1st generation-výfuk

vše ohledně modelové řady Previa
Odpovědět
Uživatelský avatar
tompo
Navigátor
Příspěvky: 117
Registrován: pon 16.10.2006, 12:32
Bydliště: Praha

1st generation-výfuk

Příspěvek od tompo »

Rozchození LPG mě doslova nakoplo k dalšímu vylepšování 8)

Téma hlučnost výfukové soustavy na Previi I tu již bylo nakousnuto v jiném vláknu, ale nevypadl z toho žádný pořádný závěr.
U mě se projevuje největší hukot-dunění od zadní části auta a to hlavně při asi 2000ot. a lehounkém plynu. Další hukot nastává při brždění motorem od asi 3000ot. níž.

Moje výfuková soustava má originál 2 x lambdu a 2 x kat + velkej barel na konci.
Před x lety jsem vyměnil zvenku netknutej origo Toyota koncový tlumič za tlumič Walker v domnění, že má už vysypaná střeva. Po pár dnech jsem zjistil, že je to s hlukem v podstatě stejný. (Původní originál mi bohužel mezi tím aktivní synovec při úklidu vyhodil do šrotu :angry: )
No nic, řikám si, problém bude stejně asi někde jinde. Kontroluju tedy oba katy. Vypadají netknutě-nikde nic nechrastí prostě normál a tak se uchyluju k radikálnímu řešení a začínám experimentovat(někdo tomu říká prasárna).

Zadní kat jsem nahradil středním tlumičem vyhovujících rozměrů a světe div se, je to lepší, ale rozhodně ne uspokojivý.
Hlavní problém asi bude v tom obřím barelu na konci a tak zvažuju experimentálně ho nahradit nečim odpovídajících rozměrů pro podobný výkon motoru.
Je mi jasný, že někdo namítne, abych vyměnil komplet výfuk a budu mít klid. Já bych do toho ty prachy i dal, ale bojim se, že to k ničemu nebude, že ten výfuk je prostě špatně navrženej a že to budou akorát vyhozený prachy z okna. Raději bych to prostě nahradil něčim, co bude opravdu hluk tlumit a ne ho spíš vytvářet :roll:

Jaký jsou vaše zkušenosti s výfukem na 1.generaci?
Zkoušel někdo nějak na výfuku experimentovat?
Nemáte někdo nějaký tipy na komponenty nebo výrobce zakázkových výfuků?
Previa GL ´95, LPG Magic
BMW 523i, E39, LPG Magic
Honda XL600V ´89
bylo: Camry Stationwagon 2.0 TD XL ´92
Volvo 940 '95 Combi, B230FB, LPG LovTec samodomo
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od Janhruby90 »

Ahoj, vyřešil jsi to nějak, nebo už auto nemáš? Před časem jsem koupil previi 99 a taky mě tohle dost ruší, hlavně po přesednutí z E39 benzín je to k zbláznění, začal jsem se děsit dálnic. Při 130 kmh (dle gps, tachometr při tom ukazuje optimistických 150) je ten hluk celkem hroznej, auto sem bral na denní ježdění a v létě bych s tim rád cestoval. Ale zatím je to kvůli hluku spíš utrpení.
Uživatelský avatar
tompo
Navigátor
Příspěvky: 117
Registrován: pon 16.10.2006, 12:32
Bydliště: Praha

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od tompo »

Musím se přiznat, že jsem se na to nakonec vyprdnul. Byly jiný starosti a prostory a laborovani žádný. Takže si vážím spolehlivosti a hluk se snažím ignorovat. No a na pohodlný přesuny bez nakladu jsem pořídil E39 v benzínu😂
Občas si s tou myšlenkou překopáni výfuku ale pohrával. Je to totiž asi jediná věc, co mi na tom autě vadí. Jinak je to prostě zlatý auto. Už ho mám 12let, takže vím o čem mluvím 👍
Kde bydlíš? Mohli bychom dát minisraz🤓
Previa GL ´95, LPG Magic
BMW 523i, E39, LPG Magic
Honda XL600V ´89
bylo: Camry Stationwagon 2.0 TD XL ´92
Volvo 940 '95 Combi, B230FB, LPG LovTec samodomo
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od Janhruby90 »

