Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

vše ohledně modelové řady Verso
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marconi
Člen Týmu
Příspěvky: 55
Registrován: sob 02.10.2010, 21:29
Bydliště: okr. Hodonín

Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Marconi »

Mám Verso 2005, 1,8 VVTi na LPG, najeto 220000 Km (na plyn cca 80000Km). Při poslední revizi plynu mi technik řekl, že bych měl nechat zkontrolovat seřízení/nastavení ventilů, protože Toyoty jsou prý na LPG háklivé. Volal jsem do dvou servisů (Zlín, Brno), abych se na seřízení objednal, ale z toho co mi řekli jsem moc moudrý nebyl. Ani v jednom servise s tím neměli žádnou zkušenost s tím, že to nikdy nedělali + samozřejmá negativní reakce na montáž LPG. Ve Zlíně byl mechanik ochotný do toho jít s tím, že by ventily za 1500,-Kč zkontroloval, ale samotné seřízení by stálo 10.000,-Kč pokud by bylo potřeba. V Brně neměli o tomto úkonu žádnou patrnost. Z toho důvodu jsem trošku znejistěl. Myslel jsem, že to bude jednoduchý úkon- zavolám do servisu, řeknu požadavek na seřízení ventilů - oni mi řeknou cenu a termín objednání a já jim pak vozidlo přistavím. Bohužel, když to nikdy nedělali, tak nevím, co od toho mohu očekávat...
Kdyby měl někdo se seřízením ventilů zkušenost, popřípadě věděl, kde je nejlepší servis Toyota, tak bych byl vděčný. Díky
RAV4 II 2,0D-4D 2005
Corolla 1,4VVTi 2003
Yaris II 1,3VVTi 2007
Verso II 1,8VVTi 2005
Urban Cruiser 1,4D AWD 2011
(předtím spousta škodovek, 2xFiat 600D, Mercedes Piáno ;o)
Čepo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1030
Registrován: úte 12.01.2010, 13:42
Bydliště: Opavsko

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Čepo »

u motorů ZZ-FE nejsou hydroštely ( automatické vymezování vůle), ale vůle ventilů se seřizuje podložkami. Co jsem četl na německé fóru o výše uvedených typech motorů, nejvíc problémů bylo, když byly používány na delší jízdy na dálnicích vyšší rychlostí 150 a víc km/h. Když se jezdilo na krátké vzdálenosti po okreskách, bylo minimum problémů. Taky doporučovali kontrolu ventilů při používaní LPG cca po 20-30 kkm a byla tam zmínka, že se nejedná zrovna o levnou záležitost.
Toyota Corolla E 12, 1,6 VVTi, 5HB, 05/2006 ex
Toyota Auris 1,6 Valvematic Luna, VSC+TRC, 5HB, červená 3R3, 06/2010
Toyota Yaris III, 1,0 VVTi Active 5HB červená 3P0, 08/2012 "Mixérik"
Uživatelský avatar
Marconi
Člen Týmu
Příspěvky: 55
Registrován: sob 02.10.2010, 21:29
Bydliště: okr. Hodonín

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Marconi »

V jiném tématu (Corolla LPG) jsem narazil na tuto zajímavou odpověďˇ:

Odpověď od autorizovaného servisu Toyota Praha:

"Problémem u vozů přestavených na LPG obecně bývá, že se zaklepávají ventily do ventilového sedla a proto je doporučeno kontrolovat ventilovou vůli po nějakém intervalu (např. po 30.000km). Ventil se může zaklepat natolik, že ventilová vůle zmizí úplně, ventil pak zůstává pootevřen a může se upálit.

Kontrola ventilové vůle stojí cca. 1000,-Kč, má-li vůz najeto 200.000km, pak bude třeba vyměnit těsnění ventilového víka za 670,-Kč
Pokud by v pořádku nebyla, je nutné sundat vačky a změřit zdvihátka a následně určit kolik jich bude za potřebí od čehož se bude odvíjet cena materiálu. Práce za výměnu se pohybuje asi 5 000,-Kč.

Změření komprese 750,-Kč
Nový motor stojí 315 000,-Kč
Vše s DPH"
RAV4 II 2,0D-4D 2005
Corolla 1,4VVTi 2003
Yaris II 1,3VVTi 2007
Verso II 1,8VVTi 2005
Urban Cruiser 1,4D AWD 2011
(předtím spousta škodovek, 2xFiat 600D, Mercedes Piáno ;o)
Uživatelský avatar
Marconi
Člen Týmu
Příspěvky: 55
Registrován: sob 02.10.2010, 21:29
Bydliště: okr. Hodonín

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Marconi »

