Chladící kapalina EVANS

vše ohledně modelové řady Celica
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kubrt
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1559
Registrován: úte 27.11.2007, 11:19
Bydliště: Vyskov

Příspěvek od Kubrt »

Dokazal by jsi to co jsi napsal vyjadrit vzorcem? :D
"Jsem zly a zeru male deti"

Toyota Celica 1,8 Kurbo, T20, ´94
Toyota Celica 1,6 2x Kurburator, TA40, ´80
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Chlast = Slast :-D
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Kubrt píše:Mno prave jsem to dopocital a budu potrebovat 13-15 litru + 5l na proplach. Vidim to tak ze oslovim Andyho. Chcete se nekdo pridat ke spolecnemu nakupu a dovozu do CR?
Udelejte to jinak, ten proplach je opakovane použitelnej, složte se na kapalinu + 5-7L proplachu dohromady a sejdete s ena jendé dilne a udelejte si proplach postupne vsichni.. i tak se dá ušetřit.
Uživatelský avatar
AndyGTP
Manager Týmu
Příspěvky: 336
Registrován: pát 14.10.2005, 21:40

Příspěvek od AndyGTP »

s tym "zdielanym" preplachom by som bol trochu opatrny, neda sa s 5L spravit 10 aut a podobne, to je nonsens. Musel by si to aj spravne prefiltrovat, poriadne prevarit kvoli vode a podobne. Rozumna miera optimalizacie je na mieste, ale zas naozaj by som sa vyhol prilisnemu setreniu. to sa neoplati.
JCE10L - EE111 - SXA11L - AE82L - AE86L - AE92L
2JZGE --- 4EFE --- 3SFE --- 4AGE --- 4AGE --- 4AGE
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

ono hlavne se ten celkovy pristup vubec nevyplati.. :-)))) Proc menit chadici kapalinu ... :-)))) Teda za neco, co stejne nebude lepsi... :-)
Back in Czech.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

dovolím si nesouhlasit Štěpáne. I u toho zmrdleho hybrida kde máš po prvním 4letem intervalu měnit G12+ každé 2roky se Ti evans vyplatí. A že tam té kapaliny máš požehnaně. Jeden na motor a druhý na elektroniku. A taky že ty skvěle rekuperacní tyristory chlazené přímo kapalinou při styku s párou nevydrží v zátěží ani 10s a že ta úžasná krabička stojí 85000. Ale neříkám Ti nic co by jsi sám nevěděl.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
zejdy
Manager Týmu
Příspěvky: 443
Registrován: čtv 11.09.2008, 20:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od zejdy »

Udelejte to jinak, ten proplach je opakovane použitelnej, složte se na kapalinu + 5-7L proplachu dohromady a sejdete s ena jendé dilne a udelejte si proplach postupne vsichni.. i tak se dá ušetřit.

Trochu teorie: jedná se o zbavení systému zbytků vody. Obecně alkoholy pohlcují vodu velmi dobře, výplach benzínem je nesmysl. Tzn. že výplach systému alkoholem je účinný. Teď jakým: asi čistým lihem vzhledem k jeho ceně to nebude dělat nikdo, zvlášť, když si líh může nalít do volátka :D
Methanol je lepší, pozor na zahřátí motoru, bod varu je kolem 65 °C. Asi nebude moc lidí, kteří ho mohou sehnat.
Dalším adeptem je isopropanol, bod varu 86 °C, to už je lepší. Kdo má zdroj, neměl by váhat. Cena se pohybuje kolem 25 Kč/l.
A teď - každý alkohol má definované množství vody, které pojme. Čili několikanásobný proplach může být neúčinný. První motor bude "vysušený", další už méně, další vůbec.
Ideální cesta je vypuštění stávající kapaliny, otevření všech možných "děr" do motoru, demontáž termostatu, demontáž hadic topení a foukání vzduchem. Pak teprve nasadit proplachovou kapalinu.
Použití evanscoolant ať si každý zváží sám.
Souhlasím s tím, že jeho použití je veskrze pozitivní.
Nicméně když zvážím svůj způsob jízdy, kdy autu samozřejmě při každé jízdě "naložím" (proto jí přece mám ), ale je to tak 5% celkového provozu, víc se nedá, tak nevidím důvod odchylovat se od standardní náplně chladícího systému. Navíc nikdy se mi nestalo, že by se točily větráky chladiče z důvodu nedostatečného chlazení.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

