Lambda.

Když na autě něco nefunguje a netýká se to přímo konkrétního modelu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

Moje aktuální peripetie s Prévií 2,4VVTI. Píšu to sem, páč je to celkem obecný problém napříč modely.
Začalo to chybou P420. Takže jsem změřil všechny lambdasondy osciloskopem a jedna se chovala podivně. Všechny jsem vyndal a měřil reakci na sebrání kyslíku zapalovačem. Ta jedna byla blbá. Při vyndání sond jsem laparokamerou zjistil, že jeden katalyzátor je proražený. Celé parohy jsou asi za dva a půl majlantu, tak jsem koupil jeden univerzální katalyzátor, parohy rozříz a navařil ho. Dal novou levou přední lambdu a vyrazil do práce. Jela jak za mlada ujel jsem asi 40km. Při zpáteční cestě zničeho nic začala škubat a hodila chybu fuel loop heating error, což jsem nakonec pochopil jako chybu vyhřívání lambdy, když jsem naměřil na vyhřívání pravé sondy nekonečný odpor. Nejspíš pro ni byla poslední kapka demontáž a manipulace. Vyměnil jsem tedy ještě pravou sondu. Chybu už to nehlásí, ale cuká to furt. Na plyn víc a na benzín míň. Chová se to přesně jako špatné svíčky. při nižších otáčkách a asi polovičním zatížení to pocukává.
Je možné, že jsem dal špatný typ sondy?
Nebo si to musí znovu načíst mapy?
Je možné, že vlivem čachrů s lambdou a tím bohatostí směsi odešly svíčky, které mají asi 6 tis?
Proč to ale prve jelo?
Ty sondy jsem dal DENSO DOX-0109 . Byl by problém, kdyby to byla zadní místo přední?
Dík za zkušenosti a rady.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Lambda.

Příspěvek od Djmicho »

U lambdy stačí rozlišovat 3 a 4 drátovou jinak jsou záměnné.. jestli se propálil kat, tak může jít nespálené směs do vyfuku, což většinou bývají podpalene ventily...
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

To znamená, že pokud tam pasuje mechanicky, tak funguje?
Proč se jich teda dělá tolik typů a rozlišujou, esi je přední nebo zadní?
Myslíš, že mám zkusit změřit tlaky?
Dneska jsem koukal na svíčky a ty od vadného katu a lambdy měly místo 0,9 asi 1,05, taxem upravil mezeru.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Lambda.

Příspěvek od Djmicho »

rozlišují se na 3-drátové a 4-drátové (nebudeme brát v potaz hypermoderní wide-band lambdy, které se moc nevyskytují), tolik jich je protože co auto to originální konektor :) na diagnostice by mělo jit zkontrolovat co z lambdy leze za signál (nebo na osciloskopu). Takže pokud má stejný počet vodičů, tak je to fuk a musí fungovat. Tlaky bych asi opravu přeměřil, protože jak říkám, u aut na plyn se podpálí ventily raz dva, když je rozladěné LPG...
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

"hypermoderní wide-band" mám ve 14 let staré Fabii :-)
Objednal jsem si měřák komprese a uvidím. Ty myslíš, že ten proraženej kat má příčinu v podpáleným ventilu? Má to najeto 210tis. a ty origo keramické katy nemají moc rády plyn. Navíc, pokud byla blbá ta sonda. Uvidím. Dám vědět
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

Taxem změřil kompresi. Všechny válce shodně 12 barů. V manuálu je referenční 13,8 a minimum 10.
Spíš budu hledat problém v přípravě směsi.
Tušíte někdo, jestli se dá přes diagnostiku zvolit načtení map podle jízdy jako to umí jednotka LPG? Furt si myslím, že si to potřebuje podle nových lambd načíst nové mapy a že to je potřeba akorát pořádně projet v různých režimech. V režimech, které používám nejčastěji- minimální a maximální zatížení to jede bezvadně.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Lambda.

