud dobré.
0W-20 rozhodně nestojí v Tsusho dvakrát co 5W-30 - rozdíl je třetina. 0W-20 je kvalitnější, tak to beru já.

Pokud jde o převodový olej, tak ten jsem nechal vyměnit ve 130 tisících, mám ten pocit.
Prius II 2007
p1947
Řidič
Příspěvky: 277
Registrován: úte 03.05.2016, 11:07

Re: olej do Priuse

Příspěvek od p1947 »

Co se týče výměny oleje do automatické převodovky jsem názoru vyměnit .Na svém PIII mám něco přes 150 tis.km a 27.5.2016 jdu do Toyty Tsuscho na jeho výměnu.Pořídil jsem si ho sám v originále od Toyoty z centrálního skladu v Belgii cestou dovozce ze Slovenska a 1 l stál o polovinu méně než stojí v Toyotě. Musel jsem ho jim ukázat ,že je originál a tak mi ho za cenu práce vymění. Mám velmi dobrého kamaráda,který se vyučil na automatických převodovkách a přes 30 let je opravuje.Rozhodně tvrdí ,že je nutné minimálně ve 150 tis.km ho vyměnit a na některých servrech jsem se dočetl to samé.
manasek
Věčnej rejpal
Příspěvky: 502
Registrován: čtv 02.10.2008, 21:08

Re: olej do Priuse

Příspěvek od manasek »

automaticka prevodovka ano,ale planetove soukoli.._??menit,nemenit...???co znamena dozivotni uz jsem se ptal,ale je pravda,pokud vse v poradku,tak do toho nesahat...v manualni prevodovce,vymena oleje,mozne i zhorseni...
Uživatelský avatar
ježek2
Manager Týmu
Příspěvky: 325
Registrován: úte 25.03.2014, 16:56
Bydliště: Jihlava

Re: olej do Priuse

Příspěvek od ježek2 »

...tak jsem to risknul - a náplň je vyměněná...ve 100 tisících...
když mi v "Ji-fordu" vnucovali tu celoživotnost...hm,při pohledu možná moji - obrátil jsem se na Třebíč - tam bez problémů,mechanik říkal že jsem první,ono těchto autíček tu zas tak moc nejezdí -ale měnili to už v Lexusech - olej je shodný....zátka čistá ,vešlo se tam 3,8 L.
Narozdíl od dvojky jsou otvory na pravé straně - tam to bylo myslím zepředu...
Vzal jsem vzorek starého - ale možná byl kanystr,do kterého to pouštěl od jiného oleje - takže to asi nebude směrodatné,jak vypadá...a ani to jako olej není cítit :mrgreen:
Tak teď budu dál jezdit - a v koutku dušičky doufat,že nepříjde zhoršení,jak straší Jirka.... :wink:
Při té příležitosti mi nabídli nástřik spodku voskem ? zespodu je hodně plastů na odstranění...popřemýšlím - jen ještě sehnat,kde mi to kvalitně umyjí - oni tam tu možnost nemají...
Přílohy
III - podzim 002.JPG
(60.77 KiB) Staženo 2661 x
kasy
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 02.10.2014, 12:55

Re: olej do Priuse

Příspěvek od kasy »

Naše eCVT nemá s normální automatickou převodovkou nic společného. Prostě proto, že se v ní "neřadí", nezasouvají se do sebe ozubená kola, synchrony atd. Nejspíše se dá přirovnat k diferenciálu. A pokud mě paměť neklame, už někdy před třiceti lety existovaly diferáky, ve kterých se olej neměnil. Ani ten výpustný otvor (šroub) neměly.
A pokud jde o motory, tak jasně že budou šlapat i na jiné oleje než právě 0w20. To je snad každému jasné. Otázka je, proč tam nedávat to, co doporučuje výrobce? Chceme být papežštější (fuj to je slovo) než papež?
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1946
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: olej do Priuse

Příspěvek od slabostka »

