Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

vše ohledně modelové řady Yaris
Odpovědět
bastcz
Člen Týmu
Příspěvky: 2
Registrován: úte 20.08.2019, 23:30

Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od bastcz »

Zdravím, zkoušel jsem hledat snad už všude, ale nikde nikdo neřešil to stejné co já. Mám problém s keyless entry u svého Yarisu 2015 (1.3 VVti). Většinu času auto absolutně nereaguje na přítomnost "klíče" a musím odemykat fyzickým klíčem schovaným v tom "fobu" (nevím jak jinak se to nazývá) a startovat tak, že "fob" přiložím k tlačítku zapalování. Z nějakého důvodu ale někdy (opravdu jen občas) klíč pozná a reaguje na něj perfektně. Jde zamykat na dálku, odemykat, startovat tak jak by mělo. Ale pak, o několik hodin později zase nereaguje. Nebyl jsem schopen najít jakýkoliv důvod, proč by jednou fungoval a jednou zase ne. Když jsem zkusil druhý klíč, tak ten taky nereaguje (vůbec jsem ho nepoužíval, tak nevím, jestli na něj auto "nezapomnělo"). Dost často taky po tom co nastartuji začne pípat palubka a bliká oranžová kontrolka "klíč", což potom bliká už celou cestu, ale pípat po chvíli přestane. V nejbližší době zkusím vyměnit baterky klíčů, ale z toho podivného chování jsem přesvědčen, že to klíčem nebude (když mačkám tlačítka na fobu tak normálně svítí červené světýlko označující funkčnost, stejně jako třeba u televizního ovladače).

Předem moc díky za jakékoliv tipy, triky, rady!
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od biscuit »

odemykat a zamykat na dálku znamená mačkat tlačítka?

jestli tomu dobře rozumím, nefunguje ti jen detekce přítomnosti klíče a tedy otevírání rukou a startování bez nutnosti dát klíč k anténě (u tlačítka zapalování).

osobně si myslím, že je to baterií.

neznám ten systém a s jistotou nevím, jestli funguje přesně tak, jak ti tady popíšu, ale jsem na 95 % přesvědčenej, že tomu tak je.
systém používá dva na sobě nezávislý "okruhy". RF (tlačítka) a proximity (dotyk klíče u tlačítka, nebo přenos pomocí těla). myslím si, že proximity s přenosem pomocí těla bude mít největší nároky na baterii a tudíž jako první začíná "stávkovat". RF asi nefunguje nyní na tak velkou vzdálenost jako s novou baterií, ale stále dostatečně pro normální používání. proximity bez přenosu těla funguje klasicky jako jakýkoliv běžný elektronický klíč - přívěsek a nepotřebuje žádnou baterii - napětí se do něj indukuje z antény čtečky - proto tahle část stále funguje a asi vždycky bude, i kdyby byla baterie totálně ko.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
bastcz
Člen Týmu
Příspěvky: 2
Registrován: úte 20.08.2019, 23:30

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od bastcz »

Ano, odemykáním na dálku myslím tlačítka. Proximity, stejně jako tlačítka vyjímečně také funguje. Je to vlastně tak, že buď funguje obojí, nebo ani jedno. Když píšete o dvou okruzích, zvlášť pro tlačítka a zvlášť pro proximity senzory, tak je asi jasné že bude chyba v klíči, protože pochybuji, že by haprovaly oba systémy v identickou dobu. Nejjednodušší pokus o řešení bude tedy výměna baterky v klíčích, od tam se můžu dál odpíchnout.

Ještě dotaz, myslíte, že auto mohlo na druhý klíč, který nebyl používaný "zapomenout", jak jsem psal?

Každopádně moc díky za komplexní odpověď!
Uživatelský avatar
josuk
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1024
Registrován: pon 20.02.2006, 16:26
Bydliště: Praha

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od josuk »

to jsem myslel, že nová baterie je samozřejmostí při hledání závady.. ;-)
Nevím jak má yaris indikaci slabé baterie v klíči (mercedes to hlásí cca a už po necelém roce chce vyměnit baterku).
Zapomenou klíč nemůže - pokud ten klíč nemá vybitou baterku ;-) a pokud systém není porouchaný, což na fóru těžko vyřešíme... tady můžem tak akorát poradit tu výměnu baterie a případně diagnostiku v servisu.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od biscuit »

to vykání, to je vyloženej nešvar :-)

zapomenout asi těžko. jestli to funguje jako všechny běžné přístupové systémy, tak klíč je unikátní a pokud není poškozenej nese si stále svoje identifikační údaje v sobě. a je to pasivní věc, je úplně jedno, jak dlouho bude bez baterky (údaje jsou v čipu z jeho výroby a měly by být nepřepisovatelné). zapomenout tedy může jedině "auto". v něm je řídicí jednotka toho "přístupovýho systému" napojená na snímače (u tlačítka, v klice a RF okruh) a ta si pamatuje klíče, které jsou do její paměti vloženy. opět se nejedná o paměť, na kterou by mělo mít vliv jakkoliv dlouhé odpojení přívodu napájení, takže ani tato paměť by za normálních podmínek neměla klíče nikdy zapomenout.

rozhodně si nedovedu představit situaci, kdy by řídicí jednotka tohohle systému na chvilku zapomněla a pak se zase rozpomněla :-)

jinak si myslím, že proximity (u tlačítka), je-li klíč správně přiložen, musí fungovat vždycky. jestli ne, je něco v nepořádku, čemu nerozumím. ale uvidíme po výměně baterií ;-)
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
MiBo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1471
Registrován: pon 30.06.2014, 10:49

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od MiBo »

biscuit:
Si presvedceny ze co pises ze to tak skutocnosti funguje-pracuje.
Pasivna cast je iba cip imobilzera ostatne je aktivne a pracuje to...na dlhe vysvetlovanie.
Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od biscuit »

nerozumím
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
MiBo
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1471
Registrován: pon 30.06.2014, 10:49

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od MiBo »

Uživatelský avatar
biscuit
Věčnej rejpal
Příspěvky: 7633
Registrován: stř 05.09.2007, 12:24
Bydliště: Benátky v Podhůří

Re: Yaris 2015 keyless entry nereaguje, výjimečně ano

Příspěvek od biscuit »

porad nerozumim cos tim chtel rict a jak to souvisi s tim, co jsem napsal.
1992 AT180 coupé | 1997 AE101 GLi sedan | 1995 MX-3 V6 | 2017 M3 BN Revolution Top | 2020 CX-3 Takumi
...To auto neni naše ani cizí, to auto neni v realitě vizí. To auto neni to, na co si hraje. To je taková škoda...
Odpovědět

Zpět na „Yaris“