Chiptuning i na motor 4A-GE (1.6 GTi)

vše o tuningu na vozech Toyota
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Starý popelnice

Příspěvek od aczasa »

Ono je to docela težký s těma 100k km. Třeba mě auto vydrží v průměru 150 000 km najetých mnou. Obvykle je to od "nového" či "jako nového" takže se zárukou. Jsem vždy trochu opatrný co s tím motorem a autem dělám, takže v době záruky na to sahá jen "odborný servis". Nu a najednou to mám dva až tři roky a má to klidně těch 120 k km. Sice to jede bezvadně a skoro bych si troufnul říci, že je to sedlý a už to jede naprosto suprově, ale najednou se dočtu, že je to starý a nemám na to sahat...
Jakou firmu na chiptuning byste mi doporučili? Bitpower, Autochip, maxpower......?
Díky
Back in Czech.
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Re: Starý popelnice

Příspěvek od Idaho »

aczasa píše: Jakou firmu na chiptuning byste mi doporučili? Bitpower, Autochip, maxpower......?
Díky
jak už tu bylo řečeno vem si na to koho chceš tak jako takjsou to vyhozené peníze protže reálný výsledek se u NA benzínu asi nedostavéí ( abys eliminovalpalcebo elfekt radsi zmer před ipo na stejné brzde a ne at to brzdí ti co to budou "čipovat" :D )
Uživatelský avatar
fildis
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1525
Registrován: čtv 25.10.2007, 15:11
Bydliště: Praha

Příspěvek od fildis »

Teď s můžeš o chipování přečíst ve Světě motorů :wink:
Naposledy upravil(a) fildis dne úte 20.05.2008, 12:28, celkem upraveno 1 x.
Corolla E10 1.3 16V 3D 97
4E-FE 55Kw
Ronal 6Jx16 ET38
195/45 R16
Trocha úprav ještě nikomu neublížila :-D

http://database.mangacars.fr/data/media ... llae10.PNG
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Stále mi ale nedá.....

Příspěvek od aczasa »

Copak o to, chápu celkem dobře vaše názory i argumenty, ale jeden, který asi nezaznívá příliš často je: Co třeba uměle nedoladěný (na max.) chip kvůli firemní politice či konkurenčním ujednáním a rozdílům modelů?
Nechci do chipu investovat, to předesílám. Ani nevěřím tomu, že zvýšení výkonu bude 10 procent..... i ta tři procenta by byla docela slušná honička. :-) Jen jsem se chtěl zeptat na zkušenosti s těmito úpravami a to hlavně těch, kteří je mají za sebou. :-)
Back in Czech.
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Ti kdo to mají za sebou Ti to neřeknou,protože ví že by byli za blbce. :D to co oni dělají za několik tisíc zvládnu dvěma potenciometry ze starého rádia. :D
Uživatelský avatar
Tonda
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1846
Registrován: stř 15.03.2006, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda »

Miluju tenhle motor,jeho zátah a vůbec možnost se cítit při otáčkách kolem osmi jako pilot nějaký formule.Je to šílený ale užívám si to.

Taky se snažím z motoru vyždímat něco navíc ale tyhle čipy neberu.Nezkoušel jsem je,ale ani to neudělám.