Příspěvek od Djmicho »

Nedá, dají se však vymazat adaptace.
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Lambda.

Příspěvek od slabostka »

Lambdy jemne dolaďujú spaľovanie, ak ich vymeniš nič netreba kalibrovať ani nastavovať ani adaptovať.... neviem koľko ich tam máš ale asi by som vymenil "všetky" "predné" teda tie regulačné - neviem ako si to meral osciloskopom, tam nemôžeš mať výsledok " chovala se podivne" - buď to jazdí dobre lebo nie. Lambda sa predsa neskúša zapaľovačom ale sa sleduje aký signál dáva počas behu motora.
Ďalší problém by mohol byť " jsem rozřízl a navařil" - nemáš tam nejakú netesnosť? problém vzniká keď sa súčasne rozdrbe viac vecí - niečo si vymenil, ani nevieš či trebalo, niečo si nechal, potom si kúpil "nejaký" kat, niečo si zvaroval.... tu z toho bude radosť vysomáriť sa.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

slabostka píše:Lambdy jemne dolaďujú spaľovanie, ak ich vymeniš nič netreba kalibrovať ani nastavovať ani adaptovať.... neviem koľko ich tam máš ale asi by som vymenil "všetky" "predné" teda tie regulačné - neviem ako si to meral osciloskopom, tam nemôžeš mať výsledok " chovala se podivne" - buď to jazdí dobre lebo nie. Lambda sa predsa neskúša zapaľovačom ale sa sleduje aký signál dáva počas behu motora.
Ďalší problém by mohol byť " jsem rozřízl a navařil" - nemáš tam nejakú netesnosť? problém vzniká keď sa súčasne rozdrbe viac vecí - niečo si vymenil, ani nevieš či trebalo, niečo si nechal, potom si kúpil "nejaký" kat, niečo si zvaroval.... tu z toho bude radosť vysomáriť sa.
Ty lambdasondy musí fungovat skokově, což nefungovaly. Za provozu při měření osciloskopem jedna přední a obě zadní kmitaly mezi nějakými 0,2 a 0,8 V a ta jedna přední měnila napětí plynule. Zapalovač, resp jeho plamen sebere kyslík. Takže při přiblížení plamene sonda skokově změní napětí. Ta jedna vadná měnila napětí postupně. Těsně po výměně téhle sondy a katu jelo auto perfektně prvních 40km. Pak u té druhé přední sondy odešlo vyhřívání. Jak byla stará, unavená, tak její demontáž a montáž ji dodělala. A od té doby to poškubává. Tu druhou přední sondu jsem vyměnil, chybu mi to už žádnou nehlásí a pořád to škube.
Nevím, co znamená "trebalo". Kat byl mechanicky proražený. Myslím, že napasoval a zavařil jsem to dobře. Kat jsem koupil podle rozměru a účinné plochy a místo keramického kovový. Lambdasonda byla také prokazatelně vadná. Takže tyhle dvě věci jsem vyměnil, auto jelo. Pak zničehonic začalo škubat, současně zjištěno vadné vyhřívání. Po výměně sondy s vadným vyhříváním škube dál.
Kořen slova Toyota je Toy!
slabostka
Věčnej rejpal
Příspěvky: 1938
Registrován: stř 12.08.2015, 22:13

Re: Lambda.

Příspěvek od slabostka »

No isté je že niečo z toho čo si urobil - vymenil je zlé. Buď diel alebo práca.
Ja mám na lambdy len taký jednoduchý merák - blikajúce diodky a funguje to dobre - výsledok je jednoznačný buď lambda OK alebo na výmenu. oscilo je lepší ale ja to užívať neviem.
RAV4 HSD AWD 2021
Suzuki Vitara 1.4 boosterjet A/T 2018
Auris HSD 2012
Nissan Almera Tino CVT 2002 LPG Zavoli
Fiat Punto CVT 2000
Uživatelský avatar
Rolling Dog
Řidič
Příspěvky: 211
Registrován: pon 04.01.2016, 22:38

Re: Lambda.