Tak jsem asi týden po seřízení ventilů u své Toyoty Corolly Verso. Objednal jsem si těsnění víka ventilů, olejový filtr a olej+ termín v servisu a napjatě jsem čekal až nadejde ten očekávaný den.
Shození víka není žádný problém. Těsnění bylo tvrdé jak beton, ale to se dalo čekat. Samotné změření vůle ventilů pomocí měrek už ve mně tolik optimismu nezanechalo. Vůle u výfukových ventilů byla v rozmezí požadované tolerance. Bohužel sací ventily byly všechny mimo toleranci. To znamenalo vyměnit 8 ks hrníčkových nadzvihátek (podložek). Zavolal jsem do Toyoty, kde cena jedné podložky byla 670,-Kč. Takže seřízení by vyšlo cca na 5000,-Kč. Bylo tedy potřeba nadzvihátka vymontovat. Naštěstí nebylo potřeba shazovat rozvodový řetěz. Bylo potřeba poznačit postavení vaček a rozv. řetězu, pak se vyšrouboval napínák řetězu (byl zhruba v polovině svého rozpětí, takže vzhledem k najetým kilometrům je nejspíš pravda, že řetízek se musí po 500.000 Km vyměnit). Vačka šla pak odklonit tak, že bylo možné jednotlivé podložky z hlavy vytáhnout. Po vytáhnutí podložek jsme pomocí mikrometru změřili vůli jednotlivých podložek a zjistili jsme, že všechny podložky jsou cca o 4 setiny již zaklepané, takže jejich hodnota vymezení neodpovídá hodnotě, která je uvedena na spodní straně hrníčkové podložky. Zjistil jsem ale, že 4 ks podložek půjdou prohodit tak, aby jejich následné vymezení na nové pozici odpovídalo hodnotě, kterou potřebuji. Další 4 ks jsem pokusně vzal k nástrojářům, jestli je dokáží zbrousit o nějakou tu setinku. U jednoho mladého jsem narazil, protože si s tím nedokázal poradit a při pokusu o zbroušení prvního se mu tento odmrštil od magnetického uchycení a rozbil se (musel jsem v Toyotě koupit nový). Pak mi byl doporučen starý fachman pan Guryča z Uherského Brodu. Tento celý svůj život strávil ve Slováckých strojírnách a nyní v důchodě již pracuje ve své dílně na sebe. Je mu cca 80 let a domluva je již trochu horší, ale k mému překvapení zabroušení za půlhodinku zvládl na jedničku, takže jsem zaplatil zlomek ceny nového nadzvihátka a mohl jsem nadzvihátka vyměnit. Před samotnou výměnou jsem ještě povrch podložek "uhladil/zaleštil" pomocí jemného smirkového papíru. Pak už šlo jenom o to dát nadzvihátka na to správné místo - vše se muselo pečlivě zaznamenat na papírový karton, aby nedošlo k záměně. Následným proměřením se ověřilo, že vůle jsou již v pořadované toleranci. Našrouboval se zpátky napínák rozvodového řetízku, zkontrolovalo se podle značek, že nedošlo k posunutí řetězu např. o zub, hodilo se zpět víko a Toyota šlape jak hodinky.
I když vypadá návod jednoduše, tak nedoporučuji se do toho pouštět svépomocí. Minimálně dohled zkušeného mechanika/motoráře je nezbytný :o)
RAV4 II 2,0D-4D 2005
Corolla 1,4VVTi 2003
Yaris II 1,3VVTi 2007
Verso II 1,8VVTi 2005
Urban Cruiser 1,4D AWD 2011
(předtím spousta škodovek, 2xFiat 600D, Mercedes Piáno ;o)
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 06:49, celkem upraveno 1 x.
Čepo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1030
Registrován: úte 12.01.2010, 13:42
Bydliště: Opavsko

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Čepo »

2 Corolla2014
Už si to někdy měnil podložky na ZZ motoru?
Toyota Corolla E 12, 1,6 VVTi, 5HB, 05/2006 ex
Toyota Auris 1,6 Valvematic Luna, VSC+TRC, 5HB, červená 3R3, 06/2010
Toyota Yaris III, 1,0 VVTi Active 5HB červená 3P0, 08/2012 "Mixérik"
Corolla2014
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1807
Registrován: úte 27.05.2014, 11:02

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Corolla2014 »

cc
Naposledy upravil(a) Corolla2014 dne čtv 07.09.2023, 06:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Idaho
Věčnej rejpal
Příspěvky: 4223
Registrován: stř 21.09.2005, 13:50
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovat uživatele:

Re: Toyota Corolla VERSO II- seřízení ventilů

Příspěvek od Idaho »

jen bych poupravil že s enejdná o podložky ale o pevná zdvihátka, a pro ty co plánují ubrusovat upúozornuji napomerne malou vrstvu tvrdokovou na povrchu, která brání opotřebení pro oteru vačky, odstraněním teto vrstvy dochází k rychlejšímu "ošoupávání" takže osobne pokud je to nutné doporučuji ubrat uvnitř toho "hrníčkuů každopádne dost servisů ( vč našeho a jiste všechny zančkovky ) mají hrníčky z jiných motorů ( vetšinou je od zákazníku po výměně vykupuji ) takže není problém mezi staršími hrníčky vyhrabat nejaký co bude pasovat a stávající opet vykoupit..
Není to zrovinka postup podporovaný značkovými servisy ( ani toy přichází o peníze za díly ) ale dost mechaniku z toy si ty hrníčky nechává :) takže je to jen o domluve..
Odpovědět

Zpět na „Verso“