CHR krátké jízdy v zimě

Odpovědět
Uživatelský avatar
vasek53
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: stř 13.12.2017, 20:31
Bydliště: OLOMOUC

CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od vasek53 »

Dobrý den,
uvažuji o CHR Hybrid. Jezdím každý den asi 5-6 km do práce. Parkuji v podzemních garážích, kde je teplota v zimě od +10 do 0 st.Celsia.
Máte někdo zkušenost za jak dlouho se zahřeje motor , aby vypnul a bylo možné jezdit na EV a jaká je asi spotřeba při takovém ježdění se studeným motorem.
Děkuji
vasek
tomikm
Řidič
Příspěvky: 182
Registrován: úte 31.01.2017, 16:03
Bydliště: Tábor

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od tomikm »

Na tak krátké vzdálenosti neohřeješ žádný motor na optimální teplotu a ani hybrid se nejspíš neohřeje natolik, abys jel na EV. Ono ale nezáleží jen na venkovní teplotě, ale i o nabití baterek, o spotřebě elektřiny spotřebiči, terén, obsazenost a další aspekty. Jestli přemýšlíš nad hybridem, tak ho vezmi a neřeš spotřebu. Ano, je dražší, ale ten komfort ovládání, ticho v kabině a celková pohoda jsou priority pro koupi hybridu. Spotřeba na úrovni dieselu je jen takový bonus. Neboj se, spotřebu jako klasický benzín se stejným výkonem v manuálu (ty budeš mít bonus automatu) mít nebudeš.
Auris TS Selection Hybrid Bílá Perla 20.7.2017
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 55736.html
Uživatelský avatar
vasek53
Člen Týmu
Příspěvky: 10
Registrován: stř 13.12.2017, 20:31
Bydliště: OLOMOUC

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od vasek53 »

Děkuji za odpověď. Nyní máme Vengu 1,6 v automatu a spotřeba po městě 9-10 L. Zajímal jsem se o Opel Crossland v automatu a tam je normovaná spotřeba 6,3 L město, ale skutečnost kolem 8 L. Od hybridu očekávám město do 5 L, což je asi polovina proti současnému stavu. Nejsou moje očekávání příliš optimistická?
tomikm
Řidič
Příspěvky: 182
Registrován: úte 31.01.2017, 16:03
Bydliště: Tábor

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od tomikm »

Jsou i nejsou, jak se to vezme. Jak jsem psal víš, záleží na mnoha faktorech, ale rozhodně spotřeba bude nižší než u čehokoliv jiného podobné velikosti v benzínu.
Pokud chceš zaručeně nižší spotřebu, musíš si pořídit jinou kategorii vozidla - začíná to od jízdních kol, kde je spotřeba 0. :lol:
Auris TS Selection Hybrid Bílá Perla 20.7.2017
https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 55736.html
Petr Lee
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 13.01.2018, 20:33

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od Petr Lee »

tomikm píše:... ticho v kabině a celková pohoda jsou priority pro koupi hybridu...
Z toho "ticha" jsem osobně zklamaný. Když vůz jede na EV je to paráda, jakmile se přidá motor je to jako v jakémkoliv jiném autě, jakmile šlápnu trochu na plyn (kopec, zrychlení při předjíždění) C-HR řve jako prase. Jsem zvyklý na jiný zvukový komfort z Peugeotu. Ovšem na druhou stranu jsem s touto značkou skončil kvůli častým nákladným opravám (Peugeot 3008) a chtěl něco spolehlivého. C-HR se mi líbí a v létě je ježdění příjemnější, protože baterie se nemusí tak často zahřívat hlučným motorem.
Petr Lee
Člen Týmu
Příspěvky: 9
Registrován: sob 13.01.2018, 20:33

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od Petr Lee »

vasek53 píše:Od hybridu očekávám město do 5 L, což je asi polovina proti současnému stavu. Nejsou moje očekávání příliš optimistická?
Kolem 5 budete jezdit stoprocentně. Jezdím v C-HR od půlky června. V létě spotřeba 4-4,5, jezdím hlavně dálnice každý den 10 km do práce a z práce. Ve městě běžně v létě spotřeba do 3-4 litry. Za tu dobu co je zima mi spotřeba vyskočila na 5,4 litrů. Hybridní pohon při rozjezdu vždy musí zahřát, takže na ticho při startování v zimě zapomeňte.
p1947
Řidič
Příspěvky: 277
Registrován: úte 03.05.2016, 11:07

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od p1947 »