Příspěvek od Rolling Dog »

Tomiq píše:
slabostka píše:...Nevím, co znamená "trebalo".dál.
https://jazykovaporadna.sme.sk/q/8919/ :biggrin:

uz som to zaregistroval aj v Čechúnii : "zrepaslo"...
https://www.motorkari.cz/tema/?t=211853 ... oto9873528
Naposledy upravil(a) Rolling Dog dne úte 18.06.2019, 12:28, celkem upraveno 1 x.
Corolla 1.6 Valvolinematic, 2009
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

slabostka píše:No isté je že niečo z toho čo si urobil - vymenil je zlé. Buď diel alebo práca.
Ja mám na lambdy len taký jednoduchý merák - blikajúce diodky a funguje to dobre - výsledok je jednoznačný buď lambda OK alebo na výmenu. oscilo je lepší ale ja to užívať neviem.
Že byly ty dvě vyměněné sondy vadné, je jasné. Že ty zadní jsou ok je více než pravděpodobné. Navíc ty zadní by imho neměly ovlivňovat chod motoru, jenom hlásit chybu. Že byl v háji kat, je taky jasné. Je v něm díra.
Že jsem dal špatné sondy rozporuje Djmicho, který tvrdí, že jsou stejné a záměnné.
Dočetl jsem se, že by se dráty k lambdě neměly letovat, ale nedočetl jsem se proč. Ten materiál drátu je jiný a blbě se letuje. Je tam vyšší teplota, ale ne na konci u konektoru. Může to být fakt tím, že jsem dráty naletoval, přestože je to naletované dobře a v místě, kde teplota nepřesáhne třeba 80 st.C?
A furt je tu záhada, proč to prvních 40km po opravě jelo jaxpraku?
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Djmicho
Člen Týmu
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 29.03.2018, 01:07

Re: Lambda.

Příspěvek od Djmicho »

Nemají se letovat z důvodů, že při opravdu parné jízdě, kdy se výfuk rozžhaví, hrozí roztavení cínu, dále je cín citlivý na popraskání vlivem vibrací, proto se kabely spojkují :). Pájení by sondám nemělo nijak ublížit (pokud se pájí dost daleko). Nicméně v tvém případě to bude chtít najít předepsané hodnoty váhy vzduchu a dalších čidel pro volnoběh a zvýšené otáčky a na diagnostice v těhle průbězích hledat chyby...
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

To by pak znamenalo, že se tam po opravě objevila závada, která s tou výměnou katu a sond nesouvisí.
Kořen slova Toyota je Toy!
Uživatelský avatar
Tomiq
Věčnej rejpal
Příspěvky: 521
Registrován: pon 06.07.2015, 21:04

Re: Lambda.

Příspěvek od Tomiq »

Taxem to asi vyřešil.
V době, kdy to začalo zlobit jsem dělal zdánlivě nesouvisející úpravu. Dal jsem si přepínač na referenční napětí alternátoru, že jsem snížením diodou o 0,6V zvýšil o to samé nabíjecí napětí. Mám to aby se rychleji dobila trakční baterka. Do té doby jsem měl přepínač přímo na alternátoru a pak jsem si vytáhl kabel do kabiny, abych to mohl ovládat z místa řidiče. Zkusil jsem tohle přepojit do originálního stavu a problém škubání přestal. Zkusil jsem to přepojit zpět na moji úpravu a stále dobré. Konektory od dvou lambdasond jsou přímo na alternátoru. Přichytil jsem lépe dráty, prostříkl konektory a uzemnil stínící dráty v kabeláži a zatím to jede dobře. Nejspíš šlo do lambd rušení od alternátoru.
Kořen slova Toyota je Toy!
Odpovědět

Zpět na „Technické problémy - obecné“