Ladění motoru bych řešil místu čipem vačkou,písty,vstřiky,regulátorem tlaku paliva a výfukem.Tohle je hodně točivej motor a ten si žádá mít volnou cestu výfukem ven.A jestli ti bude málo,tak bych se vykašlal na vše a pořešil GO motoru a osadil ho turbem.Kitů je na to dostatekTak třeba tu: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/_Car-Tru ... 0227289211&
MADE IN JAPAN - žádný sOpel ...
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Souhlas Tondo! Budu opakovat nejenom co jsem už řekl,ale i co už tu napsali Beaver,Idaho a další... Lidi zkuste si uvědomit neža(já pro to jiný jadrný výraz nemám :D ) než nas.... peníze do krku nějaké firmě,která Vás bude přesvědčovat o tom jak zvedne výkon vašeho motoru nějakým čiptuningem a přidá motoru 20,50 a více koní! a že se vyskytují hlášky typu jak pouhým čip sw dostali z motoru z původních 150,200koní tak tito lidé mají akorát víru,nic jiného. :D Opravdu si myslíte že výrobce by byl tak tupý aby uměle snižoval hodnoty výkonu aby pak přišla nějaká firma která by jeho počínání za několik tisíc korun opravila?! Uvědomte si jednu věc. Co způsobuje výkon motoru? Jeho objem,to jak moc,čím a rychle ho naplním,zapálím a vyfouknu v jednom cyklu. Je to jen naprosto čistě mechanická a konstrukční záležitost. Co je řídící jednotka motoru? Je to obyčejný počítač s paměti kde je uložena palivová mapa kterou tam dal výrobce ze zkoušek motoru aby jeho běh byl za všech okolností optimální bez úkoru životnosti motoru. Počítač pak na základě dodaných signálu z čidel(teplota vody,lambda,váha vzduchu,čidlo klepání atd) vybírá vhodnou palivovou mapu obohacuje,ochuzuje směs kterou následně motor nasaje a jednotka ve správný čas zapálí. Čiptuning je vlastně rekalibrace čidel. Řídící jednotce se dodají špatné hodnoty a ona se podle toho chová. U n/a je to obohacení směsí,prodloužení doby vstřiku atd. Co to udělá se stěnou válců bych vám přál vidět. U turbo zase snížím hodnotu výstupního tlaku třeba o 0.2bar,ovšem u turbo motoru už ten nárůst plnícího tlaku bude znatelný. Prodloužím opět dobu vstřiku turbo dá více vzduchu a výkon je na světě. Ovšem opět na úkor životnosti. Takto upravený motor nevydrží více jak 100k bez většího mechanického problému. Uff! :D
Uživatelský avatar
fildis
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1525
Registrován: čtv 25.10.2007, 15:11
Bydliště: Praha

Příspěvek od fildis »

Sakra, to bylo vyčerpávájící, ale výstižný. Snad si to lidi vezmou k srdci :lol:
Corolla E10 1.3 16V 3D 97
4E-FE 55Kw
Ronal 6Jx16 ET38
195/45 R16
Trocha úprav ještě nikomu neublížila :-D

http://database.mangacars.fr/data/media ... llae10.PNG
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

fildis píše:Sakra, to bylo vyčerpávájící, ale výstižný. Snad si to lidi vezmou k srdci :lol:
Možná kdyby se jim to vtloukalo písmenko po písmenku bejzbolkou do hlavy :sarcasm:
warrior
Manager Týmu
Příspěvky: 479
Registrován: pon 16.07.2007, 18:05
Bydliště: most

Příspěvek od warrior »

normalni clovek,ktery do toho nevidi si rekne:proc davat za turbo kit 70 litru kdyz za 7 tis muze dostat polovicni vykon turbo kitu.Jenze jak my vsichni vime nacipovani prida casem jen vic starosti.Avsak clovek ktery se pusti do precipovani tak nepocita s dalsimi problemy,ale kdo by sel do oturbeni bez vedomi dalsich s tim spojenych problemu?
celica 1,6
Uživatelský avatar
libor12
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4905
Registrován: čtv 13.03.2008, 23:03
Bydliště: Dobříš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od libor12 »

Jenže u atmosféry se zmíněným způsobem nedostanes ani přes 8% výkonu. Co prostě neudělaš od základu tak změnou sw prostě nedosáhneš. Jenže to můžeš říkat horem dolem a je to zbytečné. Vezmi si příklad tohoto: http://www.sportovniautodoplnky.cz/otto ... urbonator/ krásně napsáno že? Prodají 10ks týdně!! Kšeft jako blázen! Že to šetří palivo? No bodejť by ne!! Montáží tohoto nesmyslu už v životě nevytočíš motor do max ot. V sani to působí jako restriktor. Kdyby jsi tam dál kus hadru jsi na tom úplně stejně!! A to je jen jeden příklad z mnoha z těchto stránek.
Uživatelský avatar
fildis
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1525
Registrován: čtv 25.10.2007, 15:11
Bydliště: Praha

Příspěvek od fildis »

Já bych sem klidně i oskenoval ten článek ze Světa motorů, ale nevim, jestli to neni proti právní, vím, že se tu už něco podobnýho řešilo. Případně zájemcům můžu oskenovat a poslat na mail, docela zábava to číst :lol:
Corolla E10 1.3 16V 3D 97
4E-FE 55Kw
Ronal 6Jx16 ET38
195/45 R16
Trocha úprav ještě nikomu neublížila :-D

http://database.mangacars.fr/data/media ... llae10.PNG
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