nejedná se jen o zátěž i když to je hlavní důvod proč jsem jej do corolly nalil. Do dragsteru htp alias econoboxu jsem ho dal z důvodů úspory peněz a tím jak se auto používá. Vlastnost rychlého ohřevu přispívají k pomalejší degradaci oleje- kontrolka výměny se rozsvěci po cca 8k km místo 4.5-5k s G12 a jak jsem na přání Kubrta změřil přes obd2 tak při ohřevu motoru je doba otevření vstřiku přes 5ms kdežto na teplem cca 1.2ms. Když to hodís do kalkulačky tak na 2.0motoru dle použití to může udělat i o litr menší spotřebu dle použití auta.
...prezidentův poradce... měl z astrofyziky 3-
"Prezidentovi poradci se mýlí,já ne!"
válcová zkušebna 4x4 do 1200hp
Uživatelský avatar
AndyGTP
Manager Týmu
Příspěvky: 336
Registrován: pát 14.10.2005, 21:40

Příspěvek od AndyGTP »

zejdy píše: Ideální cesta je vypuštění stávající kapaliny, otevření všech možných "děr" do motoru, demontáž termostatu, demontáž hadic topení a foukání vzduchem. Pak teprve nasadit proplachovou kapalinu.
Použití evanscoolant ať si každý zváží sám.
Souhlasím s tím, že jeho použití je veskrze pozitivní.
S tym alkoholom by som to nevidel az tak pozitivne, ak sa nemylim, vyrobcovia motorov neodporucali (alebo skor zakazovali?) pouzitie nemrznucich zmesi s obsahom alkoholu, lebo ma erozivne ucinky na niektore casti chladiacej sustavy. Ale toto co pises, je naozaj asi najvhodnejsi postup. Je uplne idealny, ale netreba vsetko demontovat. Treba nejaky rozumny kompromis najma v zavislosti od toho, kolko kvapaliny sa ti podari vydolovat bez nejakeho velkeho rozoberania.

este k tomu hybridu... riesili sme to aj na slovenskom fore a info od vyrobcu je, ze je to velmi recommended (Power alebo Auto Cool). Presne ako pise libor. U toho hybrida by sa cista financna navratnost mohla pohybovat medzi 2-3. vymenou.
JCE10L - EE111 - SXA11L - AE82L - AE86L - AE92L
2JZGE --- 4EFE --- 3SFE --- 4AGE --- 4AGE --- 4AGE
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Andy, z ceho vychazis a mohl bys to zkusit rozepsat cisly? :-) Jen ze mi to teda asi nevychazi...
Jinak alkohol je samozrejme nejlepsi na vyplach. Motor musi byt max 35 stupnu. Idelani je denaturak EtOH s MeOH. protoze je levny a dost cisty. Jeho stopy a zbytky nejsou nikterak erozivni pri beznych podminkach. :-) Nejlepsi jsou ruzna doporuceni zalozena na obecnem vyroku, ktery nema pro danou aplikaci smysl. .:-))))
Nebudu uplne doporucovat treba nasypani chloridu zeleziteho nebo silikagelu k odstraneni vody a nasledny vyplach velkym mnozstvim toho proplachovace. .:-) Kazdopadne kdyz jsme tady... CO je hlavni slozka Evansu? Jakou ma mernou tepelnou kapacitu? :-))))
Back in Czech.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Mimochodem, koukal jsem na jejich stranky a v tech dokumentech co maji na webu to vypada, ze zadne zlepseni nebylo pri nasazeni EVANS Heavy Duty pozorovano.. :-/ Trochu me i prekvapilo, ze doslo ke zvyseni vsech teplot pri testech o nejakych 5 - 7 stupnu Farenheita a dokonce pri syntetickem testu spotreby dle SAE bylo pozorovano zhorseni proti beznemu chladivu.. :-/ Zajimave....
A vede me to k myslence, ze je to maximalne vhodne tak pro "primestsky provoz". Tedy vetsina jen velmi kratkych jizd se "studenym" motorem. Jinak to spise vypada, ze to nepomaha...
Back in Czech.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Jeste se tam zamyslim nad temi dalsimi vecmi, ktere tam pisou a stale vice mi to prijde, ze prilis ohybaji pravdu a fyziku i chemii, aby to trochu vypadalo. Nedej boze, aby zustalo v Evansu kolem tech 2 - 3 % vody a teplota mrznuti smesi se dostala az k -30 celsiusum... Musim si nekde najit jeejich MSDS... prosim dodejte mi ho nekdo at vam vsem reknu presne v cem je to uskali.... Ktere tak taji.. :-)))
Back in Czech.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Obrázek
A ze neobsahuje vodu.. :-D
Naposledy upravil(a) aczasa dne pon 02.09.2013, 10:37, celkem upraveno 1 x.
Back in Czech.
Uživatelský avatar
AndyGTP
Manager Týmu
Příspěvky: 336
Registrován: pát 14.10.2005, 21:40