Ahoj, sraz není špatnej nápad, jsem z Tábora, ale nemám problém se někam přiblížit. Alespoň bychom měli srovnání, jestli se ty auta chovají stejně. Já v žádný jiný ještě nejel. Dvanáct let to už je pořádná doba, neřešil jsi za tu dobu žádnej problém ve spojitosti s LPG? Hodně lidí mě od toho u tohohle auta odrazovalo, že praskaj hlavy a těsnění... Kolik už jsi na to najel? A po kolika km koukáš na vůle? Bylo už třeba brousit podložky? Vim že mám hodně otázek, ale majitelů tohohle auta je tak málo, že se prostě není koho zeptat, tak využívám každou možnost :-D
Uživatelský avatar
tompo
Navigátor
Příspěvky: 117
Registrován: pon 16.10.2006, 12:32
Bydliště: Praha

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od tompo »

Teď to nevím přesně, ale myslim, že na LPG cca 130tkm. Ventily jsem nedělal, pouze měřil tlaky. Hlava drží 🙏
Previa GL ´95, LPG Magic
BMW 523i, E39, LPG Magic
Honda XL600V ´89
bylo: Camry Stationwagon 2.0 TD XL ´92
Volvo 940 '95 Combi, B230FB, LPG LovTec samodomo
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od Janhruby90 »

Tak to je krásný! A máš to s přímazem nebo bez?
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od Tomiq »

Já jsem místo prostřední trubky dal tenhle rezonátor. https://www.sportovniautodoplnky.cz/spo ... -mm-18134/. Vylepil jsem podlahu mezi sedačkama a motorem tlumícím materiálem.
Pomohlo to, ale kámošova Prévie bez jakýchkoli úprav je stejně tižší. Mám podezření, že dost hluku tam leze netěsnícím těsněním ve dveřích kufru. To se ještě chystám vyměnit.
Kořen slova Toyota je Toy!
Janhruby90
Člen Týmu
Příspěvky: 19
Registrován: pon 08.02.2021, 19:57

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od Janhruby90 »

Budu se tomu muset taky trošku pověnovat, ale teď v zimě se mi moc nechce se pod tim válet. Nejhorší je, že jakmile na to šáhnu, tak se to bude muset udělat všechno, protože ty spoje už nevypadaj moc dobře
Uživatelský avatar
tompo
Navigátor
Příspěvky: 117
Registrován: pon 16.10.2006, 12:32
Bydliště: Praha

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od tompo »

Mám to bez přímazu.
No a máš recht. Jak do toho šáhneš, chce to udělat komplet. Proto jsem se do toho ještě nepustil🙈
Previa GL ´95, LPG Magic
BMW 523i, E39, LPG Magic
Honda XL600V ´89
bylo: Camry Stationwagon 2.0 TD XL ´92
Volvo 940 '95 Combi, B230FB, LPG LovTec samodomo
Uživatelský avatar
tompo
Navigátor
Příspěvky: 117
Registrován: pon 16.10.2006, 12:32
Bydliště: Praha

Re: 1st generation-výfuk

Příspěvek od tompo »

Ještě k příčinám otravného hukotu:
Myslim, že je to nešťastná souhra hučícího koncového tlumiče a proti vibracím nezajištěné podlahy nad tlumičem.
Dohromady to nejspíš za určitých podminek pěkně rezonuje a přenáší se to do celé kastle.
Napadlo mě vyplnit ty vlnky v podlaze něčím jako Mamut.
Previa GL ´95, LPG Magic
BMW 523i, E39, LPG Magic
Honda XL600V ´89
bylo: Camry Stationwagon 2.0 TD XL ´92
Volvo 940 '95 Combi, B230FB, LPG LovTec samodomo
Odpovědět

Zpět na „Previa“