Previa 1. gen. po FL, olej v sání

vše ohledně modelové řady Previa
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od Janhruby90 »

Karbon tam naštěstí není, je to jak ty říkáš, blátíčko. O víkendu shodim vanu, oškrábu a vyčistím co půjde. Pak přecedim starej olej, naleju ho spátky s TECem 2000, nechám to 20 min nastartovaný a dám novej olej a filtr. Snad to autíčko přežije
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od tonny »

Olej neceď ale dej nový i s filtrem, ujeď 1-2tkm a pak s tím čističem vyměň. Olej jen tak nevyfiltruješ, jedině ho nechat delší dobu odstát ale nedělal bych to.
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od Janhruby90 »

Tak jsem se v týdnu vrhnul na proplach a čištění sacího koše. Po demontáži vany se mi naskytl podobnej pohled, jako po demontáži ventil deklu. Všude černý blátíčko, vyjma pohyblivých součástí - ojnice a klika krásně čisté. Sací koš nebyl špinavej vůbec. Vše co šlo jsem oškrabal špachtlí a vyčistil ředidlem. Vrátil vanu a nalil přecezený starý olej spolu s TEC2000 engine flush, nechal 20 min běžet na volnoběh a pak jsem zase vylil olej a znova sundal hlavu - na pohled to vypadalo uplně stejně, takže nejspíš vyhozené 400,- za kouzelnou vodičku (jsem k tomu trošku skeptickej). Možná jestli se vypláchli kroužky. Každopádně teď s tim týden jezdim každej den pracovat a auto nehulí, jede pořád stejně. Takže asi dobrý. Olej i po 100km je čistej tak, že skoro ani není vidět na měrce :-D

Ještě se chystám na výměnu O-kroužku pod rozdělovačem, teče tudy olej na svody- Co jsem tak googlil, tak častý problém.

Další radost nastala, když jsem po přetěsnění ventil deklu dával zpět fajfky na svíčky a u jednoho kabelu se mi ulomil uvnitř ten kontakt. Tak provizorně opraveno a čekáme na další díly. Jestli to takhle půjde dál,tak z toho budu mít za chvilku nový auto :-D

Fotky mi z nějakého důvodu nejde nahrát
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7627
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od biscuit »

fotky hoď někam mimo server, je to lepší.
nalinkuj je pak přes

Kód: Vybrat vše

[img][/img]
použít můžeš třeba imgur.com
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od tonny »

Jak jsi ten starý olej přecedil? To jakože vypadal čistý nebo jen bez hrubých nečistot? Dávat čistič do špinavého oleje?
Kroužky jsi určitě nevyčistil. Sundal jsi víko ventilů a ne hlavu. Alespoň jsi udělal kus práce a máš štěstí.
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od Janhruby90 »

Jo jo, přecedil jsem ho jen přes sítko, kdyby tam byl nějakej bordýlek. Ano, nalil jsem ho do starýho oleje, kterej ale už byl ale v relativně čistym motoru bez blátíčka. Podle mě je šumák jestli ten čistič nese starej, nebo novej olej, stejně to nakonec pak vypustíš a ty špinavý části s čističem přijdou do styku a to jde. Navíc jsem pak po tom proplachu sundaval zase vanu, abych se přesvědčil že to nezabordelilo sací koš kdyby ten čistič náhodou něco vyčistil :-D. Po tom jsem to zase všechno vyčistil, takže bordel by tam žádnej moc zbejt neměl. A olej je pořád průhlednej, takže asi dobrý.
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od tonny »

Podle mne to není šumák. Ano, čistič se přidává do "špinavého" oleje u konce výměny aby si to ještě něco vzalo s sebou. Dle míry znečištění oleje je aj jeho účinnost, neboť ten čistič reaguje i s tím neusazeným bordelem v oleji. Proto jsem doporučoval nový olej který má navíc také čistící aditiva, takže účinnost je maximální. Nečekej ale, že jedna procedura rozpustí vše usazené uvnitř motoru. Blatíčko není problém ale tvrdá usazenina se jen tak nerozpustí.
Nejlepší co můžeš pro motor udělat, měnit olej v rozumném nájezdu. 15tkm při dlouhých jízdách je maximum.
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od jarson »