Příspěvek od AndyGTP »

no mozno si nejaky chemik alebo co, ja nie som, takze ma mozes nachytat na detailoch. Ale cielom tejto diskusie nie je ta nasilu presvedcit. MSDS mam, ale viem ho poslat len emailom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Antifreeze

citujem "Methanol also accelerates corrosion of the metals, especially aluminium, used in the engine and cooling systems." Ak si to trufas preplachovat svojimi "zmesami", lebo si Ing Chemik, tak je to tvoja vec. Ale mal by si k tomu uviest aj dovody, preco to odporucas a ake su rizika a aky to moze mat dopad na jednotlive sucasti (resp. vylucit dokazne, ze to ziadne dopady nema).

Za hlavnu zlozku Evans Coolants je vseobecne Propylen Glykol, ale maju proprietarne zlozenie, patentom chranene a nikde nie je presny zoznam aditiv k dispozicii.

A podla mna prilis zvelicujes tie 3%. Nikto nenapisal, ze sa NESMIE riedit vodou, nikto nepovedal, ze to NEBUDE fungovat trebars aj pol na pol... Pre dodrzanie vsetkych deklarovanych vlastnosti je vhodne, aby bol refraktomerom zmerany obsah vody po vymene do 3%. Vtedy su kryti, ze spotrebitelovi poskytuju deklarovane vlastnosti (bod varu, dlhovekost, znizenie tlaku v systeme, eliminacia prehrievania atd)
JCE10L - EE111 - SXA11L - AE82L - AE86L - AE92L
2JZGE --- 4EFE --- 3SFE --- 4AGE --- 4AGE --- 4AGE
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Příspěvek od aczasa »

Blbosti... Tedy jinak... MSDS taky jsem ho nasel. Takze hlavni slozka je Ethylen Glykol a dalsi majoritni jsou Proylen glykol a voda.. :-))) Minoritni jsou antioxidanty (pod 2%). Jde tedy jen o to, ze je to stejny fridex jako ostatni. A nejake to navazeni se do vody, ze jako kyslik je ve vode... ale tady je ho vice v tech alkoholovych skupinach a co si budeme povidat, bude se uvolnovat asi stejne rad a pravdepodobne jako z vody... TAKZE... EVANS nema zadny fyzikalne chemicky prinos.... Ano, bude redukovat tlak v chladicim systemu, ale ten je stejne staven tak,ze pri pretlaku ma nekolik "fungujicich" udelatek - vicko chladice, spojky hadic, antifreez plugs... Takze tyato vyhoda je ciste teoreticka... K bublinkam a radoby tvrzeni, ze odparujici se chladivo s vodou nechladi.. to je jiz do oci bijici troufalost... nebot skupenska zmena ma u vody "kua vysokou" energii...

A zrovna jsi to trefil.. Je to Ing. Chemik.. :-(((((
Back in Czech.
Odpovědět

Zpět na „Celica“