Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

vše ohledně modelové řady Previa
Uživatelský avatar
Martas99
Člen Týmu
Příspěvky: 50
Registrován: pon 08.08.2011, 20:33
Bydliště: praha

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od Martas99 »

Na jedničkové prévii mi to dělala hadička která vedla od klapky na MAP senzor a byl na ní ucpanej takovej malinkatej filtr :D :D ,a trvalo rok než jsem na to přišel
110 R 72 alias 130RS
TOYOTA PREVIA 97
BMW 116i 09
bylo- camry 2.0 TD, 110LS,120GLS,peugeot 309,mitsubishi lancer,skoda felicia,MB124 CE, hyundai accent,hyundai elantra,honda hr-v
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

A nepamätáš sa aké je tesnenie pod škrtiacou klapkou? Dá sa niekde zohnať? Aby som sa vedel na to pripraviť ak vymontujem klapku.
Uživatelský avatar
zaki1
Člen Týmu
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26.03.2016, 07:13
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od zaki1 »

Je tam gumový okroužek , ve žlábku , měnit ho nemusíš .
Toyota Celica T23 2001 USA Automat Obrázek

Toyota Previa II 2003 115 Kw 2AZ-FE Obrázek
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

Ok super.
Ďakujem.
Uživatelský avatar
zaki1
Člen Týmu
Příspěvky: 43
Registrován: sob 26.03.2016, 07:13
Bydliště: Uherský Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od zaki1 »

Akorád si nachystej 6 šroubek , jsou tam hadičky na ohřev škrtící klapky , ty šroubky potom zasuneš do těch hadiček , ať ti z toho neteče voda . Vypouštět ju nemusíš . Jsou tam dvě hadičky , přívod a odvod .
Toyota Celica T23 2001 USA Automat Obrázek

Toyota Previa II 2003 115 Kw 2AZ-FE Obrázek
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

Dik za upozornenie.
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

Zdravím vespolek. Konečne som sa cez víkend pozrel na to čistenie škrtiacej klapky. Popri tom som oklepal, ofúkal aj vzduchový filter a brzdovým čističom vystriekal aj váhu vzduchu. Škrtiacu klapku som nakoniec z auta nevyberal a vyčistil ju namieste. Bola aj celkom dosť zasr..á, ale vyčistiť sa to dalo a samotná klapka sa prstom dala pohnúť a pekne sa ja vracala naspäť, takže mechanizmus je ok, nič nedrhne. Po naštartovaní si to držalo vyššie otáčky a aj po zohriatí mi lietal voľnobeh medzi 1000 až 2000. Trochu som sa naľakal, ale nakoľko už bola tma povedal som si, že ráno je múdrejšie večera a nechal to na druhý deň. Čítal som na nete niečo o nastavovaní základnej polohy klapky po očistení, že to treba isť na diagnostiku, alebo že sa to nastaví aj samo. Intuitívne som na cca 15 minút odpojil baterku a po napojení naštartoval, nechal som motor zohriať voľnohehom a následne som sa išiel previesť. Voľnobežné otáčky už boli v normále, ale stále to podalo k tým cca 500 a následne vyhadzovalo nad 1000, aby sa to ustálilo na raz 500, raz 800, raz 1000 a tak podobne. Skrátka som to vyhodnotil, že vyčistenie nepomohlo. Ale zistil som, že tam mám čisto elektronickú klapku, úplne jednoduchú a žiadny voľnobežný ventil sa pri nej nenachádza. Asi je všetko vo vo vnútri telesa klapky. Na youtube som videl rozoberanie takej istej klapky, kde po zhodení čierneho krytu sa dalo dostať k sústave ozubených kolies, ale tie sú podľa mňa ok lebo ako som už spomínal klapka sa dá hýbať hladko s jemným odporom, pekne sa vracia a nikde nedrhne. Ďalej sa klapka asi nedá rozobrať.
Tak som skúšal pátrať ďalej a pozeral na 4 vývody hadičiek z klapky. 2 vývody sú zrejme na prívod a odvod vody pre ohrev klapky.
Jedna vývod - hadička ide do nejakého ventilu, z ktorého hadička ide ďalej do nádobky s aktívnym uhlím (predpokladám, že je to ono). Keď som pri chode motora odpojil tento ventil z hadičky aj z el. konektora, tak vyhadzovalo chybu P0443, voľnobeh bol úplne nepravidelný - klapka si cez odpojenú hadičku ťahala vzduch. Keď bol ventil naspäť zapojený vydával taký cvakavý zvuk, asi stále otváral a zatváral. Toto cvakanie som započul pri otvorenej kapote už viac krát aj predtým (ale nie vždy, niekedy bolo ticho), tak teraz aspoň viem čo to robí. Neviem teda naisto, či je ten ventil vadný (chybu inak nevypisuje) a či môže mať vplyv na to nedržanie voľnobehu.
Ešte je tam jeden vývod, z ktorého ide hadička cez nejakú malú plastovú škatuľku (možno tiež nejaký ventil bez elektiny) a ďalej je hadička voľne vyústená nikam. ???? Nejaký vývod vzduchu??? prepad??? neviem.
Viete mi ďalej poradiť?
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

Foto toho záhadného ventilu.
Neide mi vložiť obrázok. Vraj je veľký. Zmenšil som na 104 kb ale stále je vraj veľký. ?????
Uživatelský avatar
maslisko
Navigátor
Příspěvky: 110
Registrován: úte 01.08.2017, 10:30
Bydliště: Valašsko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od maslisko »

Ten ventil mezi klapkou a krabicí s uhlím slouží k přepouštění benzinových výparů z nádrže zpět do sání. Výpary z nádrže se od nějaké doby kvůli emisím nevypouští do atmosféry, ale zachytávají se a v určený moment pustí zpět do sání, viz Google a klíčové slovo EVAP. Připadá mi podezřelé, že neustále cvaká, ale nemám s tím praktickou zkušenost.

To kolísání volnoběhu mi zní, jako by si to někde přisávalo vzduch, ale příčin může být hodně...

EDIT: obrázek - vypadá to, že na celém fóru bylo dosaženo limitu velikosti všech příloh. Doporučuju www.postimage.org
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Ex: Honda Civic 1.5 VTEC MY97 4D alias Chřestýš
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

Zdravím. Zistili ste niekto niečo ohľadne toho nepravidelného voľnobehu? Lub mal rovnaký problém. Vyriešil si to? Kde je teda ten voľnobežný ventil na mojej klapke? Možno mám na mojej Prevke už modernejšiu klapku. Je to ročník 2004. Ja som na klapke nič nevidel. Čítal som na nete, že voľnobežné ventili sa prestali od určitého času používať a že ich funkciu nahradil krokový motorček, ktorý hýbe s klapkou podľa potreby. Možno je to aj môj prípad? Aké klapky ste to mali tí, ktorí ste čistili voľnobežný ventil. Poradte prosím niekto.
misatenko
Člen Týmu
Příspěvky: 26
Registrován: úte 21.02.2017, 13:20
Bydliště: Trnovo, Slovensko

Re: Chcípání motoru, nedrží volnoběh, Previa II

Příspěvek od misatenko »

Opäť sa vraciam k téme. V lete som vymontoval tú klapku. Mám elektronickú. Bola úplne v poriadku, pekná, pomerne čistá. Aj tak som ju pre istotu ešte dočistil a nahodil naspäť. Avšak vôbec nič sa nezmenilo na tých voľnobežných otáčkach, čiže som to prestal. Asi to bude niečim iným. Auto mi nezdochíňa ide normálne, tak kašlem na to.
Odpovědět

Zpět na „Previa“