Prepáčte páni, ale objavujeme dávno objavené. Rýchle riešenia casto neprinesu skutočné odstránenie problému. To je taká všeobecná životná skúsenost, že ?
A tak je to aj s týmto a so zázračnými cističmi. Už sa to notoricky vie a stále sa niekto nájde , kto bude dufat, že práve jemu sa to podarí inak. Pokial nechce clovek fyzicky rozobrat motor a proste to mechanicky vycistit - co 99,9% ludí nechce , potom najbezpečnejšia a najucinnejšia cesta je seria kratkych výmien s olejom bez dalších dodatočných prísad, ale zato s výraznými cistiacimi ucinkami už v jeho zložení. Typický a overený príklad - Shell helix. Lacný a účinný.
Jan tu urobil už dost ( a je to dobre to co už urobil) , ale to ostatné, kam "nedosiahne" proste už musí vyriešit takto.
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od tonny »

Není co dodat, Shell Helix Ultra a častější výměny (do 10tkm) a není co řešit.

Jarson1, co se týká čističů, čistím 30 let a vyzkoušel jsem vše, co jsem kde našel. Není to vše placebo ale jak píšeš, jsou lidé většinou zklamáni, jak už jsem také psal. Pořád používám, neboť pořád kupuji ojetiny. Zůstal jsem u přípravků od MO, BG a Bishops´. Vím, co od nich čekat a nejsou agresivní vůči těsnění. Ale Janhruby90 udělal zatím maximum a už je to dál na něm, jak se bude dál k autu chovat.
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od jarson »

Tonny, v poriadku to beriem. Ak mas vlastnu konkretnu skusenost s cističmi , potom nikto nemože namietat. Leda , že by mal inu ale vlastnu skusenost. A to ja nemám. Len som chcel Jana ušetriť od pokusov a strateného času , nedaj boh aj nejakého pruseru. Nevieš čo by ho napadlo skusit...Uprimne, aj tie tvoje pokusy, aj ked určite niektoré úspešné , iste nie v každom prípade priniesli želaný výsledok, že?
Tipujem to tak 50/50.
Zato mam skusenost s tou menej rýchlou metodou vyčistenia motora. Pripadá mi napriek tomu, že je zdlhavejšia a pracnejšia , stále ako lepšia . Hlavne ju považujem za 100% bezpečnu a 100% učinnú.
Pravdaže som motor kvoli zisteniu výsledku nerozoberal ( ale to zrejme ani ty), ale pohlad pod viečko, ovela pomalšie tmavnutie oleja po každej dalšej výmene a de facto žiadna spotreba oleja u auta z roku 92 s nájazdom cca.350tkm, su fakty, ktoré , myslím hovoria jasne, že toto funguje.
Napadlo ma , že si od čínanov zakupim taku tu mini kamerku na dráte k telefonu ( ked už ma na staré kolená prehovorili na ten android) a pri dalšej výmene by som urobil opticku inšpekciu cez vypustaciu dieru vane a tiež pod veko ventilov by som nahliadol, kam to teda pôjde. Len tak pre zaujmavost. Aby sme tie naše "múdre" porady mali aj tak trochu fakticky podložené. No uvidím....
A k tej tvojej poslednej vete - polský honda obchod jeden - mimochodom mne velmi sympatický - má také motto:
"O tom, ako sa budete starat o svoju Hondu, sa rozhodnete sami. My iba navrhujeme najlepšie riešenie."
Keby som ja bol auto, tiež by som chcel "řidiče přítele" :)
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od tonny »

Jarson, já se také snažím pomoci zkušenostmi, chtěl jsem varovat před tou blbostí dát čistič do "přecezeného" oleje. Pak ještě pomlouvat čistič. To jako by jsi umyl nádobí špinavou vodou a pak pomlouval jar. :D Jako nic tou zbytečnou prací nepokazil, jen vypláchl nečistoty po mechanickém čištění.