Vážení,hybridní auto je špičková technologie i pro ježdění na krátkých cestách. Dálnicím je lépe se vyhýbat,neboť někomu to,že motor auta "řve jak šílený" bude asi vadit a spotřeba zas tak není,ale vysoká.Městem a po okreskách je nutno se naučit jezdit. Již na spousta "vláken" hlavně v odkazu Prius se dočtete toho spousty. Je nutné s tím autech se naučit "plachtit" a potom lze dosáhnout opravdu zajímavé spotřeby a to také proto,že benzínový motor hybridního auta jezdí v atkinsonovém cyklu,což má i na to velký vliv.Pokud auto ráno z garáže vyjede tak při venkovních teplotách kolem nuly umí cca po 3-4 km přepnout na EV,ale je nutné mít nastavenou teplotu topení do 20°C,protože benzínový motor zajišťuje topení do kabiny.Samozřemně musí být dostatečně nabitá hybridní baterie a jízda musí být do rychlosti 50km uváděné na PP.O tom jak výše někdo píše ,že na to má i vliv spotřeba spotřebičů v autě,tak to není pravda. Veškeré spotřebiče v autě jsou napájeny klasickou 12V baterií/lze k tomu na internetu dohledat mnoho článků/.
PaMi
Člen Týmu
Příspěvky: 12
Registrován: stř 22.02.2017, 13:38

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od PaMi »

Vlastní zkušenost:
parkování ve vyhřáté garáži, ráno cesta do práce 6 km z toho 2km po dálnici, přes den parkování v podzemní garáži a cesta zpět se zastávkou na nákup apod. Případně popojížďky po Praze.
Manželka auto vůbec nešetří.
V zimě stoupla spotřeba na 5,1 l (v létě jezdila za 4,5 l)
eMeM
Navigátor
Příspěvky: 149
Registrován: ned 12.11.2017, 10:39

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od eMeM »

p1947 píše: Veškeré spotřebiče v autě jsou napájeny klasickou 12V baterií/lze k tomu na internetu dohledat mnoho článků/.
Nie je to pravda, resp. len čiastočne. Elektronika je napájaná ako v každom osobnom automobile z 12V okruhu, pri vypnutom motore je napájaná z autobatérie, pri naštartovanom z alternátora.

Pri hybridnom systéme v Toyota sa olovená batéria používa do rozsvietenia nápisu Ready kedy je zapnutý hybridný systém. Od toho momentu sa elektrické systémy auta napájajú z meniča ktorý čerpá energiu z hybridného akumulátora a/alebo motorgenerátora.
p1947
Řidič
Příspěvky: 277
Registrován: úte 03.05.2016, 11:07

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od p1947 »

eMeM- máte i nemáte úplnou pravdu v použití 12V baterie .Podařilo se mi dostat na Google na stránky,kde je vše řádně vysvětleno.Nízkonapěťová a menší je 12V baterie ,že je použita pro zapnutí režimu READY a potom pomocí krokového dolního převodníku DCDC je napájena z vysokonapěťového akumulátoru s vysokou kapacitou a to proto,že 12V akumulátorem je hlavní účel zapnout počítače hybridního auta.Subsystémy napájené z 12V baterie jsou EPS,vodní čerpadlo,rádio,navigační systém ,přístrojová deska,světla,stěrače,brzdové čerpadlo.Dále tam uvádějí,že vzhledem k tomu,že počet systémů připojených k síti 12V a menší kapacitě této baterie je nevhodné režim příslušenství používat dlouze bez zapnutého READY a to i s použitím P ,aby se 12V akumulátor nabíjel přes převodník DCDC.Klimatizace je přímo napojena na vysokonapěťovou baterii,olejové čerpadlo je mechanicky ze spalovacího motoru.
eMeM
Navigátor
Příspěvky: 149
Registrován: ned 12.11.2017, 10:39

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od eMeM »

Z elektrického hľadiska - 12V batéria počas jazdy je dobíjaná z DC konvertora, pričom napätie z konvertora bude mať vždy vyššie
, maximálne rovné napätie. Preto pri zapnutom systéme sa 12V batéria nemôže používať, fyzicky je to dané. Prúd potečie zo zdroja s vyšším potenciálom.

Aj keby to tak nebolo, aký zmysel by malo napájať systémy z akumulátora, ktorý by bolo treba zároveň dobíjať? Bola by to zbytočná strata, pri dobíjaní samozrejme dochádza k stratám.

Ostatné ale súhlasí.
p1947
Řidič
Příspěvky: 277
Registrován: úte 03.05.2016, 11:07

Re: CHR krátké jízdy v zimě

Příspěvek od p1947 »

Takže pánové a dámy,dnes jsem o tom ,že se dá i v mírně zimním období jezdit za nízké náklady psal na stránkách P III,neboť ho vlastním.To je hlavně pro ty, kteří váhají zda-li koupit auto hybrid nebo ostatní. Ráno venku +3°C auto v garáži na teploměru +12°C ,přítmí/nutno svítit klopenými/ a po cca 3km auto přepíná před obcí do modu EV a obec projíždí v něm. Z větráků vychází mírně teplý vzduch,za obcí se přidává benzinový motor a cca po dalších 3km opětovně přechod do EV a celou obec projíždí na něj/rychlost na PP do 50km/.V poledne poměrně hustý provoz na silnici z Náchoda směrem na Pardubice s průměrnou rychlostí 58 km a spotřebou 3,7/100 km/vše na PP tripB.Takže zde Vám uvádím,že i v tomto období lze jezdit za velmi zajímavé spotřeby a to jsem celou cestu topil na cca 22,5°C
Odpovědět

Zpět na „C-HR“