Prevodovka to je... je to planétový prevod ako každý iný - ozubené kolieska ktoré do seba zapadajú a krútia sa okolo seba rôznymi spôsobmi... áno nie sú tam klasické spojkové lamely ... ak sa opýtate na výmenu v manuálnej prevodovke oficálna odpoveď pri moderných autách je že DOžIVOTNÁ NáPLŇ.... tak sa opýtajte mechanikov či menia - MENIA.... aj prevodový olej predsa starne, kolieska sa opotrebúvajú.... manuál predsa píše výmena po 90 000km pri sťažených podmienkach.... ja som kúpil Ravenol ale origo Toyota je rovnako drahá, výmena trvá chvíĺu, nieje tam žiadny filter tak prečo nevymeniť? Nemám jamu a auto sedí dosť nízko tak som to doma nerobil.

A k 0W20 sa už nebudem vyjadrovať - poznámka o pápežovi - pozri ak je pravda že Toyota do Priusa II sama zmenila špecifikáciu viskozity z 5W30 na 0W20 tak to svedčí o čom? Že Toyota 2016 je pápežskejšia ako Toyota 2003?.... motor je overený primitívny umazateľný aj inou viskozitou tak si každý môže vybrať. Pri prevádzke na dialnici si 0W20 a hlavne acea A1 zatiaľ odložím...
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
kasy
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 02.10.2014, 12:55

Re: olej do Priuse

Příspěvek od kasy »

Trochu mi to naše dohadování připomnělo jednu vyhrocenou debatu, na kterou jsem před pár lety narazil. Bylo to o snižování obsahu motorů. Většina diskutujících zastávala názor, že obsah ničím nenahradíš. Uběhlo dalších několik let a dneska se nikdo nediví, když třeba Octavii pohání litrový motor (myslím, že je to dokonce tříválec, snad se nepletu). Prostě vývoj pokračuje. A pokud jde o ty oleje, ono je to hlavně o tom, aby člověk měl pocit, že dává svému miláčkovi to nejlepší. No a já dávám na doporučení výrobce. Pak ten pocit mám.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1946
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: olej do Priuse

Příspěvek od slabostka »

Objem nenahradíš to stále platí.... objem ide dole výkon hore a s ním zložitosť a náročnosť na údržbu.... pozri sa ako to vyzerá pod kapotou klasiky a oturbených šijacích strojčekov....hadice hadice káble.... a ja mám olej podľa svojej rozvahy a som spokojný rovnako.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
kasy
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 02.10.2014, 12:55

Re: olej do Priuse

Příspěvek od kasy »

S tou složitostí a údržbou máš určitě pravdu. Priusy jsou "držáky", si myslím, právě proto, že na nich po mechanické stránce není nic moc složitého. Atmosférický motor, který kromě olejového čerpadla nepohání vlastně nic dalšího, nemá ani rozvodový řemen, žádná spojka, dvouhmotnostní setrvačník, složitá rychlostka apod. Jo, v jednoduchosti je krása.
kasy
Člen Týmu
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 02.10.2014, 12:55

Re: olej do Priuse

Příspěvek od kasy »

Jedna zajímavost: VW vylepšil svůj motor 1.4 TSI. Zvětšili obsah na 1.5 l, zvýšili výkon, spotřeba o jeden litr dolů atp. Tohle všechno nám jako Priusákům múže být jedno a také asi je. Ale jedna věc na tom zajímavá je. Nový motor používá olej 0W/20. To je to, co mě zaujalo. Že by trend u nových motorů?
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Re: olej do Priuse

Příspěvek od aczasa »

Ach ne... tak musim do servisu s klimou.... jak jsem tady dva roky moc nejezdil vCR tak mi asi uteklo trochu media a musim dohonit i olej.... Nemate nekdo levne dodavky ND-11 oleje?;-) V tsushu chteji cca 3200 CZK za olej do kompresoru... :-(
Back in Czech.
Odpovědět

Zpět na „Prius“