Mezi čističi je rozdíl v agresivitě použitém složení detergentů, nic nejde hned a dle naivních představ. Ideální jsou ty dlouhodobé a neškodné vůči těsnění. Jednou mi dokonce ten agresivní zregeneroval těsnění - gufero na klice, kdy jsem to nechal do rána vykapat. Jindy spíš motor začal někde prolínat. Pokud je tedy potřeba motor vyčistit, udělat to opakovaně při dalších výměnách, ideálně držet se rozumných intervalů výměn.

Jsem zvědav, jestli to byla možná závada a nebude se již problém opakovat.

K inspekční kameře, je to super věcička na cokoliv, jen jestli ji cpát otvorem výpustného šroubu, kdy se na kablíku otočí a ušpiní. Jedině s podporou nějakého drátu. Dobré se podívat i na písty a stěny válců přes otvor po svíčce.
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od jarson »

Tonny, ty mas taku kamerku?
ja teda neviem, len to na mna vyskočilo v nejakom reklamnom okne a tak ma napdlo, že by to nebolo márne. Stojí do doslova par drobných. Ale ako a ci vobec to nejak rozumne funguje netuším.
Vobec by bolo fajn, keby sa na forach objavovalo viac realnych skusenosti podložených nejakými takýmito fotkami, meraniami a tak... a menej teoretických dojmov a pojmov. Bolo by to cele zaujmavejšie . To by ma aj docela bavilo :D
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
tonny
Člen Týmu
Příspěvky: 65
Registrován: stř 02.03.2016, 06:40
Bydliště: Břeclav

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od tonny »

Ano, z Číny za pár peněz, na konci tuším 6xLED u čočky a USB s asi 1,5m kablíkem. Z netu stáhl program a měl jsem to v NB, kde bylo vše krásně vidět. Vlezlo to i do hlavně flinty. Nemohu ji momentálně najít, dlouho jsem ji nepotřeboval, tak ani už nevím, co je to zač. Něco takového https://pl.aliexpress.com/item/40002366 ... web201603_
Corolla Verso 1,8VVTi 2006, Toyota Sienna 3,5 2007, Ford Explorer 4,0 1998
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od Janhruby90 »

Díky za postřehy kluci, teď už se bude mít auto dobře, olej si pohlídám, díky LPG by to mohlo být v budoucnu čistší. Olej budu samozřejmě měnit nejdýl po 12 tis. a už teď jsem dal shodou okolností Shell Helix, tak uvidíme jak bude vypadat při příští výměně když myslíte že má čistící účinky. Snad se ten motor časem dostane zase do stavu čistého. Jinak vypadá to že ten problém oleje v sání se opravdu odstranil. Několikrát jsem vyndal hadičku od MAPka a vždy čistá jak slovo boží :-). Včera jsem ještě dal nové zapalovací kabely, sundal rozdělovač a vyměnil O-kroužek pod ním kudy protékal olej na svody. Dostat se tam v domácích podmínkách s autem na kozách je celkem výkon, ruce zeškrábaný jak po útoku kočky. Ale je na místě a teď už olej neteče nikde. Už mě čeká jen výfuk, kondenzátor klimatizace a snad to bude na nějakou dobu všechno. Jinak tu kamerku mám taky, ale zrovna do olejové vany si moc neumim představit že by to šlo tak aby bylo něco smysluplnýho vidět. To je fakt asi lepší to shodit, kouknout a kdyžtak vyčistit.
Uživatelský avatar
jarson
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2083
Registrován: ned 05.10.2008, 18:32
Bydliště: roznava

Re: Previa 1. gen. po FL, olej v sání

Příspěvek od jarson »

No olej bude samozrejme čierny/ tmavý.
Tak to má byť. Ale motor bude čoraz čistejší.
Používam Shell hx7 v Carine a skúsenosť je taká, že s každou ďalšou výmenou tmavne stále pomalšie. Keď otvorim veko oleja, a náhodou je slnečno, tak ma to skoro oslnuje, jak je to čisté 😁
Civic FD7 2006 TRObrázek R18A2
Carina AT190L 1992 JPObrázek 4AFE
ex.Carina AT191L 1996 UK
Odpovědět

Zpět na „Previa“