Souhlas

Příspěvek od aczasa »

rozhodně souhlas s tím, že mnoho věcí je nesmysl. Ale stále mi nikdo nevyvrátil tu "paranoidní" argumentaci o konkurenčních ujednáních a o preferenci vlastních modelů. Zdá se mi, že v několika typech aut je několik "kiloWattáží" třeba motoru 1AZ-F(S)E. škálovaně asi od 98kW - 114kW. Nebo například motor 4AFE - koukal jsem a různě se měnil od 84kW do asi 66kW.... Tak proto se ptám...
Back in Czech.
Uživatelský avatar
BRunner
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1036
Registrován: čtv 01.07.2004, 12:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BRunner »

2 aczasa: ono to není ani tak to těch konkurenčních ujednáních jako o emisních limitech, případně jiných specifikách trhu kam je ten který vůz určen. Například v Německu se povinné ručení platí podle výkonu motoru, proto spousta automobilek upravuje výkon motoru pro německý trh tak, aby auto spadlo samozřejmě do té nižší kategorie. Příkladem budiž starý motor 4A-GE, který měl běžně 92kW, ovšem pro Německý trh 7kW ubrali. Ty motory tam neměly nikdy víc než 85kW, což je myslím jedna z hranic pro ty kategorie. Jak je vidět, tak "rezreva" minimálně 7kW tam je.
Jenže, 4A-GE nemá programovatelnou řídící jednotku, to znamená že pouhé přehrání mapy z řídící jednotky pro jiné trhy není možné. Řešením je buď výměna za programovatelnou a naladění této jednotky - což ovšem není práce na dvě hodiny. Nebo řádně nastudovat rozdíly mezi těma motorama, a poté úprava stávajícího motoru na motor výkonější s použitím originálních dílů (většinou řídící jednotka a nějaké drobnosti navrch) a o tom jsem zase neslyšel že by to čipaři dělali.
U novějších aut které umožňují změnu palivových map přeprogramováním jednotky je to výrazně jednodušší a beru žo to jde. Viz. oblíbený upgrade 77kW koncernového 1.9TDi na těch asi 99kW nebo kolik má standartně, kdy se prostě vezme mapa z výkonějšího modelu a nahraje se do slabšího a bum, 30 koníků pod kapotou navrch. Pak to ovšem není chiptuning, ale čistě upgrade softwaru.
Takže si to shrneme. Buď nemáme programovatelnou jednotku a jediné co s tím firma zmůže je odpor na AFM a modlit se, ať to aspoň ještě 10 tisíc odjezdí.
Nebo máme programovatelnou jednotku, ale firma ji neumí programovat => odpor na AFM...
Nebo máme programovatelnou jednotku, a firma ji umí programovat. Teď je otázka co nám tam nahraje. Zvedne se spotřeba (to je ještě to nejmenší), může tam jít příliš bohatá směs, nebo rozhodí časování - směs může ve válcích detonovat atd. atd. Bez kvalitního zázemí a časově i finančně velice náročného testování, to nikdy nebudeme vědět 100%.
Nebo máme programovatelnou jednotku, firma tuto jednotku umí programovat a má odladěné originální palivové mapy od výrobce ze silnějšího modelu, protože vyladit tyto mapy pro všechny provozní režimy není žádná prdel za pár kaček, viz. výše. A motory se jinak mechanicky neliší. Pak a jedině v tomto případě máme vyhráno a koně jsou doma.

Osobně ale pochybuju že na Japonce tady bude někdo takhle zařízený....

Jinak dobrý "tuning" si pořídil kamarád na jeden starší model Civica 1.3, který měl pro Evropu výkon snížený o 10kW. Stačilo vyměnit restrikor v sání za originál z japonského modelu. Náklady myslím byly 200 Kč.
aczasa
Věčnej rejpal
Příspěvky: 8220
Registrován: stř 07.05.2008, 10:32
Bydliště: Litomyšl

No prosím

Příspěvek od aczasa »

To je docela slušné vysvětlení. Tak si koupím USA Ipsum, Japonský .... a evropskou Avensis verso už mám. :-) A rozeberu je do šroubku abych zjistil jestli jsou mechanicky stejné a pak už jen něco s jednotkou. :-) Dělám si srandu, to si radši koupím benzínovou sekačku na trávu a budu poslouchat těch nádhernejch 10 000 otáček za minutu. Díky BRunnnere
Back in Czech.
Odpovědět

Zpět na „Tuning“